• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dyrekcja szkoły zamknęła parking, część rodziców oburzona

Aleksandra Nietopiel
5 września 2022, godz. 13:00 
  • Wjazd na parking szkolny na dzień przed rozpoczęciem roku szkolnego. Na terenie szkoły pojawiły się niedawno znaki D-40 i D-41 oraz znak B-1, który obecnie obowiązuje na części parkingu
  • Takie prowizoryczne ograniczniki pojawiły się przed szkołą w dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Pod koniec sierpnia na terenie szkoły ustawiono znaki D-40 i D-41 oraz znak B-1, który obecnie obowiązuje na części parkingu
  • Takie prowizoryczne ograniczniki pojawiły się w dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Pod koniec sierpnia na terenie szkoły ustawiono znaki D-40 i D-41 oraz znak B-1, który obecnie obowiązuje na części parkingu

Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 6 na Lawendowym Wzgórzu w GdańskuMapka zamknęła parking dla rodziców uczniów. Zdaniem części rodziców to nieprzepisowe. Szkoła tłumaczy się względami bezpieczeństwa.Dzieci do szkoły powinny najlepiej:

O zamkniętym parkingu poinformowali rodzice, dzień przed rozpoczęciem roku szkolnego w raporcie Trojmiasto.pl.

- Dyrekcji SP6 nie podobało się parkowanie rodziców w zeszłym roku szkolnym. Rozwiązanie? Zamknąć parking! Przed szkołą na ponad 1,5 tys. dzieci do użytku rodziców pozostaje 21 miejsc parkingowych - napisał czytelnik.
17:53 31 SIERPNIA 22

Dyrekcja szkoły zamknęła parking (45 opinii)

Dyrekcji SP6 nie podobało się parkowanie rodziców w zeszłym roku szkolnym. Rozwiązanie? Zamknąć parking! Przed szkołą na ponad 1500 dzieci do użytku rodziców pozostaje 21 miejsc parkingowych.
Jutro 1 września. Powodzenia.
Dyrekcji SP6 nie podobało się parkowanie rodziców w zeszłym roku szkolnym. Rozwiązanie? Zamknąć parking! Przed szkołą na ponad 1500 dzieci do użytku rodziców pozostaje 21 miejsc parkingowych.
Jutro 1 września. Powodzenia.


"Bo trzeba 'bombelka' pod drzwi podrzucić"Temat rozgrzał czytelników, a sprawa w komentarzach podzieliła rodziców. Jedni chcieli wiedzieć, czy szkoła ma prawo do ograniczania miejsc postojowych, drudzy pisali, że to dobry pomysł.

- Szkoła jest publiczna, więc i parking publiczny. Jak dyrektorka wykupi ten teren, to będzie mogła grodzić!
- Obok jest przystanek autobusowy i tramwajowy. A tak cała ulica zablokowana, bo trzeba "bombelka" pod drzwi podrzucić.
- Ludzie - przecież to wszystko dla bezpieczeństwa dzieci! Ruch pod szkołą, to o wypadek nietrudno, wtedy będzie płacz, gdy jakieś wpadnie pod koła - pisali czytelnicy.

Nowy rok szkolny. Co czeka uczniów?Do szkoły, która jest szkołą rejonową, uczęszcza 1,8 tys. uczniów przede wszystkim z osiedli Jasienia, Ujeściska i Zakoniczyna. Do placówki można dojść z każdej strony przez wydzielone dojścia do budynku oraz wejścia od strony przystanku autobusowego i tramwajowego. W ciągu dnia otwartych jest pięć furtek.

W celu poprawienia bezpieczeństwa dojścia do szkoły od strony głównej bramy, od ul. PorębskiegoMapkaZbiornika Retencyjnego ŚwiętokrzyskaMapka, wykonano dodatkowy fragment chodnika przy rondzie, żeby dzieci nie musiały przechodzić przez ulicę.

Szkoła: to ze względów bezpieczeństwaSzkoła decyzję o ograniczeniu wjazdu samochodem na swój teren podjęła po konsultacjach z Komisją ds. bezpieczeństwa i organizacji ruchu drogowego jeszcze w ubiegłym roku szkolnym. Wówczas sugerowano nawet całkowite zamknięcie parkingu.

Dyrekcja szkoły się na to nie zdecydowała - przynajmniej na razie. Powodem ograniczeń, które obowiązują od tego roku szkolnego, są względy bezpieczeństwa.

Tak wyglądał przyszkolny parking 2 września. Tak wyglądał przyszkolny parking 2 września.
- U nas niestety często zdarza się, że samochody jeżdżą po parkingu z bardzo dużą, niebezpieczną dla dzieci prędkością - mimo obowiązującego wcześniej znaku "strefa 30". Niejednokrotnie jeden rodzic zwracał innemu uwagę, że zbyt szybko jeździ. Takie sytuacje potrafiły się zakończyć atakiem - np. oblaniem wodą mamy naszego ucznia za zwrócenie uwagi. Zastawiane są drogi pożarowe oraz pobocza. Dodatkowo notorycznie blokowany jest jedyny dojazd dla dostaw do szkolnej kuchni oraz dla kurierów i pojazdów komunalnych. Wygoda niektórych rodziców powoduje, że samochody podjeżdżają niemal pod same drzwi szkoły, a w tym czasie dalej na parkingu widoczne są dostępne wolne miejsca. W godzinach rannych bardzo często zdarzają się sytuacje, że pracownicy szkoły mają kłopot z zaparkowaniem samochodu przed rozpoczęciem pracy przez brak wolnych miejsc przed rozpoczęciem lekcji w szkole. Warto dodać fakt, że zdarzyło się nawet, że pewien rodzic potrafił wjechać na parking szkoły po dziecko TIR-em z naczepą - mówi Katarzyna Domozych, kierownik gospodarczy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 w GdańskuMapka.
  • Droga, chodnik, wszędzie auta.
  • Duzy ruch samochodów, często jeżdżących niebezpiecznie, spowodował zmiany w zasadach poruszania się w obrębie terenu szkoły.
Przed końcem sierpnia na terenie szkoły ustawiono znaki D-40 i D-41 oraz znak B-1, który obecnie obowiązuje na części parkingu. Niewykluczone, że pojawią się kolejne. Na terenie placówki jest ponad 90 miejsc parkingowych, a pracowników szkoły 200.

Strefy "całuj i jedź" przy wybranych szkołachTymczasem przy niektórych szkołach w Gdańsku zaczęły pojawiać się strefy "kiss and ride", czyli miejsce z ograniczeniem postoju do 2 min., w którym jest czas na zatrzymanie auta i bezpieczne wysadzenie dziecka. Takie strefy działają przy Szkole Mistrzostwa Sportowego nr 94- tam przesunięte zostało również przejście dla pieszych.

Strefy "kiss and ride" oznaczają, że nie ma potrzeby wjeżdżania na teren szkoły. Strefy "kiss and ride" oznaczają, że nie ma potrzeby wjeżdżania na teren szkoły.
- Wyznaczenie strefy "kiss and ride" oznacza, że nie będzie potrzeby wjazdu na teren szkoły, żeby pożegnać uczniów. Nie było to bezpieczne, bo samochody manewrowały tam między dziećmi. Nie było to również wygodne dla samych kierowców, którzy zawracali na niewielkim placu - mówi Magdalena Kiljan, rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Przy ul. Białej trwa budowa wyniesionego przejścia. Przy ul. Białej trwa budowa wyniesionego przejścia.
Zmiany wprowadzane są także we Wrzeszczu. Na ul. BiałejMapka rozpoczęła się już budowa wyniesionego przejścia. Z kolei przy III Społecznej Szkole Podstawowej STO na ul. WaryńskiegoMapka trwa przebudowa progu zwalniającego. Tam również powstaną stanowiska "kiss and ride".

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (460)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane