• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dzikie zwierzęta na ulicach Trójmiasta. Co z nimi robić?

Paweł Wojciechowski
18 lipca 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Dziki na podleśnych osiedlach to widok, który nie powinien dziwić mieszkańców Trójmiasta. Dziki na podleśnych osiedlach to widok, który nie powinien dziwić mieszkańców Trójmiasta.

Na ulicach Gdańska, Gdyni czy Sopotu błąka się coraz więcej dzikich zwierząt, często rannych. Co z nimi zrobić, gdy w Trójmieście brakuje odpowiedniej placówki na kwarantannę?



W kanale przy elektrociepłowni nasz czytelnik napotkał niedawno bobra.

Nie trzeba mówić o szczęściu, by na ulicach Gdańska, Gdyni czy Sopotu spotkać dzikie zwierzę. Dziki i jeże to już standard. Trafiają się także sarny, lisy, żmije, wszelkiej maści ptactwo, czy - coraz częściej - borsuki. Już niebawem, jak uprzedza Witold Ciechanowicz, rzecznik Nadleśnictwa Gdańsk, mogą pojawić się nawet jelenie. Czteronożni mieszkańcy trójmiejskich lasów coraz chętniej opuszczają swoje naturalne nisze i wkraczają na tereny osiedli, parków i ulic.

I wtedy spotykają ludzi, którzy często chcą im pomóc.

"W jeziorku przy ulicy Lubelskiej w Gdańsku w maju urodziło się sześć pisklaków łabędzi. Zostały już tylko trzy małe łabędzie, pozostałe umarły - najprawdopodobniej ze względu na nagminne karmienie je chlebem. Czy jest szansa na jakiś artykuł na ten temat, żeby uratować ostatnie łabądki?" - taki list dostaliśmy we wtorek od naszego czytelnika, pana Przemysława

Dziki na Przeróbce.

Sęk w tym, że pomagając zwierzętom, możemy im nie tylko zaszkodzić, ale i popaść w konflikt z prawem.

- Powinniśmy jak najmniej mieszać się w sprawy zwierząt - mówi Michał Targowski, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku Oliwie. - Wolno żyjące zwierzęta to własność Skarbu Państwa. Każda nieuprawniona ingerencja w ich życie to naruszenie ustawy o ochronie zwierząt - przestrzega.

Zdaniem dyrektora, dokarmianie zwierząt powinno zostawić się specjalnie zorganizowanym do tego akcjom. Karma może okazać się nieodpowiednia i szkodliwa dla zwierzęcia, np. chleb rzucany wodnym ptakom gnije w wodzie.

A to właśnie regularne dokarmianie zwierząt może być jedną z przyczyn ich obecności w mieście.

Czy natknąłeś się kiedyś na ranne zwierzę?

- Dokarmianie ptaków mija się z celem. Nie byłoby problemu, że łabędzie okupują brzegi, gdyby nie były dokarmianie - mówi dyrektor. - Ptaki doskonale poradzą sobie same. Nie wymrą, gdy przestaniemy je karmić. Ptactwu można pomagać srogą zimą, gdy wszystko zamarza i kiedy rzeczywiście mogą mieć problem ze znalezieniem pożywienia, ale nie latem - zaznacza.

Zwierzętom najczęściej pomagamy z niewiedzy. Tymczasem grozi nam za to nawet zarzut kłusownictwa lub nielegalnego przetrzymywania zwierzęcia. Bo często przyczynia się do śmierci samego czworonoga.

- Młoda sarna może zostać pozostawiona przez matkę nawet na pół dnia, gdy tamta odciąga drapieżniki lub szuka pożywienia. Nie należy uznawać, że samotne zwierze od razu potrzebuje pomocy - wyjaśnia dyrektor.

Zwierzęta leśne są bardzo płochliwe. Często odławianie ich linami czy powrozami kończy się dla nich atakiem serca. Niektóre stworzenia same zaadoptowały się do radzenia sobie w warunkach miejskich.

- Borsuki same skutecznie potrafią obronić się przed atakiem psa - mówi Witold Ciechanowicz.

Pomoc w odratowaniu zwierzęcia może także spowodować, że zaraz sami będziemy musieli takiej potrzebować. Wiewiórki, lisy czy jeże są nosicielami groźnych chorób skórnych.

W kontakcie ze zwierzęciem najlepiej zgłosić problem Straży Miejskiej, która takie zgłoszenie najczęściej przekazuje do nadleśnictwa.

Problem pojawia się wtedy, gdy zwierzę odnosi rany, np. w wyniku starcia z innym zwierzakiem.

W Trójmieście niestety nie ma zbyt wielu instytucji, które zajmowałyby się zbłąkaną zwierzyną. Brakuje odpowiedniego azylu, w którym chore czy poranione zwierzę mogłoby przejść kwarantannę przed powrotem w swoje naturalne środowisko.

- Zoo takich zwierząt nie przyjmuje, we wszystkich europejskich miastach jest zakaz tego typu praktyk, głównie dlatego, że istnieje duże ryzyko przywleczenia choroby zakaźnej z zewnątrz - wyjaśnia dyrektor zoo.

Zarówno nadleśnictwa, jak i fundacje zajmujące się opieką nad zwierzętami dostrzegają problem braku odpowiedniej instytucji adopcyjnej, która zajmowałaby się przetrzymywaniem dzikich zwierząt do momentu ich wyzdrowienia. Kłopot stwarzają nie tylko zwierzęta leśne, ale też te, które są przechwytywane na granicy z nielegalnego przemytu.

- Ponieważ takiego ośrodka brakuje, stosuje się rozwiązania, którym jesteśmy przeciwni. Chodzi np. o odstrzał rannych, dzikich zwierząt - podkreśla Anna Drewa, starszy inspektor ds. ochrony zwierząt z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Zwierząt OTOZ Animals.

Poradę dla mieszkańców Trójmiasta, którzy wciąż dziwią się obecności zwierząt na ulicach ma Witold Ciechanowicz z Nadleśnictwa Gdańsk.

- Nasze tereny miejskie praktycznie przenikają się z lasem - mówi. - Mieszkańcy powinni się już przyzwyczaić do bliskości dzikich zwierząt. W gruncie rzeczy powinniśmy być zadowoleni z tej bliskości. Cieszmy się, że na własne oczy możemy podziwiać życie zwierząt, ze wszystkimi jego aspektami.

Miejsca

Opinie (214) 7 zablokowanych

  • Gdynia ma miejsce gdzie chore dzikie zwierzęta otrzymują pomoc lekarsko - weterynaryjną. (3)

    Chorymi, dzikimi zwierzętami z terenu miasta Gdyni zajmuje się Gabinet Weterynaryjny przy ul Rdestowej 6/2 w Gdyni ( http://www.doktorzyvet.pl tel 58 6296229, 502569857 ) . Jeżeli ktoś znajdzie ranne zwierzę potrzebujące pomocy może je do nas przynieść lub zadzwonić do Straży Miejskiej. Zawsze się można z nami skontaktować pod podanymi nr telefonów.

    • 5 1

    • leczylam tam psa i po ichleczeniu zdechL??/jakie maja kwalifikacje???? (2)

      moze dlatego na rdestowej lecza dzikie zwierzeta bo domowymi nie potrafia sie fachowo zajac- leczyl mi psa na co innego a bylo jeszcze co innego taki doktor???- ale trzeba teraz sprawdzic jego ukonczone studia - moze warto
      powiadomic odpowiednie organy.....!

      • 1 2

      • (1)

        Może przedstawi się Pani z imienia i nazwiska i opisze dokładnie o co chodzi, a nie anonimowo pisze oszczerstwa pod moim adresem. Jeżeli chce Pani zobaczyć mój dyplom zapraszam , ale jeżeli leczyła Pani u mnie psa to chyba widziała Pani mój dyplom - wisi na ścianie.

        • 2 0

        • daj spokoj doktore

          Przecież to oczywisty troll. Po samym 'stylu' pisania widać, że po maks 4 klasach szkoły powszechnej.
          Ciekawe czy uważa, że jak lekarz nie da rady kogoś uratować w szpitalu to powinien zacząć leczyć dzikich ludzi ;)

          • 2 0

  • Wypierdzielać z nimi z trójmiasta!

    Kiedyś jak wracałem na rowerze wieczorkiem (oświetlonym i całym zrobionym) to wyskoczył mi dzik z krzaków i w pad pod przednie koło to miałem złamany obojczyk. A jak zgłosiłem sprawę to powiedzieli że wywiozą je z Trójmiasto i do tej pory nie wywieźli .

    • 1 1

  • Złe prawo trzeba zmienić !!! (1)

    Uważam, że życie ludzkie jest wartością najwyższą, zatem w obronie ludzi trzeba strzelać do wszystkich zwierząt, które są problemem na terenach miejskich i zagrażają zdrowiu i życiu mieszkańców !!! Niestety mamy chore prawo chroniące dzikie zwierzęta żyjące lub przebywające na obszarach miejskich, natomiast zezwalające na polowania na zwierzęta żyjące w naturalnym środowisku, gdy te nikomu nie zagrażają. Ten prawny idiotyzm trzeba zmienić w taki sposób, by poprzez odstrzał można się szybko pozbyć zwierząt, które uległy synantropizacji.

    • 1 1

    • One sa u siebie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      Zwierzęta dzikie są u siebie, kiedyś były lasy na tych terenach gdzie powstały teraz osiedla, to ty jesteś ludzki intruzem i zarazem ścierwem o takich poglądach

      • 0 0

  • A czy te zwierzęta kiedyś lub teraz kogoś zatakowały !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 0 0

  • do autorów strony

    konia z rzędem temu kto zobaczy taki obrazek jaK pokazujecie- dziki na Przeróbce - to już historia
    wypadałoby już to zdjąć ze strony .
    Dzikiemu zwierzęciu gdy zostanie ranne nie pomoże niestety nic - nic nie da umieszczenie go w jakimś azylu padnie od odniesionych ran a najczęściej ze stresu,taka jest smutna prawda . Tyle ,że na pocieszenie powiem państwu , iż odpowiednie służby w stosunku do rannej zwierzyny reagują znacznie szybciej niz nasze pogotowie ratunkowe w stosunku do chorych ludzi - o ile w ogóle sie pofatyguje.

    • 1 0

  • co za kretynski artykuł

    jakie choroby groźne dla ludzi przenoszą jeże, drogi redaktorze?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane