• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Inauguracja sezonu w Sax Clubie

Jadwiga Bogdanowicz
22 października 2001 (artykuł sprzed 22 lat) 
Z rozmachem i na wysokim poziomie rozpoczął się 11. sezon w Sax Clubie w Gdyni. Leszek Możdżer ściągnął do Teatru Miejskiego nadkomplet słuchaczy.

Tym razem koncert odbywał się na dużej sali. Biletów po prostu zabrakło. "Proszę mnie wpuścić. Mogę nawet stać" - wielu takich próśb wysłuchała tego wieczoru obsługa teatru. I rzeczywiście - dodatkowi słuchacze rozsiedli się na podłodze po bokach widowni lub stali chłonąc świat muzycznej wyobraźni Leszka Możdżera. Tym razem pianista, kompozytor, aranżer, uważany za objawienie polskiego jazzu ostatniej dekady, wystąpił z recitalem solo. Zaskakująco improwizował na temat Chopina, zagrał też wyjątki z innych swoich płyt. Nie zabrakło oczywiście eksperymentów z brzmieniem fortepianu (szklanka wprost na strunach). Po koncercie przyszedł czas owacji, bisów i gratulacji. Jedna z wielbicielek uklękła przed mistrzem z różą w dłoni. Pianista nie pozostał dłużny - również padł na kolana.

Ostatnio nieczęsto można posłuchać Leszka Możdżera - od 11 miesięcy przygotowuje muzykę do "Snu nocy letniej" Szekspira. Premiera w tym tygodniu w Teatrze Muzycznym. Dlaczego w takim natłoku pracy artysta zdecydował się jednak wystąpić na koncercie?

- Recital to czysta przyjemność, relaks - zero stresu. Jestem sam, nie muszę za nikogo się martwić, pilnować, jestem odpowiedzialny tylko za to, jak zagram na fortepianie. Czegóż można chcieć więcej? - mówi Leszek Możdżer. - Wyjść na scenę samemu, zagrać koncert, spotkać się z publicznością i jeszcze dostać za to pieniądze (które zawsze się przydadzą). Potem pójść do garderoby, zebrać gratulacje i przynieść kwiaty do domu. To wspaniałe. W teatrze jest naprawdę ciężko. Trzeba dźwigać graty, nosić instrumenty, pilnować, żeby się kabel czy wzmacniacz nie zepsuł. Poza tym w orkiestrze jest 17 osób; wokaliści, balet, nagłośnienie. Wszystkiego trzeba pilnować. Mnóstwo roboty. W porównianiu z koncertem solo to jest naprawdę powstanie warszawskie.

W najbliższy piątek usłyszymy w Sax Clubie "Hand Made" - nowy projekt Wojciecha Staroniewicza - saksofonisty. Za dwa tygodnie (2 listopada) - Zaduszki Jazzowe i zespół "Old Swing Stars" - plejada gwiazd polskiego jazzu: Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz (kompozytor muzyki m.in. do "Stawki większej niż życie"), Wojciech Karolak, Andrzej Dąbrowski, Janusz Kozłowski i Przemek Dyakowski.
Głos WybrzeżaJadwiga Bogdanowicz

Opinie (3)

 • Byłam oczarowana

  Artysta bawił się dźwiękiem.
  Szklanka na strunach - to był kolejny obrazek muzyczny, który kojarzył mi się z typową scenką rodzinną: kot, kobieta i mężczyzna, nieporozumienia, gadatliwość sopranu, sprzeciw basu -i.... wszystkich pogodził kot - . Muzyka lekka, radosna...
  A jak ty to widziałeś - przepraszam slyszaleś???

  • 0 0

 • Artyk. serdeczny i prawdziwy

  Artyk. serdeczny i prawdziwy oddaje atmosferę, jaka panowała na koncercie. Byłem świadkiem owej scenki z różą. Chwilę przedtem starsza pani ocierając oczy przytuliła pianistę dziękując za przeżycia. To było wspaniałe!

  • 1 0

 • .....

  Koncert byl faktycznie genialny! Trafilam tam niemal prosto z pracy - zmeczona i mocno spiaca.. balam sie, ze moge - mimo calego szacunku dla tworcy - zasnac... Alez skad!
  Muzyka pochlonela moj wymeczony szaroscia dnia mozg.... tworzyla kolorowe obrazy... bylo mi po prostu blogo....

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane