• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kierowcy: czasochłonna procedura po darmowe parkowanie

Za darmo w centrum w niedzielę będą mogli zaparkować kierowcy posiadający identyfikator.
Za darmo w centrum w niedzielę będą mogli zaparkować kierowcy posiadający identyfikator. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

By otrzymać identyfikator uprawniający do bezpłatnego parkowania w niedzielę w centrum Gdyni, trzeba być w mieście zameldowanym i rozliczać PIT. Mieszkańcy mówią, że procedura zniechęca do wyrabiania dokumentu. Urzędnicy odpowiadają, że jest konieczna, by za darmo parkowali rzeczywiście tylko gdynianie.Czy wydawanie identyfikatora mieszkańcom do parkowania w niedzielę to dobry pomysł?

Zobacz wyniki (1886)
Identyfikator mieszkańca był autorskim pomysłem władz Gdyni. W lutym w wywiadzie z portalem Trojmiasto.pl takie rozwiązanie zapowiedział Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

Mogą go uzyskać osoby:

  • posiadające samochód,
  • zameldowane w Gdyni,
  • rozliczające PIT w Gdyni.

Będzie ważny przez rok, a pierwszy raz za darmo będzie można zaparkować w centrum w najbliższą niedzielę, 15 maja. Złożono 2,5 tys. wniosków.

Płatne parkowanie w Gdyni: wszystkie informacjeWniosek o nadanie identyfikatora można złożyć mailowo lub osobiście. Wielu mieszkańców nie ukrywa irytacji procedurą wyrabiania dokumentu. Jak relacjonują, bywało, że potrzebna była kilkukrotna wizyta w Urzędzie Skarbowym czy Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, bo wszystko jest przez urzędników ZDiZ drobiazgowo sprawdzane.

Niekiedy i to nie wystarcza i identyfikator nie może być wyrobiony z powodu braku stosowanych dokumentów i podpisów zaświadczających zamieszkanie w Gdyni.

Przez biurokrację pojadę gdzie indziej- Wszystkie dane macie u siebie na wyciągnięcie ręki, po co gonicie ludzi od urzędu do urzędu. Wreszcie - po co jest karta mieszkańca? Dla mnie to skandal wprowadzać w życie tak nieprzygotowane akcje! Ja w każdym razie nie planuję już parkować w Gdyni w SPP w niedzielę, wyruszę do Sopotu, gdzie każdy parkuje za darmo bez sztucznej biurokracji - pisze pani Beata na jednej z gdyńskich grup społecznościowych, która ostatecznie identyfikatora nie wyrobiła.
Podobnych przypadków jest więcej. Sporo kierowców dziwi się, że nie można tej sprawy załatwić bez konieczności wysyłania wniosków.

Urzędnicy: chcemy, by oferta trafiła tylko do gdynianMimo krytyki urzędnicy przekonują, że działają dla dobra mieszkańców.

- Konieczna jest weryfikacja tego, czy osoba, która wnioskuje o abonament "0", jest rzeczywiście mieszkańcem Gdyni - to właśnie tylko i wyłącznie do mieszkańców skierowana jest możliwość parkowania ze stawką zerową. Jest to pewnego rodzaju ukłon w stronę mieszkańców Gdyni - wyjaśnia Michał Felon, dyrektor ZDiZ.

ZDiZ nie może weryfikować własności autaUzupełnia, że pomimo, iż ZDiZ jest jednostką samorządową, ze względu na przepisy RODO nie jest możliwe samodzielne sprawdzenie danych w bazie CEPIK czy ŹRÓDŁO, aby zweryfikować np. własność samochodu czy rozliczanie podatku w Gdyni.

- Integracja tychże systemów pozostaje poza możliwościami samorządu, dążymy jednak do maksymalnego ułatwienia procesu - stąd uruchomienie możliwości zarówno przez kanał stacjonarny, jak i w pełni elektroniczny - dodaje Felon.
Tłumaczy, że kryteria, takie jak zameldowanie i konieczność rozliczania podatku w Gdyni, mają pomóc zweryfikować, czy dana osoba rzeczywiście mieszka w Gdyni i płaci tu podatki. Te w założeniu mają wspomagać rozwój miasta.

Tablica rejestracyjna jako dowód zamieszkania?Wielu pyta, czy nie powinna wystarczyć sama tablica rejestracyjna?

- Osoba poruszająca się samochodem posiadającym gdyńską rejestrację może nie być w rzeczywistości mieszkańcem Gdyni, stąd wprowadzony został taki wymóg, jak zameldowanie oraz konieczność rozliczania podatku w Gdyni. Obecne prawo pozwala na zachowanie tablic rejestracyjnych pojazdu bez względu na miejsce zamieszkania, w związku z czym nie może to być podstawą do weryfikacji - odpowiada Felon.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (309)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »