Fakty i opinie

stat

Gdynia: parkingowe zamieszanie przy ul. Warszawskiej

interwencja trojmiasto.pl
Parkowanie skośne i wjeżdżanie na chodnik nie wszystkim się podoba. Urzędnicy skłaniają się ku temu, by znaki nie pozostawiały wątpliwości.
Parkowanie skośne i wjeżdżanie na chodnik nie wszystkim się podoba. Urzędnicy skłaniają się ku temu, by znaki nie pozostawiały wątpliwości. fot. Konrad/czytelnik Trojmiasto.pl

Tabliczka z oznaczeniem "parkowanie równoległe" ma rozstrzygnąć kontrowersje związane z postojem po zmianie lokalizacji przystanku przy ul. Warszawskiej w Gdyni zobacz na mapie Gdyni, gdzie kierowcy otrzymują upomnienia informujące o łamaniu przez nich przepisów.Czy parkowanie równoległe sprawia ci trudności?

tak, staram się go unikać

18%

tak, ale tylko, gdy mam wjechać tyłem

7%

to zależy od natężenia ruchu na ulicy

27%

nie, nie mam z tym problemu

48%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 777
Praktycznie na całej długości ul. Warszawskiej w wyznaczonych miejscach kierowcy parkują równolegle. Wąskie chodniki, duże natężenie ruchu i wzrastająca liczba samochodów sprawiają, że trudno o inne rozwiązania.

Bez tabliczki tylko równolegle

Po wiosennym remoncie części ulicy, wymianie nawierzchni i powiązanym z tym przeniesieniem przystanku komunikacji miejskiej jest jednak miejsce, gdzie parkujący zdecydowali się zostawiać samochody skośniezobacz na mapie Gdyni, wjeżdżając przy okazji na chodnik.

Nie wszystkim się to podoba. Regularnie zaczęła się więc w tym miejscu pojawiać upominająca kierowców straż miejska. Powodem interwencji strażników jest niedostosowanie się do znaków drogowych.

- Skoro na znaku nie ma tabliczki pokazującej, jak należy parkować, wedle prawa należy zostawiać samochód równolegle. Straż miejska nie daje mandatów, a jedynie naklejkę-upomnienie. Szkoda, że nikt nie pomyślał zawczasu o tym odcinku, na przykład budując zatoki lub po prostu montując odpowiednią tabliczkę. Dzięki skośnemu parkowaniu mieści się więcej aut, a chodnik jest szeroki, więc jest to zasadne - twierdzi pan Konrad, jeden z mieszkańców.
Urzędnicy: będzie dodatkowe oznakowanie

Jak mówi, w nieoficjalnych rozmowach strażnicy przyznawali, że sytuacja jest kuriozalna. Prośby o jej rozwiązanie miały trafiać do Zarządu Dróg i Zieleni i pozostawać bez odpowiedzi.

Postanowiliśmy więc zainteresować urzędników ul. Warszawską. Ci twierdzą przy okazji, że brak tabliczki nie oznacza, że nie można parkować skośnie, przy zachowaniu kilku zasad, w tym 1,5 metra miejsca dla pieszych na chodniku.

Jedno jest pewne: obecnie w tym miejscu trwa spora samowola parkingowa.
Jedno jest pewne: obecnie w tym miejscu trwa spora samowola parkingowa. fot. Konrad/czytelnik Trojmiasto.pl
Podobnie jak kilka tygodni temu, gdy ukrócono parkowanie na bieżni dawnego stadionu w Gdyni zobacz na mapie Gdyniprzesunięto znak na ul. Generała Maczka zobacz na mapie Gdyni, także tym razem nasza interwencja powinna przynieść rozwiązanie.

- Skłaniamy się do zamontowania tabliczki zezwalającej tylko na parkowanie równoległe, ale żadne decyzje w tym względzie nie zapadły. Wysyłamy prośbę o opinię radę dzielnicy i później, po krótkim przeanalizowaniu sytuacji, zdecydujemy - wyjaśnia Andrzej Ryński, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
Działki Leśne uspokajają ruch

Sprawa organizacji ruchu już od dawna zajmuje radnych Działek Leśnych. Tendencja jest taka, by jak najbardziej uspokajać ruch, stąd coraz więcej ulic jednokierunkowych. Ma to tyle samo zwolenników, co przeciwników.

- Także na ul. Warszawskiej staram się rozumieć kierowców, którzy rzeczywiście mają mało miejsc parkingowych. Zresztą, gdy się spojrzy na całą dzielnicę w ciągu dnia, to widać te problemy. W weekendy samochodów nie ma, co może sugerować, że kierowcy szukają w dni powszednie miejsc parkingowych blisko centrum, by nie płacić za postój w strefie płatnego parkowania w ścisłym centrum - wyjaśnia Wojciech Jankowski, przewodniczący Rady Dzielnicy Działki Leśne.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (80)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.