• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co zwiedzić w Gdańsku w jeden dzień? 5 najważniejszych zabytków w Gdańsku

PK
5 lipca 2023 
Opinie (3)

Co zwiedzić w Gdańsku w jeden dzień? Wakacje sprzyjają wycieczkom - nawet tym jednodniowym. Udając się do Gdańska na jeden dzień, warto dokładnie wiedzieć, co zobaczyć i gdzie znajdują się najważniejsze zabytki miasta. Co można zobaczyć w Gdańsku?




Co warto zobaczyć w Gdańsku? 35 atrakcji w Gdańsku Co warto zobaczyć w Gdańsku? 35 atrakcji w Gdańsku
Gdzie zjeść w Gdańsku 2023? 10 najlepszych restauracji w Gdańsku 2023 Gdzie zjeść w Gdańsku 2023? 10 najlepszych restauracji w Gdańsku 2023

Co zobaczyć w Gdańsku - Główne Miasto



Główne Miasto to reprezentacyjna część gdańskiej dzielnicy Śródmieście. Znajduje się tu większość zabytków miasta, takich jak np. Bazylika Mariacka Wniebowzięcia NMP, Złota Brama, Ratusz Głównego Miasta oraz zabytkowa oś Drogi Królewskiej, składająca się z ul. Długiej i Długiego Targu, zakończona Zieloną Bramą. Ulicę i targ otaczają kolorowe zabytkowe kamienice zamieszkiwane przed laty przez zamożnych kupców i urzędników. Bogato zdobione fasady przyciągają uwagę herbami, rzeźbami i figurami. Mowa tu m.in. o Dworze Artusa, Domu Uphagena czy Lwim Zamku, które znajdują się w bliskiej odległości od siebie. Na Długim Targu znajduje się także najsłynniejsza fontanna Gdańska - Fontanna Neptuna, która od lat jest symbolem miasta.
W innej części Głównego Miasta znajduje się Bazylika Mariacka, która jest największą w Europie gotycką świątynią z czerwonej cegły. Swoją potęgą przyciąga wzrok każdego przechodnia, a jej bogate wnętrze jest schronieniem wielu zabytków i dzieł sztuki - m.in. kamiennej Piety, kopii obrazu "Sąd ostateczny" czy zegara astronomicznego - warto zatem wejść do środka.

W niedalekiej odległości od bazyliki znajduje się ulica Mariacka, która uważana jest za najbardziej urokliwą ulicę Gdańska - idealne tło do pamiątkowych zdjęć.


Wyspa Spichrzów i Ołowianka - gdzie się znajdują



Wyspa Spichrzów to kolejny obszar gdańskiego Śródmieścia. Znajduje się na rzece Motławie i stanowi bardzo charakterystyczny element miasta - jest historyczną magazynową częścią Gdańska.
Dawny port na Motławie był miejscem, gdzie spotykali się przedstawiciele różnych narodów w związku z rozległymi handlowymi kontaktami Gdańska, stąd pojawiają się tam wielokulturowe odniesienia, a architektura kamienic i dawnych spichlerzy jest bardzo ciekawa i różnorodna. W nazwach spichlerzy było wiele nawiązań do dalekich krain czy ich mieszkańców, jak np. Holandia, Jerozolima, Lubeka, Węgier czy Turek. Obecnie w odrestaurowanych budynkach znajdują się restauracje lub hotele, a nawet apartamenty mieszkalne.

Wyspa Spichrzów sąsiaduje z Ołowianką, która jest drugą wyspą położona przy wodach Motławy. Ołowianka stanowi bardzo ciekawy fragment gdańskiej przestrzeni, w którym krzyżują się różne wątki miejskiej historii. Obszary wyspy należały początkowo do Zakonu Krzyżackiego i pełniły rolę gospodarczego zaplecza zamku, a nazwa "Ołowianka" nawiązuje do dawnych magazynów ołowiu.

Wiele lat zmian w mieście zmotywowało także zmiany na Ołowiance. Obecnie na jej terenie znajduje się Hotel Królewski, a dawne wnętrza Elektrociepłowni Ołowianka zostały z sukcesem zaadoptowane przez Polską Filharmonię Bałtycką.
W 2015 roku zakończono remont nabrzeża wyspy, dzięki czemu miasto zyskało kolejny ciąg spacerowy. Od czerwca 2017 roku działa zwodzona kładka, która łączy Ołowiankę z resztą Śródmieścia.


Stocznia Gdańska - co zobaczyć



Stocznia Gdańska to jeden z najważniejszych punktów na mapie miasta Niegdyś była ona głównym obszarem pracy dla wielu gdańszczan, którzy przez wiele lat działalności wyprodukowali ponad 1000 statków pełnomorskich, takich jak żaglowce, kontenerowce czy nawet statki pasażerskie.
Stocznia Gdańska to jednak nie tylko fabryka. To przede wszystkim miejsce historycznej pamięci, związane z działalnością NSZZ Solidarność. Na obszarze Stoczni w 1980 roku podpisano porozumienia sierpniowe, które były dużym krokiem naprzód ku lepszemu w Polsce PRL-u.

Stocznia dostępna jest dla turystów. Na jej teren prowadzi brama nr 2, po przekroczeniu której wyłania się charakterystyczny przemysłowy krajobraz. Na obszarze Stoczni istnieją liczne muzea, pomniki i zabytki. Jako pierwsze w zasięgu wzroku wyłania się Europejskie Centrum Solidarności, które zdecydowanie warto zwiedzić, oraz przejmujący Pomnik Poległych Stoczniowców.

Idąc główną trasą stoczni, dochodzi się do Stoczni Cesarskiej. Szlak obejmuje 13 ważnych punktów, jak np. basen dokowy czy stoczniowa remiza. Uczestnicząc w takiej wędrówce, poznać można historie pracujących tam ludzi czy zagłębić się w poszczególne części procesu tworzenia statków. Zwieńczeniem wędrówki może być punkt widokowy Żuraw M3.

Plaże Gdańsk. Gdzie na plażę w Gdańsku?



Gdańsk Westerplatte - jak zwiedzać



Westerplatte co roku przyciąga na swój obszar turystów z różnych krajów. Nic w tym dziwnego, bowiem jest to jedno z ważniejszych historycznie miejsc. To właśnie Westerplatte uważa się za miejsce, w którym 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa, której ślady na Westerplatte widoczne są wyraźniej niż w innych miejscach.

Szlak Turystyczny "Westerplatte" rozpoczyna się od przystani pasażerskiej dla statków "Białej Floty" przy Nabrzeżu Obrońców Westerplatte, a kończy się na kopcu Pomnika Obrońców Wybrzeża. Można również rozpocząć zwiedzanie od dowolnego obiektu, jednak proponowany tok zwiedzania to:
  1. Przystań statków pasażerskich
  2. Schron i wieża obserwacyjna
  3. Placówka"Fort"
  4. Czołg T - 34
  5. Cmentarz Obrońców - miejsce nieistniejącej Wartowni nr V 
  6. Wartownia nr I 
  7. Ruiny Nowych Koszar
  8. Pozostałości po "Willi Podoficerskiej" - Wartowni nr III
  9. Plac przed kopcem przy zniczach
  10. Kopiec - Pomnik Obrońców Wybrzeża

Przejście całego szlaku wymaga około dwóch godzin.


Park Oliwski - zwiedzanie



W Oliwie warto się po prostu "zgubić" i samodzielnie poznawać urokliwe zakątki dzielnicy. Dla ułatwienia można jednak posłużyć się proponowaną trasą zwiedzania, która prowadzi przez Park Oliwski do zespołu poopackiego i katedry, a kończy się na Starym Rynku Oliwskim.

Trasa rozpoczyna się od wejścia do Parku im. Adama Mickiewicza od strony ulicy Opata Rybińskiego. Park jest szeroko doceniany nie tylko przez występowanie tam rzadkich okazów botanicznych, lecz także za sprawą sposobu wykonania i prezentacji różnych stylów ogrodów - składa się bowiem z trzech części: francuskiej, angielsko-chińskiej i najnowszej - w stylu japońskim.

W parku Oliwskim warto zobaczyć Łabędzi Staw i najbardziej charakterystyczną Aleję Lipową zwaną także "Drogą ku wieczności", "Widokiem na morze" lub "Oknem na świat".
Po wyjściu z ramion alei należy skierować się w stronę rokokowego Pałacu Opackiego, w którym znajduje się obecnie oddział sztuki współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Następnie skierować się można się do niżej położonego parteru zwanego niegdyś "Rajem", przechodząc obok pomnika Adama Mickiewicza, aby zobaczyć pozostałość XVIII-wiecznej dekoracji parku - "Groty szeptów" bądź inaczej "Uszu Dionizosa", wykazujące się ciekawymi właściwościami akustycznymi.
Skręcając w prawo, dochodzimy do Palmiarni (dawnej Oranżerii), w której możemy zobaczyć egzotyczne drzewa, krzewy i rośliny, obok jest Alpinarium (ogród skalny), a dalej rozpościera się Ogród Botaniczny z kolekcją kwiatów, roślin i krzewów według posiadanych właściwości (lecznicze, trujące itp.).

Kolejnym punktem planu podczas zwiedzania Oliwy powinna być Katedra Oliwska. Jest to świątynia typu bazylikowego budowana w okresie romańsko-gotyckim (XII/XIII w.) i gotyckim (XIV, XV w.). Katedra słynie głównie z rokokowych organów, na których w sezonie letnim odbywają się koncerty organowe. We wnętrzu katedry są 23 ołtarze o dużej wartości artystycznej. Reprezentują trzy style architektoniczne- renesans, barok (w większości) i rokoko.

Po zwiedzeniu archikatedry warto udać się na Stary Rynek Oliwski, który jest odzwierciedleniem tego, jak kiedyś wyglądała dzielnica. Obecnie znajduje się tam wiele urokliwych kawiarni i lodziarni, w których można posilić się po przebytym zwiedzaniu.

Co zobaczyć na Wyspie Sobieszewskiej? Co zobaczyć na Wyspie Sobieszewskiej?
PK

Opinie (3)

  • Obecnie?? Knajpy, knajpy i jeszcze raz neptun. Takie czasy.

    • 2 1

  • (1)

    Należy też pamiętać, że te "kolorowe, zabytkowe kamienice" to rekonstrukcja. Zostały wybudowane w latach pięćdziesiątych XX wieku.

    • 2 0

    • Pretensje do Niemców i Ruskich.

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane