• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Jak było na urodzinach Gdyni?

Jadwiga Bogdanowicz
11 lutego 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Gdynia skończyła 79 lat. Niby sędziwy wiek, a jubilatka niezmiennie trzyma się młodo. Jak na urodziny przystało, był prezent dla gdynian - którym będą mogli się cieszyć przez wiele lat - był tort, mnóstwo gości, odznaczenia i chwile zadumy.

Każdy, kto wczoraj zawitał do Gdyni mógł zorientować się, że jest tu wielkie święto. Wszędzie flagi, ul. Świętojańska udekorowana kolorowymi gigantycznymi kokardami. Przechodnie dostawali w prezencie słodycze i balony.

- Sprawiliśmy sobie na urodziny ładny prezent - cieszył się Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, po czym wspólnie z dzieciakami przeciął wstęgę i ogłosił, że lodowisko jest otwarte.
Lodowisko działa tu wprawdzie od kilku lat, ale od wczoraj ma dach! Na dodatek jest to gdyński wynalazek, ponieważ nad lodowiskiem na świeżym powietrzu rozpięto namiot. Dzięki temu będzie ono mogło funkcjonować dłużej (6 miesięcy zamiast 4) i taniej. Wewnątrz zamontowano zegar. Jest też nagłośnienie.

- W końcu będę mogła się ślizgać, kiedy będę chciała - cieszyła się 8-letnia Natalka. - I nie będę moknąć.

Po południu gdynianie spotkali się w Gemini przy torcie. Była oczywiście wspólna fotografia i mnóstwo zabawy przy konkursach. Nie zabrakło też refleksji.

- Spotkaliśmy się jak zwykle 10 lutego i wspominamy wszystkich, którzy zasłużyli się dla naszego miasta - mówił Stanisław Szwabski, przewodniczący Rady Miasta Gdyni pod płytą Marynarza Polskiego na skwerze Kościuszki. - W tym roku chcialbym wspomnieć troje honorowych obywateli. Sue Ryder - osobę wielkiego serca, która przyjechała tu z Anglii tworzyć onkologię. Niedawno obchodziliśmy piątą rocznicę śmierci księdza prałata Hilarego Jastaka, gdyńskiego króla Kaszub, ktory umacniał nas przez dziesiątki lat. Również niedawno pożegnaliśmy Jana Nowaka-Jeziorańskiego, który w Gdyni rozpoczął swoją wielką misję. Kiedy był tu ostatnio, wspominał, jak wtedy, w przedzień pierwszej podróży kuriera, stanął na szczycie Kamiennej Góry i zastanawiał się, gdzie los go zaniesie. Dziś wiemy, jakim sukcesem zakończyła się jego misja. Wspomnijmy ich ciepło. A także wszystkich, ktorzy budowali Gdynię, byśmy mogli żyć w mieście, w którym mogą spełniać się nasze aspiracje.

Na Płycie Marynarza Polskiego spoczęło 25 wiązanek kwiatów. Złożyli je m.in. władze Gdyni z radnymi, dowództwo Marynarki Wojennej, posłowie Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Andrzej Różański, senator Ewa Serocka, policja, straż pożarna, kombatanci, żołnierze AK, sybiracy, Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych, Rada Miejska SLD, gdyńskie firmy, urzędy i młodzież.

- Zawsze mówimy, że Gdynia to nasze miasto, bo wiemy, że bez Gdyni Marynarka Wojenna nie mogłaby się rozwijać - mówił po uroczystości wiceadmirał Marek Brągoszewski, dowódca garnizonu Gdynia Marynarki Wojennej.

Wieczorem podczas uroczystej sesji Rady Miasta z okazji 79. rocznicy nadania praw miejskich Gdyni, został rozstrzygniety konkurs przewodniczącego Rady Miasta "Czas Gdyni". Za najlepszą inwestycją roku 2004 r. uznano budynek PROKOM. Przyciąga wzrok atrakcyjną bryłą oraz pięknym, starannym wykończeniem urozmaiconych elewacji. Projektantami budynku są: Mljenko Dumencicz, Stanisław Dopierała i Ryszard Girtler.

Wyróżnienie "CZAS GDYNI" 2004 otrzymał budynek Centrum Kwiatkowskiego, którego projektantem jest architekt Mirosław Hrynkiewicz, a inwestorem - firma Versus Investment.

Podczas tej samej uroczystej sesji Rady Miasta wręczono trzy medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego "Za wybitne zasługi dla Gdyni". Otrzymali je: Stanisław Latański, dyrektor Ogniska Wychowawczego im. Kazimierza Lisieckiego. Kolejny uhonorowany to Zygfryd Perlicki "Zyga" - jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, olimpijczyk, trener i sędzia żeglarski, "kultowy żeglarz XX wieku".
Medal otrzymał również ksiądz Andrzej Miszewski - wybitny duszpasterz i wychowawca wielu roczników gdyńskiej młodzieży akademickiej.



Głos WybrzeżaJadwiga Bogdanowicz

Opinie (63)

  • 100 lat, juz niedługo

    100 lat dla Gdyni. Juz tylko 19 zostało...

    • 0 0

  • "że Gdynia to nasze miasto, "

    DKF w "Atlantyku" galluxie, prima sort, i to co wspominasz dodalbym wiecej, spotkania w klubie jezzowym na Swietojanskiej na dole przy muzyce Rama 111 i "Marianny", poniewaz wiele lat mieszkałem m.in.na Pomorskiej, do dzis uwazam ze jest to najpiekniejsze miejsce na swiecie, z tyłu las i gory z przodu widok na morze i panorame Gdyni.
    Z wielu miast, ktore mi sie podobały w Polsce wybrałem własnie Gdynie. Stajac na dworcu z mała walizka z glowa pelna marzen wiedzialem , ze zawojuje swiat. I taka była i jest Gdynia, misto z marzen. Gdy mi było w zyciu ciezko, lub sie nic nie udawało, chodzilem na nocny samotny spacer na bulwar, aby wyzalic sie morzu ono jedyne mnie rozumiało i wtedy podsuwało mi pomysły, dodawało sił, budziło moja nadzieje i hartowało osobowośc. Gdyna jestes wspaniala.

    • 0 0

  • Kocham Gdynię

    Mieszkam w Gdyni od 28 lat,kocham to miasto ponad życie.Wydarte morzu,wrośnięte w krajobraz co więcej dodać.A do tego co najważniejsze najwiażniejszy klub piłkarski w Polsce ARKA GDYNIA!!!!!!!!!Niech to trwa nawet tysiąc lat!

    • 0 0

  • no Gdynia ma prawie 100 lat (-19)

    proponuję zawiązać w Gdyni komitet na rzecz wpisania ulicy Świętojańskiej i dworca PKP na światową listę dziewictwa UNESCO...

    • 0 0

  • Lubię Gdynię z daleka...

    • 0 0

  • Ostatni raz byłam z własnego wyboru w gdyni jak był tam zlot jachtów.

    • 0 0

  • Lubię Gdynię z daleka...

    Pozdrawiam Gdynię i jej mieszkancow. To mlode miasto zawsze istnialo w mojej swiadomosci jako chluba polskiej inicjatywy z czasow miedzywojnia. Byla to podowczas sztandarowa inwestycja (obok COPu).

    Pierwszy raz w zyciu bylem tam jako chlopak w 1957 roku. Pamietam wielkomiejskie wrazenie, jakie zrobila na mnie ulica Swietojanska, Skwer Kosciuszki (chociaz juz wtedy z ta okropna baba z widlami na cokole). Wielkomiejskie, ale jeszcze w ludzkiej skali.

    Z czasow miedzywojennych w domowych archiwach zachowala sie fotka, ktora moga Panstwo obejrzec sobie pod:

    http://www.chem.uw.edu.pl/people/AMyslinski/teksty/dziadek/dziadek.htm#gdynia

    W oddali po prawej widac bielejacy budynek Szkoly Morskiej. Prosze zwrocic uwage na owczesna damska mode - kapelusz, rekawiczki...

    Zycze Gdyni 1000 lat , bo takim dziewczynom nie wypada zyczyc tylko stu.

    • 0 0

  • A które miejsce zajeła Trasa Kwiatkowskiego ? ;)

    • 0 0

  • Trasa Kwiatkowskiego winna moim zdaniem również wpisana być na listę UNESCO jako światowy przykład dzieła niedokończonego
    z podtytułem: NOTHING MORE FOREVER!

    • 0 0

  • Gdyby nie ten podtytuł, mogliby się starać w U. o pieniądze na dokończenie trasy...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane