Fakty i opinie

stat

Gdynia: porządkują teren byłej giełdy pod mieszkania

Porządkowanie terenu byłej giełdy. Film z 3 grudnia

Trwa porządkowanie terenu po giełdzie towarowej, która znajdowała się przy ul. Rdestowej w Gdyni. Właściciel od lat zabiega, by móc wybudować w tym miejscu osiedle, gdzie mogłoby powstać nawet 750 mieszkań. 14 grudnia zostanie wyłożony do publicznego wglądu projekt nowego planu miejscowego, a pięć dni później odbędzie się dyskusja.Byłe(a)ś kiedyś na giełdzie towarowej w Gdyni?

tak, wielokrotnie 55%
tak, kilka razy 25%
nie, nigdy 20%
zakończona Łącznie głosów: 1649
O przymiarkach do zmian w planie zagospodarowania terenu, gdzie przez lata funkcjonowało targowisko, informowaliśmy po raz pierwszy w 2016 roku.

Choć wielu nie dowierzało, że chętnie odwiedzana nie tylko przez sklepikarzy giełda towarowa może zostać zamknięta, to chciał tego sam właściciel terenu.

Coraz mniej handlu- Właściciel złożył wniosek o sporządzenie zmiany planu dla rejonu ulicy Rdestowej dla obszaru targowiska, który w obowiązującym planie przeznaczony jest pod usługi. Wnioskował o ustalenie na tym terenie zabudowy mieszkaniowej, wielorodzinnej z usługami - informowała w czerwcu 2016 roku Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta.
Warto wiedzieć, że od lat handel odbywał się tam głównie w nocy i wcześnie rano - przede wszystkim z przyjeżdżających na teren samochodów. Coraz więcej pawilonów pozostawało pustych. W 2018 roku zaczęły się pierwsze rozbiórki boksów.

W ostatnich tygodniach giełda została zamknięta. Na terenie rozpoczęły się budowlane porządki, zwiastujące nieuchronne zmiany w zagospodarowaniu terenu.

Nawet 750 mieszkań na nowym osiedlu14 grudnia zostanie wyłożony publicznie projekt planu miejscowego. Praktycznie pewne jest, że będzie dopuszczał wnioskowaną przez właścicieli zabudowę mieszkaniową. Na kilkuhektarowym terenie w najbliższych latach powstanie prawdopodobnie nowe osiedle.


- Teren jest atrakcyjny. Razem to nawet kilka hektarów. Całość dobrze skomunikowana, w okolicy sklepy, market, placówki oświatowe i blisko do wyjazdu na obwodnicę Trójmiasta. Według mojej wiedzy, może tam powstać osiedle nawet z 750 mieszkaniami - zaznacza Ireneusz Bekisz, radny Platformy Obywatelskiej oraz prezes Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej, która administruje sąsiednimi budynkami wchodzącymi w skład osiedla Leśny Zakątek.
Na razie urzędnicy nie chcą ujawniać zapisów w projekcie planu. Będzie się można z nimi zapoznać szczegółowo m.in. 19 grudnia podczas dyskusji publicznej, która odbędzie się o godz. 17 w Zespole Wczesnej Edukacji nr 1 w Gdyni, przy ul. Wiczlińskiej 33.

Dąbrowa: nieruchomości wynajem i sprzedaż