• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Duńczycy nie mają wątpliwości: na promie Stena Spirit nie doszło do wypadku

Maciej Korolczuk
4 lipca 2023, godz. 11:00 
Opinie (305)
Szef duńskiej komisji ds. wypadków morskich w radiowym wywiadzie powiedział, że na promie Stena Spirit nie doszło do wypadku. - To było celowe działanie - powiedział Oessur Jarleivson Hilduberg. Szef duńskiej komisji ds. wypadków morskich w radiowym wywiadzie powiedział, że na promie Stena Spirit nie doszło do wypadku. - To było celowe działanie - powiedział Oessur Jarleivson Hilduberg.

Szef duńskiej komisji ds. wypadków morskich, badającej przyczyny i okoliczności śmierci 36-letniej kobiety i jej 7-letniego syna, nie ma wątpliwości: - Jasne jest, że to nie był wypadek. Wręcz przeciwnie, to było celowe działanie - powiedział Oessur Jarleivson Hilduberg w wywiadzie dla stacji radiowej P4 Blekinge.Czy korzystałe(a)ś kiedykolwiek z oferty zagranicznych rejsów?

Prom Stena Spirit, gdzie w czwartek, 29 czerwca, śmierć poniosły dwie osoby (matka i syn) pływa pod duńską banderą, dlatego dochodzenie zostało przeprowadzone przez duńską komisję ds. wypadków morskich.

Jej szef Oessur Jarleivson Hilduberg w wywiadzie dla stacji radiowej P4 Blekinge przyznał, że po zapoznaniu się z dowodami w sprawie, przede wszystkim zapisem z kamer monitoringu znajdującego się na pokładzie promu, prowadzona przez niego komisja nie ma wątpliwości, że na statku doszło do zabójstwa.- Jest oczywiste, że to nie był wypadek - powiedział Hilduberg. - To nie przypadek, że w czwartek matka i jej 7-letni syn wypadli za burtę promu Stena Spirit. Wręcz przeciwnie, było to celowe działanie - dodał.
Z tego powodu komisja zakończyła już swoje czynności i przekazała sprawę szwedzkiej prokuraturze.

Osobne postępowanie w tej sprawie prowadzi polska prokuratura. Jeszcze w sobotę, a więc dwa dni po dramatycznych wydarzeniach na Bałtyku, Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku poinformowała, że po czynnościach, które zostały wykonane, zapadła decyzja o zmianie kierunku prowadzonego postępowania z art. 155 Kodeksu karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci, na artykuł dotyczący zabójstwa dziecka i targnięcia się na życie matki.

Z informacji przekazanych m.in. przez szwedzkie i duńskie media wynika, że śledczy zabezpieczyli nie tylko monitoring, ale przesłuchali też świadków zdarzenia. Zabezpieczono także rzeczy osobiste ofiar, m.in. telefon. Według świadków matka widziana była wcześniej ze swoim dzieckiem siedzącym w specjalnym wózku, co może świadczyć o tym, że chłopiec miał problemy z samodzielnym poruszaniem się.

Jak poinformowała we wtorek Gazeta Wyborcza, ciało kobiety i jej syna wciąż przebywa na terenie Szwecji. Tam też ma zostać przeprowadzona sekcja zwłok.Nurkowie z Gdyni odnaleźli koło z promu Stena SpiritTymczasem członkowie centrum nurkowania Baltictech z Gdyni poinformowali w mediach społecznościowych o odnalezieniu koła ratunkowego z promu Stena Spirit. Koło prawdopodobnie zostało użyte podczas akcji ratunkowej i dryfowało ok. 52 mile morskie na północ od Łeby.

O odnalezieniu koła ratunkowego, prawdopodobnie wykorzystanego podczas czwartkowej akcji ratunkowej, nurkowie Baltictech poinformowali w mediach społecznościowych. O odnalezieniu koła ratunkowego, prawdopodobnie wykorzystanego podczas czwartkowej akcji ratunkowej, nurkowie Baltictech poinformowali w mediach społecznościowych.

Nocna ewakuacja medyczna z promuPo powrocie do Polski prom Stena Spirit wznowił kursowanie do Karlskrony. W nocy z poniedziałku na wtorek na pokładzie doszło do ewakuacji medycznej jednego z pasażerów. Jak poinformowała Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach ruszyła na pomoc jednemu z pasażerów z objawami obrzęku płuc. Mężczyzna został przewieziony śmigłowcem na stały ląd.

- W chwili podjęcia poszkodowanego prom znajdował się ok. 50 mil morskich na północ od Ustki. Była to 20. akcja ratownicza przeprowadzona przez lotników SAR z BLMW w tym roku - poinformowali ratownicy.

Nocna akcja ratunkowa na promie Stena Spirit (25 opinii)

Jak informuje Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej dzisiaj w nocy w godz. 0.35 – 2.24 załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach, przeprowadziła akcję ewakuacji medycznej z promu STENA SPIRIT.

Na stały ląd ewakuowano pasażera z objawami obrzęku płuc. W chwili podjęcia poszkodowanego prom znajdował się ok 50 mil morskich na północ od Ustki. Była to 20 akcja ratownicza przeprowadzona przez lotników SAR z BLMW w tym roku.
Zobacz więcej
Jak informuje Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej dzisiaj w nocy w godz. 0.35 – 2.24 załoga dyżurna SAR z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach, przeprowadziła akcję ewakuacji medycznej z promu STENA SPIRIT.

Na stały ląd ewakuowano pasażera z objawami obrzęku płuc. W chwili podjęcia poszkodowanego prom znajdował się ok 50 mil morskich na północ od Ustki. Była to 20 akcja ratownicza przeprowadzona przez lotników SAR z BLMW w tym roku.
Zobacz więcej


Gdzie szukać pomocy?Jeśli dzieje się coś złego i wiesz, że życie i zdrowie tej osoby jest zagrożone, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postaraj się przekazać służbom lokalizację miejsca, w którym znajduje się ktoś potrzebujący pomocy. Pamiętaj, w takich sytuacjach ogromne znaczenie ma czas.

Korzystaj z bezpłatnych telefonów pomocowych, takich jak m.in.:
  • 116 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych, czynny 7 dni w tygodniu od 14:00 do 22:00,
  • 800 70 2222: całodobowe centrum wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym,
  • 116 111 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę,
  • 800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (305)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane