Po suchym lecie przyszła mroźna i śnieżna zima. To dobrze, bo im więcej śniegu zimą, tym mniejsze ryzyko suszy w miesiącach letnich. Na zdjęciu zbiornik Platynowa w Gdańsku.
mat. prasowe Gdańskie Wody
Skrajnie wilgotny styczeń 2021 - po raz pierwszy od 13 lat i lipiec 2020 tak suchy, jakiego nie było od 14 lat. Spółka Gdańskie Wody opublikowała podsumowanie pomiarów prowadzonych przez deszczomierze. Niektóre wyniki mogą zaskakiwać. Inne z kolei potwierdzają, że susza w Trójmieście jest faktem, a nie wymysłem ekologów. Dlatego ostatnie, intensywne opady śniegu "wodnych" ekspertów cieszą. Bo im więcej śniegu zimą, tym mniejsze ryzyko suszy w miesiącach letnich.
Jak podają Gdańskie Wody, miniony rok pod względem deszczu charakteryzowała duża zmienność przestrzenna opadu, idąca w parze ze zróżnicowaniem wysokościowym położenia miasta.
- Największe opady wystąpiły w kompleksie leśnym tworzącym Trójmiejski Park Krajobrazowy. W części północno-wschodniej (Wyspa Sobieszewska, Żuławy Gdańskie, tereny portowe) sumy opadów były mniejsze od średnich z wielolecia, a w pozostałym obszarze wskazywały na wartości średnie - informuje Agnieszka Kowalkiewicz, rzeczniczka Gdańskich Wód.
Prognoza pogody dla Trójmiasta
Gdańsk ma jedną z największych w Polsce w skali miast zmienność przestrzenną opadu. Prościej mówiąc - to, że w jednej dzielnicy akurat mocno leje deszcz, czy pada śnieg, wcale nie oznacza, że w drugiej jest tak samo. Dotyczy to także temperatur.
Czytaj też: Dlaczego w jednych dzielnicach Trójmiasta jest cieplej, a w innych zimniej?
Średnia całorocznej sumy opadów w Gdańsku w 2020 r. wyniosła 531 mm.
- Największe wartości odnotowano w stacji leżącej na granicy lasów i dolnej części miasta (Oliwa, ul. Abrahama) - 670 mm, a najniższą, niemal o połowę mniejszą sumę opadu zarejestrowano w stacji Nowy Port - 358 mm - wskazuje Kowalkiewicz.
Wyjątkowo suche lato oraz kwiecień
Jak wyglądały poszczególne miesiące w ubiegłym roku?
- bardzo wilgotno - luty, październik
- wilgotno - czerwiec
- normalnie - styczeń, marzec, maj, wrzesień, grudzień
- sucho - lipiec, sierpień, listopad
- bardzo sucho - kwiecień
Co ciekawe lipiec, który zazwyczaj jest miesiącem najbardziej deszczowym, w 2020 r. był pierwszym suchym lipcem w 14-letniej historii pomiarów. Jak to możliwe, skoro w tym miesiącu przez Gdańsk przeszła ogromna ulewa?
- Z deszczem jest tak, jak z przysłowiem - jedna jaskółka wiosny nie czyni. Klasyfikacji opadowej danego miesiąca nie należy określać na podstawie pojedynczych zdarzeń opadowych i dokonywać uogólnień. O tym czy dany miesiąc będzie suchy, wilgotny czy normalny decyduje porównanie sumy opadów z wszystkich dni miesiąca do średniej z wielolecia dla tego samego okresu - tłumaczy Kowalkiewicz.
Uśredniając, sucha okazała się zarówno chłodna (październik-marzec), jak i ciepła (kwiecień-wrzesień) połowa roku, a przeciętne wszystkie pory roku poza suchym latem.
Ulewa w lipcu 2020
Styczeń tego roku skrajnie wilgotny
Deszczomierze w styczniu tego roku wskazały już, że ten miesiąc był z kolei skrajnie wilgotny, co więcej był pierwszym takim styczniem od 2008 r.
Ile wody odnotowały wybrane stacje monitoringu w styczniu 2021?
- Matemblewo 96,3 mm
- Oliwa 89 mm
- Wrzeszcz - Reja 84,2 mm
- Trakt św. Wojciecha 74,1 mm
- Dolne Miasto 71,5 mm
- Cieszymy się z dominującej w krajobrazie bieli. Ale śnieg jest nie tylko radością dla oczu - zimowe opady i utrzymująca się pokrywa śnieżna oraz idące za nią wiosenne roztopy mają bardzo duże znaczenie dla nawodnienia gleby. Im mniej śniegu zimą, tym większe ryzyko suszy w miesiącach letnich - wskazują przedstawiciele Gdańskich Wód.
Wszystko o zimie w Trójmieście
Wszystkie dane zbierane z deszczomierzy na terenie Trójmiasta można śledzić na bieżąco na stronie internetowej Gdańskich Wód. Urządzenia błyskawicznie przesyłają je do bazy w sytuacjach kryzysowych, czyli gdy np. pojawia się zagrożenie powodziowe dla miasta. Ten system pozwala ocenić rzeczywistą sytuację podczas ekstremalnych opadów deszczu oraz szybko i adekwatnie podejmować odpowiednie działania.