• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

"Dej, mnie się należy" ma różne oblicza

Ewa Palińska
25 czerwca 2022, godz. 15:00 
Opinie (341)
Po co się dostosowywać, skoro można się wykłócić o to, żeby świat działał na naszych warunkach? Po co się dostosowywać, skoro można się wykłócić o to, żeby świat działał na naszych warunkach?

Co byłbyś w stanie poświęcić, żeby spełnić marzenia? Wiele osób powie, że wszystko, albo bardzo wiele. Są jednak tacy, którzy uważają, że jak czegoś chcą, to po prostu świat ma im to dać.Czy jesteś osobą roszczeniową?

"Kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat działa potajemnie, by udało ci się to osiągnąć" - tę maksymę ukochanego przez jednych, a wyśmiewanego przez innych Paulo Coelho zaskakująco wiele osób bierze sobie do serca. I wierzy w to, że świat nie tylko może, ale i powinien zrobić wszystko, by właśnie im się udało.

Roszczeniowość weszła nam w nawyk tak bardzo, jak aprobowanie wszelkich skrajności. To z kolei prowadzi do absurdów. Jak chociażby ten, który opisał na Facebooku rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Krzysztof Polkowski.

Co nas wkurza w restauracji?Post Krzysztofa Polkowskiego, rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, wzbudził skrajne reakcje. Jedni zarzucali uczelni zaściankowość i nieposzanowanie praw mniejszości, inni uznali postawę kandydata za roszczeniową i wręcz absurdalną. Post Krzysztofa Polkowskiego, rektora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, wzbudził skrajne reakcje. Jedni zarzucali uczelni zaściankowość i nieposzanowanie praw mniejszości, inni uznali postawę kandydata za roszczeniową i wręcz absurdalną.

Jaja z martwej naturyPoszło o zdalny egzamin rekrutacyjny. Osoby, które ubiegają się o przyjęcie do gdańskiej uczelni artystycznej, miały stworzyć obraz według podanych wytycznych. Na formacie B2 trzeba było namalować martwą naturę, w której znajdują się: wazon z kwiatami, kapusta, żółta tkanina i trzy jajka.

I o te jajka rozegrała się, jak powiedziałaby młodzież, "inba".

- Właśnie napisał do mnie kandydat na studia, który jest w konfuzji, bo jako weganina zmusza się go do wykonania pracy malarskiej z martwej natury, gdzie elementami są jaja kurze. Twierdzi, że powinno się uwzględnić jego światopogląd w tej kwestii - pisał na Facebooku Krzysztof Polkowski.
Rektor przyznał, że nigdy do tej pory z czymś takim uczelnia się nie zetknęła.

Co będzie dalej? Artyści przyzwyczaili nas, że sztuka nie uznaje kompromisów, nie idzie na ustępstwa. Pod wpływem emocji twórczych obcinali uszy czy - jak Marina Abramović - narażali się na bezpośrednie niebezpieczeństwo.

Stała bez ruchu, gdy cięli jej szyję. Performance Mariny Abramović ujawnia smutną prawdę o ludziachTymczasem dziś aspirując malarze mają problem z namalowaniem jajka... Może powinno się pomyśleć o sojowym odpowiedniku jelitowych strun? Wśród skrzypków są zapewne wegetarianie i weganie. Co z ich uczuciami?

Tu trzeba nadmienić, że nie ma pewności co do tego, że osoba zgłaszająca rektorowi swoje pretensje faktycznie brała udział w procesie rekrutacji. Nazwiska, jakie widniało pod wysłaną do Krzysztofa Polkowskiego wiadomością, nie odnaleziono bowiem na liście kandydatów. A może autor wstydził się bądź bał podpisać własnym nazwiskiem? Tego zapewne się już nie dowiemy...

Bo w tropikach jest ciepło, woda jest mokra, a nudyści biegają na golasaTak bardzo wmawiamy sobie, że wszystko nam się należy, że zaczynamy szczerze w to wierzyć. Tego, że coś jest niemożliwe, nawet nie bierzemy pod uwagę.

Niedawno jedna z kocich kawiarni pochwaliła się opinią, jaką wystawili lokalowi niezadowoleni goście. Poszło o koty. Bo one tam są, a dziecko klientów ma na nie alergię. Właściciele nie zgodzili się zwierząt wyprowadzić, bo na ich obecności polega cały bajer kociej kawiarni.

Logiczne, prawda?

Dla urażonych klientów - nie. Bo ich żądanie nie zostało spełnione.

Kopalnią absurdalnych roszczeń są internetowe fora turystyczne. Na co skarżą się klienci biur podróży? Zapnijcie pasy: na to, że w tropikach gryzą komary, że w okresie ochronnym nie można zjeść świeżego dorsza, że woda w oceanie była za zimna, że padało, że zwierzęta w zoo nie dają się obejrzeć z każdej strony, że na plaży nudystów są golasy, że po plaży w Egipcie chodzą groźnie wyglądające wielbłądy, albo że "Arabki kąpały się w basenie w galabijach" i klient brzydził się do niego wejść.

Każda z tych opinii jest jak pchanie ręki w ogień, a później lamentowanie, że ogień parzy. A przecież nie powinien, kiedy ja chcę włożyć w niego rękę.

Czy wegekiełbasa to nadal kiełbasa? O odpowiednikach wege mięsnych potrawMoja koleżanka brała udział w rekrutacji do ASP i nie przeszkodził jej nawet brak wazonu - zastąpiła go butelką. Czasem wystarczy pomyśleć. Ale po co, skoro można stawiać żądania? Moja koleżanka brała udział w rekrutacji do ASP i nie przeszkodził jej nawet brak wazonu - zastąpiła go butelką. Czasem wystarczy pomyśleć. Ale po co, skoro można stawiać żądania?

"Mnie się należy" zamiast zdrowego rozsądkuTa absurdalna roszczeniowość zaburza zdrowy rozsądek i kreatywność. Wróćmy do jaj z martwej natury. "Problem", jaki opisała rektorowi osoba wzburzona zadaniem rekrutacyjnym, dałoby się przecież rozwiązać w taki sposób, żeby żaden weganin nie poczuł się urażony. Wystarczyłoby wziąć wielkanocną dekorację z plastikowymi jajkami. Ale jej nie było, bo być nie musiało. Dziś to świat ma nadążać za naszymi potrzebami, a nie my za światem.

Ten sam egzamin zdawała moja koleżanka. Kiedy otrzymała szczegóły dotyczące zadania, była na wakacjach w leśnej głuszy. Udało jej się skompletować wszystko, poza wazonem. Zrobiła go z butelki po wodzie.

A mogła po prostu napisać do rektora, że nie wziął pod uwagę tego, że przebywa na wakacjach w lesie, a tam nie ma wazonów. Dziwna jakaś...

Miejsca

  • ASP Gdańsk, Targ Węglowy 6 Mapa

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (341)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.