• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Mija termin zwrotu tablic z postulatami Sierpnia '80. ECS ich nie odda

Ewelina Oleksy, BoR
3 lipca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Milion złotych na remont fontanny przy ECS
 • Basil Kerski, dyrektor ECS poinformował w piątek, że 4 lipca nie wyda oryginału tablic Narodowemu Muzeum Morskiemu.
 • Tablice z 21 postulatami to główny element wystawy stałej w ECS. Umowę na ich depozyt z NMM podpisano w 2014 r.

W sobotę, 4 lipca, mija termin, jaki Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wyznaczyło Europejskiemu Centrum Solidarności na zwrot tablic z 21 postulatami strajkujących w Sierpniu '80. - Nie wydamy ich. Dopóki nie powstanie lepsze miejsce na świecie do ekspozycji tablic, ich miejsce jest u nas - poinformował w piątek dyrektor ECS. Z kolei szef NMM nie wyklucza, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie.Gdzie powinny być eksponowane oryginalne tablice z postulatami Sierpnia '80?

Władze Gdańska, ECS i legendy dawnej Solidarności już w grudniu ubiegłego roku podkreślały, że miejsce oryginalnych, historycznych tablic z postulatami strajkujących jest w ECS. I w związku z tym nie zamierzają spełnić prośby Narodowego Muzeum Morskiego o ich zwrot. Prośba ta spowodowana była planami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Resort chce, by oryginał tablic docelowo trafił do Sali BHP, pod skrzydła Instytutu Dziedzictwa Solidarności, czyli nowej placówki powołanej przez rząd i "Solidarność", która ma być konkurencją dla ECS.

Czytaj też: Oryginalne tablice z postulatami Sierpnia '80 mogą zniknąć z ECS

Mija półroczny termin wypowiedzenia umowy depozytu tablicW sobotę, 4 lipca, mija termin wypowiedzenia umowy depozytu tablic, jaką Narodowe Muzeum Morskie zawarło w 2014 roku z ECS. Tego dnia tablice powinny więc wrócić do NMM. Ale tak się nie stanie.

- To emocjonalny dzień. Niezrozumiała jest decyzja nakazująca oddanie tablic. Oznaczałoby to, że centralny punkt wystawy stałej zostanie pusty. To uderzenie w ECS i polskie muzealnictwo. Nie niszczmy tego, co budowaliśmy przez 20 lat. Zrobię wszystko, żeby bronić misji ECS i woli autorów tych tablic. A ich wolą jest, by tablice zostały w ECS - powiedział w piątek na konferencji prasowej Basil Kerski, dyrektor ECS.
Brały w niej udział także władze Gdańska i województwa, pomorscy parlamentarzyści i uczestnicy wydarzeń Sierpnia'80, a także współautor spisanych na sklejce postulatów - Maciej Grzywaczewski.

- ECS to instytucja, która ma łączyć, dlatego jest najbardziej właściwym miejscem dla tablic. Wszyscy, niezależnie od poglądów, powinniśmy to uhonorować. A ci, którzy zamierzają zawłaszczyć te tablice, muszą się liczyć z tym, że będą użyte wszystkie instrumenty prawne, w tym trybunały europejskie, by do tego nie dopuścić - podkreślił Maciej Grzywaczewski.
 • Małgorzata Rybicka, wdowa po Arkadiuszu Rybickim, współautorze tablic: - Nie wyrażam zgody na zawłaszczenie tego cennego symbolu dziedzictwa. Miejsce tablic jest w ECS.
 • Bogdan Borusewicz: - Mam nadzieję, że w tej sprawie zwycięży zdrowy rozsądek.
 • Podczas konferencji jej uczestnicy podpisali deklarację o współpracy ws. zachowania tablic w ECS.
W imieniu drugiego autora postulatów - Arkadiusza Rybickiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej - wypowiadała się jego żona oraz brat.

- Jako spadkobierczyni praw do tych tablic, chcę wyrazić swój głęboki sprzeciw przeciwko planom ich zawłaszczenia. Właścicielami tych tablic jesteśmy my, a nie centrala związkowa, czy władze państwowe. ECS jako muzeum ruchów wolnościowych to najlepsze miejsce dla tablic. Apeluję, aby wycofano się z pomysłu ich odebrania - powiedziała Małgorzata Rybicka, wdowa po Arkadiuszu Rybickim.

List do premiera MorawieckiegoSławomir Rybicki, senator, dodawał, że konflikt wokół tablic, to "nieodpowiedzialny akt, który pogłębi konflikt polityczny w Polsce".

Pismo pomorskich parlamentarzystów do premiera Mateusza Morawieckiego. Pismo pomorskich parlamentarzystów do premiera Mateusza Morawieckiego.
- Wspólnie z Bogdanem BorusewiczemPiotrem Adamowiczem wystosowaliśmy w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego. Senacka Komisja Kultury zwoła też specjalne posiedzenie w tej sprawie - poinformował Sławomir Rybicki.
W ostrzejszym tonie wypowiadał się Bogdan Borusewicz, wicemarszałek senatu i przewodniczący Kolegium Historyczno-Programowego ECS, inicjator strajku w Stoczni Gdańskiej.

- Te tablice są materialnym wyrazem tego, czego chcieliśmy w Sierpniu '80. Obecna władza chce odebrać ECS tablice dlatego, że próbuje pisać historię na nowo. ECS to miejsce, któremu spadkobiercy przekazali te tablice. Jestem zaskoczony, że po tylu kontaktach placówki z Ministerstwem Kultury w tej sprawie, nie została ona zakończona. Mam nadzieję, że rozsądek zwycięży - powiedział Borusewicz - Byłem świadkiem tych wydarzeń i wiem, kto spisywał postulaty na tych dwóch fragmentach sklejki.
Bogdan Lis, przewodniczący Rady ECS i sygnatariusz porozumień sierpniowych, przypominał, że w tym roku przypada 40. rocznica Sierpnia '80.

Bogdan Lis, przewodniczący Rady ECS i sygnatariusz porozumień sierpniowych: - 40 lat temu ludzie o rożnych poglądach potrafili się zjednoczyć i działać z sukcesem. Wierzę, że dziś też to jest możliwe.Bogdan Lis, przewodniczący Rady ECS i sygnatariusz porozumień sierpniowych: - 40 lat temu ludzie o rożnych poglądach potrafili się zjednoczyć i działać z sukcesem. Wierzę, że dziś też to jest możliwe.
- 40 lat temu ludzie o rożnych poglądach potrafili się zjednoczyć i działać z sukcesem. Wierzę, że dziś też to jest możliwe. Apeluję do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby rozwiązał ten konflikt, bo on od niego się zaczął. Najpierw ECS odebrano prawie połowę dotacji, a teraz chce się zabrać tablice. Nie zgodzimy się ich oddać do Instytutu Dziedzictwa Solidarności, bo to działanie, żeby osłabić ECS - stwierdził Lis.

ECS - spór o finansowanieUczestnicy konferencji w ECS wielokrotnie podkreślali, że zgodnie z prawem autorskim właścicielami tablic są Maciej Grzywaczewski i spadkobiercy po Arkadiuszu Rybickim.

Wskazywano też, w dokumencie z 1989 roku, na podstawie którego ministerstwo domaga się zwrotu tablic, w rubryce "pochodzenie" nie ma żadnej adnotacji, a dotychczas żaden sąd nie rozstrzygnął kwestii własności tablic.

Ministerstwo proponuje kopię tablic za oryginałMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już w ubiegłym roku zaproponowało, że w zamian za zwrot oryginału tablic, ECS dostanie ich bardzo dobrą kopię, obecnie prezentowaną w Sali BHP. Ta propozycja, jak poinformował nas dziś Kerski, nie będzie zaakceptowana.

- To jest temat na dialog wszystkich grup społecznych i władz państwowych. Rozdzielmy tematy, wokół których się spieramy, stwórzmy konsensus. Tu nie chodzi o kopię, czy o treść tablic, która jest powszechnie znana, a o sposób zabezpieczenia oryginału, który jest teraz w ECS na najwyższym poziomie konserwatorskim. Stworzenie tej ekspozycji trwało 20 lat, nie ma żadnego powodu, żeby w 40. rocznicę ten eksponat stąd zniknął, bo nadal jesteśmy jedyną publiczną instytucją, która opowiada o tej historii - mówi Kerski.
Szef ECS dodał, że spotkał się z dyrekcją NMM i zaproponował, by powrócić do starej umowy depozytowej, która zostawia w zawieszeniu kwestie tego, kto jest właścicielem tablic.

- Myślę, że jest konsensus między nami i zespołem NMM. Nie chcemy wejść z nimi w konflikt, za dużo sobie nawzajem zawdzięczamy, dlatego mam wrażenie, że ten spór został ulokowany między nami przez władze rządowe, bo to najprostsza droga. Na pewno jednak nikt jutro nie będzie siłą zabierał tych tablic z ECS.

Muzealnicy chcą negocjować z ECS...Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku z jednej strony stanowczo deklaruje, że to kierowana przez niego placówka jest jedynym i prawowitym właścicielem tablic, jednak z drugiej strony wyraża nadzieję, że konflikt uda się zażegnać polubownie.

Muzea w Trójmieście- Już wczoraj otrzymaliśmy sygnał, że ECS nie zamierza zwrócić nam tego zabytku. W związku z tym, musimy przeanalizować pod kątem prawnym możliwości, jakimi dysponujemy, aby odzyskać ten zabytek w drodze negocjacji. Jest rzeczą niecodzienną, że nie dotrzymuje się zawartych umów. Miejsce zabytków jest w muzeach, a nie w innych instytucjach, które nie mają takiego profilu. Pragnę przypomnieć, że tablice przetrwały [okres PRL - dop. red.] tylko dlatego, że opiekowało się nimi muzeum, które ma pewne doświadczenie i renomę w opiece nad zabytkami - komentuje Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego.

... ale nie bez końcaJeśli mimo tego nie uda się osiągnąć porozumienia na drodze negocjacji, Domżał zapowiada dochodzenie swoich roszczeń przed sądem. Biorąc pod uwagę stanowisko zaprezentowane przez dyrektora ECS na piątkowej konferencji, należy zakładać, że w taki właśnie sposób zostanie rozstrzygnięty konflikt o tablice.

- Wydaje się, że pozostaną nam już tylko zdecydowane kroki prawne, które przecież zawsze można podjąć w takiej sytuacji. Nie będziemy mieli wyjścia i powrót zabytku do naszych zbiorów trzeba będzie wyegzekwować na drodze sądowej - uzupełnia Domżał.
Dyrektor ECS liczy na to, że uda się dojść do porozumienia.

- Spór sądowy jest zawsze oznaką słabości i będzie trwał bardzo długo, wierzę, że uda się go uniknąć. Jestem w kontakcie z Narodowym Muzeum Morskim, dziękuję jego pracownikom za ich ważną rolę w zabezpieczeniu tablic w stanie wojennym - komentuje Kerski.
Historia tablic z postulatami Sierpnia '80

Tablice z postulatami powstały w sierpniu 1980 roku. Strajkujący spisali na nich 21 żądań, których spełnienia domagali się od rządu. Fizycznie zrobili to Arkadiusz Rybicki i Maciej Grzywaczewski.

Po podpisaniu porozumień i zakończeniu strajków tablice trafiły do siedziby "Solidarności" w Gdańsku. W 1981 roku przewieziono je do ówczesnego Centralnego Muzeum Morskiego. Miały być częścią wystawy poświęconej powstaniu "Solidarności". W tym czasie pracownicy muzeum wykonali kopie tablic. Gdy po wprowadzeniu stanu wojennego SB chciało zabrać tablice, pracownicy muzeum wydali im duplikat, a oryginał schowali.

W 2003 roku tablice zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

W 2010 roku, gdy ważyło się czy tablice trafią na wystawę do ECS, ówczesny dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego, Jerzy Litwin mówił:

- Mam nadzieję, że pozwolą nam zachować tablice. W końcu to my je uratowaliśmy.
Od ponad pięciu lat tablice prezentowane są w ramach stałej wystawy w Europejskim Centrum Solidarności.

Miejsca

Opinie (316) ponad 20 zablokowanych

 • (6)

  A komu one potrzebne?

  • 85 111

  • Styropianowcom sa potrzebne. (3)

   Zeby sobie mlodosc wspominali i zloty czas uwlaszczania z lat 90tych.
   Taki souvenir.

   • 16 16

   • Dzięki tej sytuacji stały się już symbol czegoś innego (1)

    Dla mnie to już symbol tego, że różni ludzie na górze mieli różne role wyznaczone przez władze związkowe, państwowe, służby i różne parcie na władzę, kasę i prestiż.

    Dla mnie większą pamiątką są zdjęcia tłumów, które brały udział w tych wydarzeniach sierpnia - zwykłych ludzi spoza świecznika, których łączyła idea i którzy wierzyli, że walczą o słuszną sprawę. Reszta to już tylko obrzucenie się błotem różnych stron politycznych. Mam to gdzieś.

    • 17 5

    • Tak. 10 mln ludzi

     zrobionych w bambuko.
     Amber Gold to przy nich amatorzy.

     • 19 3

   • Ile postulatów z 21 zostało zrealizowane przez 40 lat?

    • 2 0

  • Nie macie pojęcia

   z jaką prędkością wycinane są niepochlebne eceesowi opinie...

   • 15 9

  • No właśnie, dobre pytanie

   • 1 2

 • Zlikwidować ECS (27)

  • 366 203

  • Zlikwidować ECS ? (13)

   No może wtedy otworzyć muzeum tych co księżyc ukradli ? Przecież to oni walczyli z Krzyżakami z Niemcami oni założyli Solidarność a nie prezydent Lech Wałęsa.

   • 49 62

   • A to Lech Wałęsa walczył w Krzyżakami? (2)

    Widzę, że im starszy tym większe ego ma.

    • 61 21

    • (1)

     on tych Krzyżaków tu sprowadził!

     • 1 2

     • bolek może nie sprowadził krzyżaków bo za młody jest, ale za to niemców kosztem polski poważa jak samego siebie

      • 3 2

   • A co ma piernik do wiatraka, trollu?

    • 16 15

   • Bolek założył Solidarność ????? (8)

    założył sobie teczkę w SB.
    Solidarność założyli jej byli i obecni członkowie a nie zakręcony OTUA

    • 59 28

    • Obecni członkowie? (4)

     Duda i jego ratlerek?

     Śmieszny jesteś.

     • 34 35

     • Czaskowski twój kolega (3)

      próbuje gębę sobie wycierać Solidarnością.
      Szambolan wart poetyckiej Nurowskiej ( tej od mord obrzydliwych i ryji)

      • 31 25

      • Ah, wszędzie widzisz Trzaskowskiego

       Aż tak się PiS boi przegranych wyborów?

       • 24 31

      • Od mord i ryji to jest taki mały szeregowy poseł i to on z równie małym człowieczkiem który w czasie strajków stał tam gdzie ZOMO wycierają sobie gęby solidarnością, a mają z nią tyle wspólnego co ty.

       • 17 12

      • Kto to jest "Czaskowski"?

       • 4 1

    • Nie. Ty, Kaczyński, Duda i Macierewicz założyliście. Tablice są nierozerwalnie związane z Gdańskiem i Solidarnością, ale tą prawdziwą a nie kierowaną przez gościa który w tamtych latach stał pod stocznią z karabinem w ręku. Nie ma ona też nic wspólnego z morzem więc nie wiem czemu ma być w muzeum morskim. Niedługo te czuby przygarniają w sobie wszystko zadecydują że powinna być w muzeum na Jasnej Górze.

     • 19 11

    • Sylwek. Dziękuj że jeszcze mamy demokrację, bo '
     dzięki temu legalnie możesz robić z siebie i**otę

     • 8 1

    • Sławcio

     A Ty Sławku co robiłeś w latach 70-tych ubiegłego wieku? Byłeś już na świecie? Czy też może skakałeś z jednej kulki na drugą, a teraz uzurpujesz sobie prawo do oceny ludzi żyjących w tamtych czasach?

     • 8 3

  • ECS lewacka przybudówka (7)

   pisze historię na nowo.
   niech robi to na własny koszt i lewackich prezydentów wielkich miast.
   to sala BHP jest historyczna a nie pordzewiała kupa złomu z lewacką ideologią.
   P.S.
   Borusewicz mądralo, oddałeś pieniądze za loty do Gdańska aby wyprowadzić pieska .
   A co z mieszkankiem w Sopocie?

   • 48 34

   • dowcip roku ludzie żyjacy na socjalu i noekomuniści z PiS wyzywają od lewicy (4)

    • 29 26

    • Ciekawa teoria:) (3)

     Życie na koszt podatnika (vide ecs) to liberalizm w czystej postaci w wykonaniu po, nieprawdaż?

     • 24 14

     • mieszasz pojęcia. ale skoro to tobisz to nie ma sensu ci tłumaczyć bo i tak nie zrozumiesz (2)

      • 12 13

      • Niewiesz o czym piszesz, ale piszesz! Po co? (1)

       • 9 4

       • solidarnosc zalozyl balbina i tego sie trzymajmy

        • 6 7

   • na lotos garden party

    Olechnowicz dowozil borusewiczowi whisky bo my sie skonczyla

    • 6 1

   • Sprawdz najpierw co znaczy słowo "lewacki" bo głupio używać słów, któych znaczenia się nie zna.

    • 5 1

  • To gdzie ja będę pracować? (1)

   Przecież umiem tylko agitować!

   • 18 8

   • W spółkach skarbu państwa. Przecież to tam rodziny i znajomych z PISu zatrudniają.

    • 14 11

  • zlikwidować to można PiS tę grupe okradajaca wszystki i niszcacych Polskę (1)

   • 29 23

   • zdelegalizowac

    • 12 3

  • Zlikwidować NSZZ Solidarność, to darmozjady pasożytujące na dawnej prawdziwiej Solidarności.

   • 18 10

 • Jak dzieci w piaskownicy kłócące się o łopatkę. (8)

  Jeszcze robią to publicznie i na tyle głośno, że wszyscy na placu zabaw je słyszą.

  • 152 37

  • (1)

   Tak jest świetnie to ująłeś

   • 14 2

   • to niech odcpusza skoro to taka bzdura i tablice zostana w ECS gdzie są teraz.

    • 8 7

  • ojciec zostawił samochód dwóm synom (4)

   przez kilkanaście lat korzysta z niego jeden z nich. pewnego dnia, drugi z nich mówi - ej, pożycz mi samochód na 5 lat, podpiszemy umowę - i po 5 latach go oddam. Ok - mówi pierwszy, Mija pięć lat i drugi nagle - no co ty! to mój samochód przecież!!!

   • 8 3

   • (3)

    pisy zawlaszczaja czy im potrzebne czy nie

    • 6 8

    • (2)

     Anty pisy zawlaszczaja czy im potrzebne czy nie.

     • 6 6

     • (1)

      jak anty pisy moga zawlaszczac nie majac wladzy, zdarza ci sie kacprusiu czasami myslec?

      • 2 1

      • Tobie się nie zdarza.

       Pustka w czerepie!

       • 0 0

  • I to za nasze pieniądze...

   • 0 0

 • ECS nie ma z Solidarnością nic wspólnego! (35)

  Oddajcie tablice!
  A czy p. Kerski oddał juz mieszkanie komunalne ???

  • 330 157

  • solidarnośc

   A niby dzisiejsza Solidarnosc ma cos wspolnego z Solidarnoscią z tamtych lat . dzisiejszy zwiaxek nic nie robi dla pracownikow wrecz im przeszkadza . wspiera za to bardzo PIS . Wiec Solidarnosc to taka bojówka Pisu

   • 40 22

  • A może obecna Solidarność ma coś wspólnego z tą z 80 ?

   • 21 11

  • Dura lex sed lex (16)

   Skoro właściciel domaga sie zwrotu swojej własności to trzeba ją zwrócić.
   Ale środowisko Bolek+OTUA+PO+KOD itd. znane jest z tego, że przyjmuje tylko prawo korzystne dla nich. Tylko patrzeć jak zaczną kolejną pikietę pod hasłem demokracja i wolne sądy - może więc należałoby zachowywać się praworządnie i oddać tablice. Przecież NNM to też gdańska instytucja od lat obecna i zajmujaca się innymi obiektami i eksponatami muzealnymi. Kerski przywłaszczył sobie te tablice na własność? Wielki opozycjonista, który tamte lata spędzał w Niemczech i guzik się przejmował komuną w Polsce.

   • 43 16

   • Kwestia własności jest to bardzo mętna (13)

    Niestety wykonawcy tablic nie żyją

    • 6 20

    • taaa, mętna jak trzeba coś oddać (1)

     przecież podpisali wcześniej umowe wypożyczenia co oznacza, że przyjęli do wiadomości i wypożyczają przedmiot od właściciela.

     • 26 3

     • depozyt, tylko depozyt, muzeum nie jest wlascicielm

      • 4 11

    • nie ściemniaj (9)

     Żyje jeden z wykonawców tablicy oraz żona i dzieci -spadkobiercy drugiego wykonawcy tablicy. Mają jednoznaczny pogląd na temat miejsca, w którym tablice mają być udostępniane zwiedzającym to znaczy w ECS.

     • 11 23

     • umowa to umowa, co ma do tego pogląd tzw. osób trzecich

      • 17 4

     • napisy wykonano na własności Stoczni im Lenina, czyli skarbu państwa (1)

      tablice należą do państwa, a nie do tych co zamieszczali na nich napisy

      • 11 5

      • tamte państwo to komuna

       czyli tablice należą do SLD spadkobiercy PZPR ??
       właścicielami są osoby które je wykonały

       • 4 13

     • (2)

      pis prawo wlasnosci traktuje uznaniowo, nic dziwnego ze ludzie stracili zaufanie do nich

      • 5 13

      • Jeżeli do kogoś straciłam zaufanie, to do ECSu. (1)

       Szanowana instytucja tak się nie zachowuje! Pożyczone rzeczy należy zwracać!

       • 15 7

       • widocznie jakies korzysci zapewniaja ci rzadzacy, bo polacy maja jasny stosunek do nich i ich polityki niszczenia demokracji i obracania polski w ruine

        • 1 6

     • Oczywiście mają prawo mieć swój pogląd. (2)

      Jest to jednak tylko pogląd, bowiem te tablice mają właściciela i to on podejmuje decyzje.

      • 8 0

      • (1)

       wola wlascicieli jest by tablice byly eksponowane w ecs

       • 2 9

       • Właścicielem tablic nie jest wykonawca napisów.

        • 3 1

    • Nie wykonawca tablic,

     a wykonawca napisów. I co z tego, że nie żyje. Nie był ich właścicielem.

     • 9 3

   • (1)

    Pisanie, że Kerski czasy komuny spedził w Niemczech i tak walczył z reżimem to zaginanie prawdy. Ludzie w jego wieku z jego pokolenia wtedy to były dzieciaki i nastolatkowie, więc może trochę więcej obiektywizmu.

    • 4 0

    • Ale to fakt ze kierski siedzial sobie w raichu na socjalu.

     jak jeszcze bardziej fakt może być obiektywny ?
     wtedy gdy 2 plus 2 jest 5 bo to poprawne politycznie ??

     • 0 0

  • obecna solidarnośc nie ma nic wspolnego z dawna "Solidarnością" i tablicami (3)

   obecny związek to przybudówka partyjna, która nawet o swoich członków - robotników nie dba

   • 20 13

   • (2)

    Nie należysz to nie klam

    • 13 13

    • Do NSDAP też nie należałem (1)

     A widzę że to chorzy ludzie byli.
     Obecna "Solidarność" to wyłącznie ma nazwę wspólną. Mają w D przeciętnego szaraka, pracownika i związkowca. Teraz to zbrojne ramię PiSu...

     • 11 15

     • Przecież w ich własnych hotelach ludzie pracują na śmieciówkach.

      Tak to właśnie "solidarność" broni praw pracowników.

      • 8 7

  • (1)

   Nazwali się sami europejskim centrum i myślą że są najważniejsi. A jak powstanie miedzygalaktyczne centrum solidarności w Berlinie . Czy będzie ono mieć największe prawo do tablic?

   • 24 6

   • nazwali sie prawo i sprawiedliwosc a postepuja w sposob przeczacy tej nazwie

    • 2 16

  • Solidarność z Solidarnością

   nie ma nic wspólnego.

   • 9 6

  • Konstytucja Panie Kerski, Konstytucja (1)

   • 18 2

   • panie balbina prosze szanowac konstytucje

    • 4 8

  • Solidarnisc kolesi (1)

   Bolka

   • 8 1

   • dobrze scharakteryzowales obecna

    • 0 2

  • A potem latają z krzykiem konstytucja, konstytucja. (2)

   To jest normalne złodziejstwo. Pożyczyli tablice z Narodowego Muzeum Morskiego i odmówili zwrotu. Jak to inaczej nazwać?

   • 10 1

   • (1)

    w muzeum morskim tablice byly zdeponowane tylko przez tych ktorzy w czasach peerelu je ukrywali, odpychajacy jest ten ped rzadzacych obecnie do przywlaszczania zaslug i wytworow innych

    • 1 9

    • Ponieważ pracowałam wtedy w Centralnym Muzeum Morskim doskonale pamiętam jak było.

     Tablice były częścią wystawy i to nie panowie którzy wykonali napisy, wypożyczyli je na wystawę. Był tam również długopis Lecha Wałęsy i inne rzeczy. Po wprowadzeniu stanu wojennego, zostały ukryte.

     • 2 0

  • Chyba współczesna Solidarność nie ma nic wspólnego z starą Solidarnością.

   • 1 2

  • komunalne są dla mało zarabiających

   tak jest w całym świecie poza miastami mafijnymi.

   • 1 0

 • Grubo. (10)

  Będzie Wojna o Tablice.

  • 83 8

  • (6)

   Eło-mojżeszo-mesjanizm solidarnościowy, tablice okazały się być warte napalenia nimi w piecu.

   • 5 12

   • Jakby nie patrzeć są zabytkiem i (5)

    dla wielu zapewne Ważną Sprawą

    • 11 4

    • (1)

     Tak ważną, że chyba żaden z tych postulatów nie został spełniony, a ci co za tym stali, też nie zostali, bo zostali rozgonieni :-)

     • 14 2

     • No cóż...

      ale to nie zmienia faktu iż są zabytkiem...

      • 9 0

    • dla mnie już nie! kiedyś tak! (2)

     teraz...to zlepek zdań, które wszyscy olali!

     • 9 3

     • Ja wiem czy wszyscy? (1)

      Nie generalizowałbym aż tak.

      • 4 5

      • napewno ci ktorzy obecnie wyciskaja polske jak cytryne dla wlasnych korzysci

       • 2 0

  • (2)

   Ano bedzie. Chca zaczynac to beda mieli powtorke z 80 r. A najlepiej gdyby polnocna i zachodnie Polska oglosila niepodleglosc

   • 4 15

   • a co z Krakowem?:-) (1)

    Zakopane też mi się podoba, /mimo pazerności/

    Niektórzy Ci odpowiedzą:

    "Po co nam Warszawa skoro mamy Berlin?"

    • 17 3

    • albo pekin

     • 0 2

 • ECS (4)

  na mieszkanie+ zamienić. fajny parking podziemny i widok z tarasu. Ze 100 rodzin miałoby jak w raju

  • 135 60

  • Prezes już ma Mieszkanie+ z ECS (1)

   Dostał mieszkanie służbowe na nasz koszt.

   • 14 3

   • kacper tez na nasz koszt zalozyl niby biznes a potem splajtowal

    • 1 5

  • ecs

   Kosztowalo dzieki tuskowi prawie 200 mln zl, pierwsza szklans pomorza Borusewicz dostal 5 baniek za to

   • 2 1

  • ECS

   zamienić na mauzoleum tych co ukradli księżyc

   • 1 0

 • ECS to najlepsze miejsce tablic (10)

  Jako Wielki sympatyk obecnej władzy jestem za !!! Poza podziałami miejsce na tablicy jest w europejskim centrum solidarności

  • 77 179

  • Nic dziwnego że jako wielki sympatyk obecnej władzy w Gdańsku wspierasz bezprawne działa ECS.

   • 24 6

  • Jak zwykle podwójne standardy (2)

   Pisiory obrońcy własności i np. reklamozy, ale tylko dopóki im pasuje.

   • 5 13

   • hmm (1)

    a czyja nielegalna reklama wisi we Wrzeszczu? Podpowiem - nie jest to urzędujący prezydent

    • 14 1

    • Pełno tych nielegalnych reklam w całym mieście.

     Trzeba pilnować czy będzie kara!

     • 0 0

  • Dobry tekst z tym miejscem na Tablice.... (2)

   Tak. Jest tam miejsce na pokazywanie Tablic.
   Zaraz obok teczek SB byłych konfidentów.

   Aby szerzyć do końca te europejskie wartości powinna być jeszcze Wystawa Stała pt.:
   - "Wartości Europejskie a utrudnianie pracy w krajach unii polskich kierowców TIR"
   lub
   - "Praworządność a możliwości działania polskich firm usługowych w Zachodnich Krajach Unii"
   lub ewentualnie:
   - "Nord Stream 2 a szerzenie wartości demokratycznych w Europie Wschodniej".

   • 10 3

   • (1)

    Ewentualnie: "Polskie agencje opiekunek, a przestrzeganie przez Niemcy praworządności w UE".

    • 14 1

    • oczywiscie pisiory woleliby aby przez megafony nadawano tam nonn-stop apel smolenski

     • 0 4

  • Nie wyrażam zgody na zawłaszczenie tego cennego symbolu dziedzictwa - powiedziała wdowa (2)

   Ale to właśnie ECS zawłaszczyło tablice wiec jak rozumiem ona nie wyraża na to zgody i jest za ich zwrotem do NNM. A może to ja mam jakąś nienormalną logikę?

   • 14 2

   • (1)

    tak, niestety masz "jakąś nienormalną logike"

    • 0 4

    • A ty masz dziury w mózgu!

     • 0 0

 • Ponad prawem (12)

  To pokazuje jakie jest podejście władz ECS do prawa, prawo własności ich nie dotyczy. Jak potem obywatel ma zaufać władzy jeśli pokazuje że jest ponad prawem.

  • 210 69

  • To sie wpisuje

   w filozofie TKM, ktora przyswieca styropianom odkad sie dorwali do wladzy.
   Swoja droga to g. mnie te tablice obchodza.

   • 11 6

  • (5)

   ale to nie jest własność muzeum, sąd rozstrzygnie czyje tablice są.

   • 7 20

   • Jeśli nie jest własnością muzeum to czemu ECS podpisało z nim umowę na wypożyczenie tablic? (4)

    • 29 2

    • Pamiętaj kto powoływał ECS i kto nim faktycznie rządził (3)

     Ludzie pranika Budynia mogli podpisać wszystko tak jak i wyprzeć się wszsytkiego co podpisali alebo zmienić zdanie bo cos przestało im sie podobać.

     • 22 3

     • (2)

      czemu pisy wypieraja sie zawsze wtedy kiedy cos im nie na reke, jeszcze nie slyszalem z ich ust przepraszam, no chyba ze zostana przymuszeni przez sad

      • 3 10

      • (1)

       czemu anty pisy wypieraja sie zawsze wtedy kiedy cos im nie na reke, jeszcze nie slyszalem z ich ust przepraszam, no chyba ze zostana przymuszeni przez sad

       • 7 1

       • jakas zabawna papuga udziela sie na forum, ale jak to papuga zupelnie nie rozumie tego co powtarza, w ramach eksperymentu proponuje papudze powtarzanie frazy "spal do poludnia"

        • 0 1

  • Ty lepiej zobacz (3)

   jakie maja podejscie do prawa Duda,Morawiecki ze o Kaczyńskim nie wspomne.Od 5 lat w ich mniemamiu prawo to oni !

   • 11 28

   • Super. (1)

    Usprawiedliwiasz łamanie prawa tym, że inni też je łamią? Skąd się biorą tacy ludzie?

    • 9 2

    • usprawiedliwiasz lamanie prawa przez obecnych wladcow poski bo to twoi przewodnicy? skad biora sie tacy ludzie?

     • 2 3

   • dokladnie tak

    • 1 2

  • autorzy są właścicielami a nie zomowiec

   • 4 8

 • (1)

  Jeśli robią takie problemy ze zwrotem powierzonego im eksponatu to więcej żadne muzeum niczego im nie udostępni. Nie będzie nowych wystaw.

  • 175 29

  • No faktycznie problem

   Oprocz wycieczek szkolnych i emerytowanych styropianowcow to tam wala tlumy na te wystawy.

   • 12 5

 • Wszędzie ta polityka. (5)

  Znowu zabawa trwa. To nasze muzeum a tamto wasze. To nasza spuścizna a to wasza. Podziały i podziały.

  Stołki już wtedy przy stole zostały podzielone. Komuszki dostali parasol bezpieczeństwa by móc funkcjonować w nowym ustroju. Lustracji nie było i nie będzie.

  Człowiek chciałby być dumny a nie jest. Bo z czego być dumnym?

  Wszystko rozj...ne w drobny mak. Stocznia Gdańska to dziś symbol upadku a nie zwycięstwa.

  • 136 7

  • To kolejny raz nasza kochana prezydent rozkręca aferę

   I robi z siebie poszkodowaną. Teraz metodą "na tablice".

   • 15 4

  • też mam tylko jedno pytanie... co ze stocznią ? (2)

   • 2 0

   • Pinokio obiecał reaktywację (1)

    nawet stępkę poświęcił z biskupem. Gorzej z realizacją obietnic, bo stępka nadal rdzewieje a państwowe stocznie leżą na łopatkach w Radomiu

    • 5 5

    • pinokio osobiscie odbieral tez maseczki z najwiekszego samolotu swiata ktore potem okazaly sie bublem, pol roku pandemii minelo a obiecanych respiratorow jak nie bylo tak nie ma

     a nos coraaz dluzszy

     • 4 4

  • kaczynscy jak widac nie zadowolili sie przyznanym im stolkiem, pstanowili rozepchnac sie i wziac wszystko

   • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane