Fakty i opinie

Gdynia przedłuża wsparcie dla mieszkańców Pekinu

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdynia: większość mieszkańców Pekinu już się wyprowadziła

Wyburzanie Pekinu na dobre ruszyło na początku roku. Byli mieszkańcy nie mają już do czego wracać.


81 rodzin wyprowadziło się już ze Wzgórza Orlicz-Dreszera zobacz na mapie Gdyni, czyli popularnego Pekinu. Zostały jednak jeszcze 64 rodziny, które mieszkają wśród burzonych i podpalanych budynków. Urzędnicy chcą skłonić mieszkańców Pekinu do wyprowadzki. Oferują zwiększenie i przedłużenie programu dopłat do wynajmu mieszkań na wolnym rynku. - Części rodzin będziemy dopłacać dożywotnio - zapowiada wiceprezydent Gdyni Michał Guć.Przypomnijmy:

 1. Teren Pekinu zawsze był prywatny, jednak na dziko zabudowali go robotnicy budujący port i Gdynię w 20-leciu międzywojennym.
 2. W 2006 roku spadkobiercy właścicieli postanowili teren sprzedać.
 3. Wtedy też zaczęło się powolne wyburzanie domów.
 4. W 2009 roku Rada Miasta Gdyni przegłosowała nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Na terenie Pekinu można budować wieżowce.
 5. W tym czasie Pekin zamieszkiwało 500-600 osób, część bezumownie.
 6. W 2017 roku powstał program rewitalizacji, który zakłada dopłatę do wynajmu mieszkań na wolnym rynku dla tych, którzy wyprowadzą się z Pekinu. Proces wysiedleń miał zakończyć się pół roku temu.
 7. Na koniec 2018 roku mieszkają tam wciąż 64 rodziny.


Wraz z wyburzaniem w wielu miejscach regularnie "wybuchały" pożary.Czy miasto powinno dopłacać mieszkańcom Pekinu do wynajmu mieszkań?

tak, znaleźli się w trudnej sytuacji 21%
tak, ale tylko chorym i w podeszłym wieku 35%
nie, powinni mieć takie same prawa jak inni mieszkańcy Gdyni 44%
zakończona Łącznie głosów: 1514
Obszar Pekinu objęty jest miejskim programem rewitalizacji. W tym przypadku miejscy urzędnicy postawili na przeprowadzkę mieszkańców zajmujących prywatny teren. Część z nich mieszka bez umowy, w okropnych warunkach, ale część postawiła całkiem solidne domy, których nie musi się wstydzić. Wynieść muszą się jednak wszyscy, bo właściciele są już po pierwszych rozmowach z deweloperami, którzy chcą tam postawić bloki.

- W wyniku programu osłonowego z "Pekinu" wyprowadziło się 81 rodzin, czyli 162 osoby. Teraz - według MOPS - są tu jeszcze 64 rodziny, ale mieszkańcy twierdzą, że może nieco mniej. 22 rodziny nie podpisały z miastem umowy pomocowej, ale przecież nie będziemy ich za to karać. Dlatego przedłużymy okres zapisywania się do programu pomocowego do końca przyszłego roku - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.
Tu znajduje się Wzgórze Orlicz-Dreszera
Tu znajduje się Wzgórze Orlicz-Dreszera graf. Trojmiasto.pl
Dokąd wyprowadzili się mieszkańcy Pekinu? Kilkanaście rodzin otrzymało lokale socjalne. Inni - w ramach wspomnianej umowy - wynajęli mieszkania na wolnym rynku, a część czynszu pokrywa im Gdynia. Także do nich skierowana jest nowa oferta.

- Osoby starsze czy schorowane nie zmieniły swojej sytuacji finansowej, bo pobierają niską rentę czy emeryturę. Proponujemy więc, by podwyższyć kryterium dochodowe, byśmy mogli dopłacać im do wynajmu mieszkania - dodaje Michał Guć.
Opozycyjni radni boją się jednak, że z biegiem czasu te osoby i tak trafią do schronisk.

- Przecież żadnej gwarancji nie mają. Nic dziwnego, że część rodzin nie chce podpisywać umów pomocowych, skoro miasto narzuca swoje warunki - zauważa Paweł Stolarczyk, radny Gdyni z PiS.
Przedstawiciele władz przekonują jednak, że tak się nie stanie. Choćby dlatego, że utrzymanie miejsca w schronisku jest droższe niż dopłata do czynszu.

- Mamy świadomość, że części osób dopłaty będziemy przedłużać dożywotnio - nie ukrywa Michał Guć.
Punkt informacyjny dla mieszkańców Pekinu

Przy ul. Orlicz-Dreszera 11 zobacz na mapie Gdyni (obok budynku OPEC) działa punkt, w którym dyżurują pracownicy Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. Punkt jest czynny w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 11-14, a we wtorki w godz. 16-19. Można tam uzyskać wszystkie informacje na temat programu pomocowego, a także zasad przyznawania mieszkań komunalnych i socjalnych.

Opinie (182) 2 zablokowane

 • Gdynia

  Ehh ten Pekin...

  • 57 8

 • Obiektywnie postawie namiot na swietojanskiej

  A szczur mnie pogoni i wynajmie mieszkanie i częściowo spłacić czynsz?

  • 149 19

 • Państwo prawa i takie CYRKI!

  Wybudowali sobie domy na prywatnym terenie?
  Za ryj i do mamra a wcześniej grzywna!!!

  • 146 43

 • Ja wlezę do ogródka Szczurkowi i tam namiot stawiam

  tylko czekam aż będzie cieplej

  • 32 5

 • Gdy tylko pojawil sie problem

  Gdynia powinna była wybudować 2-3 bloki o roznym standarcie i dać tym ludziom sensowna alternatywę przeprowadzki w to miejsce. Jako mieszkania komunalne. Byłoby taniej i dawno po temacie.

  • 84 112

 • Masz akt wlasnosci, wpis do ksiego, prawo do gruntu to spoko, zyj. Ale tej calej patologi ani grosza ! Za co ? Zajeli nielegalnie czyjac wlasnosc, nie placa za media, kradna wode, zyja w lepiankach, a nie domach. Dlaczego pracujacy mieszkancy Gdyni maja utrzymywac ta grupe nierobow ktorzy nawet po przesiedleniu jedyne do potrafia zrobic to stworzyc nowa chora i patologiczna spolecznosc.

  • 217 30

 • Najpierw zabrali im stadion na Ejsmonda.

  A teraz dach nad głową, szkoda trochę tych arkowców.
  Niech teraz właściciel klubu zabierze ich do siebie.

  • 21 21

 • Wychodzi na to, że można w Polsce łamać prawo.

  Dodatkowo pomaga się osobom łamiącym prawo z pieniędzy osób, które żyły zgodnie z prawem. Wniosek jest jeden.

  • 170 10

 • W świecie tak już jest....

  Jak jest głupi, albo udajesz głupiego, jest nie zaradny życiowo - to pomoc od rządu otrzymasz. Ale jak jest promyk nadzieji, że sobie poradzisz - wont od koryta pomocy!

  • 27 1

 • Ich dzieci też do mamra za ryj czy do domów dziecka?

  • 8 27

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.