• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Duży remont to dużo mieszania szpachli i zapraw. Jak ułatwić sobie to zadanie?

10 stycznia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 

Znaczna część prac budowalnych oznacza konieczność przygotowywania preparatów z rodziny chemii budowlanej. Należą do nich różnego rodzaju zaprawy, masy tynkujące, kleje, a nawet niektóre rodzaje farb oraz lakierów. Aby ułatwić sobie to zadanie i przyspieszyć postęp prac, warto wyposażyć się w specjalne urządzenie, jakim jest mieszarka.



Dedykowana mieszarka czy akcesoryjne mieszadło na wiertarkę?


Wyrabianie zapraw budowalnych jest stosunkowo nieskomplikowanym procesem. Sprzedawane są one w formie drobnego proszku, który swoją właściwą konsystencję uzyskuje po zmieszaniu go z wodą w odpowiednich proporcjach. Samo rozrabianie zapraw jest procesem stosunkowo prostym - wystarczy tylko wsypać odpowiednią ilość danego preparatu do wiaderka, a następnie dolać wody zgodnie z proporcjami sugerowanymi przez producenta i dokładnie wymieszać.
Wiele osób w tym celu próbuje wykorzystywać posiadane przez siebie wkrętarko-wiertarki lub kombimłotki ze złączem SDS Plus, zakładając na nie akcesoryjne mieszadła. Jednak urządzenia te skonstruowane są przede wszystkim z myślą o wierceniu dziur, a nie o rozrabianiu preparatów budowlanych. Nic więc dziwnego, że mieszanie nimi gęstych zapraw i klejów nadmiernie obciąża ich silnik, powodując jego przedwczesne zużycie.
Dlatego też dużo lepszym wyborem jest dedykowana mieszarka, taka jak Makita UT1400. Maszyna ta wyposażona jest w potężny silnik elektryczny o mocy 1300 watów umożliwiający jej jednorazowe wyrabianie zapraw w partiach dochodzących do 50 kg. Taka wydajność jest znacznym ułatwieniem podczas realizowania dużych remontów lub prowadzenia szeroko zakrojonych prac budowlanych.
Mieszarka Makita UT1400 zapewnia także redukcję wibracji powstających podczas rozrabiania zapraw, oszczędzając tym samym nadgarstki operatora. Sprzęt ten wyposażony jest też w ergonomiczne uchwyty, które zapewniają maksymalną kontrolę nad mieszadłem, nawet podczas wyrabiania dużych partii materiału. Makita UT1400 umożliwia mocowanie osprzętu poprzez gwint M14, zapewniając tym samym pełną kompatybilność z różnego rodzaju akcesoriami do mieszarek.


Jakie preparaty jest w stanie wymieszać mieszarka?


Dobrej klasy mieszarka poradzi sobie z każdą dostępną na rynku zaprawą budowlaną. Niestraszne będą jej także kleje do glazury, żywice epoksydowe, tynki, gładzie szpachlowe oraz lakiery. Mieszarka sprawdzi się też, jako przyrząd do wyrabiania betonu, dzięki czemu staje się wprost nieocenioną pomocą, gdy po umyciu betoniarki okaże się, że zabrakło jego niewielkiej ilości.

Mieszarka akumulatorowa czy sieciowa?


Wybór źródła zasilania zależy przede wszystkim od indywidualnych upodobań. Obecnie, dzięki rozwojowi technologii bateryjnych oraz popularyzacji silników bezszczotkowych, coraz więcej ekip budowlanych stawia na mieszarki akumulatorowe. Są one w stanie zapewnić wydajność porównywalną z tradycyjnymi wariantami zasilanymi sieciowo, jednocześnie eliminując problem plączących się pod nogami kabli.
Korzystając z urządzeń tego typu, nie trzeba także martwić się o uszkodzenie baterii przypadkowym zachlapaniem. Przykładowo mieszarka akumulatorowa Makita DUT130Z wyposażona jest w specjalną osłonę, która chroni kluczowe komponenty przed dostaniem się do nich resztek zapraw lub farb, minimalizując tym samym ryzyko awarii.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie

Najczęściej czytane