• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Marek Dudziński kandydatem PiS na prezydenta Gdyni

Michał Sielski
23 lutego 2024, godz. 14:15 
Opinie (587)
Najnowszy artykuł na ten temat Kandydaci o rowerzystach w Gdyni
  • Marek Dudziński rozpoczął kampanię wyborczą w Gdyni.
  • Marek Dudziński rozpoczął kampanię wyborczą w Gdyni.

Marek Dudziński kandydatem PiS na prezydenta Gdyni. Nie wystartuje jednak z komitetu Prawa i Sprawiedliwości, choć tę partię reprezentuje. W wyborach samorządowych PiS to Prawica i Społecznicy, bo na listach do Rady Miasta będą też przedstawiciele Konfederacji oraz osoby niezrzeszone w żadnej partii.Na kogo zagłosujesz w wyborach na prezydenta Gdyni?

- W wyborach samorządowych nie powinniśmy mówić o partiach. Ja kandydowałem w nich od 2002 r. i zawsze było tak, że gdy rozmowa dotyczyła programu, problemów miasta, to wszyscy się zgadzali w tym, co robić, a potem komuś się przypominało, że ktoś jest z jakiejś partii i już był problem. Dlatego oferujemy teraz szerszą formułę, w której są środowiska prawicowe, ale też osoby bezpartyjne czy społecznicy. Bo Gdynia potrzebuje zmian. W latach 90. była wzorem, a dziś została w tyle nie tylko za metropoliami, ale nawet za takimi miastami, jak Bydgoszcz, Rzeszów czy Białystok. Rządzącym brakuje pomysłu na rozwój, dlatego stawiamy na Marka Dudzińskiego, czyli człowieka, który jest młody, energiczny, ale już doświadczony i pracowity - podkreśla Marcin Horała, poseł PiS z Gdyni.


Kim jest Marek Dudziński, kandydat PiS na prezydenta GdyniMarek Dudziński jest 32-letnim radnym Gdyni. W RM zasiada od 6 lat. Ukończył Uniwersytet Gdański, gdzie studiował na kierunkach: politologia (specjalizacja: stosunki międzynarodowe) oraz ekonomia (specjalizacja: finanse w przedsiębiorstwach). W trakcie studiów zdał 9 egzaminów elitarnej międzynarodowej organizacji branży finansowej - ACCA.

Zawodowo zajmował się m.in. audytami, sprawozdawczością finansową, instrumentami pochodnymi OTC, marketingiem i PR. Pracował w Meritum Banku, ERGO Hestii, State Street Bank, a także Enerdze Wytwarzanie. Był również szefem gabinetu politycznego ministra zdrowia. Zasiada w Radzie Nadzorczej PGZ Gdyńskiej Stoczni Wojennej.

Od lat blisko związany z kościołem. Najpierw jako ministrant, później lektor i ceremoniarz w parafii Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni-Karwinach. W 2007 r. wstąpił do Ruchu Światło - Życie (popularnie zwanym Oaza).

Prywatnie mąż i ojciec dwójki dzieci, kibic Arki Gdynia, fan zespołu Metallica.

- Jestem jednym z najaktywniejszych radnych, złożyłem więcej interpelacji niż wszyscy radni Platformy Obywatelskiej i Samorządności Wojciecha Szczurka razem wzięci. Ujawniłem wiele afer - choćby dotyczących parku Rady Europy, gdy prezydent chciał zmieniać plan zagospodarowania przestrzennego pod dewelopera. A także "aferę Borskiego" - mówi Marek Dudziński.
Kontrowersyjny radny rezygnuje Kontrowersyjny radny rezygnuje

Jego hasło to "Wspólnie naprawimy Gdynię".

- Jestem jedyną alternatywą dla tych, którzy chcą zmian w Gdyni. Wojciech Szczurek? Wiadomo: niewiarygodny i niekompetentny, to widzą wszyscy. Pani Aleksandra Kosiorek? Jest z Gdyńskiego Dialogu, założonego przez byłego kolegę prezydenta, Zygmunta Zmudę-Trzebatowskiego. Jakoś nie ujawnili żadnych afer, mimo że mają przecież wielką wiedzę na ten temat. Tadeusz Szemiot reprezentujący PO i tzw. ruchy miejskie tworzone przez pojedyncze osoby? Wojciech Szczurek zawsze wspierał kandydatów PO, m.in. Bronisława Komorowskiego. Ostatnio rozdawał ulotki z Jackiem Karnowskim, robi sobie zdjęcia z Rafałem Trzaskowskim. Nie dajmy sobie wmówić, że między PO a Szczurkiem jest jakiś spór. Tylko my chcemy go rozliczyć i zmienić miasto tak, by kierowcy nie byli dyskryminowani, a zmiany nie były wprowadzane na hasło głośno krzyczących mniejszości - podkreśla Marek Dudziński.
W najbliższą niedzielę mają zostać zaprezentowane listy do Rady Miasta, na których znajdą się też przedstawiciele Konfederacji oraz osoby bezpartyjne.

Inni kandydaci na prezydenta GdyniJako pierwszy swoją kandydaturę ogłosił urzędujący prezydent Wojciech Szczurek. Zrobił to już w sierpniu ubiegłego roku, choć w poprzednich wyborach zawsze zwlekał do ostatniej chwili i czekał na to, by wszyscy inni kandydaci się określili. Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą prezydentem Gdyni może teraz zostać po raz ostatni. Byłoby to bez wątpienia zwieńczenie kariery, zwłaszcza że w tym roku kończy 61 lat. Od 1998 r. nieprzerwanie rządzi Gdynią.

- Moją partią od zawsze była Gdynia. Dlatego, pomimo propozycji, nie zdecydowałem się kandydować do parlamentu, za to jako kandydat Samorządności będę się ubiegał o wybór na prezydenta Gdyni - poinformował Wojciech Szczurek.
Wojciech Szczurek ponownie wystartuje w wyborach na prezydenta Gdyni Wojciech Szczurek ponownie wystartuje w wyborach na prezydenta Gdyni

W październiku 2023 r. swoją kandydatkę przedstawił Gdyński Dialog. To Aleksandra Kosiorek, która w prawyborach pokonała Bartłomieja Austena.

Aleksandra Kosiorek to 38-letnia radczyni prawna, prowadząca własną kancelarię w Orłowie.

- Mam wiedzę, doświadczenie i energię oraz silne środowisko, które mnie wspiera. Jestem prawniczką i przedsiębiorczynią pracującą z ludźmi. Wiem, że trzeba się wsłuchiwać w ich głos. Jestem też gdynianką i znam problemy miasta - mówiła Aleksandra Kosiorek podczas konferencji, na której zaprezentowano ją jako kandydatkę Gdyńskiego Dialogu na stanowisko prezydenta Gdyni.
Kandydatka na prezydenta Gdyni. Gdyński Dialog wystawia Aleksandrę Kosiorek Kandydatka na prezydenta Gdyni. Gdyński Dialog wystawia Aleksandrę Kosiorek

W styczniu swój start w wyborach na prezydenta Gdyni zapowiedział natomiast Tadeusz Szemiot, lider gdyńskiej Platformy Obywatelskiej w Radzie Miasta. Zasiada w niej już od 2006 r., od lat jest także przewodniczącym klubu radnych Koalicja Obywatelska. Zawodowo zajmuje się zagadnieniami z zakresu audytu, kontroli i nadzoru właścicielskiego.

-Nie chcemy już władzy rodem z lat dziewięćdziesiątych. Wyczerpał się ten styl rządzenia i model rozwoju zainicjowany trzy dekady temu. Gdynia potrzebuje otwartości, innowacji i nowego sposobu funkcjonowania. Władza musi być otwarta dla ludzi, również tych, którzy wyrażają odmienne poglądy. Taką zmianę wybraliśmy dla Polski jesienią, wiosną przyjdzie czas na zmianę w Gdyni - zapowiada Tadeusz Szemiot.
Tadeusz Szemiot kandydatem PO i Lewicy na prezydenta Gdyni Tadeusz Szemiot kandydatem PO i Lewicy na prezydenta Gdyni

W Gdańsku PiS zaprezentowało kandydatów na radnychGdy w Gdyni PiS ogłaszał kandydata na prezydenta miasta, w Gdańsku partia zaprezentowała swoich kandydatów do Rady Miasta.

Na listach znaleźli się obecni radni tej partii (ale nie wszyscy), dzielnicowi radni, a także m.in. były wicewojewoda, syn prezesa IPN oraz asystent posła Kacpra Płażyńskiego.

PiS zaprezentował kandydatów na radnych Gdańska. Kto na listach wyborczych? PiS zaprezentował kandydatów na radnych Gdańska. Kto na listach wyborczych?

Miejsca

  • WSAiB Gdynia, Kielecka 7

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (587)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane