Fakty i opinie

Koronawirus. Ciesz się latem, ale pamiętaj o wiośnie

Czerwcowe słońce sprawiło, że bardzo szybko wyparliśmy smutną i spędzoną w izolacji wiosnę. Przestrzeganie zasad sanitarnych traktujemy już bardziej jako sugestię niż konieczność.
Czerwcowe słońce sprawiło, że bardzo szybko wyparliśmy smutną i spędzoną w izolacji wiosnę. Przestrzeganie zasad sanitarnych traktujemy już bardziej jako sugestię niż konieczność. fot. Edyta Steć/trojmiasto.pl

Choć liczby wskazują, że sytuacja epidemiczna na Pomorzu jest dobra, to nie powód, by mieć w nosie wszystkie (sensowne) wytyczne służb sanitarnych.Na początek kilka faktów na temat obecnego stanu pandemii na Pomorzu.

Liczby nie kłamią • Od 14 marca, gdy odnotowano dwa pierwsze zakażenia na Pomorzu, wykryto koronawirusa u 599 osób.
 • Do dziś z tego grona ozdrowiało 498 osób, wciąż chore są 63 osoby.
 • 18 czerwca we wszystkich pomorskich szpitalach przebywało raptem 10 osób chorych na COVID-19. Ta liczba cały czas spada. W krytycznym momencie, pod koniec kwietnia i na początku maja, wynosiła 117 osób, z jednodniową anomalią 2 maja, gdy na kilka godzin przyjęto kilkudziesięciu pacjentów DPS Polanki - wówczas w szpitalach było 176 osób.
 • 18 czerwca na Pomorzu był tylko jeden chory na COVID-19 pracownik ochrony zdrowia. Z łącznej liczby 123 zakażeń w tej grupie 122 osoby już wyzdrowiały.
 • W naszym województwie zmarło niestety 38 osób, u których wykryto wirus SARS-Cov-2.

Czy te dane wyglądają tak uspokajająco, bo na Pomorzu robi się mało testów? Nie, w naszym województwie wykonano ich od marca prawie 70 tys., a tylko w czerwcu ponad 20 tys. W tym miesiącu wykonuje się ich średnio 1150 dziennie - przy czym najmniej 14 czerwca (196), a najwięcej 7 czerwca (3381).

Co ciekawe - liczba testów nie ma większego przełożenia na liczbę wykrytych zakażeń. W obu rekordowych dniach - 7 i 14 czerwca - wykryto po jednym nowym chorym.

Koronawirus. Stabilna sytuacja w TrójmieścieNiemal każdego dnia na Pomorzu rośnie liczba wyleczonych i wypisanych ze szpitali oraz spada liczba chorych na COVID-19. By jednak ten trend podtrzymać, musimy stosować się przynajmniej do części wytycznych służb sanitarnych.
Niemal każdego dnia na Pomorzu rośnie liczba wyleczonych i wypisanych ze szpitali oraz spada liczba chorych na COVID-19. By jednak ten trend podtrzymać, musimy stosować się przynajmniej do części wytycznych służb sanitarnych.

Wszystko jest dla ludzi, ale zachowajmy rozsądekCzy zmieniło się twoje podejście do ochrony przed koronawirusem?

nie, stosuję się do wytycznych tak samo jak w pierwszych tygodniach epidemii 29%
wciąż przestrzegam wytycznych, ale być może nieco mniej sumiennie 42%
tak, odpuściła(e)m sobie większość środków ostrożności 17%
od początku nie przywiązywała(e)m wagi do środków ostrożności 12%
zakończona Łącznie głosów: 1940
Na tle całego kraju i większości województw sytuacja na Pomorzu wygląda bardzo dobrze. Ale to nie powód, by uważać, że zawsze już tak będzie i możemy ignorować wytyczne służb sanitarnych.

Tymczasem co najmniej od początku czerwca jest z tym... bardzo różnie. Nakaz noszenia maseczek w sklepach czy komunikacji coraz bardziej traktowany jest jak sugestia, a nie obowiązek.

Podczas codziennych podróży komunikacją miejską za każdym razem widzę po jednej-dwie osoby, które maseczki na sobie nie mają. Zdarza się, że pomiędzy pasażerami dochodzi w tej sprawie do wymiany zdań, nie zawsze uprzejmej.

W ostatni weekend, który podobnie jak tysiące mieszkańców Trójmiasta spędziłem na Kaszubach, w lokalnych sklepach maski nosili głównie ich pracownicy.

Trochę zbyt szybko i łatwo przeszliśmy od witania się gestem dłoni do serdecznego ściskania się ze wszystkimi niewidzianymi od wielu miesięcy znajomymi.

Decyzje rządu nie pomagająNie zrzucałbym jednak całej winy na zwykłych mieszkańców. Oni mają prawo być zagubieni, w gąszczu zmieniających się i niestety czasem pozbawionych sensu wytycznych służb sanitarnych.

Bo jak zrozumieć to, że w przedszkolnej grupie może być tylko 16 dzieci, a na weselu, gdzie po alkoholu puszczają hamulce i każdy brata się z każdym, gości może być 150?

I dlaczego na weselu wolno tańczyć w ścisku, a w klubach już nie, więc pozostają zamknięte?

Albo dlaczego zagrożeniem nie jest podróż w tramwaju 100 anonimowych i przypadkowych osób, a w samolocie liczba pasażerów znanych z nazwiska i wstępnie przebadanych na lotnisku musi być znacznie niższa?

Takie niekonsekwencje, dla niektórych - absurdy, można mnożyć.

Myślmy o sobieZ drugiej strony brak logiki u rządzących nie powinien być dla nas usprawiedliwieniem. Każdy ma swój własny rozum. Nie trzeba przecież panicznie bać się koronawirusa, by nie tęsknić za powrotem do izolacji, która nam wszystkim wyjęła z życia połowę marca i cały kwiecień. Nie będzie przecież problemem, jeśli na weekendowy spacer wybierzemy się w mniej zatłoczone miejsca niż centrum Gdańska, Gdyni czy Sopotu. Można wspierać lokalnych gastronomów, ale niekoniecznie tych, do których ustawiają się najdłuższe kolejki.

Bardzo trafnie, choć niezbyt parlamentarnie, ujął to jeden z czytelników Trojmiasto.pl w komentarzu pod raportem sanepidu z 18 czerwca:

Nic dodać, nic ująć.

Opinie (207) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Ja nadal myje dokładnie ręce (15)

  Po powrocie do domu, i noszę maseczkę. Lepiej dmuchać na zimne

  • 154 65

  • Ja też noszę maseczkę (2)

   od marca jej nie zdjąłem i jak na razie covid mnie nie dopadł ;)

   • 14 14

   • Ja noszę maseczkę , pampersa i erosa. (1)

    Jestem zabezpieczony na tip top.
    Dziadek Felek.

    • 24 6

    • Ale nóg nie myjecie i to czuć!

     • 9 1

  • Pytanie tylko, czy nosząc maskę w tym upale (3)

   Bardziej sobie nie szkodzisz

   • 16 8

   • Szkodzisz, bo dostaniesz grzybicy (2)

    • 7 8

    • grzybicy nóg chyba /napewno/ (1)

     • 6 8

     • Puc

      • 2 2

  • Ja zażywam menmag+ i nic mnie nie rusza.

   • 4 6

  • (.)(.)

   No... ja to myłam ręce zawsze, dokładnie, maski nie nosiłam wcale (nie licząc sklepów ale też na moment).
   Polecam własny rozsądek i elementarną wiedzę o takich wirusach, o znaczeniu mechanizmu wykichiwania i wykasływania (bez tego wirusy nie są efektywne), no i potwierdzenie w przypadku zarażenia jednej tylko osoby przez pacjenta zero.

   Naród dał się wkręcić rządzących (jak większość na świecie), naród może zmądrzeć.

   • 14 7

  • Aha... (5)

   To noś dalej te maseczkę nawet nie wiesz jaką krzywdę sobie robisz noś ją cały czas i śpij w niej zobaczysz jak szybko sobie płuca załatwisz wdychasz cały czas swój dwutlenek węgla więc sobie szkodzisz dodatkowo wydychasz drobnoustroje i następnie je wdychasz z powrotem do własnego organizmu jak się załatwisz to stwierdzisz że masz koronę przy okazji możesz również od noszenia tych podpasek dostać grzybicy płuc i na to są fakty lekarze o tym wiedzą ale ty się boisz czegoś czego nie ma !!! Włącz myślenie wył TV ale pewnie już Tobie nie da się pomóc już ci wyprali mózg...

   • 10 10

   • Wojciech Dyszkiewicz Pulmonolog: (4)

    obala też coraz popularniejszy w internecie pogląd
    cytat z rozmowy
    Prof. Wojciech Dyszkiewicz Pulmonolog: Nie widzę związku między noszeniem maseczki a grzybicą płuc. Prof. Wojciech Dyszkiewicz obala mity - Nie obserwujemy ujemnych skutków noszenia maseczek nawet dla przewlekle chorych na choroby płuc - opowiada prof. Wojciech Dyszkiewicz, torakochirurg i zastępca dyrektora Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii. W rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" obala też coraz popularniejszy w internecie pogląd, że noszenie maseczki może powodować grzybicę płuc. Zastrzega jednak, że w jego opinii i w myśl aktualnych wytycznych WHO - powinno się zrezygnować z noszenia wielorazowych, bawełnianych maseczek na rzecz np. chirurgicznych.Jeżeli maseczka jest użytkowana wielokrotnie, nie jest prana i prasowana można sobie wyobrazić, że od strony oddychającego pozostaje wiele drobnoustrojów, ale akurat o grzybicy bym nie mówił. To niezwykle rzadka choroba i dotyka osób, które mają już pewne upośledzenia zdrowotne. Jest niszową sytuacją.

    Czym jest więc grzybica płuc, którą przeciwnicy maseczek tak się straszą?

    -To choroba powodowana drobnoustrojami, różnego rodzaju grzybami. Powodują one schorzenia u osób z już osłabionym układem oddechowym. Musimy pamiętać, że w naszym drzewie oddechowym jest naturalna i korzystna flora grzybicza. W drogach oddechowych bytują drożdżaki, które nie są niebezpieczne dla człowieka. W przypadku grzybicy mówimy o patogenach grzybiczych, powodujących choroby. Nie widzę związku między tą chorobą a noszeniem maseczki. Musiałoby to dotyczyć naprawdę wyjątkowych sytuacji. Wrócę jednak do maseczek wielorazowych i powtórzę nie mają żadnej skuteczności. Jeżeli już je mamy i musimy nosić, pamiętajmy o codziennym praniu i prasowaniu. Na pewno nie wolno ich włożyć do kieszeni i wyciągać w miarę potrzeby. Maska powinna być jednak jednorazowa, używana nie dłużej niż 4-5 godzin i wyrzucana.


    p.s podaj te fakty z nazwiskami

    • 8 8

    • Maska to droga do grzybicy. (2)

     • 7 9

     • droga do higieny (1)

      Czy noszenie maseczki grozi grzybicą? Lekarz wyjaśnia

      Nie noś maseczki bo będziesz mieć grzybicę - na takiego rodzaju ostrzeżenia możemy natknąć się, przeglądając posty na Facebooku. Jak jest naprawdę? Czy noszenie maseczki naraża jej użytkownika na grzybicę? O wyjaśnienie poprosiliśmy lekarza
      Jednak czy nosząc maseczkę możemy zarazić się grzybicą?

      Jak wyjaśnia lek. med. Anna Plucik-Mrożek, internista i lekarz medycyny sportowej z kliniki Medicover, nosząc maseczkę można zarazić się grzybicą tylko wtedy, jeśli tej samej maseczki poza nami używa ktoś, kto choruje na grzybicę. W pewnych przypadkach do zakażenia może dojść również wtedy, gdy maseczkę nosimy zbyt długo i nie przestrzegamy reguł jej noszenia.
      Jakie to reguły? Ekspertka wyjaśnia, że maseczki nie można nosić dłużej, niż cztery godziny bez przerwy. Należy ją zmienić od razu, gdy zrobi się wilgotna. Maseczkę jednorazową trzeba wyrzucić, wielorazową zaś wyprać lub zdezynfekować, na przykład odkażając w piekarniku w wysokiej temperaturze lub stosując inny sposób zalecony przez producenta. W ten sposób unieszkodliwimy nie tylko wirusy, ale również inne patogeny, w tym zarodniki grzybów.
      2020-05-11

      • 5 5

      • To maseczkowe lobby od szumowskiego, albo innego narciarza z Krupówek

       • 2 2

    • To niech "profesorek", pokaże wyniki badań klinicznych i innych testów, które

     "obalają". Inaczej można sobie obalić jabola w bramie. Ostatnio radosna twórczość różnych "profestóróF" jest po prostu rozbrajająca.

     • 2 2

 • (8)

  Oby turyści ze Śląska nam nic nie przywieźli.

  • 130 56

  • nieuniknione

   • 11 6

  • Wungiel przywiozą (1)

   Taa.

   • 7 2

   • Niech zatrzymają ten przepłacony węgiel i się nim teraz żywią.

    • 10 7

  • (1)

   Co wy się tak boicie tego Śląska?
   Tak zwyczajnie ich badali u nas byłoby to samo gdyby badali przesiewowo.

   • 22 9

   • Przeciez to nie Gdanszczanie pisza tylko pisowskie bojowki w necie.

    Maja nas sklocic -by zlosc narodu odwrocic od ich skorumpowanych rzadow.Najpierw szczuli na ludzi z LGBT(ale dostali po lapach z amerykanskiej ambasady-stad te zaproszenie Dudy dla mamy Biedronia )- teraz szczuja na Slazakow by wmowic Polsce ,ze Gornicy to roszczeniowcy ,ze rzad o nich dba i placi 100%postojowego.Nie powiedza nic ,ze bez dodatkow...Covid na Slasku jest im na reke...Moga dalej setki skladow z weglem wpuszczac z Dombasu i miec wymowke,ze wirus...Dziwne ,ze tuz za granica Polski w Czechach kopalnie pracuja zwyczajnie...W Polsce za chwile Morawiecki z Sasinem poloza przemysl wydobywczy na lopatki,sprzedadza nierentowne kopalnie-lub wydadza koncesje na wydobycie zagranicznym podmiota -a te zgazuja wegiel i beda nam sprzedawac jako -wodor do turbin .Bedziemy jak indianie na nie swoim teretorium i bedzie to kolejny interes zycia jaki Duda i Morawiecki zrobili na zakupie F-35 i systemu Patriot.Rzad swietnie dba o swoj PR.Hitler dzieki propagandzie przeobrazal Niemcy...fakt ze kosztem milionow ofiar ale jednak. Na propagandzie sie nie oszczedza...na trolach tez nie.Taka inwestycja sie zwraca.

    • 9 7

  • (2)

   A co mają przywieźć? Brak objawów?

   • 4 4

   • (1)

    Jak to co siebie. Już tu czylaem że wszyscy co powinni być teraz na kwarantannach to po maciaku biegają :D

    • 6 2

    • Cały dzień nie kaszlę... prawdopodobnie, jakiś Ślązak zaraził mnie bezobjawowym kowidem..

     Ani gorączki, ani kataru.... przerażony jestem bo to wszystkie opisywane symptomy! Co robić? Boję się iść do lekarza , bo jak powiem, że czuję się świetnie, to zamkną mnie na kwarantannie i podłączą do szumowskiego respiratora...

     • 9 3

 • Spokojnie spokojnie zobaczymy po sezonie ile przyjezdnych przywiozło albo raczej przyjechało w koronie (11)

  • 112 30

  • Jak po sezonie!?

   Przecież ty już panikowałeś/aś, co będzie po świętach wielkanocnych, majówce, minionym długim weekendzie.. a teraz, co przesuwamy na po sezonie!?

   • 10 5

  • Płacą

   Ci za te bzdury ? Każdy człowiek w sobie coś nosi ale wam wmówią że macie koronę i że zaraz zdechniecie dajecie się od tyłu walić bez wazeliny ale po latach wyjdzie kto miał rację ...

   • 9 3

  • (6)

   A co wirusa objawy dopiero wychodzą po paru miesiacach? Przypomnę że od początku maja Śląsk jak i cała Polska przyjeżdża na Pomorze ale rozumie że dopiero po sezonie zaczną wychodzić zarażenia. Kurde wirusologa na wyższej szkole hałasu ukonczona? Albo ten wirus jest tak inteligenty i pomyślał a nie będę taki poczekam do końca sezonu i dopiero się objawie nie zniszczę im wakacji niech moja dobroć znają.

   • 12 2

   • Zabawny jestes człowieku sezon letni trwa wg, ciebie dwa tygodnie he he przecież chodzi mi o koniec sierpnia (5)

    • 2 8

    • (4)

     a co ma być pod koniec sierpnia pacanie objawi się wirusek przywieziony na weekend z okazji Bożego Ciała?Ochłoń biedaku załóż sobie zimny kompres na ten spanikowany czerep

     • 8 3

     • (1)

      :D

      • 3 2

      • A tobie co tak wesoło!

       • 1 0

     • Gamoniu będzie można podsumowac sezon letni (1)

      • 0 3

      • można już teraz to podsumować będzie wielkie g... a tacy kretyni p[ierd..lący te brednie o drugiej Lombardii itd powinni raz na zawsze zamilknąć i przestać zatruwać powietrze swoimi kretyńskimi urojeniami

       • 2 1

  • Tłumy są nad morzem od początku maja a zarażeń tyle co nic. (1)

   Liczba hospitalizowanych spadła do 10. Wirus słabnie, statystyki nie kłamią.

   • 6 3

   • Caly czas potwierdza to teorie, ze wirus byl tu poferiach, ale gamonie go przegapily.

    • 2 0

 • Opinia wyróżniona

  dobrze powiedziane (7)

  Ani nie wolno panikować, ani mieć w d... wszystkich wytycznych

  • 180 16

  • (3)

   Maseczki? A na co to komu? Komu to potrzebne?

   • 10 14

   • Od maseczek jest grzybica (2)

    • 5 10

    • nosząc maseczkę można zarazić się grzybicą tylko wtedy, jeśli tej samej maseczki poza nami używa ktoś, kto choruje na grzybicę (1)

     bajki piszesz trol-myj sie i nie pozyczaj dezynfekcja

     • 7 10

     • a jaki one mają cel w autobusie gdzie jest prawie 40 stopni stojącym w korku bez klimy ?

      • 1 1

  • Bardzo dobrze (1)

   Lepiej zapobiegać niż leczyć. Na świeżym powietrzu nie wymagajmy od siebie noszenia masek, ale w ścisku/sklepach w kolejkach już tak. Co to za problem ubrać tą maseczkę? Chyba żaden o ile ktos nie ma dolegliwości zdrowotnych. Ludzie totalnie popuścili lejce chyba z 10-15 procent zachowuje resztki rozsądku.

   • 17 6

   • a po co to zakładać to nie jest problem tylko proszę mi podać logiczne uzasadnienie skoro prawie nie ma chorych to jaki jest tego sens słucham

    • 0 1

  • to juz jest nudne

   Covid dla polakow jest niegrozny. Cos nas przed nim chroni, wiec nie ma juz sensu sie nim zajmowac bardziej niz grypa. Zostanie z nami na zawsze i bedzie jedna z chorob, ktora dobija ciezko chorych staruszkow. Dalsze utrzymywanie stanu epidemii wyglada na celowe, z tym ze celem nie jest ochrona zdrowia tylko pieniadze dla kogos. Nie wiemy jeszcze dla kogo ale pewnie sie dowiemy w najblizszych latach. Jakas swinia sie utuczy i bedzie sie z nas smiala.

   • 10 12

 • Dzięki covid-19 ludzie zaczęli się dokładniej myć (3)

  Noście maseczki w przestrzeni zamkniętej, nie chcecie przecież mieć na Pomorzu drugiego "Śląska".

  • 106 32

  • Drugi Śląsk... (2)

   To nam tu górnicy na wczasach zrobią...

   • 6 8

   • Zostaje zacząć palić opony pod ich pensjonatami.

    • 7 3

   • Górnicy na wczasach byli u nas również na majówkę :) u mnie była rodzina z Śląska w odwiedzinach w połowie maja wszyscy jesteśmy zdrowi i śmiejemy się z panikarzy :)

    • 10 4

 • (1)

  Polska służba zdrowia 100 lat za murzynami, np w DE na 190tyś wyzdrowiało 174tyś (mają 16tyś chorych), w PL na 31tyś chorych wyzdrowiało 15tyś (mamy 16tyś chorych) istna przepaść

  • 51 28

  • Twoja ortografia też jest 100 lat za murzynami, nie martw się :D

   • 10 5

 • (2)

  Liczby nie kłamią, haha.
  Jakiś czarny humor od rana.
  I jest to pandemia, proszę to uszanować.

  • 27 19

  • Pandemia strachu to się zgodzę

   • 8 4

  • Chyba

   PandemiA strachu bo innej nie widzę na ulicach

   • 0 0

 • Śląsk (8)

  Teraz problem dotyczy właściwie tylko Śląska. Ponad połowa nowych przypadków w skali kraju przypada właśnie na Śląsk. Dlaczego władza, która przez 3 miesiące fundowała nam i**otyczne i absurdalne obostrzenia, nie chce odcinać teraz śląskiego ogniska epidemii od reszty kraju i nie dopuścić tym samym, aby to się znowu rozlazło na cały kraj?

  • 81 36

  • Bo przyjadą z oponami (3)

   • 10 4

   • Ale od czego są te nadaktywne w ostatnim czasie służby? (2)

    Tak ochoczo wystawiały babciom i dziadkom mandaty po 5000 za brak maseczki czy wejście do lasu, a teraz boją się kilku gniewnych górników z oponami? Do d*py z taką policją!

    • 25 2

    • (1)

     Policja wykonuje rozkazy więc do d*py są ich przełożeni a nie sami policjanci którzy nic nie mają do powiedzenia a jedyną decyzyjna osoba w tej sprawie ma obstawę policyjna pod swoim domem tak zwykłego szarego posła ochrania policja

     • 10 3

     • policja się ośmiesza i robi z siebie polityczną bojówkę pisuaru patrz zatrzymanie faceta za napisy na jego aucie krytykujące tego kretyna który nieudolnie zabiega o następne 5 lat ośmieszania się na stanowisku prezydenta

      • 2 0

  • zamknąć ten region i już

   • 14 9

  • Wybory

   Nie będą wkurzać 3 mln osób

   • 9 0

  • Chyba dlatego że zaraz są wybory

   • 6 0

  • Nie tylko, są też ogniska weselne, kominujne w innych częściach kraju.

   • 0 0

 • (10)

  Czy istnieje gorszy wakacyjny kierunek od Polskiego morza?

  Pijane bandy, ceny z kosmosu, wszędzie syf, pogoda w najlepszym przypadku w kratkę, tzw. kwatery w standardzie niemieckiego ośrodka dla uchodźców, a te lepsze trzeba było rezerwować już w Listopadzie.

  Ludzie to sobie robią w ramach jakiejś kary?

  • 115 26

  • Te pijane bandy to zazwyczaj przyjezdni

   Piją bo mają wolne i nikt ich nie zna.

   • 25 0

  • Tez sie zastanawiam (2)

   Co przyciaga ludzi do trojmiasta na tak zwane "wakacje" ? No ale wyglada ze to chyba sa masochisci.

   • 22 7

   • (1)

    Jak to cio? Sinice!

    • 11 3

    • Pył i spaliny, beton z kurzem!

     Dopiero w tym roku oszołomy z magistratu zostawiły trochę trawy i kwiatów. Lepiej się oddycha. Widocznie za dobrze bo tereny przy plaży chcą wyrżnąć i wybetonować.

     • 5 2

  • (2)

   Przeciez nikt nie musi tutaj przyjezdzac, nie ma jeszcze takiego obowiazku, mozna pojechac np. na Slask, tylko wtedy pamietajcie zeby nie zabierac nic bialego ani jasnego bo po powrocie moze sie okazac, ze macie same czarne lub szare ubrania

   • 11 6

   • To akurat bzdura. Śląsk ma wiele terenów zielonych, a Beskid Śląski,to jeden z najładniejszych zakątków naszego kraju.

    • 12 4

   • U nas jest podobnie a władze miejskie mają ambicje, żeby było gorzej.

    • 2 2

  • Dlatego uprzejmie prosimy

   Nie przyjeżdżaj nad morze

   • 12 3

  • Wszędzie jest tak samo

   Nad morzem, w górach czy na Mazurach - taka polska mentalność...

   • 5 3

  • Jak widać bardzo słabo znasz polskie morze. Nikt nie każe Ci jechać do Władyslawowa, Sopotu czy Kołobrzegu. Pojedź np. za ujście Piaśnicy to zrozumiesz co znaczy pojęcie dzika plaża. A takich pięknych, nieodkrytych miejsc jest naprawdę sporo na naszym wybrzeżu. Trzeba tylko unikać popularnych miejscowości nadmorskich.

   • 6 2

 • Jest 400-500 przypadkow dziennie (10)

  Czy Pani Prezydent odwolala juz Jarmark?
  Wybory negowala.

  • 87 30

  • No raczej że nie (4)

   W końcu jesteśmy "Miastem Niepokornym" i zrobimy Jarmark nawet jak jest więcej zachorowań w kraju niż przed wyborami :D

   • 28 10

   • Jak kościoły mogą być otwarte, to jarmark też. (3)

    Pretensje do geniuszy, którzy na to pozwolili w całym kraju, a do tego rozdali pieniądze z naszych podatków na lepsze wymieszanie chorych ze zdrowymi.

    • 29 1

    • Rozdali czy pobudzaja gospodarke? (2)

     Widze, ze srednio sie znasz.

     Mozesz porownac ilosc ludzi w danym kosciele a ilosc ludzi w ciagu jednej godziny na Jarmarku?

     • 7 14

     • Rozdali w ramach nielegalnej kampanii wyborczej.

      Tak banalnie.

      • 13 4

     • No biorąc pod uwagę wszystkie kościoły w trójmieście, to że jest to przestrzeń zamknięta i jest bezpośredni kontakt przez eucharystię... To tak, pójście do kościoła jest pewniejszym sposobem załatwienia sobie koronki.

      • 12 4

  • Pani Prezydent nie jest od tego. (2)

   Dostaje wytyczne z rządu, który odpowiada za walkę z koronawirusem.

   A że rząd nie potrafi nic ustalić, to mamy, jak mamy.

   • 10 13

   • A od czego jest? (1)

    Jesli nie panuje nad tym co na jej podworku sie dzieje...

    A o wyborach mogla pikietowac?

    • 22 8

    • A wybory to na czyim podwórku były?

     Jak zwykle, bohaterski rząd robi tylko przekręty na maskach i respiratorach, a całość pracy i odpowiedzialności próbuje zrzucić na samorządy.

     To w którym magazynie leżą te respiratory?

     • 7 7

  • Jezeli nie zauwazyles to tak jest od pocztaku, chociaz wlasciwie nie, jak bylo 100 zachorowan to rzad pozamykal wszystko (oprocz kopalni oczywiscie i zakladow produkcyjnych) teraz gdy jest 400-500 dziennie, to zaczeli zamykac kopalnie (zakladow produkcyjnych nie), wg mnie zbyt pozno. No ale gornicy sie ciesz, nie fedruja a 100% pensji leci, innym obcieto zarobki, ciekawe czy sejm i rzad sobie rowniez zredukowal zarobki

   • 22 1

  • Pani

   Prezydent to jest tylko na papierze a rządzi Układ Gdański

   • 7 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.