• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mieszkańcy Trójmiasta w krzywym zwierciadle

Piotr Krupa
29 października 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 

Wiadomo, jakie stereotypy krążą na temat poznaniaków, warszawiaków czy krakusów. A jak w Polsce postrzegani są mieszkańcy Trójmiasta? Internet raczej milczy na ten temat, ale parę naszych cech wspólnych można chyba wskazać.



Każdy wie, że poznaniacy zawsze mają przy sobie miedziaki, żeby rozliczyć się z każdym co do ostatniego grosza, a kieszenie mają powypychane pyrami. Ślązacy są cali umorusani od węgla, górale narzekają, że cały czas mają za mało "dutków" i kombinują, na co można jeszcze naciągnąć "ceprów", a mieszkańcy Krakowa to sami artyści żyjący sztuką, którzy chodzą w maskach przeciwgazowych i z maczetami schowanymi pod kurtkami.

Powszechnie wiadomo, że wszyscy poznaniacy są skąpi, krakowiacy piszą wiersze, a Ślązacy pracują w kopalniach. Powszechnie wiadomo, że wszyscy poznaniacy są skąpi, krakowiacy piszą wiersze, a Ślązacy pracują w kopalniach.

No i oczywiście warszawiacy... W tym przypadku nie trzeba nawet nic pisać, bo każdy i tak wie, że "nie ma cwaniaka na warszawiaka", którego zresztą poznać po sposobie parkowania lub tempie chodzenia. Dla nich nawet weekend lub urlop upływa pod hasłem "czas to pieniądz", więc wszędzie trzeba się spieszyć.

A jak jest w przypadku mieszkańców Trójmiasta? Czy istnieją jakieś prześmiewcze stereotypy na nasz temat? Choć w Internecie nic sztampowego nie można znaleźć, to postanowiłem wyszukać kilka subiektywnych przywar i zwyczajów charakterystycznych dla mieszkańców Trójmiasta.

Turyści jak pszczoły: potrzebni i uciążliwi

Są obecni w Trójmieście niemal przez cały rok, ale punkt kulminacyjny ich odwiedzin następuje - z wiadomych przyczyn - właśnie w okresie wiosenno-letnim. Są dla mieszkańców Trójmiasta trochę jak pszczoły. Niby są potrzebne i pełnią ważną funkcję w ekosystemie, ale jak tylko wpadnie nam jedna do mieszkania, to przez chwilę jesteśmy w stanie ją tolerować, ale po kwadransie zaczyna nas drażnić i chcemy ją zdzielić klapkiem lub ubiegłorocznym katalogiem Ikea, który właśnie w tym celu był tak skrzętnie przechowywany.

Turyści? Dobrze, że są, ale bywają uciążliwi. Turyści? Dobrze, że są, ale bywają uciążliwi.

Wyobraźmy sobie długi letni weekend. Słońce przyjemnie praży, niebo jest wyjątkowo błękitne, a Bałtyk jednocześnie ciepły i wolny od sinic (wiem, że wyglądając dzisiaj przez okno trudno to sobie wyobrazić). Zapowiada się naprawdę upalny i w dodatku wolny dzień. Właśnie dla takich dni większość z nas mieszka w Trójmieście. Dlatego spakowani mkniemy na jedną z plaż, aby w ostatniej chwili przypomnieć sobie, że tam czekają już na nas wszędobylscy turyści. A to oznacza: korki, brak miejsc parkingowych, pełne ogródki piwne, kolejki po gofry, zatłoczone bulwary, plaże i deptaki. Istne pandemonium do kwadratu, czyli nasza letnia zmora. Z rozrzewnieniem zaczynamy czekać już na jesień, która przyniesie spokój, ciszę i jedynie turystów ze Skandynawii, którzy z panującą non stop ciemnością są akurat dobrze oswojeni. A tymczasem pakujemy mandżur i uciekamy przed turystami na "półwysep" lub Kaszuby, aby tam wejść w inną rolę - z gospodarzy stać się właśnie tymi drażniącymi turystami. No, ale wtedy ta rola już nam nie przeszkadza, bo wiadomo, że turyści zawsze mogą więcej.

Na pojezierzu kaszubskim i na Helu jesteśmy u siebie

Kaszuby to nasze lenne księstwo. Warszawiacy czy poznaniacy niech tu się nie pojawiają i jeżdżą sobie na Mazury. Kaszuby to nasze lenne księstwo. Warszawiacy czy poznaniacy niech tu się nie pojawiają i jeżdżą sobie na Mazury.
Jak oni śmią te nasze Kaszuby i "helskie" miejscowości najeżdżać? Niech sobie jadą na Mazury lub do Kołobrzegu czy tam Koszalina. Ile razy słyszeliście takie lub podobnie zdanie? Dla nas Kaszuby i Półwysep Helski to nasz teren. Niby są to miasta i miasteczka położone dobre kilkadziesiąt kilometrów od Trójmiasta, ale traktujemy je jak niemiecki turysta Wrocław - to my je stworzyliśmy i tak dobrze turystycznie funkcjonują tylko dzięki nam.

Jarmark? Nie chodzę i nie lubię

Jarmark? To dobre dla turystów. Prawdziwy mieszkaniec Trójmiasta NIGDY się tu nie pojawia! Jarmark? To dobre dla turystów. Prawdziwy mieszkaniec Trójmiasta NIGDY się tu nie pojawia!
Znacie chociaż dziesięciu mieszkańców Trójmiasta, którzy przyznają się do tego, że lubią chodzić na Jarmark Dominikański? Większość znanych mi osób kategorycznie zaprzecza, by bywała na Jarmarku. Nie chodzą od lat, bo po co? Ich znajomi i rodzina też nie chodzą, bo co roku jest to samo i w dodatku te dzikie tłumy turystów (wiadomo - oni są odpowiedzialni za każde letnie zło Trójmiasta). Nikt nie odwiedza jarmarcznych straganów, ale każdy w jakiś dziwny sposób wie, co pojawiło się nowego lub co w tym roku było najpopularniejsze. A do tego organizatorzy co roku chwalą się kolejnym rekordem popularności. Przypadek? Nie sądzę.

Trójmiejska obwodnica

Obwodnica - wiemy o niej wszystko. Za wypadki odpowiadają WYŁĄCZNIE przyjezdni. Obwodnica - wiemy o niej wszystko. Za wypadki odpowiadają WYŁĄCZNIE przyjezdni.
O tej trasie szybkiego ruchu można napisać książkę lub nakręcić niejeden serial. Dla mieszkańców Trójmiasta jest to po prostu tor wyścigowy, na którym zawadzają i torują ruch przyjezdni z innych części Polski. My tu robimy tzw. "czasówki" na trasie Gdańsk - Gdynia lub odwrotnie, leczymy kompleksy lub udowadniamy sobie nawzajem, kto jest lepszym kierowcą. Jeżeli ktoś spowodował stłuczkę, to musi to być turysta lub mieszkaniec sąsiednich miejscowości - każdy wie, że oni jeżdżą najgorzej i w dodatku najwolniej. My może i jeździmy szybko, ale zawsze bezpiecznie. Jeżeli ktoś jest tutaj winny, to na pewno nie my, ale nie będziemy przecież wskazywać palcem.

Kompleks warszawiaka

Warszawiacy w drodze do Trójmiasta - wizja artystyczna twórców teledysku do piosenki Montelansino. Warszawiacy w drodze do Trójmiasta - wizja artystyczna twórców teledysku do piosenki Montelansino.
Niby jesteśmy dumni ze swojego regionu jak Brytyjczycy z Brexitu, ale w obliczu konfrontacji z typowym "warszawiakiem" od razu na wierzch wychodzą nasze głęboko schowane kompleksy, które odreagowujemy na mieszkańcach Kartuz, Wejherowa, Rumi lub Redy. My to jesteśmy crème de la crème tego miejsca, a jeśli jest jakaś kulturalna, motoryzacyjna lub wizerunkowa wtopa to wiadomo, kto jest za to winien, prawda? To sąsiedzi z ościennych miejscowości odpowiadają za wszelkie zło - no i rzecz jasna turyści.

"Za wstęp na molo nigdy nie płacę"

Prawdziwy mieszkaniec Trójmiasta NIGDY nie kupuje biletu na molo, dlatego odwiedza to w Orłowie i w Brzeźnie. Prawdziwy mieszkaniec Trójmiasta NIGDY nie kupuje biletu na molo, dlatego odwiedza to w Orłowie i w Brzeźnie.
"Prawdziwi" mieszkańcy Trójmiasta nie płacą za molo w sezonie. Wiadomo kto za nie płaci - nie będę się już powtarzał. My wybieramy na spacer alternatywne i - co najważniejsze - darmowe opcje w Gdyni lub Gdańsku. Po sopockim molo przechadzamy się z wypiętą piersią jedynie jesienią, zimą i wczesną wiosną, póki jeszcze jest darmowe. Jak ktoś zobaczy nas na sopockim molo latem to jest to towarzyska gafa porównywalna z płaceniem za toaletę w galerii handlowej. Tego się po prostu nie robi i skoro jesteśmy stąd, to powinniśmy doskonale to wiedzieć.

Jedziemy do "Gdańska"

To jest chyba swoisty test na "prawdziwego" mieszkańca Trójmiasta. Nieważne czy mieszkasz w Gdyni lub Sopocie. Jeżeli ktoś mówi ci, że jedzie do "Gdańska" to powinieneś wiedzieć, że wybiera się nie gdzie indziej, ale właśnie do "Gdańska Głównego", czy jak kto woli - do centrum lub śródmieścia. Jeżeli tego nie wiesz, to przykro mi, ale powyższa lista przywar i zwyczajów nie dotyczy ciebie.

Jedziemy do Gdańska? Przecież jesteśmy w Gdańsku

Opinie (318) 4 zablokowane

  • Jak oni śmią?!!! Chyba ŚMIEJĄ...

    • 1 1

  • Załosny artykuł

    Schodzicie na PSY...

    • 1 1

  • Brud i arogancja

    A o sławnym lenistwie i brudzie trójmiejskim to w całym kraju wiadomo, słaby research

    • 3 0

  • Urokliwy region ale nie bez wad

    Jestem tu pare tygodni, oryginalnie z Krakowa mieszkałem pare lat we Wrocławiu i Warszawie. Jest po sezonie więc zakładam że moge doświadczyć mieszkańców takich jacy są, a nie w stanie poirytowania na nadmiar turystów, moje spostrzeżenia:
    - generalnie jest dość czysto poza najpopularniejszymi szlakami turystycznymi
    - widać sporą klasę 'bogatych' która w przeciwieństwie do innych miast nie jest ukryta gdzieś na obrzeżach ale w ekskluzywnych osiedlach blisko morza. Mieszkałem na kilku takich osiedlach i macie całkiem sporą grupe ludzi która nie musi chodzić co rano do pracy - dobrze dla nich :)
    - autem jeździ się ciągle bardziej jak na Ukrainie niż w Norwegiii: podjeżdzanie, jazda na zderzaku, nie wpuszcanie się na suwak, ściganie 'bolidami' klasy kompakt o wartości 40 tysięcy...
    - relatywnie mało sklepów średniej półki z bogatą ofertą, albo biedronka/lidl albo kiepskiej odmiany tesco a potem głównie piotr i paweł z francuskimi pasztecikami
    - brak dobrej infrastruktury zarówno na plaży (mało pryszniców, toalet) jak i dla rowerzystów/rolkarzy, niby są ścieżki rowerowe ale wąskie albo o zgroze wykończone kostką (Sopot). Macie potężne aktywa jak parki, ale nie wykorzystane należycie
    - jedzenie nawet w przypadkowych knajpach dobre i nie przesadnie drogie

    • 0 0

  • turysta

    trójmiasto to najbardziej nieprzyjazne dla osób spoza obszar miejski, pełen zakazów, ostrzeżeń o grzywnach i tego typu kretnizmów, które powodują, że nawet jak się parkuje na parkingu nie masz pewności, czy nie zostaniesz odcholowany za krzywo postawiony samochód; swoje zdanie o trójmieście wyrobiłem sobie już ze 20 lat temu, ale teraz po ostatniej wizycie utwierdziłem się w tym.... sucks

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane