• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Moment potrącenia pasażera wysiadającego z tramwaju

Maciej Korolczuk
1 lipca 2022, godz. 12:00 
Opinie (651)

Chwila nieuwagi - tyle zazwyczaj potrzeba, by doszło do wypadku. Boleśnie przekonał się o tym mężczyzna wysiadający z tramwaju na ul. OliwskiejMapka w Gdańsku. Kierująca toyotą nie ustąpiła mu pierwszeństwa i doszło do potrącenia. Policja apeluje, by w rejonie przystanków znajdujących się wprost na jezdni szczególną ostrożność zachowywali i pasażerowie, i kierowcy.Czy wysiadając z tramwaju upewniasz się, że z boku nie nadjeżdża samochód?

Do groźnie wyglądającego potrącenia pasażera wysiadającego z tramwaju doszło w poniedziałek, 20 czerwca na ul. Oliwskiej w Gdańsku, o czym informowali nasi czytelnicy w Raporcie z Trójmiasta.

Przystanek tramwajowy znajduje się tam bezpośrednio na jezdni i oznakowany jest charakterystycznym zygzakiem. To z niego pasażerowie wsiadają do tramwaju i z niego wysiadają.

Kierowcy, widząc zatrzymujący się na jego wysokości tramwaj, mają bezwzględny obowiązek zatrzymania.

Niestety w tym przypadku było inaczej.

- Kierująca toyotą 29-letnia mieszkanka Gdańska, jadąc prawym pasem ruchu ul. Oliwskiej, na wysokości przystanku tramwajowego, podczas omijania tramwaju nie zastosowała się do obowiązku zatrzymania pojazdu, by zapewnić pieszym swobodne dojścia do chodnika i potrąciła wysiadającego z tramwaju mężczyznę, który został przewieziony do szpitala. Policjanci sprawdzili stan 29-latki alkomatem. Kobieta była trzeźwa. W związku z rażącym naruszeniem przepisów ruchu drogowego policjanci zatrzymali prawo jazdy kierującej toyotą - mówi Magdalena Ciska, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Kierowca musi się zatrzymaćCałe zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamerę tramwaju. Publikujemy je jako pierwsi ku przestrodze, aby pokazać, że chwila nieuwagi na drodze może doprowadzić do poważnego wypadku.

- Apelujemy o zachowanie ostrożności na drodze oraz stosowanie się do przepisów ruchu drogowego - dodaje Ciska. - Zgodnie z art. 26 pkt 6 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność przy przejeżdżaniu obok oznaczonego przystanku tramwajowego nieznajdującego się przy chodniku. Jeżeli przystanek nie jest wyposażony w wysepkę dla pasażerów, a na przystanek wjeżdża tramwaj lub stoi na nim, kierujący jest obowiązany zatrzymać pojazd w takim miejscu i na taki czas, aby zapewnić pieszemu swobodne dojście do tramwaju lub na chodnik. Przepisy te stosuje się odpowiednio przy ruchu innych pojazdów komunikacji publicznej.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (651)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.