Fakty i opinie

Motorniczowie i kierowcy będą wydawać resztę

Nowa umowa zobliguje motorniczych do posiadania drobnych pieniędzy do wydawania reszty dla podróżnych.
Nowa umowa zobliguje motorniczych do posiadania drobnych pieniędzy do wydawania reszty dla podróżnych. fot. Krzysztof Mystkowski / KFP

1 stycznia ma zacząć obowiązywać nowa 10-letnia umowa na przewóz osób komunikacją miejską w Gdańsku. W dokumencie znalazły się zapisy m.in. o planowanym wprowadzeniu jednakowej odzieży dla kierowców i motorniczych. Kierujący będą mieli też obowiązek posiadania drobnych pieniędzy do wydawania reszty przy zakupie biletów wewnątrz pojazdu.W jaki sposób kupujesz bilet na przejazd tramwajem lub autobusem?

u kierowcy, dlatego cieszę się z możliwości wydawania reszty 15%
w automacie biletowym 18%
w kiosku lub sklepie 12%
przez aplikację mobliną 10%
mam bilet okresowy 28%
nie kupuję biletów, jeżdżę na gapę 7%
nie korzystam z komunikacji publicznej 10%
zakończona Łącznie głosów: 2971
Z końcem roku wygasa umowa Zarządu Transportu Miejskiego z ZKM na przewóz pasażerów w komunikacji miejskiej. Nowa umowa ma obowiązywać od 1 stycznia 2017 aż do 2026 roku i właśnie kończy się ostatni etap negocjacji jej warunków między organizatorem a operatorem. Prace nad dokumentem trwają już pół roku, ale na umowie wciąż brakuje podpisów. W ubiegłym tygodniu w siedzibie ZKM odbyły się kolejne spotkania władz obu spółek, na których omawiano ostatnie szczegóły.

- Umowa nie jest jeszcze podpisana. Trwają negocjacje - informuje Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy ZTM w Gdańsku.
W obszernym, ponad 100-stronicowym dokumencie, ZTM reguluje warunki współpracy z ZKM, pojawia się tam także dużo kwestii technicznych i specjalistycznych, które dla pasażerów nie mają większego znaczenia. Jest też kilka zapisów, które z pewnością ich ucieszą. Wcześniej w dokumencie wiążącym ZTM z ZKM ich brakowało, albo też nie były egzekwowane.

Kierowca będzie musiał wydać resztę

Jedną ze zmian, którą pasażerowie będą mogli odczuć od nowego roku, jest konieczność posiadania przez kierowców drobnych pieniędzy do wydawania reszty oraz zapewnienie w pojazdach ciągłej sprzedaży biletów.

"W momencie rozpoczynania pracy na linii, kierowca zobowiązany jest dysponować kwotą co najmniej 20 zł w drobnych monetach, w celu wydawania reszty pasażerom, którzy zamierzają nabyć bilet. Kierowca zobowiązany jest dysponować taką liczbą biletów papierowych, która zapewni ciągłą sprzedaż do zakończenia pracy kierowcy w danym dniu, przy czym w każdym momencie pracy, za wyjątkiem ostatniego kursu pojazdu w danym dniu, kierowca musi posiadać co najmniej 5 biletów 24-godzinnych (ulgowych i pełnopłatnych) oraz co najmniej 10 biletowych z każdego ze wszystkich pozostałych rodzajów wymaganych do sprzedaży na danej linii (ulgowych i pełnopłatnych). Sprzedaż biletów może się odbywać tylko w czasie postoju pojazdu" - czytamy w projekcie nowej umowy.

Dotychczas motorniczowie i kierowcy autobusów mogli odmówić pasażerowi sprzedania biletu, gdy nie otrzymali w zamian odliczonej gotówki. Ponadto pasażer wchodzący do pojazdu bez ważnego biletu i zamierzający go kupić u kierowcy czy motorniczego, ma mieć teraz gwarancję, że dokona transakcji. Wcześniej różnie z tym bywało i zdarzało się, że pasażerowie, którzy nie zdążyli wysiąść na najbliższym przystanku otrzymywali mandat za jazdę bez ważnego biletu.

Jednakowy ubiór i kwestie techniczne

Nowa umowa obliguje kierowców ZKM do zmiany wizerunkowej. Do tej pory kierowcy musieli być ubrani schludnie, ale w ubiorze panowała dowolność. Odtąd będą oni musieli być ubrani w jednakowe ubrania (jednobarwne, granatowe spodnie, jasnoniebieską koszulę i krawat lub apaszkę - w przypadku kobiet). Odzież powinna też posiadać w widocznym miejscu logo i nazwę przewoźnika. Zmiany nie wejdą w życie od razu. Ustalono okres przejściowy wynoszący co najmniej 6 miesięcy.

Wśród nowych zapisów znalazły się też kwestie techniczne. Nowością - ale w bliżej nieokreślonym czasie - ma być inauguracja systemu zliczającego pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej. Takie urządzenia posiadają już tramwaje typu Pesa Jazz, ale na razie są one nieaktywne.

Operator w ramach umowy ma też zwrócić większą uwagę na prawidłowe działanie ramp i pochylni dla wózków inwalidzkich oraz sprawny tzw. "przyklęk" (system przechylania podłogi po stronie drzwi wejściowych, aby ułatwić wsiadanie i wysiadanie z pojazdu).

W umowie zawarto też kilka punktów uzupełniających kwestię używania w pojazdach klimatyzacji. W jednym z nich czytamy, że włączenie nadmuchów zimnego lub ciepłego powietrza miałoby się odbywać... tylko po wysłaniu takiego polecenia mailem przez ZTM. Na szczęście przepis został jednak zmieniony i o tym, czy włączyć klimatyzację będzie decydować obecny w pojeździe kierowca, a nie dyżurny ruchu w centrali.

Dyskusja o nowych technologiach

W projekcie umowy znalazły się też propozycje zainstalowania w pojazdach ładowarek USB do urządzeń mobilnych, dodatkowych monitorów, na których wyświetlane by były informacje Urzędu Miasta czy dodatkowy wyświetlacz na przedniej szybie prezentujący numer linii. Na razie jednak nie wiadomo, które z powyższych zapisów pozostaną w dokumencie, który ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia.

Punktów spornych było więcej. W toku negocjacji dyskutowano też o czasie pracy kierowców (mają mieć teraz większą gwarancję wykorzystania przysługujących im przerw), wyeliminowaniu z rozkładów jazdy sytuacji, które generują opóźnienia (gdy autobus kończący trasę na jednym końcu miasta ma się włączyć w ciągu kilkunastu minut do innej linii na drugim końcu).

W piątek ma zostać rozstrzygnięty przetarg na usługi przewozowe na terenie Gdańska i gmin sąsiednich w latach 2017-2024. Wcześniej do postępowania wpłynęło wiele pytań i uwag. Potencjalni oferenci mieli zastrzeżenia do zapisów w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia, które wg nich faworyzowały dotychczasowych przewoźników.

Opinie (638) ponad 20 zablokowanych

 • Koniec świata (12)

  Byle zawsze dużo tej reszty oddawali

  • 25 45

  • A...jak nie będzie miał biletów? (2)

   Mogę jechać na gapę???

   • 2 5

   • (1)

    W twoim przypadku i tak mamusia i tatuś płacą (za bilet i mandat)

    • 9 1

    • najważniejsze, że kierowcy będą nosić krawaty; w końcu kierowca w krawacie jest mniej awanturujący się

     a jak będzie niegrzeczny, to pasażer ma za co go złapać

     • 2 3

  • Porażka ZTM ale jak komuna rządzi to zawsze będzie kijowp

   Pozdrawiam komunę i ich chore przemyślenia. Kierowca powinien mieć przerwę 45 min nie zależnie od spóźnienia. Ale w Zkm Maciek układa rozkłady któremu Wujek pan były prezes załatwił prace to chłopak nie myśli ))))

   • 27 1

  • No i wyszła prawda (1)

   "czy włączyć klimatyzację będzie decydować obecny w pojeździe kierowca, a nie dyżurny ruchu w centrali" - a zawsze wmawiali, że klimatyzacja włącza się automatycznie. Sami siebie zaorali, publikując to.

   • 4 7

   • Kierowca ma przycisk włącz/wyłącz a czujniki decydują a tym czy chodzi klimatyzacja czy tylko nawiewy, czy ogrzewanie

    • 8 0

  • zlikwidować (2)

   Tą poje... Sprzedaż przez kierowców ! Zamiast jechać to sprzedaja bilety i marnują czas !!!! czy nie można założyć w komunikacji wiejskiej automatów do sprzedaży biletów? Tak jak to jest np we Wrocławiu albo Krakowie?

   • 35 0

   • Racja

    Pewnie za 10 lat nowa umowa wtedy będą się tym chwalić jaką to mamy nowoczesną wygodę a że nie z duchem czasu...

    • 10 0

   • no problem że nie na każdym przystanku są automaty

    np.W Bydgoszczy nie dość że nie ma automatów wszedzie to Pan kierowca mówi że nie sprzedaje. jedziesz z Gdańska automat na dworcu nie działa Pan motorniczy mówi, że jest napisane tylko na początkowym i po godzinie 19 więc na najbliższym wysiadasz i szukasz gdzie kupić. masakra. nie polecam....

    • 0 0

  • Wow nie no poważnie wow!

   • 1 0

  • Zapomnijcie ze zdazycie na jakie kolwiek skomunikowanie. Zycze milego oczekiwania na nastepny nocny !!!!

   • 9 0

  • Automat z możliwością płatności kartą w tramwaju

   albo możliwość jazdy na gapę do najbliższego przystanku z automatem. To by się przydało. To żadna łaska że wydają resztę. News jak z PRL

   • 2 0

 • Kierowca i motorniczy niech kieruje pojazdem a ne zajmuje się sprzedażą biletów. (73)

  Moim zdaniem powinno się zlikwidować sprzedaż biletów u prowadzącego pojazd, sprzedaż biletów zajmuje nie raz wiele minut. Wkurzające jest jak we Wrzeszczu PKP wsiadają osoby i na początkowym kupują bilet u kierowcy, gdzie na przystanku stoi biletomat i dookoła pełno jest kiosków.

  Może tak jak na poczcie zaraz zostaną wprowadzone do sprzedaży kalendarze, czasopisma i rajstopy? ;-)

  • 839 44

  • opóżnienia (3)

   niech pasażerowie póżniej nie marudzą że są opóżnienia jak nieraz wsiada 3 i kupuje bilety-też jetem za zminilizowaniem sprzedaży biletów w autobusach

   • 137 7

   • jest na to kilka sposobów

    dlaczego żaden z nich nie zostanie wprowadzony?
    dlaczego trzymać się czegoś co jak wiemy jest problematyczne i dla pasażera i dla kierowcy?
    dlaczego? dlaczego? dlaczego? (zniszczyłas harmonię :))

    • 18 3

   • W Ztm banda debili pracuje

    Ja wprowadza kupno biletów u kierowcy z wydawaniem pieniędzy to specjalnie będę kupował u kierowcy. 50 zł i niech wydają

    • 11 4

   • !!!

    A biletomaty w autobusach i tramwajach!!!
    Co za problem?!
    W Warszawie taki system ma się bardzo dobrze.

    • 7 0

  • w lato z osowej wracalem to na lotnisku (1)

   22minuty bilety sprzedawał kierowca następny autobus zdążył podjechać hahaha tragedia z dramatem hehe

   • 90 4

   • bo w lato to oczywiste ze wiecej ludzi przylatuje nad polskie morze, bo tanio jest to wlasnie korzystaja

    z tanich linii lotniczych, tanich biletów komunikacji miejskiej i korzystaja z tanich biedronek i lidlów. to cala tajemnica dlaczego czeka sie 22 minuty latem gdzie zima nic takiego nie ma miejsca, żaden dramat zimą się nie odbywa. tak to sie odbywa, tak to sie dzieje

    • 3 7

  • odp (11)

   Moim zdaniem bilety u kierowcy dalej powinny byc dostepne, ale za 10zl szt aby awaryjnie jedynie miec mozliwosc zakupic, a nie traktowac jako dodatkowe miejsce na zakup, by pozniej generowac opóznienia pojazdow. (a z 10zl jatwiej w razie czego wydac :)

   • 93 11

   • (7)

    Co za bzdury.
    Wystarczą automaty w pojazdach i problem rozwiązany.

    • 103 4

    • (6)

     Aż dziś jeszcze ze nie można płacić zbliżeniowa karta.

     • 28 0

     • we Wrocławiu (4)

      W tramwajach można zblizeniowo. Super rozwiązanie

      • 41 0

      • a w Krakowie (3)

       Są automaty w każdym pojeździe

       • 35 0

       • ponoć w Olsztynie też

        • 10 0

       • tylko w 3M (1)

        Nic się nie da zrobić bo to niby jakieś koszty. A przecież wiadomo że i tak my to wszystko opłacimy

        • 17 1

       • dokładnie, płacimy straconym czasem i ceregielami i nerwami

        to ja już wolę raz zapłacić, zainwestować
        a potem płacić za utrzymanie
        jeśli ma mi to zaoszczędzić czasu i nerwów,
        chyba wszyscy myślimy podobnie w tej sprawie,
        jest większy ruch, Trójmiasto rośnie, komunikacja jeździ częściej
        i musi być bardziej precyzyjna niż kiedyś
        no i kioski zniknęły a alternatywy brak
        (na razie to mamy Alternatywy 4)

        • 5 1

     • Tak powinno być,

      albo zbliżeniowo, albo odliczona kwota.

      • 26 1

   • (2)

    w zacofanym Cagliari bilet autobusowy w kiosku albo budzie z lodami kosztuje bodaj euro, a u kierowcy euro dwadzieścia i jest to na bilecie wyraźnie napisane. bilety w kiosku i u kierowcy róznią się, te u kierowcy mają taki zielony pasek, żeby nie było pokusy kombinować. niewielu pasażerów kupuje u kierowcy.

    a u nas panieniedasię. lisictwo.

    • 24 3

    • w UK przy kierowcy jest wrzutnia na monety, bilecik się drukuje, urywasz go sobie i koniec zakupu

     wszyscy są zadowoleni,
     (reszty się nie wydaje, biletów papierowych albo się w ogóle nie sprzedaje
     albo są tylko na dworcu autobusowym w centtrum miasta :))
     w niektórych miastach, coraz częściej, są miesięczne zbliżeniowe,
     karty prepaid zbliżeniowe w stylu Oyster w Londynie,
     oczywiście komórką zbliżeniowo lub komórką przez aplikację,
     domyślam się, że pieniędzy ktoś nie chce na to przeznaczyć,
     Rząd? Może o dotację trzeba wystąpić, nie wiem.
     Zróbcie coś!

     • 8 2

    • pamiętam, że u nas też tak kiedyś było (lata`90 - bilet u kierowcy był odrobinę droższy), ale przez krótki czas, bo okazało się że uchwała rady miasta jest niezgodna z jakimiś tam przepisami i wycofali się z .tego pomysłu.

     • 9 1

  • Masz rację (7)

   Ktoś zapomniał, z jakiego powodu był ostatnio dzwon tramwajów pod Żakiem? Motorniczy wydawał resztę...

   • 43 4

   • A w ogóle ciekawe, jak będą egzekwować ten przepis? (2)

    Przecież kierowca może powiedzieć, że całą resztę rozmienił w pierwszym kursie o 5.00 - i można mu cmoknąć.

    • 27 2

    • będzie jechać

     Do kiosku aby zmienić hehe

     • 12 1

    • Ale skarga już będzie...

     • 1 0

   • (3)

    a ilu ludzi na torach przejechały eskaemki przez sprzedaż biletów w pociągach? to już idzie w dziesiątki rocznie!

    • 5 8

    • (2)

     W skm bilety sprzedaje kierownik pociągu a nie maszynista i co ludzie robią na torach powinni być na peronie

     • 19 1

     • (1)

      co robią? leżą. głowa tu, nogi tam, a kiszki owinięte dookoła kół

      i wszyscy zadowoleni
      bo "sprzedaje kierownik a nie maszynista"
      i "co oni tam robią"

      "to jest kiosk ruchu, ja tu mięso mam"

      • 6 3

      • Hahahaha!!

       • 1 0

  • W wielu miastach (8)

   w Polsce / Kraków; Wrocław; Jelenia Góra ...../ można było wprowadzić w pojazdach komunikacji biletomaty .W Gdańsku tradycyjnie "niedasię" bo Lisicki,najpierw jako vicek- prezydent blokował temat a teraz robi to samo jako dyrektorek w ZTM.

   • 77 2

   • (3)

    Dodam jeszcze ,że biletomaty są nawet w autobusach w takim zapiziałym mieście jak Gorzów Wlkp.

    • 50 0

    • (1)

     Nawet są w Olsztynie ;) ale w Gdańsku się nie da...

     • 38 1

     • Olsztyn fajne miasto, tramwaje mają znowu tak jak historycznie mieli

      • 2 1

    • A mówią, że wstyd dla polski to Gorzów Wielkopolski :)

     A w sprawach automatów z biletami to Gdańsk jest na szaaarym końcu.

     • 18 0

   • (1)

    Już za chwilę nie dyrektorek a prezes.

    • 19 0

    • szkodnik i pasożyt
     tylko zużywa powietrze

     • 18 0

   • ale zauwasz że wtedy automaty w środku powinny byc na drobne i karte bo nie każdy wtedy kupi zwłaszcza ci co kart nie mają

    • 1 4

   • "panie co ja mogemmmm- nie da sie- cham sie uprze i mu daj"

    • 8 0

  • (3)

   Kalendarz to przesada ale rajstopy....

   • 38 1

   • Proponuję sprzedaż używanych (1)

    szpilek na pewno by się ucieszył

    • 10 1

    • Uzywane kalendarze?

     Zeszłoroczne dla szpilka?

     Cokolwiek by o Szpilku złego mysleć - umiał zaistnieć.

     • 1 0

   • rajstopki owszem, bezszfowe cienkie i do tego male stopki w sandalkach na szpilce....mniam

    • 0 0

  • (6)

   nieprawda, niech sprzedają i wydają resztę. Od tego również są. No i jeszcze niech zmienią nastawienie do pracy i życia bo na ogół to gbury nie z tej ziemi.

   • 7 65

   • Oni mają jeździć

    i to - mając na uwadze rozległość Gdańska - jak najprędzej. Tymczasem gdy jadę tramwajem Al. Zwycięstwa mam wrażenie, że światła ustawione są po to, aby tramwaj jeździł jak najwolniej- już rower jest tam szybszy.

    A teraz dochodzi kolejny durny pomysł. Jedzie się ślimaczo - no to władza postanowiła, że będzie jeszcze wolniej. Ale władza z Żabianki na Ujeścisko tramwajem godzinę nie jeździ.

    • 31 1

   • kiedyś, 25 lat temu, było wszędzie pełno kiosków i tam były bilety (3)

    (u kierowcy się kupowało w sytuacje ekstremalnie awaryjnej
    czyli raz na ruski rok)
    ale to było dawno i w innej rzeczywistości ekonomicznej,
    rzeczywistosć się zmieniła, biletów nie ma w kioskach bo i kiosków nie ma
    a w zamian nie powstała żadna alternatywa,
    cały cieżar został przerzucony na kierowcę

    • 29 1

    • żadna alternatywa? (2)

     a telefon?

     • 2 3

     • nokia 5

      • 4 1

     • telefon w sensie kupowania nie jest wygodny

      wręcz powiedziałbym bardzo niewygodny
      i ściąga ci z abonamentu kasę, nie dla każdego to jest dobry pomysł,
      raczej niszowy i tylko na smartfonach bo mają wygodny, duży, dotykowy ekran

      • 3 2

   • Od kogos sie nauczyli tego czy moze ktos ich tego nauczyl. Pewnie niech wydaja tez jestem tego zdania bedziemy jezdzic opoznionymi pojazdami po pol godziny na wlasne zyczenie. Brawo WY :-)

    • 9 1

  • I koniecznie automat z numerkami (1)

   Żeby nie było handlu miejscem w kolejce do motorniczego.
   Zamiast iść do przodu i wprowadzać bezstykowe metody kasowania biletow wgranych na karty z chipem (Oyster w UK i Opal gdzieśtam indziej na świecie), trzymamy się najmniej wydajnego sposobu.

   • 28 2

   • Kycash, mobilet sa badzo wydajne

    tylko każdy znajdzie powód dlaczego nie..

    • 1 4

  • To będą kierowcy tresowani teraz hehehe (1)

   Zrobić coś z tymi opóźnieniami tych autobusów bo to jest jakaś porażka

   • 11 2

   • opóźnienia?
    rozwiązanie jest proste!
    dać im więcej czasu, tj przejazd z wrzeszcza do oliwy dwie godziny, z jelitkowa na chełm trzy godziny, ze stogów do centrum, sześć godzin

    niech kierowcy / motorniczy sprzedają bilety, gazety, kawę, zabawiają rozmową i omawiają atrakcje turystyczne mijane z wolna i dostojnie przez ich pojazdy (obydwa)

    i przyłączmy tramwaje i autobusy do muzeum narodowego

    my i tak mamy samochody

    • 16 0

  • Jesli jak na poczcie polskiej, to jeszcze dewocjonalia... (1)

   • 19 0

   • Najlepiej różańce.

    Żeby można było sobie pomamrotać w czasie jazdy. W intencji dojechania cało do wybranego miejsca.

    • 7 1

  • (2)

   Rajstopki bardzo chetnie, zeby jeszcze tylko Panie w nich chodzily.....az milo popatrzec

   • 6 0

   • (1)

    zdecydowanie tylko ponczochy...

    • 2 0

    • Jak mają te panie w nich chodzić jak im granatowe spodnie założą i błękitną bluzke?! o feeeeeeeeeeeeeeee

     • 2 0

  • dokładnie tylko pasażerowie nie mogą tego zrozumiec

   i nie kupują zawczasu

   • 4 2

  • Może niedługo będą sprzedawać łyżki do butów albo linijki

   • 6 0

  • Za darmo tego nie robi!!!! (2)

   nie tajemnicá jest ze ma prowizje od karnetu

   • 0 7

   • (1)

    może zapytajmy kierowców ile odda ten rarytas sprzedawania bilecików i tego zarobku?! W wolny dzień rozliczanie , ryzyko że podpiepszy ktoś bloczek za 3,8 plus 1,9 rachunek prosty=570zł plus dobowe...a wyjdzie tylko do np. zwrotnicy motorniczy ;) Ciekawe ile osób swój wolny dzień lubi spędzać stojąc i rozliczać bilety?! i za te kokosy 50zł miesięcznie?!!!!!!!!!!! Użerać się ,przepraszać,że nie ma wydać bo naprawdę nie ma a pasażer tego nie umie zrozumieć bo ma mieć i koniec! A teraz to już finisz ma mi wydać i koniec nie interesuje mnie czy ma czy nie. Jak nie będzie mieć wydać niech zapiepsza do najbliższego kiosku czy sklepu i rozmienia albo w biletomacie niech mi kupi bilet na przystanku ooo to to ;)

    • 2 0

    • Jesteś pipa jak przepraszasz za to, ze nie masz wydać, pasażer ma mieć odliczona kwotę do 31 grudnia i tyle.

     • 1 0

  • wystarczyłoby zamontować biletomat w tranwaju.

   • 3 0

  • Oraz piwko coby jazda była milsza

   • 3 0

  • Biletomat ok, ale w wielu kioskach nie mają biletów

   • 2 0

  • na wielu, wielu przystankach nie ma biletomatów (1)

   • 4 0

   • dokładnie

    powinny być na każdym przystanku. byłoby dużo lepiej kierowcom i pasażerom. ja mam miesięczny, ale czasem jak nie doladuje to kupuję w automacie jak znajdę. czasem też się zdarza, że automat nawali, dlatego im ich więcej tym lepiej, bo można znaleźć jakiś działający.

    • 0 0

  • Zlikwidować 1 mejsce siedzące zaraz za kierowcą.
   zamontować biletomat.
   Zlikwidować sprzedaż biletów przez kierowcę.

   • 6 0

  • (1)

   i prezerwatywy też

   • 2 0

   • ale to z tyłu

    • 1 0

  • Zgadzam się

   Wystarczyłby niewielki automat biletowy wewnątrz pojadu

   • 1 0

  • "Moim zdaniem powinno się zlikwidować sprzedaż biletów u prowadzącego pojazd, sprzedaż biletów zajmuje nie raz wiele minut. Wkurzające jest jak we Wrzeszczu PKP wsiadają osoby i na początkowym kupują bilet u kierowcy, gdzie na przystanku stoi biletomat i dookoła pełno jest kiosków.

   Może tak jak na poczcie zaraz zostaną wprowadzone do sprzedaży kalendarze, czasopisma i rajstopy? ;-)"

   Masz rację, natomiast natknąłem się kilka razy na sytuację, gdy kierowcy bywali również niemili nie zważając przy tym na to w której części Gdańska się w owym czasie znajdują (być może przez nieznajomość topografii miasta ), gdyż zdarzyła mi się na przykład raz taka sytuacja podczas postoju na pętli "Węsierska" w Kiełpinie Górnym, że kierowca od początku był zdegustowany samym faktem zakupu biletu mimo zgaszonej maszyny i był wyjątkowo chamski od "wejścia". Otóż we wspomnianej części Gdańska nie ma BILETOMATU czy KIOSKU... Władze Gdańska muszą też odciążać kierowców poprzez zapewnianie pasażerowi alternatywy kupna biletu. Powinno być więcej automatów biletowych, tzw. "biletomatów", gdyż to dobre rozwiązanie. Zakup biletu u kierowcy to powinna być ostateczność, np. gdy ktoś dotarł/dobiegł do środka komunikacji i nie miał wcześniej takiej możliwości.

   tyle ode mnie ... :) więcej uśmiechu ludzie

   • 3 0

  • A może by tak wprowadzić automaty w pojazdach tak jak to wygląda w Krakowie ?

   • 0 0

  • Kupno biletów

   Najpierw niech wprowadzą automaty na każdym przystanku, albo w każdym autobusie. Dopiero wtedy można wprowadzić zakaz sprzedaży przez kierowców. Nie każdy ma bilet miesięczny tak jak Ty.

   • 0 0

  • Wypowiedź

   Ja uważam, że bilety u kierowcy powinny być dostępne 24/7 ale tylko jeden rodzaj biletu np. bilet ostatniej szansy, w cenie zaakorąglonej do pełnej kwoty np 4 zł, kiedy zwykły bilet kosztuje np. 3,4 zł chyba że w autobusie jest biletomat na karty i monety.

   • 0 0

 • (18)

  Z jednej strony eliminacja opóźnień z drugiej wydawanie reszty. OK ale dlaczego kierowca ma sprzedawać bilety na przystanku gdzie jest automat? Opóźnienia rosną bo można stać na takim przystanku kilka minut po czym kupować bilet u kierowcy.

  • 325 11

  • (1)

   Nie wszędzie są kioski czy automaty

   • 8 11

   • i tu jest pies pogrzebany

    nie ma gdzie kupić,
    skoro papier odszedł do lamusa należałoby pomyśleć o zbliżeniówkach

    • 8 0

  • (4)

   a dlaczego automat ma sprzedawać tam gdzie jest kiosk?

   • 0 12

   • Bo kiosk nie zawsze jest czynny, może też w nim nie być biletów.

    • 11 0

   • ostatni kiosk z biletami to widziałem w 1997 roku (2)

    • 2 3

    • To kurczę dość długo, bo się w tym roku urodziłam. (1)

     Wrzeszcz PKP - oprócz biletomatów są bilety dostępne w kiosku. Na samym Przymorzu i Zaspie mogę naliczyć z 8 kiosków, gdzie bilety są sprzedawane.

     • 1 1

     • na Morenie nie ma

      a skoro jest tyle kiosków to faktycznie nie widzę problemu,
      niech ludzie kupują w tych kioskach

      • 0 1

  • Porażka a nie ma nic o bezpieczeństwie o np zamykanej kabinie kierowcy (1)

   To jest wchodzenie dla klienta w d*pę nie długo czerwone dywany będę rozkładane dla patologi gdańskiej bo to to pasażer

   • 16 6

   • Mysle,ze ten czerwony dywan to juz nie dlugo bedzie na serio bo do takich jak juz rzeczy dochodzi to juz tylko kwestia czasu :)

    • 0 0

  • Chyba masz bilet okresowy, albo nie jeździsz komunikacją. (8)

   Ja jeżdżę, choć nie codziennie i dlatego nie opłaca mi się kupować biletu miesięcznego. Kupuję więc zwykłe papierowe bilety i staram się to zrobić w jakimś kiosku lub automacie, tak żeby mieć zapas kilku sztuk i jechać bez problemów. Zdarza się jednak, że zapas biletów mi się wyczerpał i jak przychodzę na przystanek to akurat podjeżdża autobus lub tramwaj, albo już tam stoi i za chwilę odjedzie i wtedy nie ma czasu na zakup biletu w automacie.

   • 8 3

   • to samo, musisz mieć kilka czasami różnych (2)

    na przykład nocne, dzienne, na różne miasta,
    potem mam portfel pełen przedawnionych biletów,
    jakieś połówki a idź pan w kij!

    • 5 0

    • (1)

     no, wkurzające

     benzynka i gaz w baku nie dezaktualizuje się i nie trzeba jej podbijać, w każdym mieście jest waźna i nie trzeba się co tydzień uczyć nowych zasad, stać w zimnie, ani tłoczyć się w ścisku

     i mieć do czynienia z lisickimi, głuszkami, menelami itd
     a że niszczę świat? kiedyś będę miał Teslę, na razie mam LPG, inni trują bardziej

     • 3 0

     • mam takie samo zdanie :)

      • 2 0

   • W godzinach szczytu komunikacja jeździ co kilka minut.

    • 3 1

   • Naprawdę jeszcze korzystasz z tego przeżytku jakim są papierowe bilety? (3)

    Zainstaluj sobie skycash albo coś podobnego i po problemie.

    • 0 1

    • nie brzmi to jak legalna firma (2)

     jak to działa, jakieś prowizje? trzeba się rejesatrować?

     • 1 0

     • owszem, (1)

      trzeba się rejestrować i albo udostępniać numer karty płatniczej, i BARDZO szczegółowe dane, albo wpłacić kwotę na subkonto prepaidowe, a aplikacja jest ciężka i zasobożerna, a do tego chce korzystać z wszelkich możliwych dostępów, w tym z geolokalizacji, nie wiem po kiego grzyba, zawsze to ograniczałem. prowizję sobie pobiera z ceny biletu, za to ty płacisz za internet.

      alternatywą jest chyba mobilet (nie działa w SKM) i był callpay, ale już nie ma, zresztą bez słuchawek nie było szans słyszeć automatu w rejwachu tramwaju lub autobusu

      rzaaadko korzystam z Callpay. wolę biletomaty. tylko w ostateczności - truję d*pę kierowcy. (w moim własnym samochodzie nikomu nie wolno mnie rozpraszać, nawet radia wolę nie słuchać, jeżdżąc po mieście, no ale ja nie jestem "doskonałym kierowcą, na podjeździe" "szybkim a bezpiecznym")

      • 0 0

      • a Trójmiasto może wziąć dotację i zlecić napisanie apki na telefon

       co za problem

       • 0 0

 • Głupota (15)

  Są biletomaty, są aplikacje na telefon... Po cholere kierowca ma się zajmować takimi bzdurami? Żeby opóźnienie generować?

  • 407 27

  • Nie znam sie na biletomatach i nie mam 18 lat aby go obługiwac i prubowac złapac rownowage w jadacym pojexdzie a smartfona nie (14)

   nie posiadam , kioski po 20 stej nie sa czynne , gdzie mam kupic jak nie u kierujacego?

   • 15 58

   • (3)

    To sobie przygotuj drobniaki i odliczoną kwotę, tak trudno pomyśleć?

    • 37 4

    • To niech on przygotuje drobniaki. Ja jestem klientem . Nie on. (2)

     • 2 8

     • Ja tez jestem klientem i nie chce zeby kierowca zamiast mnie przewozic, wydawal ci reszte.

      • 10 2

     • Klient nasz pan. Co jeszcze pan sobie zażyczy?! Może usługi sexualne z jakąś motorniczą ? przecież płacisz to wymagasz co nie?! W sklepie jak nie ma ci wydać to też wykrzykujesz ,że klient nasz pan i cie g*wno obchodzi ma mieć drobniaki i koniec??? Ekspedientka spojrzy na ciebie z politowaniem tylko boś debil i finisz

      • 3 1

   • (2)

    Widać nawet nie wiesz o czym piszesz bo biletomaty stoją na przystankach.
    Najlepiej niech autobus czeka, bo ty nie ogarniasz czegoś o poziomie skomplikowania automatu z colą.
    Ale komentarz w internecie jakoś napisałeś, ciekawe..

    • 41 3

    • na mojej drodze do pracy nie ma ani jednego biletomatu na przystankach (1)

     • 1 2

     • i co z tego?

      Kiosku nie ma? Nie umiesz niczego w woim życiu zaplanować?

      • 4 2

   • Wystarczy poprosić jakiegoś młodego. Ja tak

    miałem kupując bilet na SKM. Duszę na tym ekranie, a okazało się ze to łajno nie ma dotyku na ekranie.

    • 21 1

   • Czasy!?

    Poproś rodziców zeby cię przygotowali, skoro jesteś taka P***ą!

    • 8 3

   • A jak w niedzielę rano idziesz do piekarni po chleb i jest zamknięta to nie jesz cały dzień?

    • 6 2

   • To najzwyczajniej debil z ciebie. Ale smartfona umiesz obsługiwać?

    • 1 1

   • Kup sobie przed dwudziestą, albo na zapas. (1)

    • 6 2

    • wiesz co? to już wolę mieszkać w Anglii

     tu nie musze jak dziad z biletami na każdą okazję jeździć
     a na jednym bilecie mogę autobusem miejskim 50km przejechać
     (z miasta do miasta a nie jedną trasę 10 razy jakby ktoś chcił się przyczepić :))

     • 0 0

   • Po to zeby utrzymac w firmie niepotrzebne osoby.

    • 0 0

 • (7)

  Zawsze wydawali. Gorzej, że teraz ludzie będą na chama przychodzić z banknotami, a reszta będzie traciła czas, bo kierowca/motorniczy zamiast jechać będzie szukał reszty.

  • 324 8

  • (6)

   Wpadną ci w sezonie w jelitkowie janusze wypoczynku i żeby pokazac sie innym wyskocza z kazimierza albo władysława zeby kupic bilecik. A biedny kierowca bedzie sie motał zeby takim kilku asom wydac po 40- 90pare zł.
   Czy ci ludzie w ZTM sa normalni??

   • 57 0

   • § 3 pkt. 13 Uchwały Nr XXXV/988/09 Rady Miasta Gdańska z dnia 23 kwietnia 2009 roku (5)

    Sprzedaż biletów w pojazdach autobusowych lub tramwajowych odbywa się za odliczoną gotówkę.

    Jak to jest, że pasażer musi trzymać się przepisów, a ZTM nie?

    • 21 1

    • ja mówię zawsze "reszty nie trzeba" (3)

     i jest OK

     • 2 0

     • (2)

      i nie jeden kierowca stracił kilka stów premi za takie "reszty nie trzeba"

      • 2 0

      • z jakiej pary? (1)

       • 0 0

       • bo kierownictwo uznało

        że z tych 20 gr to on drugą pensję ma

        • 2 0

    • na tyle co sam wyjeździłem to powiem Ci że ten przepis jest tak martwy jak już nie powiem kto...

     • 0 0

 • Drobne na wydawanie 20 zł , to bardzo mało . (9)

  co najmniej 50 zł . Wejdzie jedna osoba z banknotem 20 zł zanią druga z 10 zł i nie bedzie juz drobnych na wydawanie. A ponadto w te drobne powinien zaopatrzyc kierujacego przewoznik oraz aby kierujacy mial mozliwosc zamienic banknoty na drobne na kazdej dyspozytorni .

  • 93 35

  • (1)

   i wtedy kierowca będzie leciał do kiosku kolo przystanku żeby mu pani rozmieniła :)

   • 10 1

   • Taa, pani w kiosku na pewno rozmieni

    Nie wiem skąd to się bierze ale brak drobnych w kasie to polski problem narodowy. Gdzie się nie kupuje, czy to jest malutki sklepik czy wielki hipermarket, mała wioska czy stolica przy płatności gotówką w większości wypadków można usłyszeć "a ma pan/pani drobne bo nie mam jak wydać". I szczerze mówiąc nic a nic się nie poprawia. Sprzedawca czy też właściciel sklepu nie potrafi wyciągnąć wniosku z tego, że skoro jednego, drugiego czy trzeciego dnia brakuje drobnych to może warto by było na ten kolejny dzień postarać się o więcej???

    • 1 2

  • To jest debilizm jak komuniści krzyczą precz z komuna to ZTM wymyśla odliczana kwotę banda debili pracuje

   • 7 0

  • (1)

   Ja wchodze ze 100

   • 4 0

   • Wypad

    Wypad biedaku

    • 0 0

  • 200 (1)

   Mamy jeszcze 200zlotych . I co tera

   • 4 0

   • Od stycznia będzie 500....

    to to już połowę spożywczaków rozłoży...

    • 1 0

  • Za dużo widać mają pracowników

   Zwalniać się już nie będą sztukami na kwartał, a dziesiątkami, ale LUZ! Na trójmiasto przecież jest już artykuł o tym jak zacząć prominentną karierę powozowego w zkm

   • 4 0

  • A może czas wprowadzić inną formę

   sprzedaży biletów? Dlaczego mamy się cofać do czasów gdy oprócz kierowcy (motorniczego) w pojazdach siedział jeszcze ktoś sprzedający bilety (a teraz ma to robić ta sama osoba co prowadzi pojazd)? Moim zdaniem są automaty na przystankach - może możnaby wprowadzić mniejsze, podobne w pojazdach - a kierowcom pozwolić robić to w czym są najlepsi, w spokoju skupiać się na prowadzeniu pojazdu. A na marginesie są przecież jeszcze inne możliwości zaopatrywania się w bilety - można kupić sobie bilety dużo wcześniej i na zapas i dać spokój motorniczym (dużo jeżdżę i widzę jak stresującą mają pracę)

   • 1 0

 • (10)

  brakuje w ankiecie "nie kupuję, gdyż jeżdżę za darmo na legitymację HDK" :)

  • 52 14

  • I poselską

   • 13 1

  • Ja zawsze jeżdzę na paszport Polsatu (2)

   nigdy nie dostałem mandatu

   • 13 1

   • ja dostaję tylko "przyklej kropki"

    • 4 0

   • Ja mówie że jestem znajomym Piaska i dostałem tylko dwa mandaty przez 33lata

    • 3 0

  • Jeżdzę na gapę! (5)

   W razie kontroli pokazuje skandynawskie dokumenty,w Polsce nie mam meldunku wiec moga mi skoczyć!

   • 3 4

   • (1)

    To ci na pewno skoczą tak jak ta studentka z Litwy. Póżniej chodzenie błaganie o anulowanie mandatu.To była Litwinka i miała prawo nie wiedzieć ale ty niby"polak"nie wymigasz się.

    • 1 2

    • Sam sobie odpowiedziałeś

     Ona była z Litwy ja jestem Polakiem bez meldunku w pl a tymi mandatami to ewentualnie mogę odbyt sobie wytrzeć gdy zabraknie papieru toaletowego,a ty durniu płać za komunikacje miejska

     • 0 4

   • to zwyczajne złodziejstwo

    • 2 2

   • Nie masz się czym chwalić (1)

    że takim dziadem jesteś. Tłumacz to sobie jak chcesz ale jesteś najzwyklejszym złodziejem.

    • 2 1

    • Złodziejem?

     Szybciej biedakowi pomogę,kupie kwiaty czy pietruszkę od starszej kobiety której brakuje na życie niz mam kupic bilet!Co to za kraj gdzie ludzie starsi głodują chodzą po śmietnikach i szukają jedzenia,tak ojczyzna odpłaca sie im za ciężka prace???sami sobie jesteście winni wybierając bandytów zlodzieji donosicieli z po,SLD,PiS,PSL czy innego kału!W odbycie mam taka ojczyznę ktora z nas zrobiła niewolników do pracy !

     • 3 3

 • Płacę tylko stówą! (12)

  Jeżeli nie będzie miał jak wydać reszty,dzwonię do przełożonego!

  • 37 93

  • Jak nie będzie miał wydać, to pójdzie rozmienić. Reszta pasażerów na pewno będzie szczęśliwa...

   • 39 1

  • Czytaj dobrze do 20 zł

   • 10 0

  • czytaj dobrze do pierwszego przystanku (2)

   • 7 0

   • płacę stówą (1)

    analizując Twą krótką a jakże debilną odpowiedź stwierdzam iż jesteś głupszy od autobusowego kasownika

    • 4 0

    • Akurat autobusowy kasownik to wybitnie bystre urządzenie.

     • 0 0

  • JA tez będę pisać non stop skargi a co. Ma mieć wydać i koniec! Jak nie będzie mieć niech zasuwa do kiosku czy sklepu i mi rozmienia. Narobie osobiście Boruty niech tramwaj czy autobus stoi a on czy ona zapindala i rozmienia bo JA CHCĘ BILET I KONIEC! A reszta w wozie niech czeka aż dalej pojedziemy 15minut póżniej ;-) Brawo Wy brawo MY!!! Zamiast robić wszystko żeby opóżnienia robić jak najmniejsze to teraz dopiero będzie jazda bez trzymanki! A przerwy będziecie mieli drodzy kierowcy i motorniczowie jak skończycie prace bo tak w kółko będziecie się kręcić! Jak się czyta takie nowinki to się śmiać chce do jakich paranoi w zkm i ztm dochodzi. Widać jakie drodzy państwo macie związki i w jakim poważaniu was wszyscy mają. Ciekawe jakie macie zarobki za takie traktowanie. A te co piszą wydłużone przerwy 45min to już dobrze są obmyślane tak ,że pół godziny tramwaj czy autobus przyjedzie opóźniony to zostanie może choć 15min przerwy. Bo jeżeli każdemu z osobna taki kierowca zacznie wydawać a już widze zadowolenie szczeniaków i wyższość ,że musi wydać mu...No i teraz już mnie krew zalewa jak stoi tramwaj czy autobus na przystanku i stoi bo kolejka jak do kiosku po 5 biletów sprzedaje. A teraz jak będzie musiał z grubych wydawać i żeby się nie pomylić to będzie jeden za drugim stać..6tka za już następną 6tką..2ka za 2ką itd...a już jeżdżą tak poopóżniane właśnie najbardziej te linie a jeszcze 12stka. Nie raz nie wsiadłam bo najzwyczajniej nie dało już się. Może lepiej zkm i ztm weżcie się za poważne rzeczy a nie ubranka nakazywać czy następny bzdurny zapis aby skarg było więcej. Może zmienić rozkład by trzeba było..powydłużać tak aby nie było tak gigantycznych opóżnień?! autobusy też na ciągłych opóźnieniach jeżdżą .Masakra i porażka

   • 6 2

  • kupuj w kiosku

   jesli nie bedzie mial wydac reszty to wyjdz i czekaj na nastepny . :)

   • 1 0

  • Moze platnosc karta zblizeniowa wprowadzic

   • 4 0

  • Drobne pieniądze

   Po przez wydawanie pieniędzy wydłuży się czas jazdy. Można by się zastanowić czy motorniczy mógłby w międzyczasie sprzedawać zimną Colę

   • 3 0

  • Więcej takich słoi z Braniewa i okolic

   • 0 0

  • nie wyjde do sklepu za rogiem i rozmienie zaden klopot

   • 1 0

  • Dzwoni idjoto

   • 0 0

 • (5)

  Dorzucic im jeszcze obowiazkowa sprzedaz pisemek, zniczy i innego chlamu jak na poczcie...
  Kretynski pomysl. Jak nie bedzie mial wydac to bedzie biegal w poszukiwaniu drobnych...

  • 254 4

  • A przede wszystkim książek z przepisami siostry Marii,Anieli i innych.

   • 8 2

  • Proponuje pończochy,gumy do żucia,napoje wyskokowe,pornograficzne pisemka,różańce,opłatek,a nawet nabiał czy wyroby piekarnicze.Po co chodzić po sklepach jesli mozna kupic wszystko w drodze do domu w tramwaju czy autobusie!

   • 16 1

  • a jednolita taryfa na ztm skm zkm poszła w pis du (1)

   czyli bez wieszania, palenia samochodów, barykad - nic się nie zmieni

   trzeba przeorać całość, pozbyć się prezydentów i rad miast, zmienić granice okręgów, pozmieniać prawo. rewolucja teraz

   inaczej nadzieja tylko w ruskiej inwazji

   • 10 3

   • a więc ruski

    • 4 0

  • a co jak obleci wszystkie sklepy i kioski i mu nie rozmienią heheheee???

   • 1 0

 • (21)

  Zakaz sprzedaży biletów powinien być wprowadzony d...pe kierowcy zawracają stoi delikwent na przystanku 10min obok biletomatu a w autobusie kupuje i czas przejazdu proszę wydłużyć a nie 162 z moreny McDonald przystanek 5:55 cztery razy w tygodniu się spóźnia hahaha hahaha korki o 5ej k.....wa mac hehe

  • 149 5

  • Zlikwidować sprzedaż biletów w autobusie

   • 27 1

  • to jak w skm konduktor będzie jeździł (1)

   Teraz hahaha kabinę mu zamontujcie i gra

   • 9 0

   • w Amsterdamie tak jest

    • 3 0

  • (5)

   A jak ktoś się spieszy i nie zdąży w automacie kupić biletu bo akurat jak przyszedł na przystanek to podjechał tramwaj czy autobus?

   • 2 7

   • telefon lub starym sposobem (2)

    Po prostu pytasz się czy ktos nie ma biletu do sprzedania. lata tak ludzie robili I nie było klopotów. Teraz kiosk, telefon, biletomat a nie daja rady. Jak mawiał Sofronow. "Z takim podejsciem to my socjalizmu nie zbudujemy"

    • 1 0

    • (1)

     Ja - przepraszam. Czy nie ma ktoś biletu do sprzedania?
     Kanar - a kto pyta?

     • 2 0