• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Lokaty bankowe - czy to się dzisiaj opłaca?

29 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Konta oszczędnościowe w ostatnim czasie oferowały niewiele większy zysk niż lokata bankowa. Nic więc dziwnego, że nie było to rozwiązanie, które cieszyło się szczególnym powodzeniem. Teraz jednak jest inaczej. Lokatę bankową opłaca się założyć znacznie bardziej, tym bardziej że stopniowo wysokość oprocentowania na tego typu kontach rośnie.



Lokaty bankowe - czy to się opłaca w 2022 roku?


Jesteśmy w sytuacji bardzo wysokiej inflacji. Wiele prognoz mówi o tym, że powoli te wartości mają zacząć spadać, ale jednym z czynników hamowania inflacji jest zatrzymanie ruchu pieniądza. W skrócie, chodzi o to, abyśmy bardziej oszczędzali, niż wydawali. W efekcie rosnącym stopom procentowym towarzyszyć powinny także wyższe warunki oprocentowania lokat i innych form lokowania kapitału. Oprocentowanie lokat bankowych nie rośnie niestety tak szybko, jakbyśmy chcieli, natomiast wyniki powoli zaczynają być bardziej satysfakcjonujące. 

Jeśli masz wolne środki, z pewnością warto założyć lokatę i konto oszczędnościowe, ponieważ dzięki takim narzędziom jesteś w stanie choć w pewnym stopniu przeciwdziałać utracie wartości pieniądza, która siłą rzeczy wiąże się z rosnącą inflacją. Sprawdź ranking lokat bankowych i przekonaj się, ile zarobisz na lokacie.

Ile aktualnie wynosi oprocentowanie lokat?


Lokata bankowa to rozwiązanie, które w każdym banku wygląda nieco inaczej i rządzi się trochę innymi prawami. Najczęściej lokata ma oprocentowanie stałe, choć możesz spotkać także narzędzia z oprocentowaniem zmiennym. Konto oszczędnościowe najczęściej ma stałe oprocentowanie. 

Obecnie oprocentowanie lokat wynosi od ok. 3 do 6,5%. Pojawiają się już oferty z oprocentowaniem powyżej 7%. Można liczyć, że wartości te jeszcze będą nieco wzrastać, natomiast nie warto czekać na podniesienie wartości lokat o ileś dziesiątych procent. Lepszym rozwiązaniem jest wybór aktualnie najbardziej opłacalnej oferty. Im szybciej otworzysz lokatę, tym szybciej będzie ona na ciebie pracować. Warunki lokat oczywiście nadal są dalekie od naprawdę zadowalających, szczególnie kiedy spojrzy się na wysokość inflacji, natomiast mimo wszystko warto skorzystać z tego rozwiązania, ponieważ lokata jest w stanie w pewnym stopniu zmniejszyć  negatywne skutki aktualnej sytuacji finansowej na rynku. 

Czy liczy się tylko oprocentowanie lokaty?


Oprocentowanie to rzeczywiście najważniejsze kryterium przy wyborze lokat, choć trzeba zwracać uwagę na to, jak w tym kontekście jest skonstruowana oferta banku. Wpływ na twoje zyski w dużej mierze będzie miało bowiem nie tylko oprocentowanie, lecz także okres trwania lokaty. Oczywiście im dłużej pieniądze będą pracować na lokacie, tym większymi zyskami będziesz się cieszyć. Warto jednak być rozsądnym. Jeśli nie masz 100% pewności, że za kilka miesięcy te środki nie będą ci potrzebne, nie zamykaj pieniędzy na rok czy dłużej, bo bardzo często zerwanie umowy lokaty przed czasem oznacza utratę wszystkich zysków kapitałowych. Lokatę terminową warto więc dobierać w odniesieniu nie tylko do zakładanych zysków, ale i możliwości pozbawienia się dostępu do tych środków na określony czas. 

Porównaj lokaty bankowe, uwzględniając nie tylko oprocentowanie, długość trwania lokaty, ale także ewentualne uzależnienie wysokości zysków w zależności od czasu trwania lokaty lub wysokości wpłaconych środków. Banki często wprowadzają takie różnicowanie i określone progi, warto więc upewnić się, że zakładane przez ciebie zyski rzeczywiście są na danej lokacie do wypracowania. Kapitalizacja odsetek to kolejne ważne pojęcie, na które przy ofertach lokat warto zwrócić uwagę. Szczególnie jeśli zamierzasz lokować nie 2000, a 20000 zł, bo te odsetki szybko będą powiększać kapitał. Warto więc zorientować się, jak szybko zostaną przy okazji skapitalizowane.

Jak wybrać najlepsze lokaty bankowe?


Zarówno w przypadku kont oszczędnościowych, jak i lokat nie ma jednej odpowiedzi, która oferta jest najlepsza. Tutaj rządzi wypadkowa wielu elementów. Wybierając lokatę, musisz uwzględnić przede wszystkim, jak wysoka ma być, na jak długo możesz unieruchomić pieniądze, jak duże jest ryzyko, że możesz je chcieć wypłacić wcześniej. Wszystkie te elementy będą bowiem wpływać na to, jak w twoim przypadku będą przedstawiać się projektowane zyski z lokaty i jak duże będzie ryzyko ich potencjalnej utraty, a te wszystkie elementy warto wziąć pod uwagę. 

Lokata na nowe środki


Planując lokatę, warto określić jej cele. Inaczej będziesz podejmować decyzję o umowie na lokatę, która po prostu ma zabezpieczyć twoje środki i nieco zmniejszyć odczuwalny przez ciebie poziom inflacji. Zupełnie inaczej podchodzić natomiast będziesz do lokaty, na której autentycznie będziesz chciał zarobić, aby zyskać środki na określoną inwestycję czy inne wydatki, choćby wakacje. W takim przypadku warto zastanowić się, ile chcesz zyskać, w jak szybkim czasie i z jakimi środkami wyjściowymi. Następnie trzeba znaleźć lokatę, która będzie najbliżej wyznaczonych przez ciebie roboczo warunków brzegowych. W ten sposób planowanie zarządzania finansami stanie się nieco łatwiejsze. 


 

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (2)

  • Po przygodzie gdy moja wypłata z bankomatu została zaksięgowana jednocześnie jako "zrealizowana" i "blokada" ...

    (największy Powszechny bank w kraju) a następnego dnia blokada została zamieniona na drugą zrealizowaną (jedna wypłata z bankomatu=dwa pobrania z konta) o czym osobiście się przekonałem, powiem tak: nie ufam informatyzacji w tym kraju.

    • 1 0

  • Lokaty niestety mają dość małe oprocentowanie i środki trzeba zamrozić na jakiś czas, dlatego nie jest to dla mnie dobra opcja. Wolę jednak przy pomocy pana Piotra z zarabiajmy inwestować w otwarte fundusze inwestycyjne. Kapitał mogę wycofać w każdej chwili bez strat a zyski mam znacznie większe.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane