• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koła ratunkowe: używane częściej do głupich żartów niż do pomocy

Aleksandra Nietopiel
11 lipca 2023, godz. 07:00 
Opinie (48)
W Sopocie na molo i pomostach w marinie jest 10 kół ratunkowych, a także skrzynka HelpBox wyposażona w niezbędny sprzęt ratunkowy. W Sopocie na molo i pomostach w marinie jest 10 kół ratunkowych, a także skrzynka HelpBox wyposażona w niezbędny sprzęt ratunkowy.

Zwykle nie zwracamy na nie uwagi, ale są tam, gdzie jest woda i gdzie są ludzie. Przy pomostach, na przystaniach czy nabrzeżach. A że Trójmiasto nierozerwalnie związane jest z wodą, w nadwodnych przestrzeniach publicznych ich nie brakuje. To koła ratunkowe. Są nieodłącznym elementem trójmiejskiego krajobrazu, ale i pierwszą pomocą w razie nagłego wypadku. W ostatnich latach częściej używane są do głupich żartów niż wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem.



Czy twoim zdaniem jest wystarczająco dużo kół ratunkowych w Trójmieście?

Administratorzy przystani jachtowych, a także innych publicznych nadwodnych miejsc zobowiązani są do zabezpieczenia i zapewnienia ochrony udostępniając sprzęt ratunkowy - w tym koła ratunkowe z liną i bosaki.

W Gdyni kilkanaście kół, monitoring sprzętu



Na przystani jachtowej Marina Gdynia administrowanej przez Gdyński Ośrodek Sportu jest kilkanaście kół ratunkowych.

  • Nabrzeże Młodego Żeglarza: 2 szt.,
  • Nabrzeże Beniowskiego: 2 szt.,
  • Falochron południowy: 2 szt.,
  • Falochron wschodni: 2 szt.,
  • Pomosty pływające B,D,F,H,J: 5 szt.


Dodatkowo na budynku Bazy Ratowników w Gdyni Śródmieście udostępnione są boje ratownicze potocznie nazywane "Pamelkami".

Dron szukał jej w wodzie, 8-latka przeszła 4 km Dron szukał jej w wodzie, 8-latka przeszła 4 km

Sprzęt ratowniczy jest monitorowany przez służbę dyżurną (bosmana) i wymieniany w razie potrzeby. Odnotowywane są sporadyczne akty wandalizmu lub kradzieży szczególnie w sezonie letnim.

  • Zdjęcie mola przy promenadzie w Gdyni z marca 2023 r. Czytelnik zwrócił uwagę na brak koła ratunkowego na słupie.
  • ...to samo miejsce, ale w 2018 roku.

Znikające koła na Wyspie Spichrzów



Koła ratunkowe znajdują się też na Kąpieliskach Morskich w Gdańsku i na obiektach hydrotechnicznych
obsługiwanych przez Gdański Ośrodek Sportu

Są na bieżąco sprawdzane i uzupełniane. Każde oznaczone jest numerem telefonu, nazwą nabrzeża oraz jego administratora. Znajdują się m.in. na molo Brzeźnie oraz na Falochronie Zachodnim w wyznaczonych miejscach (budkach). Są monitorowane i sprawdzane przez ratowników Gdańskiego Centrum Ratownictwa Wodnego, zdarza się, że padają łupem złodziei, zwłaszcza z Falochronu Zachodniego.



- W praktyce trudno jest nam określić, na ile ten sprzęt służy rzeczywiście w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. W sezonie letnim z nabrzeży, w tym w szczególności Wyspy Spichrzów, koła ratunkowe często znikały i wracały do nas wyłowione z wody przez załogi jachtów i statków pasażerskich. Proceder ten w dużej mierze zniknął dzięki umieszczaniu kół ratunkowych w kasetach, które aktualnie opatrzone są łatwą do zerwania plombą oraz alarmem, co wydaje się odstraszać osoby, które do sprzętu ratunkowego sięgają w sytuacji innej niż konieczność użycia go w sytuacji zagrożenia - informuje Michał Faran z GOS-u.
  • Koło ratunkowe na Ołowiance.
  • Koła ratunkowe na Długim Pobrzeżu.

Nabrzeża Ołowianki nie są użytkowane przez GOS.

W Sopocie także pomarańczowa skrzynka HelpBox



Koła ratunkowe w Sopocie znajdują się na molo i dalej na pomostach mariny - tam jest ich najwięcej. Łącznie jest 10 kół ratunkowych. Dodatkowo na głowicy molo znajduje się HelpBox. To specjalnie zaprojektowana pomarańczowa skrzynka, w której znajdują się: koło ratunkowe, bojka, kamizelka ratunkowa, rzutka rękawowa, apteczka, resuscytator AMBU, koc termiczny i linka.

W Sopocie na molo i pomostach w marinie jest 10 kół ratunkowych, a także skrzynka HelpBox wyposażona w niezbędny sprzęt ratunkowy. W Sopocie na molo i pomostach w marinie jest 10 kół ratunkowych, a także skrzynka HelpBox wyposażona w niezbędny sprzęt ratunkowy.

Warto przypomnieć, że w 2012 r. w Sopocie na molo zainstalowano pierwszy w Polsce specjalny pojemnik na koło ratunkowe. Każde jego otwarcie uruchamia alarm i powiadamia służby ratownicze.


W ostatnich latach koła nie były używane do ratowania kogokolwiek, natomiast zdarzało się, że były one wykorzystywane dla celów innych niż ich przeznaczenie, czyli najczęściej do nieodpowiedzialnych zabaw - wrzucania koła do wody bez żadnej potrzeby. Koła ratunkowe mają na wyposażeniu ratownicy sopockiego WOPR.

Jest to jedno z wielu narzędzi, wykorzystywanych w ratownictwie wodnym, zaraz obok rzutki rękawowej czy pasa ratunkowego typu węgorz. Jeżeli widzimy osobę w wodzie, to w pierwszej kolejności zawiadamiamy odpowiednie służby. Numer ratunkowy nad wodą to 601 100 100 lub 112 - wyjaśnia Maciej Dziubich, prezes sopockiego WOPR.
Zarządzenie nr 9 Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni z dnia 16 lipca 2018 r.:

§ 100. 1. Wzdłuż nabrzeży, pomostów lub innych budowli hydrotechnicznych graniczących z akwenami, użytkownik obowiązany jest rozmieścić sprzęt ratunkowy w postaci bosaków i kół ratunkowych z rzutką o długości co najmniej 30 m. Sprzęt ten powinien być rozmieszczony w odstępach nie większych niż 200 m w sposób umożliwiający natychmiastowe jego użycie, sprawny technicznie, a w porze nocnej wystarczająco oświetlony. 2. Użytkownicy obowiązani są sporządzić plan rozmieszczenia sprzętu ratunkowego oraz przedstawić go Kapitanowi Portu do zatwierdzenia.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (48)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane