• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk jednoczy Niemców i Polaków

Katarzyna Włodkowska, Bartosz Gondek
6 lutego 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 23:19 (6 lutego 2008)
Czy na Westerplatte powstanie Muzeum Wojny i Pokoju? Prezydent Gdańska jest "za". Czy na Westerplatte powstanie Muzeum Wojny i Pokoju? Prezydent Gdańska jest "za".

Niemcy chcą współtworzyć z Polakami Muzeum Wojny i Pokoju w Gdańsku oraz współfinansować restaurację obiektów na Westerplatte. - To powrót do normalności - mówi prof. Władysław Bartoszewski, odpowiedzialny w kancelarii premiera za kontakty z Berlinem.



Polsko-niemieckie muzem na Westerplatte to:

Zgodzili się też na naszą propozycję wybudowania w stolicy Niemiec muzeum historii Polski poświęconego głównie Solidarności i jej wkładowi w obalenie muru berlińskiego. To wszystko efekt spotkania profesora Bartoszewskiego z Berndem Neumannem, wysłannikiem kanclerz Angeli Merkel.

Komentatorzy mówią o przełomie. Inne zdanie ma Władysław Bartoszewski: - To tak, jakby poranną kąpiel nazwać przełomem - powiedział "Gazecie" profesor, który pojechał wczoraj do Berlina kontynuować rozpoczęte w Warszawie rozmowy. - Brak dialogu polskiego rządu z własnym sąsiadem był nienormalny. Wtorkowe spotkanie z przedstawicielami kanclerz Angeli Merkel zawróciło Polskę z tej drogi. Pierwszy raz niemiecki rząd pozytywnie ustosunkował się do naszych propozycji. To najlepszy dowód na chęć dialogu. Dla nas szczególnie ważna jest troska o upamiętnienie 70. rocznicy II wojny światowej, która zapoczątkowała przecież tragedię kilku narodów - polskiego, żydowskiego, a w konsekwencji nawet niemieckiego.

O pomyśle utworzenia muzeum w Gdańsku Donald Tusk pierwszy raz powiedział w opublikowanym w grudniu wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung". - To ma być wspólna placówka muzealna, badawcza i historyczna, która zajęłaby się wszystkimi aspektami II wojny światowej, a nie tylko jednym wycinkiem, który budzi kontrowersje - tłumaczył. - Mamy za sobą wieloletni spektakl zawstydzających prób wmuszenia Polsce akceptacji dla przedsięwzięć, których Polska nie akceptuje. Mówię o wyróżnieniu losów przesiedleńców niemieckich, zwanych w Niemczech wypędzonymi. Mam nadzieję, że Angela Merkel zrozumie w ułamku sekundy, że lepszego miejsca na świecie niż Gdańsk na muzeum nie ma.

Profesor Bartoszewski dodaje jednocześnie, że za wcześnie, by mówić o kwotach, jakie Niemcy zainwestują w odrestaurowanie Westerplatte, czy o zawartości Muzeum Wojny i Pokoju w Gdańsku. Choć John Reyels z Ambasady Niemiec deklaruje: - Na pewno nie będziemy żałować pieniędzy. Bardzo się cieszymy, że polska strona zaprosiła nas do udziału w tych dwóch projektach.

Koszt odbudowy reliktów obrony na Westerplatte to 50 mln zł. Nawet drugie tyle może pochłonąć niwelacja terenu. Przebudowa, która przemieni Westerplatte w Muzeum Pola Bitwy, ruszyła już dwa lata temu. Ma ona przywrócić wygląd tego miejsca z 1939 r. Najpierw rozpoczęto prace nad przywróceniem stanu zieleni sprzed 68 lat, potem zabezpieczono zagrożone obiekty, m.in. wartownie i stanowisko artyleryjskie, następnie ruszono z pracami archeologicznymi.

- Deklaracja niemieckiego rządu bardzo cieszy, nawet jeśli mieliby dać tylko jedno euro. To znak pojednania - mówi Marian Kwapiński, wojewódzki konserwator zabytków. - Odbudowa obiektu musi być kontynuowana. Należy głośno powiedzieć całemu światu, gdzie zaczęła się wojna, a sugestywna plastyka wpłynie na wyobraźnię młodych ludzi.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz o Westerplatte rozmawiał wczoraj z ministrem kultury. Bogdan Zdrojewski zaproponował, by miasto wzięło na swoje barki część prac oraz odpowiadało potem za utrzymanie obiektu. Westerplatte miałoby stać się instytucją gdańsko-rządową.

- Od miesięcy zabiegałem, by 1 września 2009 r. stał się międzynarodowym wydarzeniem polityczno-historycznym w Gdańsku, do którego zjadą światowi przywódcy - cieszy się prezydent. - To wielka rzecz. Nie widzę też przeszkód, by Muzeum Wojny i Pokoju wybudowano właśnie na Westerplatte.

O autorze

autor

Bartosz Gondek

dziennikarz motoryzacyjny i pasjonat klasycznej motoryzacji

Gazeta Wyborcza

Opinie (81) ponad 50 zablokowanych

  • Ciekawe gdzie ma stanac to Muzeum Wojny I Pokoju?

    Na Westerplatte juz nie ma miejsca... Na dodatek panowie- prezydent i Bartoszewki twierdza "ze jeszcze nie wiedza jaka bedzie jego zawartosc"!!!!! To szczyt kompromitacji! Niby "buduja" muzeum a nie wiedza co bedzie w srodku pokazywane? Boze, czemu pokarales Polske rzadzacymi ktorzy dzialaja tylko na hasla, haslami i za 2 dni juz nie pamietaja jakie hasla 2 dni wczesniej skandowali do , koniecznie duzej ilosci, mikrofonow.

    • 0 0

  • To powrót do pretekstów / podtekstów ...

    bo jaki interes może mieć przedstawiciel przegranego narodu mordującego kilkadziesiąt milionów mieszkańców Europy w imię ...(zdaniem historyków) idei, by finansować cokolwiek, co ma przypominać ten wkład we wspólną EU?

    • 0 0

  • ostatnio czytałem, że Polska ma wypłacić Polakom odszkodowania za straty spowodowane przez nazistów i sowietów... Dorzućmy do tego odszkodowania dla "wypędzonych" (raczej przesiedlonych co wg prawa ma inne znaczenie).
    Czy to nie będzie piękny pomnik II wojny św?
    Że tak powiem, w duchu zgody...

    • 0 0

  • przecież tragedię kilku narodów - polskiego, żydowskiego, a w konsekwencji nawet niemieckiego

    to dopiero skandal !!! hanba !!!

    • 0 0

  • ważne

    na pojednanie nigdy nie jest za późno-powinniśmy zawsze o tym pamiętać - w myśl słów " zgoda buduje", darujmy sobie głupie komentarze, co było się nie odstanie, możemy tylko poprzez naszą mądrość i chęć zgody nie dopuścić do podobnych tragedii.

    • 0 0

  • Niemcow,zwlaszcza Niemcow-n a s!Jednoczy z NASZYM miastem!

    Dobrze wybhany phemieh..Bhawo,POlaczki!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane