• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kładka zarwała się pod zwiedzającym torpedownię w Babich Dołach

Michał Sielski
12 lipca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (280)

Moment zarwania się kładki pod jednym z członków grupy Storror Boys. Wizyta w torpedowni w Babich Dołach mogła zakończyć się dla niego tragicznie. Wygląda jednak na to, że stracił jedynie kapelusz.

Weszli na teren torpedowni w Babich DołachMapka, filmując swoją wizytę z myślą o mediach społecznościowych. Brawura omal nie skończyła się groźnym wypadkiem. Jeden z członków brytyjskiej grupy Storror, zajmującej się parkourem i urbeksem, omal nie spadł z kilkunastu metrów na betonowy element znajdujący się w wodzie.Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Zdarzyło ci się robić coś ryzykownego, by nakręcić film lub zrobić dobre zdjęcie?

Storror to pochodząca z Wielkiej Brytanii grupa, która trenuje parkour i eksplorację od wielu lat. Założona przez Maxa i Benj'ego ekipa swoje wyprawy i dokonania prezentuje w mediach społecznościowych. Skaczą z mostów, wspinają się na budynki i ich ruiny. Mają popularną w środowisku własną markę ubrań.

Tego lata odwiedzili Gdynię, a konkretnie torpedownię w Babich Dołach.

Film Storror Boys z wizyty w torpedowni w Babich Dołach


Chęć nagrania efektownego filmu o mało nie skończyłaby się tragicznie. Podczas przechodzenia po metalowej części konstrukcyjnej, jej skorodowana część się zerwała i jeden ze śmiałków w ostatniej chwili złapał się pozostałości. Na szczęście nie spadł z kilkunastu metrów do wody, w której znajdują się betonowe elementy konstrukcyjne. Udało mu się utrzymać na jednej ręce i wrócić na prowizoryczną kładkę, by kontynuować spacer.Ruiny torpedowni w GdyniTorpedownia powstała w czasie II wojny światowej. Mieścił się w niej niemiecki ośrodek badawczy.

Gdyńska torpedownia w Babich Dołach wybudowana została na kesonach zatopionych w odległości ok. 300 m od brzegu. Po wojnie nie była odnawiana i z czasem popadła w ruinę, a basen portu uległ zamuleniu. Także dlatego, że szybko zniszczono ostatni odcinek molo przy torpedowni, aby utrudnić dostęp do budynku. Wszystkie urządzenia ze środka przejęła natomiast Armia Czerwona.

Do lat 80. XX wieku molo i pomost torpedowni były miejscem, gdzie szkolono nurków. Pojawiali się tu też żeglarze, organizowano nawet rejsy, by obejrzeć ją z bliska i wejść na molo. W połowie lat 90. resztki molo - ze względów bezpieczeństwa - zostały jednak wysadzone.

Dziś jest odwiedzana tylko przez amatorów mocnych wrażeń i służy jako tło filmów i seriali. Torpedownię na Babich Dołach widać m.in. w końcowych fragmentach odcinka pt. "Brzeg morza" z serialu "Czterej pancerni i pies", w serialu "Kryminalni" oraz filmie fabularnym "Superwizja".

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (280)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane