• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Hotel i teatr dzięki zamianie działek

Michał Stąporek
7 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Działka, którą uzyskał Gdańsk, znajduje się na zapleczu siedziby ABW. Zostanie zagospodarowana podczas budowy Teatru Elżbietańskiego. Działka, którą uzyskał Gdańsk, znajduje się na zapleczu siedziby ABW. Zostanie zagospodarowana podczas budowy Teatru Elżbietańskiego.
Zamiana działek pomiędzy Gdańskiem a Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich położy kres sporom o zwrot pożydowskich nieruchomości w mieście. Na porozumieniu skorzysta także... Teatr Elżbietański.

Miasto przekazało ZGWŻ działkę przy ul. Długie Ogrody 20, w zamian uzyskując prawo własności terenu przy ul. Bogusławskiego, gdzie do 1939 roku stała synagoga.

- Na Długich Ogrodach zbudujemy coś, co zapewni finansowanie społeczności żydowskiej w Gdańsku - zapowiedział Michał Samet, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Gdańsku. - Nie będzie to na pewno synagoga, czy inny obiekt o charakterze religijnym, lecz obiekt komercyjny. Być może hotel lub biurowiec.

Dziś obie działki są niezabudowane. Teren przy Długich Ogrodach wyceniono na ok. 2,5 mln zł, zaś działkę przy Bogusławskiego na ok. 570 tys. zł.

Kto bardziej skorzystał na zamianie?

Dysproporcja w wartości obu działek jest znaczna, więc ZGWŻ dorzucił do wymiany coś jeszcze. Wczorajsze porozumienie zakończy trwające od czterech lat spory dotyczące innych gdańskich działek, o których odzyskanie ubiegał się Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich. Chodzi o nieruchomości położone przy al. Grunwaldzkiej, ul. Jana z Kolna, na Targu Siennym, ul. Na Piaskach, ul. Mennonitów oraz na ul. Łąkowej. Na wniosek ZGWŻ Komisja Regulacyjna do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich umorzyła postępowanie o zwrot tych nieruchomości.

- Dzięki temu porozumieniu mamy już uporządkowane sprawy gruntowe między miastem a Związkiem Gmin Wyznaniowych w Gdańsku - cieszył się Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Związek Gmin zrzekł się także wszelkich ewentualnych przyszłych roszczeń wobec Gdańska, za wyjątkiem ewentualnych roszczeń do dawnych cmentarzy.

Wraz z przekazaniem miastu prawa do działki przy ul. Bogusławskiego, ZGWŻ wycofał także swój protest do projektu planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Dzięki temu będzie można uchwalić plan miejscowy, który dopuści w tym miejscu budowę parkingu podziemnego dla Głównego Miasta oraz fragment ulicy niezbędnej do zapewnienia dojazdu do przyszłego Teatru Elżbietańskiego.

Właśnie ze względu na przeznaczenie, wyceniono tę działkę na tak niewielką kwotę.

Wymiany dokonano w oparciu o przepisy ustawy o stosunku Państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej.

Opinie (109) ponad 20 zablokowanych

  • Jeśli Zgoda zbuduje teatr elżbietański w wartościowym historycznie miejscu i ugasi zbędne i przewlekłe procesy- niech tak

    będzie! Drodzy forumowicze urodzeni przeważnie po wojnie i nie oglądający Żydów praktycznie poza telewizją-dajcie sobie wreszcie spokój z tradycyjnym(tradycyjnie głupim )dowalaniem się do nich na każdym mozliwym kroku.Ponoc Gdańsk był i jest lub chce być wielokulturowy a wtedy tolerancja,dobre wzajemne odnoszenie sie do siebie itd to podstawy zdrowej koegzystencji.Nas-Polaków jest w Trojmieście pewnie 99% zatem dajmy spokojnie żyć i rozwijać się temu 1 procentowi obywateli naszego kraju odmiennej narodowości bez względu czy są to Niemcy Żydzi Rosjanie czy też nawet imigranci z różnych stron świata.Zawarta ugoda gasi większość niewygodnych dla miasta a prawdopodobnie zasadnych roszczeń Gminy Wyznaniowej więc o stracie trudno przesądzać porównując li tylko teoretyczną wartość działek.Nie mówię już o tym że Teatr Elżbietański zlokalizowany na Bogusławskiego ma sens a na D.Ogrodach to już średnio.

    • 0 0

  • mienie pozostawione na dawnych kresach wschodnich akuart ma się nijak do tematu - to Polska przejęła na siebie obowiązki odszkodowawcze wobec własnych obywateli wypędzonych ze swoich domów na wschodzie; czego nota bene nie chcą uczynić nasi przyjaciele niemcy ucinając w ten sposób wszelkie roszczenia steinbachów i innych wobec Polski. I to ci właśnie niemcy ogłaszają Polskę jako źródło konfliktów. historia z nas zakpiła...

    • 0 0

  • Jesteście żałośni - lepiej żeby miasto się latami sądziło a budowa Teatru Elżbietańskiego (ktoś obeznany w temacie mówił, że to będzie kulturalne wydarzenie dziesięciolecia w Europie) stała cały czas pod znakiem zapytania tylko dlatego, że "znacznie skorzystali na tym Żydzi"?? Nie widzicie, iż na takim posunięciu korzystamy wszyscy?? Jak dla mnie super rozwiązanie - brawa dla miasta. Kiedyś byliśmy postrzegani jako miasto wielokulturowe, a teraz na meczach Lechii rzuca się bananami (wiadomo w kogo) a na Żydów patrzy się jak na podstawową siłę zła na tej planecie. I niby się rozwijamy...

    • 0 0

  • nieznane dodatki

    "...więc ZGWŻ dorzucił do wymiany coś jeszcze.".

    tylko co?
    czy po nowym cadillacu od braci z ameryki, a może po wycieczce do izraela?
    co kryje sie pod tajemniczym zwrotem "coś jeszcze"???

    • 0 0

  • piotrukas, Rumun

    Mam znajomych, którzy też boją się, że z domu w którym mieszkają od kilkudziesieciu lat, wykopie ich jakiś amerykański prawnuk rosyjskiego Żyda, który posiadał kmienicę w Polsce.

    Zastanawiam się nad kwestią rozstrzygania takich spraw. Jeśli III Rzesza zabrała, PRL na skutrek ograniczenia suwerenności przez ZSRR nie zwróciła, to może odszkodowania dawnym właścicielom powinny płacić try strony według jakiejś ustalonej proporcji? Może jakaś partia w końcu ruszy to g...o i powoła jakąś miedzynarodową komisję do ostatecznego rozstrzygniecia tego sporu, albo przepchnie prawo, że w np. czwartym pokoleniu, lub po x latach prawo do roszczeń wygasa? Wtedy pozostaje grać na zwłokę i finito.

    Inna sprawa - jeśli w PRL rządziła PZPR, to czy spadkobiercy tej partii w prostej linii, czyli obecnie LiD, nie powinni sie złożyć na takie odszkodowania? :)))

    • 0 0

  • "gdzie do 1939 roku stała synagoga."

    Widzę, że Adamowicz odpowiada za Hitlera.
    A jeszcze pytanie,
    czy Führer jest jeszcze honorowym obywatelem Gdańska??

    • 0 0

  • taka sobie refleksja...

    czytając posty dochodzę do wniosku, że prawo własności jest ok. ale nie dla żydów, niemców, arabów i innych prócz polaków - cokolwiek to znaczy . Aby uniknąć w przyszłości takich kontrowersyjnych przykładów (mam na myśli oddawanie prawowitym właścicielom ich własności) proponuję wprowadzić zakaz sprzedaży wszystkiego. Nie wiadomo w czyich rękach to się później znajdzie i po kłopocie.

    • 0 0

  • Precz z antysemitami

    Zazdorścice i spać przez to po nocach nie możecie? Rodzice wam po nocach do głowy bzdur nakładli? I żeby było jasne nie jestem Żydem ale mam dosyć mentalnych zacofańców.

    • 0 0

  • zosia

    Zaiste dowcip waćpanna czujesz :)))

    • 0 0

  • doloze cegielke,

    nie tylko zydowscy wyznaniowscy odzyskuja teraz swoj przedwojenny stan posiadania, wczesniej zrobil to juz kosciol katolicki, i inne wyznania, tak wiec po kolei,
    duzy sukces, biorac pod uwage, atrakcyjnosc dzialki na boguslawskiego, i jej startegiczne polozenie dla budowy teatru

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane