• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kumulacja energii

les
6 stycznia 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Koncern Energetyczny Energa S.A., skupiający 8 zakładów energetycznych (Grupa G8), oficjalnie zainaugurował działalność. Światkiem tej niezwykłej uroczystości były wczoraj szacowne mury gdańskiego Dworu Artusa, w którym spotkali się zaproszeni na to spotkanie goście koncernu. Uczcili oni minutą ciszy pamięć azjatyckich ofiar podmorskiego trzęsienia ziemi oraz niszczycielskiej fali tsunami.

Zabierając głos podczas uroczystości prezes koncernu Waldemar Bartelik powiedział m.in., że poprzedzająca powstanie nowej firmy konsolidacja zakładów energetycznych, wchodzących obecnie w skład koncernu, wymagała wiele pracy, ponieważ każda spółka pracowała w innych warunkach. Zaznaczył, że konsolidacja firm to nie tylko polski wynalazek, gdyż tendencję taką można zaobserwować na całym świecie.

- Dzięki temu koncern ma lepszą pozycję w negocjacjach z innymi producentami energii elektrycznej - stwierdził prezes Bartelik. Dodał, że Energa jest obecnie potężnym zakładem, zatrudniającym 10 tys. pracowników i przesyła energię do 3 mln odbiorców, a jego roczne obroty wynoszą 5 mld dolarów. - Z satysfakcją i dumą informuję, że Koncern Energetyczny Energa S.A. rozpoczął działalność - powiedział na zakończenie szef firmy.

Henryk Wojciechowski, przewodniczący rady nadzorczej koncernu podkreślił, że pod koniec ub. roku został zarejestrowany koncern, który jest instytucją o silnej pozycji kapitałowej. Dodał, że będzie on oddziaływał gospodarczo na cały region. - To jest niewątpliwie także sukces gdańskiej Energi, że pod jej egidą udało się przeprowadzić konsolidację ośmiu zakładów - stwierdził szef rady. Podziękował także tym wszystkim, którzy nie szczędzili wysiłku, żeby zbudować koncern. Wyraził też przekonanie, że firma przyniesie korzyści nie tylko regionowi, lecz także krajowi.
Krystyna Gozdawa-Nocoń, wicewojewoda pomorski życzyła nowej firmie dynamicznego rozwoju, pogratulowała też wszystkim biorącym udział w konsolidacji zakładów Grupy G 8 doskonałej, przynoszącej pozytywne efekty pracy.

Podczas uroczystości głos zabrała także Elżbieta Niebisz, dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego MSP powiedziała, iż rząd przyjął program konsolidacji energetyki w 2003 r. - Obecnie mamy cztery nowe grupy energetyczne, skonsolidowane na bazie zakładów dystrybucyjnych, w gdańskim przypadku ośmiu zakładów Grupy G 8. Cały proces przebiegał bardzo sprawnie, trwał dziewięć miesięcy, co jest wynikiem bardzo dobrym - powiedziała dyrektor. Dodała, że dotychczas konsolidowane zakłady składały się jedynie z 5 firm.

Na zakończenie uroczystości wystąpiła Capella Gedanensis ze znanym skrzypkiem Konstantym Kulką.
Głos Wybrzeżales

Opinie (41)

  • ucichła modna swego czasu kampania tworzenia tanich i ekologicznych źródeł energii
    a zatem rodacy stawiajmy tamy budujmy wiatraki szarpmy sie na baterie słoneczne
    a kogo nie bedzie stać i na tanią wytworzoną domowym sposobem to niestety mam przykrą informacje
    o chrust i szyszki też ciężko
    ostatnie jakie były wyzbierali rumuni jeszcze w 1997 roku...

    • 0 0

  • Kumulacja i konsolidacja - co to oznacza dla odbiorcy ?

    Ano wzrost cen energii dyktowany przez coraz silniejszego monopolistę. Rzekomo musimy dostosoweać ceny prądu do unijnych stawek. Ale zarobki pozostają na poziomie PRL-u.
    A nawet w przypadku emerytów i rencistów realnie spadają.
    To samo dotyczy cen gazu i oleju opałowego.
    I to interesuje przeciętnego odbiorcę energii , a nie kto z kim i przy czyjej pomocy dorwał się do koryta. Nie będzie ten , to będzie inny.

    Dlaczego każda strukturalna zmiana jakiegokolwiek producenta czegokolwiek skutkuje wzrostem kosztów naszego utrzymania ?
    O tym usłużni pismacy jakoś milczą.

    • 0 0

  • Precz z Energą

    Firma jest złodziejem. Do tego wyposażoną ( aby używać slownika autora ) w ludzi z komuny. Żyje im się lepiej niż dobrze. Za nasze pieniądze służbowe laptopy , komórki , benzynka , samochody. Niby to potrzebne do pracy - ale jeśli pojawiłaby się konkurencja to panom by szybko rura zmiękła. Rzeczywiście koszt wytworzenia 1 kWh godziny energii elektrycznej waha się 0d 5-8 groszy w zależności od regionu ( metoda tradycyjna czyli w węgiel ) My płacimy 17 gr !!!! To jest biznes - nic tylko złodziejstwo !

    • 0 0

  • Ani słowa o p.Szynalskim

    Redakcja przemilczła sprawę p.Szynalskiego-członka Zarządu nowej Spółki Energa zatrudniającego rodzinę i kolesiów

    • 0 0

  • To nie kumulacja energii,

    a raczej narodziny kolejnego molocha monopolisty. Po co martwić się o konkurencyjność, lepiej wzorem TP zająć ciepłe i pewne posadki i TRWAĆ, TRWAĆ, TRWAĆ....dojąc konsumentów skazanych na konieczność korzystania z usług tego "tworu".
    A tak przy okazji: zdolny ten tow. H. Wojciechowski, zna się na sprawach zdrowia (szef regionalnego NFZ), a i na energetyce także (Przew. Rady Nadzorczej). Może jeszcze na czymś się zna.....

    • 0 0

  • kumulacja energii

    W artykule nie ma ani słowa co ztego będzie miał zwykły obywatel. Czy tak chwalona reorganizacja spowoduje obniżkę cen za energię?

    • 0 0

  • Para nie zawsze idzie w gwizdek, albo stoimy za daleko koryta

    Na polnocy Szwecja sa tzw zbiornik retencyjne,2 lata temu ktos odpowiedzialny za nie sprzedal cala wode do Norwegii za miliony...pieniadze wsiakly.Nie psadla ani jedna kropla deszczu jesienia na co liczyl sprzedajacy i firma musiala kupowac energie z Danii i Polski,po 10 groszy za 1 kwh czyli 20 öre a sprzedawala go za 1,20 kr za 1 kwh !Potem zrobili kampanie ze niby jak chcesz byc zabezpieczony to podpisz kontrakt na pare lat na tzw stala cene energi.Ja podpisalem nie chcialem znow placic co miesiac 1000 koron za prad.Dzis zima jest lagodna ,zbiornik pelne z zakazem sprzedazy wody z nich....
    Cena energii caly czas spada juz jest na poziomie 17 öre na otwartym rynku a wiec najdrozszym,a bedzie jeszcze nizsza w tym roku.Ja place cos podstawowo 32 öre plus moms podatek od podatku abonamnet za linie lokalna za siec za kawe i koniak dyrektora.Trudno mi sie polapac co i za ile.
    A najgorsze ze z tych grosikow öre robia sie na koniec strasznie powazne sumy.

    • 0 0

  • Dlaczego pisze o Szwecji?

    Bo zauwazylem ze w mase dziedzin Polska zapozyczyla sobie wzorce szwedzkie:fundusz emerytalny,bankowosc...
    Te systemy nie zawsze sa sprawdzone ,wiec dziwi mnei ze juz w Polsce wprowadzone na przyklad fundusz emerytalny oparty na inwestowniu w akcje.Jak zaobserwowalem to firmy zaczely gorzej gospodarowac pieniedzmi bo i tak co miesiac wejda potworne sumy na rynek gieldowy do wybranych firm z pensji przyszlych emerytow.
    To spowodowalo ruch akcji w dol i zalamanie rynku.
    Dzis juz tylko idiota wchodzi w taka gre to przypomnina piramide.
    Najlepiej zarabiaja lichwiarze i ci co maja pomysl na otworzenie za niewielkie pieniadze swojej malej czase mniezle prosperujacej firmy.
    Göran Persson Premier Szwecji kupil sobie niedawno 500 hektarow ziemi lasow i jezior,z domem za 17,5 mln koron(cena oficjalna -pewnie zanizona ze wzgledu na podatek) .
    On nie ma pojecia o produkcji rolnej wiekszej niz kazdy z was.
    Zamierza niedlugo przejsc na emeryture i bedzie bral z EU milionowe dodatki za to ze na tym areale nic nie produkuje!
    Genialne,lepsze niz odsteki w banku i zawsze jak sie zmieni system mozna to sprzedac dalej.
    Kazdy orze jak moze,ot co.

    • 0 0

  • Bez przesady

    W porownaniu z GPECem to oplaty stale i abonamentowe (u mnie 5,15 oraz 0,56 /m-c) są naprawdę niewielkie.
    A cena za kWh na pewno wzrośnie od stycznia

    • 0 0

  • Ani słowa o Szynalskim c.d.

    Woltomierz Ty zobacz tylko z jakiej gazety to jest przedruk a przestaniesz się dziwić

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane