• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk na ustach Europy

Maciej Goniszewski
18 sierpnia 2005 (artykuł sprzed 18 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Ważne historie w prosty sposób
Uroczystości związane z obchodami 25 rocznicy powstania "Solidarności" okazały się znakomitym sposobem promowania Gdańska za granicą. Gazety w całej Europie piszą o uroczystościach, znaczeniu "Solidarności" i obecnej ocenie tamtych wydarzeń przez społeczeństwo, a przy okazji czytelnicy dowiadują się, że strajki, które w ostatecznym efekcie doprowadziły do upadku komunizmu, zaczęły się właśnie w Gdańsku i tutaj organizowane są główne uroczystości jubileuszowe.

Niemcy
Najwięcej miejsca gdańskim obchodom poświęca prasa niemiecka. Leipziger Volkszeitung z 15 sierpnia opublikował artykuł Ewy Krafczyk pt. "Przed 25 laty strajk w Gdańsku zapoczątkował koniec bloku wschodniego". Kanwą artykułu jest ogłoszona przez Lecha Wałęsę decyzja o wystąpieniu z NSZZ "Solidarność" oraz podjęciu próby utworzenia "szerszego ruchu społecznego na rzecz rozbudowy i większej solidarności w UE". Autorka przypomina strajk w stoczni gdańskiej oraz porozumienie w sprawie utworzenia NSZZ "Solidarność".

- Gdańscy robotnicy tworzyli historię, ale po 25 latach od utworzenia "Solidarności" nie czują się już zwycięzcami - dowiadują się czytelnicy "Leipziger Volkszeitung". - Nie mają też ochoty świętować rocznicy.

Autorka informuje o "pełnym goryczy" liście otwartym, jaki przed kilku dniami opublikowali robotnicy byłej Stoczni Gdańskiej.

Dirk Boettcher w Die Welt opisuje historię "Solidarności" i jej udział w doprowadzeniu do zmian w Europie Wschodniej. Dużo miejsca poświęca także Lechowi Wałesie - zarówno jego zasługom, jak i błędom.

Sam Wałęsa też miał okazję wypowiedzieć się na łamach tej gazety w wywiadzie, w którym opowiada "jak dokonał skoku przez mur w stoczni w Gdańsku". W wywiadzie dla "Die Welt" Wałęsa opisuje okoliczności protestu stoczni, przebieg zdarzeń, ale przede wszystkim podkreśla wielką rolę jaką odegrał papież Jan Paweł II. Niestety przy okazji musi dementować pogłoski dotyczące swojej działalności w służbach specjalnych.

W "Frankfurter Allgemeine Zeitung" niemieccy czytelnicy znajdują wywiad z byłym ministrem spraw zagranicznych oraz doradcą "Solidarności" Bronisławem Geremkiem, który nazywa protesty w stoczni gdańskiej ostatnią proletariacką rewolucją.

- Strajkujący stali się tutaj subiektem, który walczył o swą godność i wolność - mówi profesor.

Czechy
- Gdańsk wspominał pierwszą akcję "Solidarności" - dowiadują się z "Lidovych Novin" z 15 sierpnia nasi południowi sąsiedzi. - Około trzech tysięcy ludzi, głównie pracowników Stoczni Gdańskiej, wzięło udział 14 sierpnia w obchodach rocznicy pierwszego dnia strajków 1980 roku. W dniu 14 sierpnia 1980 roku rozpoczął się protest stoczniowców przeciwko uwięzieniu jednej z pracownic stoczni, działaczki opozycji antykomunistycznej. Po 18 dniach strajku, rząd popisał porozumienie ze strajkującymi, w którym wyraził zgodę na zrzeszanie się w niezależnych związkach zawodowych. W ten sposób narodziła się "Solidarność", pierwszy niezależny związek zawodowy w bloku sowieckim.

Białoruś
O gdańskich uroczystościach informuje także białoruska "Narodnaja Wola" z 16 sierpnia. W artykule "Fenomen ludzkiej solidarności" informuje, że w Polsce odbywają się uroczystości związane z 25 rocznicą strajku w Stoczni Gdańskiej.

- Wydarzenia, które miały miejsce ćwierć wieku temu w Stoczni Gdańskiej dały początek transformacji ustroju państwowego w Polsce i przemianom w całej Europie Środkowo-Wschodniej - informuje "Narodnaja Wola". - W Gdańsku na Placu Solidarności odbył się spektakl, będący jedną z najważniejszych imprez kulturalnych, poświęconych jubileuszowi "Solidarności".

Gazeta informuje również o rezolucji, którą jednogłośnie przyjęła Izba Reprezentantów Kongresu USA z okazji 25 rocznicy strajków na Wybrzeżu i powstania "Solidarności". "Polska jest przykładem dla wszystkich krajów, które walczą o demokrację i uwolnienie spod totalitarnych reżimów". Gazeta dodaje, że "w polskim społeczeństwie nie ucichają spory na temat roli tych wydarzeń w historii kraju".

- Wykładanie tego fragmentu historii w szkole nadal jest trudne - dowiadują się Białorusini. - Wątpliwości części młodzieży, co do pozytywnej roli "Solidarności" wynikają z rozczarowania i niezrealizowanych marzeń ich bliskich. Jednak konieczne jest spojrzenie na te wydarzenia w szerszej perspektywie, w kontekście całej historii zarówno polskiej jak i europejskiej.

Belgia
13 sierpnia "La Libre Belgique" w kontekście rozpoczynających się obchodów 25-lecia powstania "Solidarności" pisze o początkach ruchu robotniczego, który doprowadził do upadku komunizmu w Polsce. Pisze o zasługach Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego i Bronisława Geremka. Czytelnicy dowiadują się także, że uroczyste obchody powstania "Solidarności" będą miały miejsce 31 sierpnia w Gdańsku, w dniu ogłoszonym świętem państwowym.

Węgry
15 sierpnia "Magyar Nemzet" informuje, że 31 sierpnia w uroczystościach w Gdańsku, związanych z 25-leciem "Solidarności", Węgry reprezentować będzie prezydent László Solyóm. Gazeta zwraca uwagę, że premier Ferenc Gyurcsány, również zaproszony do Polski, nie weźmie udziału w obchodach.

Czytelnicy "Magyar Nemzet" dowiadują się ponadto, że w gdańskich uroczystościach będą uczestniczyć m.in. prezydent Niemiec, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Kongresu USA, premierzy Czech, Chorwacji, Łotwy, Słowacji i Słowenii oraz przewodniczący Komisji Europejskiej.

Mołdawia
16 sierpnia "Moldova Suverană" poinformowała, że 3000 ludzi przemaszerowało przez centrum Gdańska, aby uczcić pierwszy dzień strajków z sierpnia 1980 r., które dały początek związkowi zawodowemu "Solidarność". Gazeta przypomina, że 14 sierpnia 1980 r. pracownicy Stoczni Gdańskiej rozpoczęli strajk, aby zaprotestować przeciw zwolnieniu Anny Walentynowicz, pracowniczki stoczni i działaczki ruchu antykomunistycznego.

- Tego samego dnia, Lech Wałęsa, elektryk zwolniony z pracy w stoczni z powodu działalności opozycyjnej, wezwał tysiące robotników w obronie Walentynowicz - czytają Mołdawianie. - Po 18 dniach strajku, który rozprzestrzenił się na inne przedsiębiorstwa w kraju, władze komunistyczne podpisały tzw. Porozumienia Gdańskie, które dały początek "Solidarności", pierwszemu niezależnemu związkowi zawodowemu w byłym bloku radzieckim.

Francja
W "Le Point" z 11 sierpnia Maya Szymanowska przypomina wydarzenia, które miały miejsce w stoczni gdańskiej 25 lat temu. Przedstawia portrety najważniejszych aktorów sierpniowych dni przybliżając czytelnikom ich późniejsze losy.

Druga część artykułu poświęcona jest kontrowersjom związanym z uroczystymi obchodami 25-lecia Solidarności. Autorka przypomina Andrzeja Gwiazdę, który skierował list otwarty do Parlamentu Europejskiego, w którym sprzeciwia się współfinansowaniu uroczystości jubileuszowych przez UE. Zdaniem Andrzeja Gwiazdy jubileusz organizują zdrajcy "pierwszej Solidarności", ci sami, którzy stworzyli w 1989 roku "drugą Solidarność", nie mającą poza nazwiskiem Wałęsy nic wspólnego ze starym związkiem, która porozumiała się z komunistami.

Portugalia
16 sierpnia "Público" przypomina o obchodach 25-lecia powstania "Solidarności" wyjaśniając, że był to pierwszy wolny związek zawodowy na wschód od żelaznej kurtyny, który wypowiedział posłuszeństwo komunistycznemu reżimowi.

- Z okazji rocznicy, 26 sierpnia odbędzie się w gdańskich stoczniach koncert francuskiego muzyka Jeana Michela Jarre'a - dowiadują się Portugalczycy. - Będzie to największa tego typu impreza kiedykolwiek zorganizowana w Polsce (koszty wyniosą 1,4 miliona euro). W czasie konferencji prasowej wzruszony kompozytor przypomniał, oddając cześć "odwadze i determinacji" robotników, że "to w Gdańsku wszystko się zaczęło". Następnie zwiedził stocznię w towarzystwie historycznego lidera "Solidarności" i laureata pokojowej nagrody Nobla Lecha Wałęsy. W czasie koncertu zostanie wykonana światowa premiera "Gdańskiej Symfonii" - utworu skomponowanego specjalnie z okazji obchodów rocznicy.
Maciej Goniszewski

Wydarzenia

Opinie (33) 1 zablokowana

  • Pierwsze postulaty

    Angielski historyk Timothy Garton Ash pisze, że pierwsze sformułowane postulaty 14. sierpnia 1980 około 5.30 rano dotyczyły Walentynowicz i podwyżki płac o 1000 zł. Postulaty były wydrukowane na plakatach Ruchu Młodej Polski (Hall).

    • 0 0

  • dokładnie i to podpisał wałęsie gniech
    przywrócenie walentynowicz podwyżki 2000 i glejty dla przywódców czyli niego
    i to wałęsa jak mówili w filmie będący obok trzesącym głosem ogłosił to ludziom przed dyrekcją
    gniech podpisał idziemy do domu....

    • 0 0

  • Jeszcze jeden cytat fajny ze względu na cytat ze Stalina:

    "The Irish Times" z 17.08. informuje, że Stalin powiedział, że narzucić Polsce komunizm jest tak trudno jak osiodłać krowę - 25 lat temu ta krowa zaczęła mocno kopać. Głęboko katolicki naród, nie znoszący od wieków ucisku ze strony Rosji, był pierwszym krajem satelickim ZSRR, który dokonał wyłomu w Żelaznej Kurtynie. Sceny z Gdańska z 1980 r., gdy elektryk Lech Wałęsa zgromadził wokół siebie swych współpracowników, by stawić czoła komunistycznemu przywództwu Polski i jego sponsorom z Kremla, były czymś nadzwyczajnym.

    • 0 0

  • Teraz o Gdańsku jest głośno w całej Europie. Do czasu. Skończą się obchody, wszystko ucichnie i wszyscy zapomną o Gdańsku. Tak smao było z Ukrainą. "Pomarańczowa Rewolucja" się skończyła i o niej zapomniano w Europie.

    • 0 0

  • Pomarańczowa Rewolucja umożliwiła wjazd koncernów do co bogatszych regionów

    Zrobią drenaż, wyssią co życidajne i zostawią ugory.(STRACĄ WSZYSCY UKRAIŃCY,A ZYSKAJĄ TYLKO ZŁODZIEJE Z POMARAŃCZOWEJ REWOLUCJI-SUTE ŁAPÓWKI).
    TAK SAMO BYŁO Z UCHYLENIEM KURTYNY W KOREI PN. -PIERWSZA WJECHAŁA COCA-COLA(POCZĄTEK TO ZDOBYCIE ZAUFANIA W KASTACH BURŻUAZYJNYCH)!!!A POTEM W SKLEPACH BEDZIE TYLKO COCA-COLA I ORANŻADA ZNIKNIE!!!

    • 0 0

  • do alladyna danon night windy

    ja ci powiem jak taka matka ma utrzymać przy zyciu dziecko: TRZEBA SIE BYŁO WZIĄĆ DO NAUKI A NIE CHODZIĆ NA WAGARY I PIĆ PIWO Z KOLESIAMI W PARKU!!!!!!!!!! demokracja ciołku ma to do siebie ze kazdy obywatel sam decyduje o swoim losie widocznie ta kobieta taki los sobie wybrała myslała ze to bedzie jak za komuny ona włozy ręce do kieszeni a pensyjka bedzie wpływać na konto, na szczescie te czasy minęły bezpowrotnie. oby mniej takich oszołomów jak ty...

    • 0 1

  • Do "Aldwyn Danu Nightwind"...

    Nigdy wczesniej nie udzielalem sie w opiniowaniu czegokolwiek na tych czy innych stronach. Zawsze tylko czytalem. Ale po Twojej wypowiedzi poprostu nie da sie pozostawic tego bez echa. Dlaczego, bo mysle jak Ty. Nie mam dzieci, nie mam swojej rodziny. Wiec czemu tak mysle? Bo cholernie nieznosne jest zycie w kraju. Bo niedobrze mi sie robi gdy pomysle ile musze oddawac z tego co UCZCIWIE zarobie i nic pozniej mi nie zostaje lub jeszcze brakuje (co zreszta nie jest niczym nowym). Kazdy chce zyc GODNIE. Normalni ludzie, a wierze, ze takich w Polsce jest stanowcza wiekszosc, nic nie obchodza tych, ktorych "sami wybieramy" do roznych szczebelkow rzadu. To jest temat rzeka i sam poprostu najczesciej nic nie mowie. Nie komentuje. Staram sie jakos PRZETRWAC, bo krasc nie chce i nie bede. Dlaczego nie mam rodziny??? BO MNIE NA NIA NIE STAC!!! Szkoda gadac, a nie chce aby ktos, kto moze sie ze mna zwiaze, cierpial badz ze mna lub przeze mnie, co gorsza. Sam jakos daje rade i utrzymuje sie na powierzchni, ale czesto mam juz "zatopione uszy w ...". Mimo to jednak mysle rowniez, ze troche optimizmu jednak jest potrzebne. Wszystko z umiarem, bo w przeciwnym razie poprostu sie zglupieje. Na koniec dodam moze tylko, ze znam troche sam od podszewki takie zycie jakie opisales(as). Bylem, jestem i zostane realista. Tak juz mam. Acha, to ze brakuje tutaj "polskiej trzcionki", to nie moje przeoczenie tylko jakos nie uzywaja jej w UK, gdzie obecnie jestem. Oczywiscie, zeby odpracowac dlugi i moze troche zaoszczedzic... Hmmm??

    • 0 0

  • Oczywiście biedne matki, nad losem których użala się Aldwyn, znacznie bardziej potrzebują konkretów materialnych niż "przyjaźni" i "szacunku". Aldwyn mógłby też w pierwszej kolejności zaopiekować się tą brzydką, a nie śliczną, która łatwiej sobie poradzi. Troska okazjonalna, na czesc rocznicy.

    S* z UK to dobrze że się z nikim nie wiążesz.

    • 0 0

  • Kolejny fajny cytat tym razem z duńskiej prasy:

    W "Borsen" z 15.08. ukazał się artykuł Nielsa Barfoda "Gdańsk pierwszym bezprzewodowym miastem". Jak informuje B., Urząd Miasta w Gdańsku, Politechnika Gdańska i firma Intel podjęły współpracę na rzecz objęcia miasta bezprzewodową siecią dostępu do Internetu. Sieć, której uruchomienie planowane jest jesienią br., ma objąć wszystkie główne urzędy i instytucje publiczne oraz miasteczko uniwersyteckie. B. dodaje, że obecnie dostęp do Internetu posiada 60% gospodarstw domowych w Gdańsku, co stanowi najlepszy wynik w Polsce. Władze miasta zamierzają rozszerzyć zakres internetowych usług urzędowych dla obywateli. Obecnie w Gdańsku funkcjonuje ponadto 30 takich usług.

    • 0 0

  • Gdansk się bawi, a...

    ... a Piekarnia Piecki zbankrutowała, a ludzie poszli na bruk. Dzieci wakacje spędzaja na osiedlowych ulicach, a ich rodzice bezkutecznie poszukiją pracy. VIVA Solidarność VIVA właściciele III RP.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane