• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańscy architekci wygrali konkurs na budynek ECS

Michał Stąporek
14 grudnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Milion złotych na remont fontanny przy ECS
Elewacja ECS od strony pomnika będzie zamknięta. Do wejscia ma zachęcać otwarta elewacja od stronych przyszłej "Drogi do Wolności" Elewacja ECS od strony pomnika będzie zamknięta. Do wejscia ma zachęcać otwarta elewacja od stronych przyszłej "Drogi do Wolności"
- Zwycięstwo w tym konkursie to moje życiowe osiągnięcie - mówił Antoni Taraszkiewicz, współwłaściciel pracowni Fort. - Zwycięstwo w tym konkursie to moje życiowe osiągnięcie - mówił Antoni Taraszkiewicz, współwłaściciel pracowni Fort.
Pracownia architektoniczna Fort z Gdańska wygrała międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt siedziby Europejskiego Centrum Solidarności. - To największe osiągnięcie mojego życia - stwierdził szef nagrodzonej pracowni.

"Ta praca najlepiej oddaje siłę i ducha Solidarności, oraz przemysłowy charakter stoczni. Z jednej strony mamy mocną, pustą elewację nad wodą. Z drugiej strony przeszkloną fasadę z wejściem głównym, skierowaną ku Drodze do Wolności. Budynek stanowi doskonałe tło dla pomnika Poległych Stoczniowców" - napisano w uzasadnieniu werdyktu jury.

Sędziom spodobały się wnętrza budynku zaprojektowanego przez Fort. Przecinające je pasaże nawiązują ich zdaniem do uliczek dawnego Gdańska. Przestrzenie doświetlane są przez przeszklenia w fasadzie budynku. - Poza korzystnym efektem estetycznym sprawiają one, że budynek jest bardziej energooszczędny - zauważono w uzasadnieniu werdyktu.

- Jestem niezwykle dumny z tej nagrody. Mam nadzieję, że przy tworzeniu projektu technicznego uda nam się zachować ideę zawartą w tym projekcie - mówił Antoni Taraszkiewicz, współwłaściciel pracowni Fort.

Mieszkańcy Trójmiasta mają na co dzień do czynienia z budynkami powstałymi na deskach kreślarskich (i komputerach) architektów z pracowni Fort. To oni zaprojektowali gdańskie centra handlowe City Forum i Manhattan, hotel Holiday Inn oraz centrum kinowe Krewetka.
Wnętrze ECS według projektu pracowni FORT. Wnętrze ECS według projektu pracowni FORT.
ECS od strony pomnika. ECS od strony pomnika.
Otwarta elewacja od strony Drogi do Wolności. Otwarta elewacja od strony Drogi do Wolności.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz pytany, czy jego zdaniem nie wygrał projekt mało wyrazisty, który będzie miał problem, by stać się rozpoznawalnym na całym świecie symbolem miasta, odparł: - ECS to hołd dla Solidarności, która była ruchem ludzi prostych, otwartych i szczerych. Tacy ludzie nie potrzebują monumentalnych i wyrafinowanych budynków. Taka architektura jest domeną dyktatorów, a nie demokracji.

Opinia Pawła Adamowicza jest dość zaskakująca. Organizatorzy konkursu od początku bowiem zapowiadali, że szukają wyrazistego projektu, dzięki któremu Gdańsk zyska taki rozgłos, jak Bilbao po otwarciu Muzeum Guggenheima, zaprojektowanego przez Franka Ghery'ego.

- W czasie prac jury rozmawialiśmy o "efekcie Bilbao", jednak wśród nadesłanych projektów nie znaleźliśmy wielu, które byłyby odpowiednikiem wizji Ghery'ego. Ten warunek spełnia pewnie projekt, który otrzymał trzecią nagrodę, ale on z kolei ma problem z rozwiązaniami funkcjonalnymi - tłumaczył decyzję jury Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska i jednocześnie przewodniczący sądu konkursowego.

Jego zdaniem budynek zaprojektowany przez Fort tylko pozornie jest skromny. - Tak naprawdę w swojej sile emocjonalnej on jest bardzo mocny. Sądzę, że ten projekt ma szansę stać się ikoną miasta: jest świetnym tłem dla pomnika, ma powściągliwą, ale nie pozbawioną emocji formę, no i rozwiązania funkcjonalne, które zapraszają do wejście do środka - przekonywał.

Zwycięzcy konkursu otrzymali 350 tys. złotych.
II nagrodę otrzymała praca zespołu architektów firmy Gray International. II nagrodę otrzymała praca zespołu architektów firmy Gray International.
III miejsce zajął projekt pracowni Arkitema K/S  Denmark. III miejsce zajął projekt pracowni Arkitema K/S  Denmark.
Druga nagroda w konkursie (250 tys. zł) przypadła Bolesławowi Stelmachowi i architektom pracującym dla firmy Gray International, która w Gdańsku chciałaby zbudować centrum handlowe nad przebiegającym przez Wyspę Spichrzów Podwalu Przedmiejskim.

Trzecią nagrodę (150 tys. zł), która wywarła chyba największe wrażenie na oglądających wystawę prac studentach architektury przyznano duńskiej pracowni Arkitema K/S Denmark. Przyznano także 6 wyróżnień po 40 tys. zł.

Siedziba Europejskiego Centrum Solidarności powstanie po północnej stronie placu Solidarności w Gdańsku. Szacunkowy koszt jej budowy wynosie ok. 260 mln zł. Pieniądze na ten cel da m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Unia Europejska.

Opinie (263) ponad 10 zablokowanych

  • Może i nie będziemy mieli ładnego projektu

    Ale pracownia która zajęła 3 mejsce zarobiła najwięcej kasy i to mnie satysfakcjonuje.
    Gratuluję!

    • 0 0

  • Góra urodziła mysz

    Jak to zwykle w gdansku - duzo szumu (caly swiat projektuje ECS) a wygrala lokalna firemka, ktora nawet nie ma porzadnej strony internetowej. Bez komentarza.

    • 0 0

  • SZKODA SŁÓW

    Ten projekt jest nijaki, wychwala się na każdym kroku jego niby-symbolikę, ale on tak naprawdę jest spowszechniały, niczym nie różni się od budynków wznoszonych obecnie w każdym zakątku Europy...liczyłem że będzie szczególny, charakterystyczny, że jak przyjedzie zagraniczny turysta to wyjedzie z obrazem wyjątkowego obiektu w pamięci, nowego symbolu Gdańska, a prawda jest taka, że wyjedzie i po 3 dniach będzie pamietał że był w ECSie, ale jak mu ktoś każe rozpoznać budynek spośród przykładowych 5 obiektów, to będzie miał z tym problem, tak jak problem ze sobą mają współcześni prości architekci...

    • 0 0

  • żenada (1)

    jak zwykle w naszym mieście nie powstanie nic na miare XXI w.... zrobiono taki szum w związku z tym projektem a to co ma powstac wygląda jak ......hymm nawet mi słów brakuje ...... liczyłem na coś godniejszego jednak nasze władze nie potrafią zdobyc się na odwagę i wybrać śmielszy projekt..... od pewnego czasu buduje się w gdańsku konsery typu KREWETKA, pełno kamieniczek w nowym stylu których mam dość i osttanio otworzono najwiekszą architektoniczna porażkę w naszym mieście Galerie Bałtycką ...... Projekt, który wygrał jest paskudny zgodze sie z tym, że nr 3 jest najciekawszy ale też nie jest zachwycający...... Uważam, że mieszkańcy powinni mieć wiele do powiedzenia w związku z budową tak ważnego obiektu w naszym mieście i to my powinniśmy wybrać najleszy projekt..... Budynek ECS to jedna wielka ŻENADA !!!!!

    • 0 0

    • Galeria Bałtycka bardziej mi się podoba niż ECS

      • 0 0

  • bez przesady - nie jest znowu taki podobny do innych

    problem - dla przykładu - z filharmonią Myszki Miki w Los Angeles, jest właśnie taki, że jest identyczna jak inne podobne obiekty Gehrego

    na tyle na ile widziałem w TV, ten projekt jest INNY

    • 0 0

  • wszystko cacy (1)

    Szczerze mówiąc to nie było za bardzo w czym wybierać. Nic się specjalnie nie kojażyło z Solidarnością... Wygrał projekt który można realnie wybudować, podejżewam, że koszt zmontowania tych kominów przekroczyłby budżet na tyle, że całe przedsiemwzięcie zakończyłoby się niepowodzeniem...
    pozatym, bardziej by to pasowało do Wieliczki ;)

    • 0 0

    • Sprytne w projekcie, który zdobył III nagrodę jest to, że autorzy założyli, że elementy do jego budowy byłyby prefabrykowane na miejscu w stoczni i montowane zaraz obok na budowie, co znacznie pomniejszyłoby koszty.

      • 0 0

  • bardzo fajny!

    3 miejsce - oryginalny alenie pasuje do charakteru otoczenia projekt który wygrał jest the best

    • 0 0

  • Trzeba wnieść jakiś protest (1)

    nie może być tak żeby takie nieudaczniki decydowały o przyszłości i wyglądzie naszego miasta. Mało już city forum straszy, teraz to, może jednak mieszkańcy mają coś do powiedzenia ?????? czy też bedziemy biadolić ????

    • 0 0

    • nieudacznicy?

      radzilabym rzucic okiem na liste jurorow..jesli masz chocby blade pojecie o architekturze, moze uswiadomisz sobie ze nie tacy znowu nieudacznicy tu decydowali!

      • 0 0

  • moze jakies male referendum:) tak serio, to myślę, że już pozamiatane, raczej nie ma co oczekiwać takiej dyskusji jaka rozgorzała po muzeum w Wawie

    • 0 0

  • kpiny

    "Mieszkańcy Trójmiasta mają na co dzień do czynienia z budynkami powstałymi na deskach kreślarskich (i komputerach) architektów z pracowni Fort. To oni zaprojektowali gdańskie centra handlowe City Forum i Manhattan, hotel Holiday Inn oraz centrum kinowe Krewetka." - Antoni Taraszkiewicz
    FAQ, co za buc jeden, już wiem dzieki komu mamy tyle g...a w miescie. Holiday Inn powinien sam gołymi rękoma rozebrać.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane