Fakty i opinie

Fakty i mity o oddawaniu krwi

Krew można oddać także w mobilnych punktach, które codziennie odwiedzają różne miejsca Trójmiasta.
Krew można oddać także w mobilnych punktach, które codziennie odwiedzają różne miejsca Trójmiasta. fot. Anna Szczodrowska/Trojmiasto.pl

"Nie oddam krwi, bo jak przestanę, będę mieć nadciśnienie", "nie oddam, żeby się nie zarazić", "nie oddam, bo osłabia to odporność" itd. Ktoś w to jeszcze wierzy? Okazuje się, że zaskakująco dużo ludzi tak. Lekarze się dziwią. - Wszystkie, robione od lat badania, rozwiewają wszelkie wątpliwości. Oddawanie krwi wręcz sprzyja zdrowiu - podkreślają zgodnie eksperci, z którymi rozmawiamy.Jesteś honorowym krwiodawcą?

tak, oddaję regularnie 28%
kiedyś mi się zdarzyło, może do tego wrócę 21%
nie, ale ciągle zamierzam zacząć 17%
nie, bo nie mogę 23%
nie, bo nie chcę 11%
zakończona Łącznie głosów: 1520
Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach, gdy wiedza jest na wyciągnięcie ręki, można porównać wiele źródeł, a nawet przeczytać naukowe publikacje z całego świata, mity na temat oddawania krwi powinny być przeszłością. Nic z tych rzeczy, dostępność wiedzy nie zmienia częstotliwości występowania - mniej lub bardziej fantastycznych - teorii spiskowych. Obalamy najbardziej szkodliwe z nich, które sprawiają, że krwiodawstwo w Polsce wciąż nie jest popularne, a w okresie letnim trzeba wystosowywać dramatyczne apele, bo zapasy krwi szybko się kurczą.

Zobacz historię człowieka, który oddał wannę krwi.

Mit 1: Krwiodawstwo uzależnia i powoduje nadciśnienie

Uzależnia i to wielu, ale głównie psychicznie. Podobnie jak pomaganie w inny sposób, które - co udowodniono - zwiększa produkcję serotoniny, potocznie zwanej hormonem szczęścia. Uzależnienie fizyczne, które miałoby wynikać z rzekomej nadprodukcji krwi po zaprzestaniu jej oddawania i powodować nadciśnienie, jest przez lekarzy traktowane jako groźny mit.

- Organizm ma system autoregulacji i nigdy nie produkuje nadwyżek krwi. Każdy dorosły człowiek ma średnio 5-6 litrów krwi krążącej i jest to wartość stała. Nigdy nie spotkałam się z pacjentami, którzy mieliby nadciśnienie z powodu oddawania krwi - podkreśla dr med. Ewa Świerblewska z gdańskiego Centrum Zdrowia Lifemedica, będąca członkiem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.

Lekarze przywołują przykład skaleczeń, krwawienia z nosa czy choćby miesiączek, po których także nie dochodzi do nadprodukcji krwi.

Czytaj także: Pożycz komuś krew, będziesz miał nową.

Mit 2: Oddawanie krwi nie ma sensu, bo to związek chemiczny, który można odtworzyć

Drukarki 3D, coraz szybszy postęp wiedzy i nowe technologie sprawiają, że łatwo uwierzyć w to, że krew można zastąpić. Tymczasem nadal nikomu nie udało się wyprodukować sztucznej krwi. Jest ona natomiast niezbędna podczas operacji, kiedy czasem zużywa się nawet kilka litrów. Do tej pory stworzono jedynie preparaty krwiotwórcze, poprawiające jakość krwi, ale nie zastępujące jej.

Mit 3: Oddanie krwi osłabia organizm, układ immunologiczny wraca do normy tygodniami

Jednorazowo oddaje się 450 ml krwi. To ledwie kilka procent tej płynnej tkanki i niewielki ułamek wagi dorosłego człowieka. Nie ma to więc żadnego wpływu na organizm. Regeneracja zaczyna się praktycznie od razu, a po 12 godzinach ilość krwi w organizmie jest już taka, jak przed oddaniem. Wolny i oczywiście płatny dzień pracy można więc wykorzystać nie tylko na odpoczynek, choć nie poleca się tego samego dnia uprawiania sportu na poziomie, wymagającego dużego wysiłku.

Mit 4: Nie oddam krwi, bo jeszcze się czymś zarażę

Na pewno nie, bo cały sprzęt jest jednorazowy, ale za to doskonale poznasz stan swojego zdrowia. Niestety, wciąż jedną z przyczyn, dla których ludzie nie chodzą do lekarza, jest przekonanie, że "zawsze coś znajdzie". Tymczasem przed oddaniem krwi wykonywana jest pełna morfologia, badanie aktywności aminotransferazy alaninowej - AlAT, znaczników wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, AIDS (HIV-1/HIV-2) oraz zakażeń kiłą. Często więc dzięki regularnym badaniom można dowiedzieć się o chorobie, która jeszcze nie zdążyła dać żadnych objawów. Oddanie krwi może nie tylko uratować życie, ale nawet poprawić nasze zdrowie.

Zobacz również: Krwiodawstwo lepsze niż seks?

- Jako ciekawostkę można przedstawić opublikowane w bieżącym roku doniesienie, wskazujące na odległy efekt obniżenia ciśnienia tętniczego u otyłych osób, poddawanych krwioupustom - zauważa dr hab. n. med. Krzysztof Łabuzek, specjalista diabetologii, chorób wewnętrznych i farmakologii klinicznej.

Mit 5: Nie oddam krwi honorowo, bo szpitale i tak płacą za krew

Teoretycznie tak. Szpitale płacą stacjom krwiodawstwa za krew, ale trudno mówić, że te placówki na tym zarabiają, bo koszty przechowywania jej, oznakowania i transportu są znacznie wyższe niż przekazywane środki. W Polsce można oddać krew tylko honorowo, a jeśli stacja krwiodawstwa będzie chciała sprzedać nadwyżki, musi uzyskać pisemną zgodę krwiodawcy. W praktyce jednak nadwyżek nie ma, za to często krwi jest alarmująco mało - zwłaszcza latem, gdy regularni krwiodawcy są na wakacjach, a liczba wypadków i związanych z nimi operacji znacznie rośnie.

Za oddanie krwi otrzymuje się osiem czekolad (w Trójmieście to od dłuższego czasu cztery mleczne i cztery gorzkie), posiłek regeneracyjny czyli herbatniki, jabłko, albo rogalika. I oczywiście dzień wolny od pracy - w dniu oddania płatny 100 proc. Po zyskaniu odznaki Honorowego Dawcy Krwi I stopnia, czyli oddaniu 18 (mężczyźni) lub 15 (kobiety) litrów krwi w wielu miastach można za darmo jeździć komunikacją publiczną. Niestety, nie Szybką Koleją Miejską.

Gdzie oddać krew w Trójmieście?

Specjalistyczne autobusy do poboru krwi codziennie są na ulicach Trójmiasta. Plan wyjazdów i godziny poboru krwi można sprawdzić na stronie www.krew.gda.pl

Oprócz tego krew codziennie można oddawać w stacjonarnych centrach krwiodawstwa: w Gdańsku przy ul. Hoene-Wrońskiego 4 zobacz na mapie Gdańska i w Gdyni Redłowie przy ul. Powstania Styczniowego 9b zobacz na mapie Gdyni

Opinie (351) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.