• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mieszkania: najtańsze i najdroższe dzielnice Gdańska

Ewa Budnik
10 lutego 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Jelitkowo i Żabianka to jedne z dzielnic, które cieszą się największą popularnością wśród Gdańszczan. Jelitkowo i Żabianka to jedne z dzielnic, które cieszą się największą popularnością wśród Gdańszczan.

Zaczynasz rozglądać się za mieszkaniem, chcesz zmienić lokalizację, bierzesz pod uwagę różne dzielnice. Gdzie własne M można kupić najtaniej, a gdzie najdrożej? Które dzielnice postrzegane są jako mniej, a które jako bardziej komfortowe? Wyciągamy wnioski na podstawie trzech niezależnych analiz.



Gdzie wolałbyś zamieszkać w Gdańsku?

Pewne ogólne zasady są oczywiste: wygodniej, ale i drożej jest w dzielnicach centralnych, w przypadku Gdańska także nad samym morzem. Ale dalej ta granica oczywistości się rozmywa, bo wiele zależy od naszych indywidualnych upodobań i potrzeb.

Osoba, która nie wyobraża sobie życia na ósmym piętrze w wielkiej płycie nie przekona się do Zaspy, chociaż szkoła, market i przychodnia będą po drugiej stronie ulicy, a do morza jest kwadrans spacerem. Zadeklarowany mieszkaniec centrum nigdy nie doceni życia na nowym osiedlu satelitarnym - blisko terenów rekreacyjnych i natury. A osoba, która dysponuje mało elastycznym budżetem nie będzie zwracać uwagi na zaniedbane drogi, kiedy cena mieszkania jest osiągalna. Itd.

Średnie tych nastrojów i możliwości są jednak nieubłagane - kształtują popularność dzielnic i znajdujących się na ich terenie mieszkań, a więc także ich cen.

Stosunek cen mieszkań do lokalizacji najłatwiej jest nam przeanalizować na danych dostarczanych przez działający w Serwisie Dom portalu Trojmiasto.pl barometr cen nieruchomości. Wylicza on średnie w oparciu o ceny ofertowe z ogłoszeń zamieszczanych w naszym serwisie ogłoszeniowym (prawie 75 tysięcy ogłoszeń).

Opierając się o ceny z rynku wtórnego można powiedzieć, że pięć najtańszych gdańskich dzielnic na rynku wtórnym to: Orunia Dolna, Świbno, Sobieszewo, Maćkowy, Biskupia Górka.

Te dane w zasadzie pokrywają się ze średnimi z rynku pierwotnego (ale nie jest tak w przypadku wszystkich dzielnic): Sobieszewo, Olszynka, św. Wojciech, Kokoszki, Maćkowy.

Wyniki z barometru pokrywają się z badaniem preferencji nabywców "Antyranking gdańskich lokalizacji" z drugiej połowy 2012 roku, który od kilku lat wśród swoich agentów prowadzi Metrohouse i Partnerzy. W tym roku cztery pierwsze miejsca zajęły: Nowy Port, Orunia Dolna, Przeróbka, Rudniki.

- Od ubiegłego roku czołówkę w tym rankingu opuściła Letnica, która zeszłym roku uzyskała 61 proc. negatywnych głosów, podczas gdy obecnie 41 proc. Z pewnością na taki wynik Letnica zapracowała dzięki czynionym na tym obszarze inwestycjom. Z zestawienia niepożądanych okolic zniknęło też Dolne Miasto, które było w tym roku wskazane tylko przez 23 proc. ankietowanych agentów, podczas gdy w zeszłym roku przypadło na nie 60 proc. wskazań - mówił Marek Janta, dyrektor regionu Pomorze w Metrohouse & Partnerzy.

Dzielnice, które nie zostały wymienione przez ankietowanych (a więc cieszą się największą popularnością) to: Chełm, Jelitkowo, Morena, Śródmieście, Wrzeszcz, Zaspę i Żabiankę.

Dalsze potwierdzenie tych preferencji odnaleźć można w badaniu za 2012 rok "Jakość życia w Gdańsku" prowadzonym przez Pracownie Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego na zlecenie Miasta Gdańsk. Badanie przeprowadzono na grupie 1601 mieszkańców miasta.

Dzielnice, dla których ogólny wskaźnik poziomu jakości życia jest najwyższy to: Śródmieście, Aniołki, Wrzeszcz, Zaspa, Przymorze, Żabianka, Jelitkowo.

Ogólny wskaźnik jakości życia w Gdańsku z badania "Jakość życia w Gdańsku" za 2012 rok. Ogólny wskaźnik jakości życia w Gdańsku z badania "Jakość życia w Gdańsku" za 2012 rok.
Co warto brać pod uwagę wybierając lokalizację do mieszkania:

- zastanów się nad swoim trybem życia i potrzebami: swoimi, ale też członków swojej rodziny - mogą się one różnić;
- zastanów się jak te potrzeby będą zmieniać się w kolejnych latach, przynajmniej w czasie w którym planujesz mieszkać w nowym miejscu (dorastające dzieci, starzenie się);
- przeanalizuj i urealnij sobie swój tryb życia: aktywny czy bierny - potrzebujesz dużo kontaktu z naturą czy wystarczy ci miejski zieleniec;
- ustal jak daleko będziesz miał z domu do obiektów czy instytucji, które są ważne dla ciebie i twojej rodziny: praca, szkoła, sklep, tereny zielone, spacerowe;
- podejmuj świadomą decyzję co do swoich potrzeb: lepiej czujesz się w centrum miasta czy na jego obrzeżach, gdzie jest spokojniej;
- jeśli ty lub członkowie twojej rodziny będą poruszać się komunikacją miejską, sprawdź odległość do przystanków, częstotliwość kursowania komunikacji oraz ewentualny rozwój sieci w obszarze, który cię interesuje w najbliższych latach;
- zajrzyj do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jeśli został uchwalony), aby dowiedzieć się jakie duże i ewentualnie uciążliwe inwestycje mogłyby pojawić się w sąsiedztwie: wielkopowierzchniowe sklepy, wysokościowce, nowe zbiorcze drogi (plany są dostępne na stronach internetowych miast);
- sprawdź na ile bezpieczna jest dzielnica, postaraj się kierować rzeczywistymi danymi a nie stereotypami.
Barometr cen nieruchomości Barometr cen

Barometr cen

Sprawdź ceny mieszkań i domów na trójmiejskim rynku nieruchomości. Wykres generowany jest na podstawie cen ofertowych z ogłoszeń zamieszczanych w portalu Trojmiasto.pl.

Miejsca

Opinie (263) 9 zablokowanych

  • zaspa...? (1)

    bardzo zly zdrowotnie teren, niemcy nie moga sie nadziwic ze wybudowano bloki i na nieszczescie szpital, a wogole zaspa jest okropna!

    • 15 12

    • dlaczego zły?

      • 2 1

  • ?

    Przepraszam a jaki związek z cenami mieszkań w Gdańsku ma domek w Pruszczu Gdańskim i relaks w ogródku z znajomymi? Bo ja nie rozumiem.

    • 8 1

  • (6)

    Dlaczego osiedle Ż A B I A N K A ?

    W dużym skrócie:
    1. częściowe uniezależnienie mieszkańców osiedla od samochodu: wygodny dojazd z nowej stacji SKM Gdańsk Żabianka-AWFiS w zakresie Trójmiasta: Gdańsk (16 min), Sopot (5 min), Gdynia (17 min), wzorowa komunikacja miejska: nowa pętla tramwajowa w Jelitkowie (połączenia tramwajowe i autobusowe we wszystkich kierunkach miasta, przykładowo: tramwaj nr 11 lub autobus 227 dojeżdzają w 40 min w przeciwległe krańce miasta tj. z Żabianki na Chełm z dzielnicą Południe), dla zmotoryzowanych: nowootwarty fragment Drogi Zielonej przez teren osiedla;
    2. prestiżowe położenie: rejon Oliwy Dolnej; pas nadmorski;
    3. atrakcyjne sąsiedztwo: stara Oliwa oraz nadmorskie kurorty: dawny: Jelitkowo i obecny: Sopot;
    4. całoroczna, zróżnicowana rekreacja na wyciągnięcie ręki, m.in.: Potok Oliwski w granicach osiedla (wzdłuż ulicy Pomorskiej), około 15 min pieszo do Parku Oliwskiego, wzgórza Pachołek, szlaków spacerowych Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, plaży Jelitkowo i Parku Jelitkowskiego lub sopockiego Hipodromu, około 30 min pieszo do Ogrodu Zoologicznego Trójmiasta, centrum Sopotu (nowootwartą ulicą Łokietka) lub Parku Ronalda Reagana, około 45 min do Parku Północnego w Sopocie lub do Parku Brzeźnienskiego, ponadto liczne ścieżki rowerowe z osiedla Żabianka w każdym kierunku Trójmiasta, liczne, zlokalizowane na terenie osiedla przyrządy fitness na świeżym powietrzu, dwa boiska typu orlik, boisko do koszykówki, siatkówki i tenisa ziemnego, fitness club;
    5. pełna infrastruktura m.in: osiedlowy Pasaż Handlowy Żabianka, liczne punkty handlowo usługowo gastronomiczne, Banki, Przychodnia, Poczta, filia WiMBP, wydzielone i dobrze wyposażone place zabaw dla dzieci, Przedszkola, Liceum Ogólnokształcące Collegium Gedanense, Zespół Szkół Sportowych i Ogólnokształcących im. Janusza Kusocińskiego, Zespól Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 8 oraz inne prestiżowe lokalizacje na terenie osiedla m.in.: Ergo Arena, Wyższa Szkoła Zarządzania w Gdańsku, Oddział Narodowego Banku Polskiego;
    6. osiedle mimo wszystko spokojne i kameralne (jak na gdańskie warunki duży plus w porównaniu do innych, większych osiedli z tzw. wielkiej płyty), zadbane: bloki jednakowe kolorystycznie i logicznie rozplanowane według tzw. plastra miodu, tj. wystarczająco od siebie oddalone, co daje ich mieszkańcom pożądany komfort i swobodną przestrzeń, praktyczny, szeroki deptak rekreacyjny w centrum osiedla, odnowione przez Spółdzielnię wewnętrzne ciągi piesze i wewnętrzne drogi osiedlowe, nowowybudowane wydzielone parkingi dla mieszkanców osiedla karta mieszkańca Żabianki, systematycznie modernizowana infrastruktura blokowa: wszystkie bloki ocieplone, wykonywana termoizolacja dachów, odnowione klatki schodowe z nowymi kaflami i nowymi oknami pcv, w planie pełen monitoring osiedla, wymiana wszystkich wind w blokach oraz likwidacja tzw. zsypów na śmieci, na osiedlu dużo zadbanej zwłaszcza latem zieleni, mieszkania zwłaszcza 3 i 4 pokojowe ustawne z dużymi możliwościami własnej aranżacji, nadto z przestronnych balkonów mieszkań na wyższych piętrach możliwość podziwiania imponujących widoków, m.in: Zatoki Gdańskiej, Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, Hipodromu czy Klifu Orłowskiego;
    7. w centrum osiedla Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej i mniejszy pw. Chrystusa Odkupiciela

    • 30 11

    • ten deptak to super sprawa, zwłaszcza dla osób starszych i rodzin z dziećmi, jako dziecko uwielbiałam tam chodzić

      • 10 0

    • widać, że kochasz swoją dzielnicę :-)

      • 17 0

    • 100% się zgadzam (2)

      Mieszkałem 11 lat (wczesniej mieszkałem na Przymorzu) - w pełni się zgadzam. Teraz się wyprowadziłem - do Oliwy :-) Nie szukałem żadnej innej opcji jak Żabianka, Oliwa, Przymorze, Zaspa i Brzeźno. Kto mieszkał - ten wie dlaczego :-)

      • 19 0

      • ja lubie osiedle wejhera i tysiąclecia

        stare klimatyczne blokowiska i do morza blisko

        • 14 0

      • Z osiedli mieszkaniowych najlepsza jest Żabianka. Do skm-ki blisko z każdego miejsca osiedla /w odróżnieniu od Zaspy i Przymorza/ brak falowców ,kameralny charakter ... Po prostu ma swój klimat.

        • 7 0

    • a kto bedzie czytał te litanie wypocinn nawiedzonego trola:)

      dziecko ty bredzisz jak mało który żabanka to jeden wielki stary syf nic tam od PRLU nierobiono! Idąc chodnikiem mozna sie zabic jedyny sklep jako maja znowo postawionych to Biedronka :) a centrum dzielnicy to jakiś blaszak z przekupkami handlującymi na krześle.
      I ty sie chcesz porównywać z Przymorzem? Cała zabianka jedzie do Przymorza i tam przesiaduje.

      • 0 8

  • Ceny (2)

    Chyba ktoś upadł na głowę ,wyceniając m kw.na Stogach ,Przeróbce ,Siedlcach czy jakiś Aniołkach .To przecież tak patologiczne tereny że chyba ślepy by się tylko skusił tam zamieszkać !!!!

    • 13 7

    • Siedlce, Aniolki to patologia?..

      Opinia jak rozumiem ukształtowana w latach 80tych?
      Bo sporo się zmieniło....
      Aniolki to nie tylko Kolonie, a Siedlce to dzielnica staruszków. Raczej nieszkodliwych....

      Patologia tych dzielnic dzisiaj pobiera emerytury.

      • 3 2

    • Aniołki

      Urodziłem się na Siedlcach, teraz od kilku miesięcy mieszkam na Aniołkach a dokładnie Wzgórze Focha i jest super, cicho ,spokojnie ,sauna, fitness , kort, boisko go kosza.Komunikacja super.Życzę wszystkim takiej patologi.

      • 0 0

  • Wzgórze Mickiewicza nie jest żadną dzielnića (1)

    toć to tylko szeregi domków, bez prawidłowo zbudowanych wielomieszkaniowych budynków. Te rachunki są niewiarygodne

    • 7 1

    • porównanie tak monotonnego Wzgórza Mickiewicza z np

      z Wrzeszczem to nie ma żadnego porównania.

      • 2 0

  • Dolne Miasto musi być osobno traktowane

    z chwilą gdy Budyń otrzymał tam mieszkanie/ mieszkania? zaczęły się dziwne podchody. A to zlikwidowano ośrodki edukacyjne w tej dzielnicy, a to jakaś rewitalizacja dla Łąkowej a to częstość patroli policyjnych zwiększyła się. nie bez znaczenia jest też systematyczne wyburzanie starych kamienic.

    • 10 1

  • tiaaa

    Po pierwsze: podane ceny to ceny "wywoławcze" - ceny transakcyjne (a więc po jakich sprzedano) sa minimum 10% niższe
    Po drugie: wszystko zależy od samego mieszkania. W tym samym bloku różnią się od siebie standardem, piętrem, ekspozycją, itp - to wpływa na różnicę w cenie
    Po trzecie: po 2003 r cena mieszkania jest sztucznie zawyżona co do wartości. Moje kupione w 2001 r za 95kPLN po 3 latach było już warte 300kPLN (na rynku wtórnym). Koszt materiałów wzrósł o max 20% - cena o 300%. A dlaczego? Wszystko u nas wyrównało cenę "unię europejską". Oprócz jednego: zarobków...
    Po czwarte: to nie jest normalne, że developerzy mają marżę na poziomie od 30 do 50%. Mieszkanie jest traktowane jak towar luksusowy. A ile milonów Polaków nie ma własnego M? Jak w Polsce ma się rodzić więcej dzieci jeśli nie da się upchać wielopokoleniowej rodziny na 40m2?
    Jesli ktoś pracuje uczciwie i oddaje podatki (jedne z największych w Europie) to chyba powinien mieć szanse otrzyamć uczciwy kredyt. Niestety, w Polsce to słabiutko w tym temacie...

    • 9 0

  • cena

    średnia cena do 08.03 2013??? a jest luty dopiero, nie wiadomo jak to bedzie za miesiąc...

    Odpowiedź redakcji:

    Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

    • 1 1

  • przewaga straych dzielnic nad nowymi -

    -NIKT NIE ZAGLĄDA CI W GARY Z SĄSIEDNIEGO BLOKU

    • 14 1

  • Kilka niescislosci (1)

    1.na Wzgorzu Mickiewicza nie kupimy mieszkania tylko nieruchomość -działka + dom
    2. Wyspa Sobieszewska , Krakowiec ,Rudniki ,Letnica -nie sa dzielnicami przeznaczonymi dla budownictwa mieszkaniowego
    3.Letnica -tam prawie niema mieszkań
    4.Na mapce polaczono Zabianke , Os Wejhera ,Jelitkowo i OsTysiaclecia w tej okolicy najdrozsze i osiagalne dla wybranych sa tylko 2 osiedla Jelitkowski Dwor i ...... (to drugie zamkniete osiedle)
    5.Zaspa to wlasciwie dwa swiaty SM Mlyniec i SM Rozstaje -ci co tam mieszkają wiedza o co chodzi
    6.nadal najmniej pozadanymi dzielnicami pozostaja : DOLNE MIASTO !!!! ,Przeróbka + Stogi ,Orunia Dolna i Nowy Port - i nie zmieni tego nawet 20 Lazni
    8.nie wspomina sie ze najbardziej pozadane i zarazem najdrozsze lokalizacje to te ktore sa położone jak najdalej od torow PKP , blisko Trojmiejskiego Parku Krajobrazowego ale nie na górnym tarasie , w pewnym oddaleniu od tramwajow i glownych ciagow komunikacyjnych ( wGdansku nie mysli sie ze halas może byc uciążliwy )
    9. od lat pozostaje niezmienne ze sa takie miejsca w Gdansku gdzie 2 ulice w dzielnicy maja dużo wysze ceny lokali niz cala reszta
    10.mapka cos pokazuje ale niewiele ma to wspolnego z rzeczywistoscia ,albo za duzo uogolnien , albo autorzy za malo znaja Gdansk

    • 11 8

    • Opinia została zablokowana przez moderatora

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane