• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Duże zmiany na Dworcu Głównym w Gdańsku i wokół niego

Michał Brancewicz
19 września 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
  • W ramach inwestycji przed głównym wejściem do budynku powstanie odkryty, podziemny pasaż handlowy z punktami gastronomicznymi.
  • W ramach inwestycji duże zmiany czekają także plac przed budynkiem dworca.
  • Stworzenie pasażu handlowo-usługowego w podziemiu, mimo że odkrytym, wzbudza sporo kontrowersji.

W przyszłym roku rozpocznie się zapowiadany od dawna remont budynku dworca Gdańsk Główny zobacz na mapie Gdańska wraz z adaptacją terenu wokół. W drugiej połowie 2017 roku ruszy też przebudowa peronów dalekobieżnych. Nie próżnują też prywatni inwestorzy, którzy w budynkach kupionych od PKP otwierać będą hotele i restauracje.



Jak należałoby połączyć tereny dworcowe z pozostałą częścią śródmieścia Gdańska?

Kompleksowy remont zabytkowego budynku dworca zapowiadany jest od lat. Do tej pory kolejarzom udało się usunąć jedynie architektonicznego dziwoląga lat 90., czyli antresolę szpecącą hol główny dworca. Obiekt wymaga jednak znacznie większych nakładów, by w pełni odzyskać dawny wygląd.

W styczniu 2015 informowaliśmy, że szacowana między 50 a 58 mln zł inwestycja może ruszyć w kolejnym roku. Dziś już wiadomo, że trzeba ją będzie odłożyć w czasie, ale na szczęście chyba tylko do przyszłego roku.

- Projekt jest skomplikowany ze względu na zabytkowy charakter budynku i miejsce, w którym stoi, dlatego przygotowanie wszystkich niezbędnych projektów zajmuje nam tyle czasu - tłumaczy Krzysztof Piekarski, dyrektor oddziału gospodarowania nieruchomościami PKP w Gdańsku. - Zamierzamy ogłosić przetarg jeszcze w tym roku, by w kolejnym ruszyć z realizacją - zapowiada.
  • Dotychczas z wnętrza budynku dworca usunięta została jedynie antresola. Zakres prac, które zaczną się w kolejnym etapie, jest już znacznie szerszy.
  • W ramach prac w holu dworca zostaną odtworzone dębowe drzwi i okna, a także historyczna kolorystyka. Na dawne miejsce wrócą kasy biletowe, które zyskają drewnianą stolarkę, podobnie jak witryny sklepów. Powstanie nowe oświetlenie, system informacji pasażerskiej, monitoring. Na peron 1 i 2 poprowadzą ruchome schody.
W ramach prac w holu dworca zostaną odtworzone dębowe drzwi i okna, a także historyczna kolorystyka. Na dawne miejsce wrócą kasy biletowe, które zyskają drewnianą stolarkę, podobnie jak witryny sklepów. Powstanie nowe oświetlenie, system informacji pasażerskiej, monitoring. Na peron 1 i 2 poprowadzą ruchome schody. Antresole znikną również ze skrzydła, gdzie mieści się restauracja Mc Donald's. Oczyszczona zostanie też cała elewacja.

A to nie wszystko. Plac zobacz na mapie Gdańska przed głównym wejściem do budynku zamieni się w odkryty, podziemny pasaż handlowy z punktami gastronomicznymi, który zostanie połączony z istniejącym tunelem przechodzącym pod Podwalem Grodzkim.

O ile z przywróceniem dawnego blasku budynkowi dworca nikt nie polemizuje, o tyle sprowadzenie podróżnych do podziemi budzi spore kontrowersje. Jako przeciwwaga pojawił się pomysł zakładający powstanie naziemnego przejścia na wysokości dworca. Zgłoszony do budżetu obywatelskiego projekt, którego częścią było przejście, został jednak odrzucony.

Kolejarze planują, że w tym miejscu powstanie w przyszłości parking podziemny. Kolejarze planują, że w tym miejscu powstanie w przyszłości parking podziemny.
Niewykluczone, że w przyszłości, na terenie między dworcem a dawną przychodnią zobacz na mapie Gdańska przebudowywaną na hotel, powstanie podziemny parking. Kolejarze porozumieli się w tej sprawie z miastem, od którego otrzymają należącą do niego działkę.

Obecnie kończą się prace projektowe obejmujące przebudowę peronów dalekobieżnych (1 i 2 zobacz na mapie Gdańska).

- Przetarg na realizację planujemy ogłosić jeszcze w tym roku. Natomiast prace powinny rozpocząć się na początku drugiego półrocza 2017 r. i będą trwać 29 miesięcy - informuje Ewa Symonowicz-Ginter z biura prasowego spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.
Tereny przydworcowe zmieniają się również za sprawą prywatnych inwestorów. W ostatnich kilku latach PKP znalazło nabywców na trzy zabytkowe obiekty.

W zrewitalizowanym budynku byłej przychodni już wkrótce zacznie funkcjonować hotel z browarem restauracyjnym. W zrewitalizowanym budynku byłej przychodni już wkrótce zacznie funkcjonować hotel z browarem restauracyjnym.
Już w październiku wspomniana wcześniej przychodnia przyjmie pierwszych gości już jako Hotel Central Gdańsk. W obiekcie odrestaurowanym przez spółkę Versus znajdzie się również browar restauracyjny.

Czytaj także: Przychodnia przy dworcu zmienia się w hotel

Po prawej budynek dawnej poczty, gdzie powstanie hostel i restauracja. Po prawej budynek dawnej poczty, gdzie powstanie hostel i restauracja.
Restauracja i niewielki hotel znajdzie się też w sąsiednim budynku zobacz na mapie Gdańska, gdzie kiedyś mieściła się poczta. Za ten projekt odpowiada właściciel właściciel restauracji Pikawa i Tekstylia.

Budynek byłego komisariatu policji również znajduje się w prywatnych rękach. Nie wiadomo jednak, jakie plany względem tego miejsca ma inwestor. Budynek byłego komisariatu policji również znajduje się w prywatnych rękach. Nie wiadomo jednak, jakie plany względem tego miejsca ma inwestor.
Nic nie wiadomo natomiast na temat planów trzeciego inwestora, który w maju zeszłego roku kupił budynek byłego komisariatu policji zobacz na mapie Gdańska. W dołączonym do niego ciągu budynków zobacz na mapie Gdańska powstała nowa stacja prostowników, tzw. Nowa Stacja Bojowców, która będzie zasilać okoliczne torowiska tramwajowe.

Miejsca

Opinie (298) 3 zablokowane

  • parking przy dworcu głównym powiększono i zagrodzono

    operatorem parkingu jest Marek Chrobak ps. "Ciupaga",
    razem z dwójką osób z rodziny
    parking jest drogi
    przy wjeździe dają anulowany paragon (jako bilet?)
    przy wyjeździe nie dają nic, chyba że człowiek się upomni
    minimalna opłata za 1 godzinę

    Budyń- Adamowicz (prawnik...)...NIC!
    chyba ma z tego działkę?

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane