• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Awaryjny zrzut do Motławy zakończony

Maciej Naskręt, Rafał Borowski
17 maja 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
aktualizacja: godz. 09:36 (18 maja 2018)
Nocne prace w maszynowni w przepompowni na Ołowiance przy montażu silnika pompy. Nocne prace w maszynowni w przepompowni na Ołowiance przy montażu silnika pompy.

Po blisko trzech dobach od rozpoczęcia awarii przepompowni na Ołowiance zobacz na mapie Gdańska ścieki przestały w końcu spływać do Motławy. Mimo że do wody dostało się ponad 100 mln litrów ścieków, nie ma zagrożenia biologicznego dla kąpielisk.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Aktualizacja, godz. 9:36
SNG potwierdza, że o godzinie 6:57 zakończył się awaryjny zrzut ścieków do Motławy. W przepompowani ścieków Ołowianka pracują dwie pompy, które odprowadzają ścieki do oczyszczalni Wschód.

Obecnie nie ma konieczności zmniejszenia zużycia bieżącej wody.


 • Zgłaszanie podtopienia piwnic i nieruchomości: nr 994
 • Zgłaszanie szkód: 58 301-30-91 i 58 325-27-00 lub mailowo: info@sng.com.pl
 • Pomoc w usuwaniu skutków awarii, szczególnie dla osób starszych i niepełnosprawnych: 58 52-44-500 lub mailowo: gck@gdansk.gda.pl.


Na Dolnym Mieście zostaną podstawione kontenery, do których będzie można wyrzucać zniszczone mienie.

Spółka Saur Neptun Gdańsk deklaruje, że co najmniej do końca czerwca będzie prowadziła kontrole stanu czystości wody na gdańskich plażach.

Aktualizacja, piątek, godz. 7.10.
Jak przekazuje Biuro Prasowe UM w Gdańsku w piątek rano awaryjny zrzut ścieków do Motławy został zakończony. Kolejne informacje zostaną przekazane po posiedzeniu Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.Czy awaria wpłynie na sezon turystyczny w Gdańsku?

Aktualizacja godz. 20:32. Wiceminister środowiska zapowiedział, że sprawę musi wyjaśnić prokuratura. Wspomniał też o karach za zanieczyszczenie środowiska, które mogą wynieść nawet pół miliona zł za każdy dzień zrzutu ścieków do Motławy.

- Nadal jest zagrożenie katastrofą ekologiczną. Mogą pojawić się m.in. zjawiska masowego śnięcia ryb - zaznacza wiceminister środowiska Sławomir Mazurek i dodaje, że winę za to ponoszą także władze miasta, bo "nie były ostrożne" i nie miały żadnego planu na wypadek awarii.
Aktualizacja godz. 17:15. Saur Neptun Gdańsk zdecydował się na zakup drugiego silnika, który jest w drodze i powinien dotrzeć na miejsce około godz. 23. Wtedy natychmiast ekipy przystąpią do montażu i kalibracji oraz rozruchu.

Podczas zwołanego na godz. 15 posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zdecydowano o powołaniu specjalnego zespołu, złożonego ze specjalistów, do zbadania przyczyn awarii. Wejdą w jego skład m.in. naukowcy z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Koszalińskiej, Politechniki Warszawskiej i Politechniki Łódzkiej.

Saur Neptun Gdańsk zadeklarował, że co najmniej do końca czerwca będzie prowadził kontrole stanu wody w miejskich kąpieliskach.

Aktualizacja godz. 15:50.Są pierwsze wyniki badań wody w Zatoce Gdańskiej, wykonane przez Pomorskiego Inspektora Sanitarnego. Obecnie, na godzinę 14, z prawdopodobieństwem w granicy 80 proc., wzrost bakterii wskazuje, iż nie zostaną przekroczone wartości normatywne wskaźników mikrobiologicznych, rekomendowane dla kąpielisk.

Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny nadal ostrzega przed kąpielą w wodach całej Zatoki Gdańskiej, podkreślić należy, że są to działania prewencyjne.

Aktualizacja godz. 14:15. Spółka Energa upubliczniła rozmowę telefoniczną pracownika Saur Neptun Gdańsk z pracownikiem Energi. Pracownik SNG obsługujący zasilanie dla przepompowni przekonuje, że z taką sytuacją nie miał do czynienia. Fragment nagrania publikujemy poniżej.

- Mieliśmy pecha, że obsługa przepompowni była nowa, świeża. Wyszło, jak wyszło, ścieki napływały, napięcie było cały czas, bo tylko był chwilowy przysiad napięcia, a pompy sobie nie pracowały, a tego nie pokazywało na telemetrii - mówi pracownik SNG.
Z nagrania wynika, że pracownicy przepompowni nie wiedzieli, że pompy nie działają. Doszło prawdopodobnie do zawieszenia wskaźników.

Energa w dalszym ciągu przekonuje, że spadek napięcia nie miał nic wspólnego z awarią.

Przypomnijmy, że firma Saur Neptun Gdańsk ze względu na spiętrzenie ścieków w sieci kanalizacyjnej i groźbę podtopienia ściekami piwnic na terenie Dolnego Miasta Gdańska zdecydowała się odprowadzić ścieki do rzeki Motławy poprzez wylot awaryjny z przepompowni.

Aktualnie do środowiska wodnego (do rzeki Motławy od dnia 15 maja od godz. 13, a od godz. 9:20 w czwartek także do Basenu Portowego Władysława IV) odprowadzane są ścieki nieoczyszczone z terenu dolnego tarasu Miasta Gdańska i Dolnego Sopotu, w ilości ok. 60-80 proc. wszystkich ścieków odprowadzanych do oczyszczalni ścieków Wschód zobacz na mapie Gdańska, tj. ok. 50-60 tys. m sześc. na dobę.

Trwa naprawaSłużby Saur Neptun Gdańsk wymontowały cztery zespoły pompowe z hali pomp w przepompowni ścieków Ołowianka. W Holandii zakupiony został dodatkowy silnik, który jest wmontowany i już pracuje. Kolejny z silników jest suszony w piecu, trzy inne w firmie w Inowrocławiu są przewijane i suszone.

Od rana trwa montaż pompy z nowym silnikiem, ewentualnie także drugiej z silnikiem wysuszonym, jeżeli badania techniczne wykażą, że jest on sprawny. Jeśli silniki uda się uruchomić, rozpocznie pracę przynajmniej jeden z zespołów pompowych.

W przepompowni ścieków ponadto uruchomiono tymczasową instalację, która ograniczyła zrzut ścieków do Motławy. Instalacja omija budynek przepompowni i za pomocą pomp wysokoprężnych tłoczy 300 m sześc. ścieków na godzinę do kolektora tłocznego w kierunku Oczyszczalni Wschód.

Awaria pod nadzorem WIOŚO awarii przepompowni wiedzieli od początku inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

- Byli na miejscu jeszcze zanim ruszył awaryjny zrzut wody do Motławy. W tej chwili w przepompowni są nadal nasi pracownicy, którzy kontrolują działania w przepompowni. Wysłaliśmy także naszych pracowników na Motławę, Martwą Wisłę i zatokę, by cyklicznie pobierali próbki wody do badania - mówi Beata Cieślik, zastępca naczelnika Wydziału Inspekcji w WIOŚ.
Jednocześnie zaangażowane są jednostki pływające Urzędu Morskiego w Gdyni, które wizualnie monitorują stan wód kanału portowego.

Ponadto firma Saur Neptun Gdańsk zakontraktowała dwie barki, do których będą odpompowywanie ścieki z sieci kanalizacyjnej, aby zmniejszyć zrzut ścieków do Motławy. Niestety podstawiono barki na 100 m sześc. nieczystości, ale udaje się zabierać tylko 35 m sześc., bowiem barki pod wpływem ciężaru osiadają na dnie. Załadowanie takiej barki trwa średnio 2,5 godziny.

Obecnie bezpośrednio do Motławy trafiają ścieki z sześciu węży. Część nieczystości dopłynęła już do zatoki. Istnieje zagrożenie, że zanieczyszczenia trafią na plaże w Sopocie i Gdyni.


Dwie konferencje w jednym czasieW czwartek na godz. 11:30 została zwołana konferencja prasowa Kacpra Płażyńskiego, kandydata PiS na prezydenta Gdańska. Co ciekawe, na ok. 30 minut przed godz. 11:30 swoją konferencję ogłosiła też spółka Saur Neptun Gdańsk.

Przedstawiciele spółki zarządzającej przepompownią zapewnili, że uruchomili pierwszą pompę.

- Jej włączenie umożliwiło zmniejszenie zrzutu ścieków do Motławy o kilkaset m sześc. na godzinę - mówi Stanisław Mikołajski, dyrektor ds. eksploatacji w SNG.
Obecnie do Motławy trafia ok. 2,3 tys. m sześc. ścieków na godzinę.

Posłuchaj całego oświadczenia Kacpra Płażyńskiego


Co powiedział Kacper Płażyński?

- Zaprojektowanie tej przepompowni w ten sposób, że silniki awaryjne znajdowały się w tym samym miejscu, co te działające na co dzień, skończyło się kompromitacją. Przyczyną tego zamieszania nie jest - wbrew stanowisku Saur Neptun Gdańsk - wina w zasilaniu prądem. Wina leży po stronie Saur Neptun Gdańsk. Na nagraniu w jasny sposób widać, że feralnego dnia była niedoświadczona ekipa pracowników, którzy nie byli w stanie zareagować na to, że jeden z mechanizmów zawinił - ocenia Kacper Płażyński.

Jakie kary za zrzut ścieków?Wszystkich interesują rekompensaty za wprowadzenie ścieków do środowiska. Jakich zobowiązań finansowych Saur Neptun Gdańsk może się spodziewać?

- Na tę chwilę jest za wcześnie, by o tym mówić. Skupiamy się na monitoringu całej awarii. Najpierw musimy znać rozmiary wprowadzenia ścieków do środowiska - mówi Beata Cieślik.
Z pewnością sprawą zajmie się też Pomorski Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który zaleci przygotowanie rozwiązań zabezpieczających przepompownię przed podobną awarią.


To nie pierwszy zrzut ścieków do rzekiW 2015 r. dziennikarze z Warszawy odkryli zrzut ścieków z miejskiej instalacji do Wisły. Zrzut prowadzono w czasie rozbudowy infrastruktury wodociągowej. Do największej polskiej rzeki trafiło wtedy 100 mln l ścieków.

Należy pamiętać, że przed końcem 2012 roku prawie wszystkie ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafiały do rzeki bezpośrednio nieoczyszczone. Przez to Warszawa była ostatnią stolicą europejską, która wpuszczała ścieki bez oczyszczania do rzeki.

W 2014 r. w wyniku awarii oczyszczalni w Swarzewie dokonano zrzutu ścieków do Zatoki Puckiej w ilości 150 m sześc. w rejonie Swarzewa i 350 m sześc. w rejonie Puckich Zakładów Mechanicznych, kanałami awaryjnymi zaprojektowanymi do tego celu. Ta ilość według WIOŚ okazała się znikoma, a jej rozpuszczenie w płytkich wodach Zatoki Puckiej zajęło dwa tygodnie.

Awaria w przepompowni ścieków na Ołowiance: harmonogram wydarzeń

  Ok. godz. 12 dochodzi do awarii przepompowni zarządzanej przez Saur Neptun Gdańsk
 • prawdopodobną przyczyną jest spadek zasilania z sieci energetycznej,
 • w tym czasie woda wyrywa właz do komory z pompami. Dwie z nich nie działały z powodu przepięcia, a kolejne dwie zostały wyłączone, by woda nie dokonała kolejnego uszkodzenia.
Ok. godz. 13 - komunikat do mediów 
 • władze miasta i SNG proszą  mieszkańców o ograniczenie zużycia wody i korzystania z kanalizacji sanitarnej,
 • zapowiedziano możliwość zrzutu ścieków do Motławy.
Godz. 13:16 - rusza zrzut ścieków do Motławy.
 • początkowo działa jedna pompa, po chwili podłączane są kolejne,
 • pracuje sprzęt SNG, Straży Pożarnej, spółki Gdańskie Wody i prywatnych firm,
 • zapowiedź, że do Motławy ma trafić ok. 50 mln litrów ścieków.
Godz. 14:21 - apel o unikanie wchodzenia do wody.
 • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku apeluje o niewchodzenie do wody, w tym także do wód Zatoki Gdańskiej - może być to niebezpieczne dla zdrowia.
 • O godz. 17:50
  • wstępne szacunki mówią, że komorę uda się osuszyć późnym wieczorem lub w nocy.
  Godz. 20:50 - SNG kupuje nowe pompy w Holandii
  • w Holandii został zakupiony silnik do pompy, a na miejscu jest już serwisant, który niezwłocznie, po wyciągnięciu pomp wraz z ekipami technicznymi SNG, przystąpi do czynności naprawczych.
  • ilość ścieków zrzucanych do rzeki to ok. 2300 m sześc. (2,3 mln litrów) na godzinę, co stanowi 5 proc. aktualnego przepływu w Motławie
  Noc
  • w nocy ekipy Saur Neptun Gdańsk wyciągają z komory zalane pompy,
  • służby techniczne SNG wraz z serwisantem dokonują oceny ich stanu technicznego.
  • do Gdańska dotarł silnik z Holandii. Od razu rozpoczął się jego montaż i zespalanie z pompą.
  Czwartek, ok. godz. 9:00 - trwa montaż silnika z Holandii.
  • od późnych godzin nocnych, w Przepompowni Ścieków Ołowianka trwa montaż silnika przywiezionego z Holandii. Silnik został już zespolony z pompą i trwa proces jego uruchamiania.
  • w Przepompowni Ścieków uruchomiono również tymczasową instalację, która ograniczyła zrzut ścieków do Motławy. Instalacja omija budynek przepompowni i za pomocą pomp wysokoprężnych tłoczy 300 m sześc. ścieków na godzinę do kolektora tłocznego w kierunku Oczyszczalni Wschód.

  Miejsca

  Opinie (1694) ponad 50 zablokowanych

  • adamowicz kończ! (122)

   zasiadasz tam w radzie nadzorczej, dlaczego nic robiłeś tyle lat?

   • 846 206

   • w 2002 roku Adamowicz przeprowadził kompleksowy remont (47)

    • 30 74

    • i wszystkie uradzenia umiescił w 1 miejscu? nie przewidując ze moga sie w 1 pomieszczeniu zalać ? (31)

     • 104 24

     • Bo Adamowicz projektował to (29)

      Puknij się w łeb. Adamowicz siedział i projektował przepompownię.

      • 71 55

      • Adamowicz nie projektował, ale bierze za to pełną odpowiedzialność, bo zarządzał miastem (17)

       • 92 34

       • Idąc Twoim tokiem myślowym (10)

        To wina Morawieckiego, bo zarządzał krajem.
        Ewentualnie Kaczora, bo zarządzał Morawieckim.

        • 87 57

        • .... (4)

         W USA dostaliby wszyscy karę finansową, jak VW w USA, że az Merkelowa żebrze żeby tu w Europie nie pozywać VW, bo musi opracowywać ekologiczne pojazdy przyszłości. Jest tez przeciwna zakazowi wjazdu diesli do miast. Mi chytrego Niemca wcale nie żal. Sam strzelał sobie w stopę. No i nie dają 3 lata gwarancji, a rozciągnięte łańcuchy rozrządu w TSI po 50 tysiącach przebiegu kazali wymieniać na wlasny koszt.

         • 27 4

        • Ta jasne... Amerykanie swoim krzywdy nie zrobią :)

         • 4 2

        • Ile kary w USA dostał Apple?

         • 13 0

        • Nikt nie sprawdzał włazów od upadku komuny (1)

         Nie wiem kto projektuje miejsca pracy urządzeń ale awaryjne umieszcza się w jakimś celu a nie jedynie jako zapasowe. Przepompownia ścieków to jedno z najważniejszych miejsc miasta. Powinny być więc kontrole oraz plany awaryjne. Nic takiego nie było. Kiedyś zwyczajnie ścieki lano do rzeki. teraz podobno ktoś wpadł na sensowny pomysł i podłączyli silniki poza budynkiem. Zdaje się jednak sporo włazów było zapieczonych i nikt tam nie właził od upadku komuny. Popatrzcie na ilość ścieków? Wpuszczono kilkaset metrów sześciennych w zatoce Puckiej i woda poradziła sobie z tym w 2 tygodnie. Teraz w Gdańsku wlewało sie na godzinę ponad 2 tyś metrów sześciennych i to tuz przed latem. Tez wystarczą 2 tygodnie? Kiedyś lata temu masa ludzi sie kąpała a ja po kąpieli zostałem obsypany krostkami i jakąś wysypką. Szybko potem to mi minęło ale może właśnie coś było w wodzie? Jeden jest bardziej odporny a inny nie. Ja w tym roku już sie nie kąpię mimo że mieszkam w Gdańsku.

         • 15 2

        • Jak nikt nie sprawdzał od czasów komuny

         Jak są tam od 2001?

         • 1 1

        • Gdyby to Morawiecki mianował Adamowicz na stanowisko prezydenta, ponosiłby odpowiedzialność. (2)

         Niestety, to nie Morawiecki, to my, mieszkańcy wybraliśmy to indywiduum.

         • 36 11

        • nie wybierałam adamowicza (1)

         Nie mów w imieniu wszystkich mieszkańców Gdańska, ja nie wybierałam. Dobrze wiesz ile wśród mieszkańców jest zwolenników platfusów i budynia. Więc głowę pochylić do ziemi gdańscy popaprańcy.Za szkody wyrządzone przez budynia i jego świtę oraz tych co głosowali na platformę,będą musieli zapłacić wszyscy mieszkańcy.

         • 20 17

        • oddychaj

         głęboko...

         • 8 2

        • nie, pomysłowy dobromirze

         Saur to firma komunalna podlegająca z zasady władzom miasta, które mają swoich przedstawicieli w radzie nadzorczej (nawet po prywatyzacji spółka pozostaje komunalną) , więc to tylko twoja pokrętna logika prowadzi cię tam, gdzie chcesz.

         • 9 3

        • Mentalność POpaprancow

         Awaria pod nosem PO a winny PiS
         Do zobaczenia ameby przy urnach

         • 13 12

       • To dlaczego... (5)

        Dlaczego żaden z Piso-wskich dygnitarzy nie odpowiedział politycznie jak i nie Karnie za Śmierć na Komisariacie Wrocław -Stare Miasto Zieliński Błaszczak , a od 2 lat zamiata się usilnie sprawę pod dywan i ściga się na wniosek pisowskiej prokuratury dziennikarza który pokazał prawdę , bo gdyby nie on nikt nigdy by nie zobaczył jak było na prawdę i byście żyli Pisowskimi ściemami , Słuchamy Wyborcy PIS ????

        • 14 13

        • Nie kwicz (4)

         • 8 12

        • Jedyna odpowiedz sprzedawczyków

         Okazuje się, że patriotyzm był wart 500zł

         • 14 7

        • Jakie Kwiczenie?? (1)

         Co nazywasz kwiczeniem ? Skoro prawo obowiązuje wszystkich dlaczego nie wyciągnięto konsekwencji prawnych wobec oprawców śp . Igora Stachowiaka to nie policjanci to bandyci .. Co trzeba mieć w głowie aby człowieka zakutego w kajdanki traktować taserem na podłodze w toalecie aż do wyczerpania baterii ... a później latami zamiatać sprawę pod dywan , dopiero jak TVN24 naświetlił sprawę zaczęło się cokolwiek dziać , więc nie rozumiem co nazywasz kwiczeniem ? Kto był prokuratorem generalnym kiedy skazywano niewinnego człowieka za gwałt i zabójstwo na nieletniej ? Tomasza Komendę ? To nazywasz kwiczeniem ? zanim oczernisz-oczernicie przeciwników politycznych spójrzcie w pierwszej kolejności na siebie i wasz ukochany PIS

         • 7 3

        • W 1967 roku Cygan ukradł konia w Kielcach

         Dlaczego Kaczyński nie odejdzie?

         • 3 0

        • Jesteś tępym idiotą. Inaczej nie można Ciebie nazwać, przykro mi.

         • 1 1

      • adamowicz nie projektował ale zatwierdził projekt chyba nie? (3)

       • 33 25

       • Nie. (2)

        Prezydent nie zatwierdza projektów.

        • 34 18

        • Zatwierdza poprzez swoich pracownikow

         • 20 17

        • prezydent rządzący miastem od 20 lat jest po prostu odpowiedzialny za to, co się w nim dzieje.

         nie bardzo da się zwalić na kogoś innego, jak od 20 lat miało się tam przedstawicieli w radzie nadzorczej (sam zresztą tam zasiadał), a przypominam, że sam opowiadał jaka to ciężka praca usprawiedliwiająca dodatkowe zarobki dla urzędnika samorządu :) i dodatkowo zarządza się infrastrukturą wodno-kanalizacyjną w ramach spółki miejskiej

         • 21 2

      • Typie gdzie ty masz mózg (1)

       Tak Adamowicz projektował przepompownię. xDDD

       • 13 22

       • nie, Adamowicz był tylko odpowiedzialny za to, żeby przepompownia została dobrze zaprojektowana.

        Na tym polega zarządzanie. Tak samo nie nie musi się znać na budowie chodnika - ale chodniki mają być budowane proste. Jarzysz?

        • 18 3

      • W rosyjskim TVNie ani słowa o awarii (4)

       Resortowe dzieci milczą

       • 21 17

       • Bot się obudził

        W rosyjskim trwam ani słowa, że z nagród oddanych na Caritas ministrowie mogą sobie odliczyć po 20000 złotych od podatku... Ale pewnie im się należało...

        • 19 8

       • (2)

        Jakoś bez problemu znalazłem informację na TVN o zrzucie ścieków...
        Ale wy dalej żyjcie w swojej chorej wersji rzeczywistości.

        • 9 5

        • Między kwikiem PO maski i Szlezwik Wiergus? (1)

         • 1 3

        • Co? :D

         • 0 0

     • tak to jest jak ktos nie wie a szczuje

      nie masz pojęcia o awarii a zabierasz głos jak zwykle wszyscy znaja sie nba wszystkim co google ci podpowiedziało ?

      • 12 10

    • 16 lat temu:)))??? wiesz człowieku ile od tamtej pory przybyło nowych blokowisk w Gdańsku? (10)

     wiesz ile przez ten czas sprzedał działek deweloperom???

     • 79 21

     • A ile z nich jest w zasięgu tej przepompowni? (9)

      • 13 20

      • zaczniijmy od tego, że w trakeci tej awarii część ścieków cofana jest do niedziałającej instalacji na Zaspie (8)

       można więc powiedzieć, że w Gdańsku jest dosyć mieszkań, żeby infrastruktura była bardziej rozbudowana. można także pomyśleć, że przepompownia tuż obok Śródmieścia to głupiutki pomysł, skoro dalej jest mnóstwo terenów przemysłowych, na których tego typu awaria byłaby mniejszym zagrożeniem i uciążliwością.

       • 10 5

       • Ta przepompownia stoi tam od 1871 roku. (7)

        Chcesz kogoś wykopać z grobu i rozliczyć?

        • 17 12

        • będzie dekomunizował 1000 lat wstecz :)

         jak PiS i Korea Północna,
         że do 3 pokolenia wstecz do obozów pracy wysyłają
         i to całe wioski, a tak, na wszelki wypadek

         wystarczy, że literaturę niezgodną z linią partii znajdą
         albo ktoś chlapne, że urlop by chciał

         • 12 15

        • No i wystarczy

         Przenieść na tereny przemysłowe

         • 4 2

        • Można bylo budować nowa (4)

         Tylko zdjęcie przy przepompowni słabo wygląda przed wyborami, lepiej wygląda zdjęcie przy moście zwodzonym

         • 14 2

        • A kanalizację też wykopać i przełożyć? (3)

         • 5 5

        • tak (2)

         jw

         • 1 1

        • Idiota

         • 3 1

        • Bardzo chętnie zobaczę plan rozkopana 60% Gdańska

         • 2 2

    • kompleksowy remont

     pomyłka - ten kompleksowy remont dotyczył jednej z nieruchomości Pawła , za zaistniałą oczywistą omyłkę przepraszamy

     • 21 3

    • Chyba 9 mieszkań (1)

     • 5 2

     • Dno

      • 2 0

    • Jestem za awaryjnym zrzutem Adamowicza z zajmowanego stanowiska.

     Zrośnięty ze stołkiem jak Mugabe w Zimbabwe im dłużej tym gorzej.

     • 33 2

   • (13)

    Kacprze, czy Ty jeszcze pracujesz w Enerdze i odciąłeś prąd przepompowni?

    • 67 44

    • to była celowa akcja pisu w enerdze (5)

     razem z szambem wylali prezydenta hehehhe

     • 36 30

     • Oni są do tego zdolni. (4)

      Pamiętacie zamach terrorystyczny z szybkowarem przed uchwaleniem ustawy o szpiegowaniu telefonów?

      • 29 23

      • (3)

       Widzę,że spisek goni spisek,a tak się nabijaliście z pisowców hahaha.Na bank był zamach nawet słychać było strzały w przepompowni.

       • 22 8

       • To dalej nie zmienia faktu, że sprawcami 100% ataków terrorystycznych w Polsce (2)

        Są biali katolicy.

        Jeżeli coś nie wydarza się nigdy wcześniej, ani nigdy później, tylko dokładnie w momencie, kiedy Zero nas straszy terrorystami, to niezły zbieg okoliczności.

        • 5 14

        • ja tam pamiętam tego, co to niby sejm wysadzić chciał (1)

         i to inna władza wykorzystała dla własnej korzyści. zresztą w propagandzie, mutatis mutandum, trudno przebić budyniowicza :)

         • 12 2

        • Gadał, że wysadzi, a wysadził bombę to raczej dwie różne rzeczy...

         • 7 0

    • Najbardziej podoba mi się, jak Kacper 'studiuję prawo' Płażyński (1)

     Nagle jest specem od hydrodynamiki.

     • 35 12

     • tych speców to nam się namnożyło w ciągu ostatnich kilku dni

      Adamowicz pięknie serwuje zrzuty z systemu informatycznego Saur Neptun, wrzucone jeszcze najpierw, jakże przemyślnie na templatkę spółki. Takie zarządzanie i taka klapa, ten klimat to się uwziął na nasze miasto

      • 13 4

    • (1)

     Pan Kacper wypowuedzial umowę z Energa. Przepompowni nie przygotowano na wypadek awarii. Do zobaczenia przy urnie

     • 10 7

     • Musiał, prezes daje, prezes zabiera.

      Akurat do wyborów okres wypowiedzenia.
      A potem dadzą mu posadkę gdzie indziej.
      Przecież mu się należy

      • 5 6

    • Kacperek popłynął z gò...em do Zatoki (2)

     Oj Kacper ojciec na Ciebie patrzy.

     • 10 21

     • do vic (1)

      uważaj bo ty możesz popłynąć z g*wnem popaprańcu

      • 4 3

      • Kacperek zna się na szambie

       to wręcz jego żywioł.

       Zaprzeczysz?

       • 1 0

   • (9)

    przeciez to pissuarowa energa w ktorej pracuje w ktorej kase doi kacperek wylaczyla prad specjalnie zeby pomoc kacperkowi ...

    • 34 42

    • Ta przepompownia powinna być odporna na wyłączenia energii, bo (7)

     to się może zdarzyć, że zabraknie zasilania. Czy jak zabraknie prądu to wszystkie lodówkim, pralki, odkurzacze i roboty kuchenne padają? Albo urządzenia klimatyzacyjne? Wszędzie tam są silniki elektryczne...

     • 22 3

     • Jeżeli coś jest bardziej skomplikowane, niż odkurzacz, to tak, pada. (6)

      Klimatyzator nie włączy się sam po awarii prądu, tak samo, jak żadne elektroniczne urządzenie.

      • 2 13

      • dlatego też tego rodzaju urządzenie, zwłaszcza jeżeli ich awaria może przyczynić się do katastrofy ekologicznej

       posiadają system zasilania awaryjnego. I taki oczywiście powinien chronić również przed spadkami napięcia w sieci

       • 24 1

      • Dodałem poprzedni komentarz nie oglądając pierwszego filmu - nagrania rozmowy telefonicznej. (1)

       Po jej odsłuchaniu nie mam wątpliwości, że wina jest po stronie SN. Błędny projekt istalacji i sterowania pompami i niedoświadczona ekipa z obsługi.

       Jeśli urządzenie jest skomplikowane, to
       1) silniki i inne mechaniczne urządzenia powinny mieć zasilanie rezerwowe oddzielną linią (i tak było w tym przypadku),
       2) układy sterujące powinny mieć zasilanie zdublowane i awaryjne (UPS), żeby sprawnie sterowały mechaniką,
       3) Jeśli dochodzi do awarii podstawowe i zapasowe układy powinny być odseparowane fizycznie, żeby mechaniczne uszkodzenia jednych nie wpływały na drugi układ.
       Gdyby ktoś chciał zrobić akcję dywersyjną to wystarczyło wrzucić tam granat przez okno i Gdańsk by utonął w szambie.

       Urządzenia tam zamontowane nie są skomplikowane - podobne pompy działały w tym miejscu 50 lat temu (tyle że bez tzw. telemetrii czyli zdalnego monitorowania parametrów ich pracy).

       Oczywiście niejedno elektroniczne urządzenie właczy się ponownie po zaniku prądu - to zależy od tego jak jest skonstruowane. W szczególności dotyczy to urządzeń zaprojektowanych do działania ciągłego (stacje przekaźnikowe, automatyka sterowania ruchem, itp)

       Mówienie o "pechu" w tym wypadku przez pana, który 46 lat pracuje i jeszcze nie spotkał się z taką awarią jest nie na miejscu. Zresztą nawet mi człowieka szkoda, bo zapewne to nie on podejmował decyzje, tylko próbował sobie jakoś radzić narzędziami jakimi dysponował. A zarząd SN będzie teraz szukał kozła ofiarnego..

       • 36 0

       • Siedzieli tam ludzie z jednym zadaniem

        Pilnować tych 4 pomp i włączyć jak padną.
        Nie ogarnęli i tyle

        • 17 0

      • to zależy jaki tryb ustawisz w biosie (1)

       I to od jakiś 15 lat.

       • 2 3

       • Twój klimatyzator ma BIOS?

        Oh, well.

        • 1 1

      • Nawet komputery w biurach mają UPS-y żeby nie wyłączać się od razu po odcięciu zasilania.

       • 0 0

    • Nie przygotowano pompowni do wyłączenia systemów Amber trollu. Spłyniecie z ściekami.

     • 8 1

   • czyli gdyby pisior rządził Gdańskiem to nie byłoby awarii?? (5)

    a samoloty pewnie by nie spadały...

    • 29 24

    • zadajesz pytanie o wielu zmiennych... (4)

     ale skoro mamy do czynienia ze spółką komunalną 1.sprywatyzowaną przez obecnego prezydenta, 2. w której radzie nadzorczej zasiadają przedstawiciele miasta i okaże się, że rzeczywiście 1. nie było odpowiednich planów na przypadek awarii, 2. stosowano optymalizację finansową (brak zamiennych części na miejscu, błędy w infrastrukturze) - to można powiedzieć, że awaria jest konsekwencją polityki i zarządzania władz miasta.
     A że od 20 lat mamy te same, to trudno tutaj mieć wątpliwości i gdybanie, co by się stało jakby 20 lat zarządzał ktoś inny jest po prostu chybione.

     • 45 5

     • Gdyby rządził pisior (3)

      Nie byłoby oczyszczalni, więc nie byłoby awarii

      • 4 15

      • no yo, całe szczęście, że w XIX w. nie było żadnych pisiorów i powstała (1)

       ale może nie byłoby też smrodu z szadółek i trującego port serwis

       • 1 2

       • Wysypisko na szadółkach jest od 1973

        A smród by był, patrz na Warszawę za rządów PiS.

        • 1 3

      • Byłby za to pomnik, kościół i poruta na arenie międzynarodowej

       • 3 1

   • (3)

    Nie polecam kapieli w nawet w okresie letnim. Przy niesprzyjajacych wiatrach, pradach moze trwac to miesiacami zanim w miare zostanie rozrzedzona.

    Dla unaocznienia rozmiarow katastrofy:

    Objetosc wod w Zatoce Puckiej 5,5 km3
    Spodziewana ilosc sciekow odprowadzona do Zatoki Gdanskiej 0,2 km3

    Oczywiscie, Zatoka Pucka to nie Gdanska ale na tym przykladzie widac o jakich ilosciach SCIEKOW jest mowa.

    Blisko 4% wod Zatoki Puckiej (!!!)

    • 13 14

    • Zatoka Pucka ma 364km^2

     Zatoka Gdańska 220 000km^2.
     To jednak jest lekka różnica...

     Druga sprawa, 50 milionów litrów to 0.00005km3

     • 18 0

    • Phi (1)

     Przed wybudowaniem oczyszczalni Wschod WSZYSTKIE nieoczyszczone ścieki szly bezposrednio do Zatoki nikt nie kwilił ;)

     • 7 6

     • Na Zaspie była oczyszczalnia ścieków, więc nie konfabuluj.

      • 0 0

   • Jak to nic

    pobierał np. pensyjkę

    • 9 1

   • a zdaniem Bielawskiego to pono Radunia śmierdzi :d

    łajno na talerz, łyko w plecak i buty z kabaczka na wyprawkę i won z Gdańska!

    • 11 5

   • Mam wazniejsze sprawy na głowie. (3)

    -Analiza potrzeb, zasadności i możliwości przygotowania oddzielnych programów miejskich na rzecz osób LGBT
    - Bezpłatne udostępnienie miejskich nośników reklamowych/informacyjnych na kampanie antydyskryminacyjne (np. dla osób homoseksualnych)
    - Opracowanie i wdrożenie w szkołach zajęć dostarczających rzetelnej wiedzy o LGBT+

    • 28 7

    • Wolisz, żeby dziecku że geje istnieją powiedział nauczyciel (1)

     Czy świr z tęczową flagą i dildem na czole?

     Bo dowie się tak, czy siak

     • 5 3

     • Nauczyciel też może być

      świrem na tym punkcie, np. katecheta...

      • 1 0

    • 26

     marsz?

     • 0 0

   • On czały czas robił....

    pobierał kasę na nowe mieszkania :)

    • 8 1

   • (5)

    Jeśli Adamowicz odpowiada za tą awarie, to powiedz kto odpowiada za katastrofę w kopalni? Gdzie zginęło 5 górników. Kto odpowiada za zalanie pół Polski w ostatnich ulewach? Puknij się w mózgownicę jeśli ją masz.

    • 11 27

    • To zupełnie co innego (1)

     Bo tam odpowiedzieć by musiał członek PiS.

     A oni mogą się wymigać bez żadnego trybu

     • 5 8

     • Adamowicz zasiada w radzie nadzorczej prywatnej spółki wykonującej zadania zlecone przez miasto, więc odpowiada za to co się w tej spółce dzieje. Uśmiechał się jak modernizowano oczyszczalnię ,więc niech teraz uśmiecha się jak g*wno rozlało się w Motławie.

      • 0 0

    • Ta katastrofa nie powinna była się wydarzyć. (1)

     Obsługa winna być kompetentna a pompy obudowane automatyką i oprogramowane.

     • 4 2

     • Właśnie powinna sie wydarzyć jeszcze wiwksza, np awaria elektrowni atomowej, gdybyśmy ja mieli..ale by kurka fajnie bylo :) a ile ofiar !!!

      • 0 0

    • miałbyś rację gdyby zniszczenie przepompowni było następstwem trzęsienia ziemi

     • 1 0

   • I teraz sobie wyobraźcie, że autor tego komentarza ma prawa wyborcze...

    • 3 2

   • wypitalaj

    • 0 0

   • (2)

    Na złość trollom chyba zagłosuję na tego Adamowicza. :D

    • 8 19

    • a ja na złość mamie odmrożę sobie uszy (1)

     • 0 2

     • Zabij sie, co?

      • 0 0

   • Obajtek na papieża!

    Kindlu pisowski, Adamowicz ma odejść, bo jest w zarządzie? To co powiesz o prezesie Energi obajtku, wójcie z Pcimia?

    • 7 16

   • Stara rudera przepompownia!

    zadziwiający Dobry teren pod Bloki dla nie mca!

    • 3 0

   • REPOLONIZOWAC SAUR WODOCIAGI (1)

    beszczelnie sprzedane przez BUDYNIA!

    • 10 1

    • Gdanszczanie to spiacy rycerze?

     Powinna byc manifestacja w Gdansku od zaraz.

     SNG wylącznie polski!

     Budyn to zdrajca.

     • 5 1

   • gdzie jest UNIA? (2)

    Jak Budyń Truje Gdanszczan i Bałtyk???
    Kary dla Budynia stoi na strazy gd i Mias t a
    Dosc z beskarnoscia wlodazy!!!

    • 11 3

    • Dobrze myslisz

     Fatalnie piszesz nieuku: WŁODARZY

     • 1 3

    • dość sz czym?

     szczym?
     o, jakoś tak to siem pisze :D

     • 0 0

   • Super (1)

    Przecież awaria był zanik pradu teraz zaczynają kupować silniki bo raptem wszystkie przestały działać jaki jest sens? Taki że nikomu nie chciało się serwisować tego 2 sprawa zanik pradu gdzie są agregaty/ awaryjny prąd który jest w szpitalach? To wszystko śmierdzi jednym wielkim przekrętem JANUSZE z kaszuk które tam pracują widać znają się na rzeczy strasznie firma tak czy siak powinna dostać niezłą kare finansowa i zmianę stanowisk ale oczywiście przyjdzie budyń dostanie podarunki o których później zapomni i tak jak on wszyscy zapomną...

    • 8 5

    • Te, Janusz z kaszuk, gdziekolwiek to jest

     Naucz się pisać, albo wracaj ćwiczyć plucie w bramie...

     • 2 0

   • Powiesic zlodzieja

    Jak to nic nie robil, bral lapuwe!

    • 1 3

   • (5)

    ja prld...
    Można się przyczepić do budynia, że siedzi w różnych radach spółek, ma niewyjaśnione parę spraw majątkowych ;) i takie, a nie inne prowadzenie polityki miasta, ale ludzie, obwinianie go za źle zaprojektowaną przepompownię, albo brak zapasowej pompy w Saurze jest po prostu debilizmem

    • 6 11

    • Sam jesteś debilem. Władze powinny mieć plan awaryjny a nie liczyć na cud że awaria nigdy się nie przydarzy (4)

     Ciekawe ile jeszcze takich katastrof wisi ma włosku bo władze mają nadzieję że jakoś to będzie. Budyń tk wszystko reprezentuje więc czas na niego. Niech skończy szopkę i może wreszcie prokuratura się do niego dobierze i pójdzie do pierdla gdzie jego miejsce

     • 7 2

     • Przecież był plan awaryjny - zrzut do Motławy (3)

      Jeszcze kilka(nascie) lat temu wszystkie ścieki szły do morza, a teraz jak przez 3 dni szły to od razu afera. Ogarnijcie sie nieuki.

      • 4 3

      • saur zarabia konkretne pieniądze za świadczenie usług (2)

       co roku przelewa zyski na swoje konto
       nie wywiązał się ze swoich zadań
       koniec kropka

       • 1 0

       • co roku przelewa zyski na swoje konto? (1)

        wtf? Gdzie ma pieniądze trzymać?

        • 1 0

        • W śwince skarbonce :)

         • 0 0

   • Jak go wybierzecie znowu na prezydenta to jesteście debilami gdańszczanie. Prawdziwymi debilami

    • 11 3

   • koledzy prezydenta z Konwentu POlitechniki Gdańskiej będą badać przyczyny

    i odkryją że awaria ma znikomy wpływ na środowisko.
    Tak kolesie załatwiają sobie sprawy w Gdańsku - by żył się lepiej

    • 10 3

   • (2)

    Motłoch pluje, bo nie zna zadań Rady Nadzorczej, a wystarczy poczytać Kodeks Spółek Handlowych. To zarząd jest odpowiedzialny za działanie danej spółki, a nie RN.

    • 3 6

    • najważniejszym zadaniem budynia jest pobieranie pensji (1)

     • 1 1

     • Twoim zasiłku

      • 1 0

   • Nie mógł doliczyć się mieszkań jak wiadomo mili Państwo. By żyło się lepiej. Swoim. Jak pamiętamy

    • 0 1

  • (19)

   Nikt nie mówi ile dzieci i turystów robi do morza w wakacje...

   • 197 340

   • pitol.. się w łeb (2)

    nawet jak robią i to dużo to jest to tylko g*wno które się rozłoży ,ale w tych ściekach oprócz g*wna jest chemia , domestosy,proszki itp. i cholera wie co jeszcze za silnie trojąca chemia.
    Więc mi niech nikt nie pisz że to tylko g*wno i szczochy.
    Palanty i ludzie bez wyobraźni zasiadają we władzach odpowiedzialnych za ten bajzel !!!

    • 84 12

    • Ile było inwestycji w kanalize w ost czasie

     Słabo wygląda zdjęcie z szambem co, lepiej z kładką. Gdańszczanie zasługują na to całe gwno

     • 11 2

    • Hehe, szczochy, smisznie to się pisze :)

     • 0 0

   • Spokojnie ... Warsza"f"ka zapłaci za możliwosć popływania wśród dryfujących wafli (2)

    Jeszcze rybkę świeżo złowioną zjedzą i palce obliżą...

    • 63 2

    • Dobre! :))

     • 7 0

    • Sami sikali do Wisły bez oczyszczania do bodajże 2012 roku

     Taka sprawiedliwość społeczna ;)

     • 4 0

   • To Budyń, w końcu pomieszkuje z grubą starą w Jelitkowie

    na pewno jacuzzi uwalone stolcem

    • 15 3

   • A rybki, foki i wieloryby też robią kupę do morza, podobnie jak mewy i inne ptactwo. Nie przeszkadza Ci to? (2)

    • 9 7

    • (1)

     Domestos tez leja ?

     • 3 2

     • Tak, szczególnie mewy, sam widziałem..

      • 0 0

   • Następny debil od budynia (3)

    1 m3 = 1000 litów . Do Motławy trafiło 50-60 mln.m3 . Policz debilu jeśli ukończyłeś 6 klasę szkoły podstawowej ile trzeba sikać choćbyś był tylko przysłowiowym mułem ( przepraszam wszystkie muły )

    • 16 10

    • Brawo, geniuszu

     A teraz powiedz mi, co dokładnie płynie tymi rurami.
     Czyżby zawartość kibli 60% Gdańska?
     Dokładnie tyle trzeba sikać.

     • 5 1

    • 50 mln metrów3 --coś ci się pomyliło i sam jesteś d***l

     • 2 2

    • 50 mln litrów a nie m3

     jakieś 3 zera pomyłki, tyle co nic

     • 10 0

   • Sama doisz na stojaco, widziałem

    • 4 0

   • ZENADA

    Naprawdę?? No na pewno aż tyle fekalii nie dostaje się do morza przez turystów.
    p.s. Każdy mierzy swoją miarą

    • 6 1

   • turysta i dzieci

    Nie są wstanie tak zapaskudzić wody, jak przy takiej awarii - nie przesadzaj.

    • 6 0

   • Gdzie są ekolodzy

    Dlaczego teraz nie widać protestujących ekologów!
    Już wiem, bo to jedna lewacka polityczna banda wynajmowana za pieniądze...

    • 5 1

   • Kto pierwszy

    Tym razem g*wno było szybsze od ich właścicieli nad zatoką.

    • 0 0

  • To jest skandal, (23)

   Brak zabezpieczeń, działań, kto jest za to odpowiedzialny?

   • 484 50

   • Mieliśmy przyjechać z dziećmi i ze znajomymi do 3M na wakacje (11)

    ale po tej akcji wybieramy Grecję. Pogoda gwarantowana i CZYSTA woda w morzu.

    • 24 5

    • To lepiej nie sprawdzaj, jak tam wygląda gospodarka ściekami. (4)

     Albo sprawdź, oszczędzisz na wyjeździe.

     • 29 1

     • byłeś tam kiedyś? (3)

      gdyby było tak jak piszesz to żadna kolorowa rybka by nie przeżyła

      • 3 5

      • To poczytaj, jak UE ściga Grecję (2)

       Za niewywiązywanie się z obowiązku oczyszczania ścieków :)

       • 11 0

       • oj tam, oj tam (1)

        papier z dwójki wrzuca się do kosza, bo kanaliza się ciągle zapycha. Wielkie mi halo.

        • 4 0

        • Jaki papier?

         • 0 0

    • Tam musliny wafelki w piasku zakopują. Pełna kulturka (1)

     • 8 2

     • A u nas Grażyny nie wy****ją dzieciaków za parawanem...

      • 3 1

    • I bardzo dobrze. Motława bez tego śmierdziała, teraz to już ściek nie rzeka.

     • 7 1

    • Wiesiu

     Polecam Małopolskę, tam Polak może poczuć się Polakiem! Gdy przymkniesz oko, kto wie, może nadwiślańska wierzba zanuci ci Mazurka Dąbrowskiego, Rotę, a nawet, jeśliś godna, Bogurdzicę! Czy masz to w Grecji!?

     • 10 1

    • wakacje tylko za granicami kraju

     Czy są jeszcze osoby, które wolą spędzać wakacje w kraju np nad zimnym i niezbyt czystym Bałtykiem? Koszt taki sam, jak nie większy niż w tropikach, a tam pogoda gwarantowana.

     • 5 2

    • Polska w ruinie
     ale wstaje z kolan

     • 3 1

   • Zamiast pomnika z Budynia, zróbcie pomnik z klocka (1)

    na to samo wychodzi

    • 12 5

    • ale koniecznie

     w kształcie schodów donikąd..

     • 0 0

   • con

    Budynio

    • 0 1

   • nikt nic nie wie

    • 3 0

   • Nie sr*j i nie szcz*j albo do wiadra frustracie. Wtedy twoje odchody nie wplyna do Motlawy.

    • 2 0

   • Nikt

    • 0 0

   • Mały Kaczkodan

    Kaczkodan jest za to odpowiedzialny jak i za wiele innych zdarzeń w tym kraju mających miejsce w ostatnich kilkunastu miesiącach

    • 4 4

   • ten kto skorzysta na tym najbardziej idą wybory a tu przed wyborami taka awaria czy to nie zastanawiajace

    • 5 2

   • Brak zabezpieczeń.

    Zabezpieczenia pewnie były. Ale w Czarnobylu też i wiemy jak to się skończyło. Się zes.ało i tyle...

    • 2 0

   • Mamy swojego Pawełka

    Dwie dekady nabijania kabzy a na koniec ze..ał się do Motławy

    • 0 4

   • To chyba proste i oczywiste ;)

    Jasne, że kilkanaście lat temu wszystkie przetargi były niemal tylko z jakiegoś układu. Firma musiała komuś coś dać, aby wygrać i aby na to zarobić, musiała na czymś oszczędzić. Czy to był projekt, czy materiał, czy ogólnie wszystko po trochu, to co to konkretnie było, to nie ma aż takiego już znaczenia, bo i tak się pewnie przedawniło. Liczył się wtedy PR i reklama, aby nikomu nie opłacało się wtedy zadawanie niewygodnych pytań.
    No i sprawa "wpłynęła" po latach. Mechanizm w każdym razie taki się wydaje, że mógł tak wyglądać. Teraz będzie wojna o szczegóły, aby nikt czasem nie zauważył ogólnej przyczyny.

    • 0 0

  • awarie się zdarzają (22)

   na szczęście niebawem naprawa się zakończy!

   • 139 346

   • Ryzyko

    Ta awaria pokazała jak łatwo byłoby pół Gdańska zalać fekaliami, gdyby komuś przyszło do głowy być złośliwym. Nasze bezpieczeństwo infastrukturalne lezy, jesteśmy wystawieni jak na tacy i nikt się tym nie przejmuje

    • 56 3

   • zrobić z Budynia korek

    nie wybije

    • 18 4

   • Pewnie, że tak. (14)

    Tylko niech nie opowiadają bzdur, że powodem był brak zasilania. Każda instalacja pompowa, a ściekowa przede wszystkim musi być szczelna, więc prawdopodobieństwo zalania pomieszczenia poprzez unieruchomienie silników elektrycznych nie może się zdarzyć. To wynika z założeń konstrukcyjnych i tyle. Niech w końcu się przyznają, że walnęła skorodowana rura, a nie kombinują jak koń pod górę. Strach w gaciach???

    • 27 4