• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dysproporcje w odśnieżaniu ulic, dróg rowerowych i chodników

Arnold Szymczewski
20 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Trudne warunki na drogach w Trójmieście
Odśnieżanie dróg rowerowych należy do obowiązków miejskich instytucji: Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni, Zarządąu Dróg i Zieleni w Sopocie oraz Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Z kolei chodniki biegnące na wysokości zamieszkałych posesji muszą odśnieżać właściciele lub zarządcy nieruchomości. Odśnieżanie dróg rowerowych należy do obowiązków miejskich instytucji: Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni, Zarządąu Dróg i Zieleni w Sopocie oraz Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. Z kolei chodniki biegnące na wysokości zamieszkałych posesji muszą odśnieżać właściciele lub zarządcy nieruchomości.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach chodniki biegnące na wysokości wejść do posesji muszą odśnieżać właściciele lub zarządcy nieruchomości. Inaczej sprawa wygląda w przypadku chodników "niczyich", dróg i ścieżek rowerowych, za które w Gdańsku odpowiada GZDiZ. Przypominamy o tym, ponieważ nasz czytelnik natknął się ostatnio we Wrzeszczu na ogromne dysproporcje w jakości prac związanych z odśnieżeniem drogi rowerowej i chodnika.Gdzie zgłosić nieodśnieżone chodniki?W Gdyni: tel. 58 761 20 00, 58 761 20 01 lub na adres e-mailowy: sekretariat@zdiz.gdynia.pl

W Gdańsku: Gdańskie Centrum Kontaktu, gzdiz@gdansk.gda.pl, na adres Działu Oczyszczania oraz za pośrednictwem Facebooka.


Odśnieżasz chodnik przed swoją posesją?

Śnieg w Trójmieście utrzymuje się już od blisko miesiąca. Nie ma co ukrywać, że zarówno drogowcy odpowiadający za dobry i bezpieczny stan dróg w mieście, jak i osoby odpowiadające za odśnieżanie chodników mają ręce pełne roboty. Piszemy o tym w artykule Walka z zimą kosztowała już 20 mln zł.

Mimo wszystko w wielu miejscach wykonawcy nie wywiązują się z umów, o czym informowaliśmy już niejednokrotnie.

W innych dochodzi do kuriozalnych sytuacji, gdzie np. droga rowerowa jest odśnieżona w 100 proc., a chodnik wciąż pokryty jest dużą warstwą śniegu albo pośniegowego błota.

Czytaj także: Odśnieżyłem pod blokiem i korona mi z głowy nie spadła

- Kilka dni temu w rejonie mojego domu we WrzeszczuMapka wyszedłem wieczorem na spacer z psem. Śnieg utrzymuje się w mieście od blisko miesiąca, ale z psem wychodzić trzeba. Przy al. Legionów natknąłem się na niecodzienny widok, a mianowicie - chodnik był nieodśnieżony (co akurat w wielu miejscach się zdarza), ale droga rowerowa już tak. Wyglądało to dość niecodziennie, bo z jednej strony piesi nie powinni chodzić po drodze rowerowej, ale z drugiej strony to jedyna ścieżka, która była odśnieżona w tym miejscu - mówi pan Adam, mieszkaniec Wrzeszcza.
W związku z zaistniałą sytuacją zapytaliśmy w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni m.in. o to, kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodników i dróg rowerowych oraz, dlaczego w tym przypadku priorytetem okazała się droga rowerowa.

- Z uwagi na odrębną charakterystykę obiektów, odśnieżanie dróg rowerowych i chodników realizowane jest przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni w oparciu o oddzielne umowy. Ponadto, w zakresie chodników utrzymywanych zimowo, w zależności od rejonu miasta usługi świadczą różni wykonawcy. Każde zgłoszenie w zakresie odśnieżania powyższych obiektów jest przez GZDiZ analizowane, jednak z uwagi na fakt, że obowiązek utrzymania zimowego znacznej części chodników w pasach drogowych ulic spoczywa na zarządcach bądź właścicielach nieruchomości, nie zawsze możliwe jest podjęcie działań przez firmy wykonawcze działające na zlecenie miasta - mówi Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni i dodaje - Chodnik przedstawiony na zdjęciu, na odcinkach biegnących na wysokości wejść do posesji, utrzymują zimowo właściciele/zarządcy nieruchomości - zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Pozostałe fragmenty są odśnieżane interwencyjnie na zlecenie GZDiZ (w ostatnim okresie zlecano je kilkukrotnie).

Drogi czarne, chodniki w zaspachGdański Zarząd Dróg i Zieleni najwięcej zgłoszeń dotyczących skarg na nieodśnieżone chodniki itp. odnotował w ciągu ostatnich dwóch tygodni, kiedy mieliśmy do czynienia z ciągłymi opadami śniegu. Do 16 lutego GZDiZ nałożył na swoich wykonawców aż 123 tys. zł kar.

- Takie warunki wymagają wielokrotnych interwencji pojazdów realizujących usługi w trybie ciągłym. I tak też było. Służby pracowały całą dobę, bo efekty ich pracy były szybko zanikające. W akcję zima zaangażowanych było codziennie ponad 350 osób. Zarówno pracujących na drogach, jak i na infrastrukturze. W okresie od początku stycznia do 16 lutego 2021 kary dla wykonawców za brak realizacji utrzymania zimowego zostały nałożone na łączną kwotę 123 tys. Wszystkie wystawione kary dotyczą infrastruktury - kończy Magdalena Kiljan.
09:21 26 LUTEGO 21

(18 opinii)

Dlaczego ścieżki rowerowe i chodniki nie są zamiecione z piasku, śmieci itd. Nie można przejechać maszyną?
Dlaczego ścieżki rowerowe i chodniki nie są zamiecione z piasku, śmieci itd. Nie można przejechać maszyną?

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (240)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane