• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk: wizja odnowy zdegradowanych obszarów

Krzysztof Koprowski
18 lutego 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Przesuń aby
porównać

Gdańsk nie tylko planuje rewitalizować wybrane dzielnice, ale również podnosić jakość przestrzeni publicznych tzw. obszarów zdegradowanych. Opublikowane właśnie opracowanie wskazuje kierunki przekształceń na Stogach Mieszkaniowych zobacz na mapie Gdańska, Przeróbce Mieszkaniowej zobacz na mapie Gdańska, Angielskiej Grobli zobacz na mapie Gdańska oraz w Brzeźnie zobacz na mapie Gdańska. Działania inwestycyjne są rozłożone na co najmniej kilka lat.



Jak oceniasz jakość przestrzeni publicznych w Trójmieście?

Tegoroczne Studium Gdańskich Przestrzeni Lokalnych, bo taką nazwę nosi dokument, odnosi się do obszarów zdegradowanych, czyli uznanych za wymagające zmian, ale niespełniających kryteriów dla wdrożenia programu rewitalizacji np. ze względu na dobry stan utrzymania budynków czy mniejsze natężenie występowania problemów społecznych.

W Gdańsku za obszary zdegradowane uznano: Stogi Mieszkaniowe, Przeróbkę Mieszkaniową, Angielską Groblę oraz w Brzeźno (szczególnie tzw. osadę rybacką).

Studium GPL 2018 jest kontynuacją ubiegłorocznych prac, w ramach których podobne opracowanie przygotowano dla rewitalizowanych dzielnic, a w kolejnych latach GPL obejmie swym zakresie pozostałe obszary Gdańska.

- Nadrzędnym celem projektu GPL jest wskazanie sieci przestrzeni lokalnych w Gdańsku, czyli najważniejszych przestrzeni dla mieszkańców w każdej dzielnicy czy jednostce mieszkaniowej. Dla każdej z wytypowanych przestrzeni publicznej zostały opracowane ogólne wytyczne projektowe, czyli najważniejsze z punktu widzenia ładu przestrzennego, kompozycji urbanistycznej i funkcjonalności elementy - wyjaśnia Anna Fikus-Wójcik z Biura Rozwoju Gdańska.
Przy wyborze przestrzeni lokalnych brano pod uwagę wyniki ankiet internetowych, wytyczne rad dzielnic oraz organizacji pozarządowych. Ponadto istotne było "kryterium lokalności", czyli wskazanie miejsc znajdujących się blisko budynków mieszkalnych, zgrupowania osiedlowych sklepów, lokalizacji i dróg dojścia do szkół czy lekarza.

Poniżej prezentujemy jedynie najważniejsze założenia dla każdego z obszarów zdegradowanych. Szczegółowe ustalenia są zawarte w opracowaniach, dostępnych na stronie internetowej Biura Rozwoju Gdańska.

Stogi Mieszkaniowe: połączenie północy z południem



Na Stogach Mieszkaniowych za najważniejszą przestrzeń koncentracji życia lokalnej społeczności uznano ul. Stryjewskiego zobacz na mapie Gdańska w obrębie pawilonów handlowych. Od tego miejsca wyprowadzono dwa powiązania piesze:

  • w kierunku nabrzeża Martwej Wisły, gdzie postulowane jest utworzenie terenu rekreacyjnego z atrakcyjnym bulwarem
  • w kierunku północnym, do kościoła pw. św. Rodziny zobacz na mapie Gdańska, terenów leśnych oraz nieodległego Pustego Stawu zobacz na mapie Gdańska

Dodatkowo planowane jest utworzenie kilku niewielkich skwerów oraz zachowanie funkcji rekreacyjnej terenu przy charakterystycznym podłużnym bloku naprzeciwko pętli tramwajowej Stogi Pasanil zobacz na mapie Gdańska.

Czytaj też: Na Stogach powstanie bulwar nad Martwą Wisłą

Przeróbka Mieszkaniowa: teren rekreacyjny wewnątrz pętli



Na Przeróbce Mieszkaniowej jako główną przestrzeń lokalną wytypowano rejon ul. Lenartowicza zobacz na mapie Gdańska oraz pawilony i skwer zobacz na mapie Gdańska między ul. Lenartowicza i Bajki. Z tego miejsca wyprowadzono dwa powiązania piesze:

  • w kierunku nabrzeża Martwej Wisły wraz z utworzeniem nowego placu publicznego
  • (opcjonalne) w kierunku Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego i Miejskiego

Ponadto zwrócono uwagę na potencjał rekreacyjny wnętrza pętli tramwajowej zobacz na mapie Gdańska oraz skweru przy ul. Przetocznej zobacz na mapie Gdańska.

Angielska Grobla: ul. Długie Ogrody przedłużeniem Długiej



W obszarze zdegradowanym Angielska Grobla najważniejszą przestrzenią lokalną będzie ul. Długie Ogrody zobacz na mapie Gdańska, stanowiąca kontynuację ciągu spacerowego Długa-Długi Targ-Stągiewna.

Uzupełnieniem tego traktu spacerowego ma być połączenie osiedla Rudno zobacz na mapie Gdańska (Obrońców Poczty Polskiej) przez ul. Angielska Grobla zobacz na mapie Gdańska z Ołowianką, a także poprzeczne powiązania Ołowianki z terenami po "Blaszance" zobacz na mapie Gdańska oraz nabrzeża wzdłuż ul. Na Stępce zobacz na mapie Gdańska ze stadionem żużlowym zobacz na mapie Gdańska.

Głównymi terenami rekreacyjnymi powinny być m.in.:

W opracowaniu wskazano także potrzebę wygodnego powiązania z obszarami rekreacyjnymi wzdłuż Opływu Motławy zobacz na mapie Gdańska. Ponadto dużą nadzieję pokłada się w przemyślanym i atrakcyjnym zagospodarowaniu terenów dawnych zakładach mięsnych zobacz na mapie Gdańska.

Czytaj też: Długie Ogrody: kiedy i jak się zmienią

Brzeźno: rekreacyjna zielona obwodnica



W Brzeźnie za centralny punkt dzielnicy uznano rejon tzw. Skweru Kuracyjnego zobacz na mapie Gdańska, który ma być "poszerzony" o podobny miejski plac także po drugiej stronie ul. Krasickiego. Oczekiwane jest także atrakcyjne zagospodarowanie okolic pawilonu handlowego przy ul. Dworskiej zobacz na mapie Gdańska.

Czytaj też: Deweloper planuje budowę 26-metrowego budynku w centrum Brzeźna

Oprócz połączeń pieszych nakierunkowanych na dotarcie do plaży oraz równoległych do niej, postulowane jest poprawienie przestrzeni publicznej przejścia z Nowego Portu do Parku Nadmorskiego w osi ul. Krasickiego zobacz na mapie Gdańskaul. Mazurskiej zobacz na mapie Gdańska, a także utworzenie tzw. zielonego ringu wokół dzielnicy.

W opracowaniu postuluje się ponadto lepsze zagospodarowanie terenów osiedla Łozy zobacz na mapie Gdańska, w tym poprowadzenie przez jego środek wygodnego przejścia pieszego wraz ze skwerem.

Czytaj też: Jest pomysł na Dom Zdrojowy w Brzeźnie

Przesuń aby
porównać

Działania rozłożone na wiele lat



Realizacja wszystkich propozycji zawartych w GPL została rozłożona na wiele lat i będzie zależała od pozyskania środków finansowych, inicjatyw rad dzielnic, projektów zgłaszanych do budżetu obywatelskiego oraz prywatnych inwestorów. Studium należy traktować jako "materiał wyjściowy" dla dalszych działań.

Niektóre działania zostały już zapoczątkowane gotowymi do wdrożenia projektami np. budowy portowego infoboksu przy Falochronie Zachodnim lub poprawy zagospodarowania terenów wzdłuż ul. Stryjewskiego w ramach przebudowy torowiska tramwajowego.

- Opracowanie GPL będzie miało też bezpośrednie przełożenie na miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Przy ich sporządzaniu dla kolejnych obszarów, będą brane pod uwagę wytyczne z GPL - dodaje Anna Fikus-Wójcik.

Miejsca

Opinie (144) 5 zablokowanych

  • WIZJA

    Nikt Wam tyle nie obieca ludzie, co POjechani politycy przed wyborami, ludzie, obudźcie się !

    • 11 2

  • Zamiast wyborczej kiełbasy

    mamy wyborczy budyń, słodki do wyrzygania. Teraz mami się nas zielenią, alejami i skwerami, a jak się wygra (nie daj Boże!) wybory to się zmieni plan zagospodarowania i rąbnie kilka wieżowców po 12 tys za metr. Oraz trzypasmową ulicę zwężającą się znienacka do jednego pasa.

    • 18 2

  • jłania się język polski (1)

    jest ul. św. Barbary a nie Św. Barbary i wiedzę też trzeba zrewitalizować

    • 8 2

    • jłania......!? Kłania się język polski profesorze Miodek , kłania

      • 1 2

  • jak zmiany na ul. Stryjewskiego

    to kłania się prawdziwy patron ulicy czyli Wilhelm Stryowski

    • 6 1

  • Przeróbka ul przetoczna

    Pusto stany bezdomni problem od, lat miasto bezsilne?

    • 7 2

  • Czy nikt z włodarzynie ma ochoty

    -Zainteresować się placem sportu i rozrywki w Zaborni,a mieszczącym się na tyłach skleu

    • 2 3

  • mały krok do przodu - a bokiem puszczają nowe osiedla zaprojektowane skandaliczne !!! (1)

    nie mydlcie nam oczu kilkoma łatkami to na stogach, to na przeróbce. A co dzieje się w Gdańsku Południe czy na Młodym Mieście? Pojedźcie zobaczycie. Jedno blokowisko przechodzi w drugie. Nie ma miejsca na skwerek czy mini park. Obszar biznesowo traktowany. Deweloper co zaprojektuje to jest przyjmowane. A co w gminie odpowiadają ? Art. 35 prawa budowlanego nie pozwala im zanegować projektu jak jest zgodny z planem zagospodarowania. TYLKO kto te plany uchwala? Od samej intencji działają na rzecz lobby developerskiego. Szkoda, bo nikt developerów nie chce zatrzymywać. Mają tylko budować z poszanowaniem potrzeb mieszkańców, ekosystemu. Wg mądrego planu urzędników, którzy powinni mieć misję tworzenia dobrych rozwiązań technicznych, społecznie funkcjonalnych i użytecznych.

    • 17 1

    • A ile lat mają nowe osiedla???

      Może jak poczekacie tyle lat co my na Stogach (54 lata nicości) to może pokory nabierzecie.

      • 1 0

  • wybory, szalala, wybory, tralala

    festiwalu gdansk, rozpocznij sie!

    • 11 0

  • (1)

    Stogi Mieszkaniowe, Przeróbka Mieszkaniowa, kto wymyślił takie nazwy???

    • 9 1

    • Nazwy.

      To nowo-moda.Na Stogach był przystanek Ugory od ulicy przy której się znajduje, a zmieniono
      go na Lessowa , gdzie nie istnieje taka nazwa ulicy!!!!

      • 3 0

  • wizje i fatamorgany

    Takie plecenie przed wyborami, bo po wyborach to już fatamorgana1
    Może lepiej skupić się na takich i to konkretnych planach:
    1. Rozwój sieci komunikacji miejskiej, nowe linie ( może w rodzaju PKM do dzielnic południowych Gdańska i wzdłuż obwodnicy).
    2. SPRAWNA i PUNKTUALNA komunikacja miejska .
    Jeżeli węzły przesiadkowe, to nie na zasadzie wysiądź i sobie czekaj.
    3. Wycofanie się z chorych planów likwidacji przejść naziemnych i likwidacji pasów jezdni na Podwalu Przedmiejskim czy Podwalu Grodzkim.
    4. Rozbudowa obwodnicy Trójmiasta i rozbudowa zjazdów z obwodnicy ( Słowackiego i Spacerowa poszerzone). Rozsądnie poszerzone i zaprojektowane zjazdy z obwodnicy w rejonie Matarni i Zjazdu na Osowę.
    Np. kolejka oczekujących na włączenie się do ruchu w kierunku Wrzeszcza na Matarni, bo od strony Lotniska oba pasy zajęte , wystarczy nawet zmiana organizacji ruchu ( na dziś, bo węzeł musi być rozbudowany).
    5. Węzeł Szadółki i Kowale zaprojektowany i wykonany rozsądnie, bez chorych wizji.
    6. Spalarnia śmieci daleko od Gdańska, nie Szadółki, bo ta lokalizacja najgorsza z możliwych.
    7. Kompostownia nie w Szadółkach. Bo nasi projektanci jak się okazało nie potrafią zaprojektować szczelnej kompostowni. Szkoda, że to wyznanie padło dopiero po przetargu. To może jednak wywozić mokre odpady tam, gdzie obecnie. Wyeliminowało to potworny smród w tym rejonie, gęsto zamieszkałym przez Ludzi.

    Ja i moi znajomi nie zagłosujemy na pewno na nikogo, kto nie przedstawi jasnych planów na w/w tematy.
    I na parę innych też.

    • 7 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane