• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mniej chrztów, komunii i ślubów - raport Instytutu Statystyki Kościoła

Szymon Zięba
14 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Z oficjalnych statystyk Kościoła katolickiego wynika, że spada liczba wiernych aktywnie uczestniczących w życiu Kościoła. Z oficjalnych statystyk Kościoła katolickiego wynika, że spada liczba wiernych aktywnie uczestniczących w życiu Kościoła.

Coraz mniej chętnie posyłamy dzieci do I Komunii Świętej, pary nieco rzadziej decydują się na śluby kościelne, spada także liczba wiernych w kościołach i dzieci uczęszczających na lekcje religii - wynika z raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Sprawdziliśmy, jak te liczby wyglądają w parafiach archidiecezji gdańskiej.



Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone


Jak często chodzisz do kościoła?

Najnowszy raport dotyczy danych z 2019 r., czyli sprzed wybuchu epidemii koronawirusa. Wynika z niego, że - w porównaniu do 2018 r. - systematycznie spada liczba osób zainteresowanych przystąpieniem do sakramentów świętych.

I tak w ubiegłym roku w Polsce ochrzczono 372,9 tys. dzieci, czyli o ponad 3,5 proc. mniej niż w 2018 r. Liczba chrztów zmniejszyła się także w diecezji gdańskiej. Podczas gdy dwa lata temu do sakramentu przystąpiło 11 934 osób, rok później było ich 11 236.

O ile liczba chrztów może być skorelowana ze spadkiem liczby urodzeń dzieci, to z raportu wynika także, że dużo mniej chętnie rodzice posyłali dzieci do I Komunii Świętej. Jeszcze dwa lata temu w parafiach diecezji gdańskiej po raz pierwszy do sakramentu przyjęcia eucharystii przystąpiło 13 773 dzieci. W 2019 r. liczba ta spadła do 6788.

Mniej chętnych było także do bierzmowania: 8728 osób w 2018 r. i 8034 rok później.

Rok do roku w parafiach diecezji gdańskiej zmalała także liczba ślubów kościelnych z 3541 do 3028.

Statystyki przystępowania do sakramentów świętych:

Mniej osób na mszach i przystępujących do komunii



W raporcie Instytutu Statystyki Kościoła autorzy wskazali także wskaźniki tzw. communicantes oraz dominicantes.

Za pomocą wskaźnika communicantes oblicza się odsetek katolików przyjmujących Komunię św. w trakcie niedzielnej eucharystii w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. W archidiecezji gdańskiej wskaźnik ten wynosił 17,2 proc.

Wskaźnik dominicantes wskazuje odsetek katolików uczęszczających na niedzielną eucharystię w odniesieniu do ogólnej liczby zobowiązanych. W parafiach diecezji gdańskiej określono go na 35 proc.

To liczby zbliżone do średniej krajowej, gdzie wskaźnik dominicantes w 2019 r. wyniósł 36,9 proc., zaś communicantes 16,7 proc.

Autorzy raportu wskazują, że w stosunku do 2018 r. oznacza to spadek wskaźnika dominicantes o 1,3 punktu procentowego, zaś communicantes 0,6 punktu procentowego.

- Najwyższy wskaźnik dominicantes odnotowano w diecezji tarnowskiej (70,8 proc.), rzeszowskiej (62,1 proc.) i przemyskiej (58,5 proc.). Najniższy zaś szczecińsko-kamieńskiej (23,3 proc.), łódzkiej (23,6 proc.) oraz koszalińsko-kołobrzeskiej (23,8 proc.).
Badania przeprowadzono w 20 października 2019 r. w parafiach katolickich w Polsce.

Mniej dzieci na religii, choć wciąż wysoki odsetek



W statystykach ujęto także odsetek uczniów uczęszczających w roku szkolnym 2019/2020 na lekcje religii. Średnia dla kraju wyniosła 87,6 proc. Najwyższy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii odnotowano w diecezji pelplińskiej (99,2 proc.), rzeszowskiej (97,9 proc.) i przemyskiej (97,9 proc.), zaś najniższy w diecezji łódzkiej (76,2 proc.), warszawskiej (76 proc.) oraz warmińskiej (70 proc.).

Jak "wypisać się" z Kościoła katolickiego? Internauci szukają informacji o apostazji



W parafiach diecezji gdańskiej na katechezę uczęszczało 84 proc. uczniów.

Dla porównania, w roku szkolnym 2018/2019 na lekcje religii w placówkach edukacyjnych uczęszczało 88 proc. uczniów. Najwyższy odsetek uczniów uczęszczających na lekcje religii odnotowano w diecezji pelplińskiej, rzeszowskiej i przemyskiej - na poziomie 99 proc. Zgodnie z danymi z 34 diecezji w 1949 placówkach edukacyjnych prowadzone są lekcje etyki, na które uczęszcza 1 proc. uczniów. Co istotne - w powyższych statystykach nie ujęto parafii diecezji gdańskiej, z której nie dostarczono danych.

Więcej Kościoła w internecie



Na koniec warto wspomnieć o tym, że Kościół coraz chętniej promuje się w sieci. W skali kraju w 2019 r. własną stronę internetową posiadało 62,6 proc. parafii (o 7,5 punktu procentowego więcej niż w 2016 r.), 6,4 proc. było w trakcie jej przygotowywania, zaś 31,1 proc. nie posiadało strony internetowej. W 2019 r. 24,5 proc. parafii katolickich posiadało własny profil w mediach społecznościowych (o 8 punktu procentowego więcej niż w 2016 r.).

Opinie (399) ponad 20 zablokowanych

  • Zmierzch KK w Polsce

    Polecam apostazję. W tych czasach posyłać dzieci prosto w łapy tych, co mają "pokusy" i nie ma z tym problemu, to ultragłupota. Idźcie do protestantów, Bozia ta sama. Albo lepiej: zrozumcie, ze w 2020 wierzyc w te zabobony to wstyd. Zero kościółka, zero chrztów, zero religii w szkole, zero mszy, zero komunii i slubów kościelnych, tym się kieruję w życiu i jest mi bardzo dobrze, a i innym staram się czynić dobro tylko. Z własnej potrzeby a nie strachu przed jakims strasznym panem w niebie ;-)

    • 6 3

  • Zaorać

    Opodatkować jak każdego.
    Zakaz dawania kasy na sukienkowych, niech sami zarobią, lub wierzący z własnej kieszeni utrzymuje ich6
    Wywalić z dala od polityki. I ze szkół.
    Konstytucją mówi jasno. Państwo jest świeckie

    • 6 1

  • Powody odchodzenia od kościoła są znane:

    kasa, postawa biskupów, Rydzyk i podobni, ukrywanie przestępstw, powiązania z rządem, rozwody prawicowych polityków i potem chuczne śluby, narzucanie swoich ideałów, szczucie na innych np LGBT, aborcja itd.... Długo można wymieniać.

    • 6 2

  • W całej Europie zaraza a trojmiasto.pl liczy wiernych

    Co za bzdura . Martwcie się lepiej o poziom swoich artykułów . A co do religijności Polaków to muszę powiedzieć , że trzeba nam tylko zazdrościć . Prawdziwa wiara jest w sercu nie na plakatach , statystykach i sprawozdaniach . Bieganie po ulicach i mazanie po ogrodzeniach kościelnych to dziecinada a nie zmierzch Kościoła jak niektórzy piszą .

    • 1 5

  • Co tu dużo mówić, zaczyna się w końcu normalność... ale to proces na wiele lat.

    • 6 0

  • Wszystkie, niemal 400 opinii opiera się

    na niezrozumieniu różnicy pomiędzy stosunkiem do Boga a stosunkiem do Jego urzędników.

    • 2 3

  • Religia wprowadziła do mojego życia wiele strachu i stresu.

    Przez kilka lat się miotałam, wierzę czy nie wierzę...wmawiałam sobie że wierzę bo to przecież całe życie opierało się na Bogu a jak teraz usłyszy moje myśli to kara będzie ;). Religia to ciężki stan - stan strachu.
    Ale w końcu dorosłam do swojej decyzji i teraz spokojnie patrzę na życie bez balastu religii.

    • 0 1

  • W przyszłości będą się uczyć o nas na historii

    ludzie przez wieki wymyślali sobie religie... uważali się za myślących, ale jednak potrzebowali wierzyć w nielogiczne. Niektórzy używali religii jako narzędzia do zdobywania władzy i pieniędzy. Inni zaś siali dobro, które im bóg miał dać - jakby bez tego mieliby być źli.
    Ciekawe jaka data do upadku :)

    • 1 1

  • Ślub koscielny dzisiaj to

    ...że cię nie opuszccze do nastepnego ślubu kościelnego...niech sie nie dziwia że ludzie przestali ich brac na powaznie zresztą do kościoła katolickiego rodzice wpisali nas jak byliśmy nieświadomymi niemowlakami a powinniśmy wybierać świadomie jako dorośli ludzie religię ktora chcemy wyznawac ,modlic sie też mozemy bez pośredników

    • 2 0

  • jeśli chodzi o lekcje religii to często nawet osoba wierząca zainteresowana swoją wiarą nie ma siły na te lekcje. Podręczniki nie są interesujące, katecheci nie potrafią uczyć bądź nie omawiają istotnych lub nawet podstawowych tematów. Paręnaście lat nauki a nikt mnie nie nauczył nawet części mszy, historii mszy. W klasie maturalnej religię wepchnięto na dwie ostatnie godziny lekcyjne bardzo późno pod koniec dnia więc się wypisałam żeby mieć jeszcze siły na naukę do matury. Nauka do komunii czy bierzmowania z księżmi w moim kościele była ok, religia z katechetą w szkole była porażką.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane