• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lepsza opowieść o wojnie obronnej w nowym Muzeum Westerplatte

Katarzyna Moritz
23 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Na terenie półwyspu Westerplatte powstaje nowe muzeum, bardziej wyraziście opowiadające o tym, co tam się działo przez siedem dni bitwy i o całej wojnie obronnej 1939 roku. Na terenie półwyspu Westerplatte powstaje nowe muzeum, bardziej wyraziście opowiadające o tym, co tam się działo przez siedem dni bitwy i o całej wojnie obronnej 1939 roku.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powołało Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku, którego budowa na półwyspie Westerplatte zobacz na mapie Gdańska wkrótce ma ruszyć. Wystawa ma być otwarta w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej - 1 września 2019 roku.



Czy to dobry pomysł by tworzyć na Westerplatte muzeum?

Pomysł budowy Muzeum Westerplatte nie jest nowy, zrodził się już w latach 2005 - 2007, za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. Przy ówczesnym wojewodzie powstała nawet grupa organizacyjna i założenia koncepcyjne placówki. Jednak po 2007 roku rząd Platformy Obywatelskiej zrezygnował z tego pomysłu na rzecz Muzeum II Wojny Światowej, które powstaje przy ul. Wałowej zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku.

Czytaj też: 200 rekonstruktorów na przebudowanym Westerplatte?

Obecnie jednak wraca się do tego pomysłu. Miesiąc temu minister kultury i dziedzictwa narodowego wydał zarządzenie o powołaniu Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku.

- Westerplatte jest powszechnie kojarzonym miejscem nie tylko przez Polaków, ale także przez cudzoziemców na świecie. To miejsce powinno mieć lepszą ekspozycję i lepszą opowieść o tym, co tam się działo przez siedem dni bitwy o ten przyczółek polskości. Przy okazji można tam opowiedzieć o całej wojnie obronnej 1939 roku - wyjaśnia Jarosław Sellin, wiceminister kultury, poseł PiS z Pomorza.
Z racji dużego terenu ma to być miejsce narracyjno-spacerowe, związane z konkretnymi wydarzeniami, postaciami i żołnierzami z tamtego okresu. Jak podkreśla wiceminister, jest tam sporo miejsc obecnie niewyeksponowanych, jak chociażby miejsce, gdzie zginął pierwszy żołnierz II wojny światowej, starszy strzelec Konstanty Jezierski.

Dyrektorem Muzeum został prof. Piotr Semków, związany z Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni. Dyrektorem programowym jest Mariusz Wójtowicz-Podhorski, pasjonat prowadzący Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

- Konkretny program muzeum dopiero powstaje. Chodzi o to, by na tym terenie, uważanym powszechnie za miejsce rozpoczęcia II wojny światowej, scalić całość podejmowanych przez Polskę wysiłków w wojnie obronnej 1939 roku. Będzie on obejmował okres od 1 września 1939 do 30 kwietnia 1940 roku, czyli do śmierci majora Henryka Dobrzańskiego, ostatniego żołnierza września walczącego w mundurze - wyjaśnia Piotr Semków, dyrektor Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku.
Na teren Westerplatte mają wrócić artefakty czy eksponaty związane z tym okresem, jak zastawa stołowa oficerów, broń, dawne pojazdy. Powstaną też nowe obiekty stylizowane na te już nieistniejące, w których będzie ekspozycja. Dużą rolę mają też odgrywać multimedia.

- Wystawa stała ma ruszyć w okrągłą, 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej 1 września 1939 roku - zapowiada dyrektor. - Do tego czasu będziemy też prowadzić rozmowy z dyrekcją Muzeum II Wojny Światowej czy Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, w sprawie porozumienia czy udostępnienia artefaktów.
Nowe muzeum na razie ma być finansowane za pośrednictwem Muzeum Narodowego w Gdańsku, ministerstwo musi bowiem przekazywać pieniądze na nowo powstałą instytucję przez instytucje współprowadzone przez ministerstwo kultury. Jeszcze nie jest znana ostateczna kwota, która będzie przekazana w tym roku na tę placówkę.

Miejsca

Opinie (128) 1 zablokowana

  • spytaj ile prezes

    wyprowadza co miesiąc pieniążków z twojego podatkowego portfela na te muzeum hehe ... 3 kamienie na krzyż sorry! Pamięć tak ...ja pamiętam i nie musze być w muzeum co tydzień :)

    • 1 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane