Fakty i opinie

stat

Gdzie parkować, żeby nie zbankrutować?

W centrach miast coraz trudniej jest znaleźć miejsce, gdzie można zaparkować za darmo.
W centrach miast coraz trudniej jest znaleźć miejsce, gdzie można zaparkować za darmo. fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

4 zł to jeszcze niedużo za godzinę parkowania, ale kiedy przyjdzie nam zapłacić 10 zł i więcej, zaczyna robić się nieciekawie. Przyjrzeliśmy się cenom na płatnych parkingach w Trójmieście.Co myślisz o cenach trójmiejskich parkingów?

są zbyt wysokie 62%
nie ma tragedii, ale mogłoby być taniej 20%
jest kilka drogich, ale ogólnie jest dość tanio 9%
w porównaniu do cen w innych miastach w Europie, u nas jest bardzo tanio 9%
zakończona Łącznie głosów: 1099
Parkowanie na ulicach

Na samym początku opłaty w strefach płatnego parkowania. Wszędzie wdrożono ten sam system opłat, to znaczy, że cena za godzinę wzrasta, gdy zostajemy dłużej, ale wraca do pierwotnej po przekroczeniu czwartej godziny. Rozbieżność cenowa w Trójmieście jest bardzo mała: w Gdyni pierwsza godzina kosztuje 2,8 zł, natomiast w Gdańsku i Sopocie - 3 zł.

Dokładne ceny za parkowanie w strefach płatnego parkowania:Hotele się cenią

Za pozostawienie samochodu na hotelowym parkingu trzeba zapłacić więcej niż w ulicznym parkometrze. Z hotelowych parkingów możemy skorzystać, gdy chcemy by auto nie stało pod gołym niebem lub gdy chcemy mieć pewność, że na pewno znajdziemy miejsce, bo zwykle w hotelowych parkingach nie ma kompletu.

Kierowców takich samochodów stać na wysokie opłaty parkingowe. Ten jednak wolał zaparkować przed gdańskim Hiltonem, a nie na parkingu wewnętrznym, gdzie godzina kosztuje 20 zł.
Kierowców takich samochodów stać na wysokie opłaty parkingowe. Ten jednak wolał zaparkować przed gdańskim Hiltonem, a nie na parkingu wewnętrznym, gdzie godzina kosztuje 20 zł. fot.MCM Studio/ galeria Trojmiasto.pl
Na parkingu hotelu Courtyard Gdynia Waterfront za godzinę parkowania zapłacimy 5 zł. Na parkingu sopockiego hotelu Sheraton przyjdzie nam zapłacić już 7 zł. Dużo, ale i tak niewiele w porównaniu z hotelem Hilton nad Motławą. W jego podziemnym garażu za godzinę parkowania zapłacimy 20 zł.

Płatne miejsca postojowe przy sklepach i supermarketach

Pisaliśmy już jakiś czas temu, że opłaty za parkowanie zaczęły stosować niektóre sklepy spożywcze. W wielu miejscach jest tak, że kupon z danego sklepu zwalnia z opłaty za parkowanie, ale nie wszędzie tak jest. Przy ul. Świętojańskiej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni na parkingu sklepu Lidl pierwsza godzina jest bezpłatna, za to kolejna kosztuje już 10 zł. Za brak biletu za szybą opłata wynosi 150 zł.

Zlokalizowane w centrach miast supermarkety pobierają opłaty za korzystanie ze swojego parkingu, choć swoim klientom pozwalają parkować za darmo przez 30 min - 1 godzinę.
Zlokalizowane w centrach miast supermarkety pobierają opłaty za korzystanie ze swojego parkingu, choć swoim klientom pozwalają parkować za darmo przez 30 min - 1 godzinę. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
W Gdańsku natomiast przy ul. Zawodników zobacz na mapie Gdańskai Uphagena zobacz na mapie Gdańska za drugą godzinę parkowania zapłacimy 5 zł, natomiast trzecia godzina będzie już liczona za 10 zł.

Centra handlowe kuszą darmowymi lub tanimi parkingami

Tutaj nie możemy narzekać. Parkując przy galerii handlowej nie zapłacimy nic, albo zapłacimy niewiele. Centra, które posiadają parkingi podziemne, a nie pobierają opłaty, to Alfta Cetrum, Klif, Riviera oraz Galeria Przymorze.

Większość centrów handlowych udostępnia swoje parkingi za darmo, lub w bardzo korzystnych cenach.
Większość centrów handlowych udostępnia swoje parkingi za darmo, lub w bardzo korzystnych cenach. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl
Zapłacić trzeba natomiast w Galerii Bałtyckiej (pierwsza godzina bezpłatnie, druga godzina. - 2 zł, trzecia godz. - 3 zł, każda następna - 4 zł), C.H. Madison (30 min darmowe, 3 zł za każdą rozpoczętą godzinę) C.H. Manhattan (40 min darmowe, 3 zł za każdą kolejną godzinę), C.H. Batory (3 zł za każdą godzinę).

Osobną kategorią są parkingi przy szpitalach. Trzeba zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do parkingów w centrach handlowych, korzystamy z nich nie dla przyjemności, lecz z konieczności. W tej sytuacji o ból głowy przyprawia fakt, że np. na parkingu przy Centrum Medycyny Inwazyjnej przy Smoluchowskiego zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku trzeba zapłacić 8 zł za godzinę parkowania.

Kilka parkingów na lotnisku

Lotniskowe ceny można przeżyć, o ile zaparkujemy auto na parkingu dostosowanym do naszych potrzeb.

  • Parkin "Kiss and fly", jest darmowy do 10 min, ale za przekroczenie tego czasu płaci się 20 zł, a za kolejne 10 min po 10 zł.
  • Na parkingu "krótkoterminowym" zapłacimy po 4 zł za każde rozpoczęte 30 min przez pierwsze dwie godziny, a następnie po 6 zł za godzinę postoju. Doba na tym parkingu kosztuje 60 zł.
  • Jeżeli zdecydujemy się zostawić samochód na noc, to skorzystajmy z parkingu "długoterminowego". Tu za pierwsze trzy dni zapłacimy po 19 zł za dobę, 69 zł za parkowanie od 4 do 8 dni, 89 zł za parkowanie od 9 do 15 dni.
Na parkingach przy lotnisku obowiązują bardzo różne stawki, w zależności od tego, na jak długo chcemy zostawić swoje auto.
Na parkingach przy lotnisku obowiązują bardzo różne stawki, w zależności od tego, na jak długo chcemy zostawić swoje auto. fot. Łukasz Głowala/trojmiasto.pl


Wokół lotniska działa też wiele prywatnych parkingów, gdzie ceny zaczynają się od 20 zł za dobę i spadają w przypadku pozostawienia auta na dłużej.

Parkingi piętrowe w centrach miast

Nieopodal sopockiego Sheratona znajduje się prywatny parking podziemny przy ul. Powstańców Warszawy 19 zobacz na mapie Sopotu. Tu trzeba zapłacić 6 zł za godzinę.

Parkingi podziemne oferują największy komfort, dlatego też ich ceny zwykle są najwyższe.
Parkingi podziemne oferują największy komfort, dlatego też ich ceny zwykle są najwyższe. fot. Maciej Czarniak/trojmiasto.pl
W centrum Gdańska są dwa parkingi piętrowe. Pierwszy mieści się w City Forum, przy Podwalu Grodzkim zobacz na mapie Gdańska, gdzie za godzinę parkowania zapłacimy 4 zł. Drugi to parking przy ul. Jana z Kolna zobacz na mapie Gdańska. Tu za parkowanie zapłacimy 3 zł za godzinę.

W centrum Gdyni, pod placem Grunwaldzkim zobacz na mapie Gdyni, działa parking czynny od godz.7 do ok. 22. Za pierwsze pół godziny parkowania zapłacimy tu 0,50 zł, za drugie pół godziny - 2,00 zł.Potem płaci się 2,5 zł za godzinę.

Parking parkingowi nierówny. Wszystko zależy od tego, gdzie znajduję się miejsce, w którym chcemy zostawić samochód oraz kto jest właścicielem danego parkingu.

Płatne parkingi w Katalogu Trojmiasto.pl

Zachęcamy do przysyłania informacji, dotyczących drogich parkingów w całym Trójmieście, na adres autora artykułu

Opinie (180) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.