• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kontrowersje wokół nowej zabudowy Brzeźna

Krzysztof Koprowski
24 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 
aktualizacja: godz. 11:31 (16 sierpnia 2013)
Projekt nowego planu dla Brzeźna zakłada, że w miejsce supersamu mógłby powstać obiekt handlowo-usługowy (np. biurowiec ze sklepami na parterze) o wysokości do 30 metrów. Projekt nowego planu dla Brzeźna zakłada, że w miejsce supersamu mógłby powstać obiekt handlowo-usługowy (np. biurowiec ze sklepami na parterze) o wysokości do 30 metrów.

Nowy plan zagospodarowania części Brzeźna budzi kontrowersje nie tylko wśród mieszkańców. Na zlecenie miasta jedną z wizji zabudowy tego terenu przygotował projektant związany z deweloperem posiadającym tam działkę.



Tworzenie planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ul. Krasickiego, Gdańskiej oraz Gałczyńskiego zobacz na mapie Gdańska w Brzeźnie trwa od ponad dwóch lat. I przebiega w burzliwej atmosferze.

Na terenie objętym planem znajdują się zarówno działki prywatne, jak i należące do miasta. Początkowo projekt planu dla tej dzielnicy powstał w Biurze Rozwoju Gdańska. To miejska jednostka zatrudniająca planistów i urbanistów, którzy na co dzień tworzą plany zagospodarowania miasta. Zaproponowali oni kilka wariantów zabudowy tego terenu, na podstawie których powstał ostatecznie projekt z równomiernie rozłożonymi trzema dominantami o wysokości do 30 m.

Jednak w toku prac planistycznych wizje BRG nie spodobały się członkom Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. To organ doradczy prezydenta miasta, który opiniuje tworzone plany zagospodarowania. Plan dla Brzeźna zaopiniowała negatywnie i zleciła jego poprawienie architektowi Markowi Nakoniecznemu. Dodajmy: członkowi tej właśnie komisji.

Koncepcja Marka Nakoniecznego zakładała (w skrócie) stopniowanie zabudowy od działki gminnej z wysokością maksymalną 15 metrów, poprzez 17 metrów na działce należącej do firmy deweloperskiej Invest Komfort, gdzie przewidziano także 30-metrową dominantę. Oznaczałoby to w praktyce obniżenie wartości działki miejskiej, która sąsiaduje bezpośrednio z działką należącą do dewelopera.

- Ocena Marka Nakoniecznego na temat dominant wysokościowych występujących w projekcie planu spotkała się z rozbieżnymi opiniami. Niektóre ze sformułowanych przez niego tez kompozycyjnych zostały uwzględnione, ale ostatecznie powrócono do koncepcji planu z trzema dominantami, w tym jednej na działce komunalnej - tłumaczy Marek Piskorski, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.

Ostatecznie projekt planu zakłada możliwość budowy trzech 30-metrowych obiektów na terenie istniejącego Supersamu zobacz na mapie Gdańska (tu dopuszczono tylko budynek usługowy np. biura i handel), działce gminnej zobacz na mapie Gdańska oraz dawnym akademiku zobacz na mapie Gdańska, którego teren obecnie należy do trójmiejskiego dewelopera Invest Komfort.

Choć koncepcja architekta została odrzucona, to miasto i tak musiało za nią zapłacić. Kwota nie była duża, bo wyniosła raptem 1 tys. zł, ale warto zapytać, dlaczego tej pracy nie mogło wykonać Biuro Rozwoju Gdańska? Biuro zatrudnia obecnie 92 osoby (na dokładnie 88,3 etatu), a budżet tej jednostki miasta wynosi w 2013 r. 8,4 mln zł.

W Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej zasiada obecnie aż jedenaście osób. Funkcję przewodniczącego pełni Wiesław Bielawski, który jednocześnie jest zastępcą prezydenta miasta ds. polityki przestrzennej. Wiceprzewodniczącym jest z kolei szef BRG Marek Piskorski. Z ramienia miasta zasiada w niej jeszcze Andrzej Duch, dyrektor Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków UMG.

Przywołany już wcześniej Marek Nakonieczny jest natomiast zastępcą dyrektora zarządu biura architektonicznego Alter Polis z Gdańska. To biuro współpracowało m.in. z Invest Komfortem przy budowie osiedla Rezydencja Tarasy w Gdyni, którego budowę uhonorowano nagrodą Srebrnego Wiertła 2008. W tym samym biurze przed laty funkcję zastępcy dyrektora pełnił także Wiesław Bielawski.

Marek Piskorski uważa, że "faworyzowanie" działki prywatnej kosztem działki miejskiej w koncepcji Nakoniecznego nie miało związku z wcześniejszą współpracą tego architekta z deweloperem.

- Jeżeli intencją [architekta] jest, że ma być podkreślona działka narożna, to akurat wypadła działka prywatna. Ja nie dopatruję się tutaj żadnego działania korupcyjnego czy nieuczciwego. Tym bardziej, że MKUA, która składa się z kilku osób, poparła to rozwiązanie, czyli tych członków z zespołu doradczego prezydenta argumentacja Nakoniecznego przekonała - argumentował w styczniu br. Piskorski podczas posiedzenia komisji rozwoju przestrzennego i ochrony środowiska Rady Miasta Gdańska.

Czy w Brzeźnie powinny powstać wysokie budynki?

Co zatem wydarzyło się między styczniem a lipcem, że wysoki budynek wrócił na działkę miejską, a na działce dewelopera utrzymano nadal możliwość budowy dominanty?

- W toku prac projekt ulega zmianom. To jest oczywista procedura przygotowania takiego dokumentu - tłumaczył dyrektor BRG podczas dyskusji publicznej na temat nowego planu dla Brzeźna, która odbyła się w ostatni poniedziałek. Przyciągnęła ona rekordową, bo ok. 40-osobową grupę osób. To rzadkość, gdyż na dyskusje niejednokrotnie przychodzą jedna - dwie osoby albo nikt.

- Brzeźno straci swój kameralny charakter! Będzie jak Zaspa i Przymorze - argumentował podczas niej jeden z mieszkańców. Przez ten plan powstanie tu standardowe osiedle, a nie nowoczesna architektura. Te budynki za kilka lat się zestarzeją i będą straszyć - dodawał inny.

Nie wszyscy jednak byli przeciwni nowym inwestycjom.

- W Brzeźnie nie mogłem znaleźć miejsca dla mojej rodziny, bo brakuje tu odpowiednich mieszkań, dlatego musiałem uciec za obwodnicę na Osowę. Nowe osiedle przyczyni się do rozwoju Brzeźna i pozwoli zamieszkać w nim takim osobom jak ja - przekonywał jeden z uczestników dyskusji.

Mieszkańcy sugerowali też, że deweloper jeszcze bez planu zagospodarowania pracuje nad projektem osiedla, aby możliwie szybko rozpocząć prace. Ale deweloper zaprzecza tym informacjom.

- Invest Komfort nie rozpoczął jeszcze procesu planowania inwestycji w Gdańsku przy ul. Krasickiego. Obecnie naszym priorytetem jest przystąpienie do budowy kolejnego etapu gdańskiego osiedla Nadmorski Dwór z planowanym terminem zakończenia przypadającym na połowę 2015 roku - informuje Iga Marmołowska, specjalista ds. marketingu i PR w Invest Komfort.

Jednak w prezentowanym planie jest też kilka zapisów, które powinny przypaść do gustu mieszkańcom Brzeźna.

- W planie jest miejsce dla placu publicznego z zielenią i małą architekturą. Chronimy też szpalery drzew oraz zinwentaryzowaną zieleń na działce gminnej. Jeśli powstaną tu osiedla zamknięte, to pomiędzy nimi powstaną ogólnodostępne chodniki, pozwalające dojść do przystanków tramwajowych - wylicza Edyta Damszel-Turek z zespołu autorskiego dla projektu tego planu zagospodarowania.

Jeszcze jeden argument za uchwaleniem nowego planu: jego brak sprawiłby, że na całym tym terenie nie byłoby ochrony istniejących drzew ani nie powstałby plac.

Do 14 sierpnia mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi do planu drogą pisemną lub elektroniczną (ale tylko opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu) do Biura Rozwoju Gdańska. Z planem można zapoznać się też na stronach internetowych BRG.

Aktualizacja, 16 sierpnia 2013 r.

Miejsca

Opinie (188) 9 zablokowanych

  • INVEST KOMFORT ......

    Może Invest Komfort tak zachowuje się , jak EURO STYL z przeforsowaną budową Nowej Zaspy ? W Zarządzie Euro Stylu zasiada brat v-ce Prezydenta Gdańska BOJANOWSKL .Niech mieszkańcy Brzeżna sprawdzą co za rodzina czy znajomek sprawuje władzę w Invest Komfort ?

    • 32 7

  • napiszcie o wstrzymanej budowie muzeum 2 wojny swiatowej.

    kolejna dziura na wieki w centrum miasta. potem mozecie dorzucic art o prawdopodobnej klapie budowlanej na targu siennym i rakowym. morze mozliwosci:-P

    • 29 2

  • (1)

    mieszkam od urodzenia w dzielnicy i nie wyobrażam sobie powstania duzych blkokowisk które zasłaniają architekture(a co z dawnym domem zdrojowym przy pętli Brzeźno-plaża)odk kilku lat nic się tam nie dzieje

    • 34 9

    • ale tam są okropne blokowiska! Zobacz Gdańską, Łozy. W dzielnicy przydadzą się nowi mieszkańcy, którzy przyciągną jakieś nowe inwestycje, handle, usługi, żeby Brzeźno wróciło od swojej przedwojennej pozycji

      • 1 3

  • To i tak nieatrakcyjna dzielnica (1)

    z powodu rakotwórczych zakładów w pobliżu - Fosforów i Port Service

    • 14 17

    • no i produkt tychże: sinice

      przed wjazdem do Brzeźna powinna być tabliczka ostrzegająca turystów, że z powodu zanieczyszczeń spadających na tą dzielnicę zamiast opalenizny mogą przywieźć z urlopu raka

      • 6 4

  • Dom zdrojowy

    Pytam władze gdańska ,do kiedy ma straszyc dziura wykopana po lewej stronie od wejścia na plażę .Gdzie ta hala zdrojowa.....

    • 41 1

  • Chcemy falowiec w Brzeźnie! (1)

    to takie ładne jest!

    • 11 12

    • :-P

      • 1 0

  • Nie wiem, czy śmiać się, czy płakać: (1)

    "W Brzeźnie nie mogłem znaleźć miejsca dla mojej rodziny, bo brakuje tu odpowiednich mieszkań, dlatego musiałem uciec za obwodnicę na Osowę." Jeśli to prawdziwa wypowiedź, to poziom umysłowo-intelektualny autora zostawię bez komentarza. W całym Gdańsku jest tylko Brzeźno? Wyprowadzają się takie cebulaki na Osowę i inne południa Gdańska, a później płacz, że stoją godzinami w korkach. Ja wolę mieszkać w PRLowskim bloku i dojeżdżać do pracy max. 10-20 min, a zaoszczędzony czas i pieniądze na paliwo wykorzystać sensowniej.

    • 57 3

    • ty chyba nie wiesz ze dzis pan zdzislaw sie wypowiada, a jutro pani jola...trza umiec sie wcielac w rozne postacie

      • 4 1

  • pod warunkiem ze obiekty nie bede ogrodzone, bez kamer i ochrony...jak wszystkie w okolicy

    • 11 2

  • akurat tamta okolica potrzebuje inwestycji. teraz to niezly syf tak kwitnie. (2)

    jezeli ten prlowski bajzel nazywacie klimatem dzielnicy to gratuluje zmyslu estetycznego.

    • 17 10

    • Może i syf (1)

      Sam i sklepy vis a vis wyglądają jak zwykłe metalowe baraki, ale w okolicach planowanych budynków są niezłe okazy.
      Willa Schmidt chociażby i ciąg innych starych zabudów.

      • 6 1

      • co nie zmienia faktu, że inwestycje są bardzo potrzebne

        Te perełki jak np Willa Schmidt dożo lepiej będą wyglądać w sąsiedztwie nowej estetycznej zabudowy i zadbanej zieleni niż, krzaków, śmieci, komunistycznego blokowiska i blaszanych sklepów.

        Bez nowych inwestycji nie da się powstrzymać, coraz bardziej postępującego, rozkładu i marginalizacji tego pięknego miejsca.

        • 3 2

  • Jak patrzę na to zdjęcie to jestem za tym aby wszystko ogrodzić (3)

    i traktować jak skansen we Wdzydzach Kiszewskich.
    Takiego supersamu nie ma już nigdzie.

    • 23 3

    • W Nowym Porcie :) (1)

      • 4 1

      • Przerobiliście to na biedronke!!!

        Żeby mieć tanie Kenigery !! :D Ot Co...

        • 3 1

    • SAM

      Gdyby supersam byl jak za czasow PRL - przeszklony, otwarty i doswietlony z zewnatrz, niczym by sie nie roznil od jasnych wnetrz galerii handlowych i zaden wspolczesny architekt by sie go nie powstydzil.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane