• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mumia z krypty kościoła zagrała w filmie

Aleksandra Nietopiel
1 listopada 2023, godz. 15:00 
Opinie (55)

Zmumifikowane ciało w krypcie, kilkanaście trumien ze szczątkami dawnych gdańszczan i zapewne wciąż wiele nieodkrytych tajemnic. To wszystko w centrum miasta. Miejscu niby dobrze znanym, ale nadal czekającym na uwagę badaczy i konserwatora zabytków.



Czy byłe(a)ś kiedyś w kościelnej krypcie?

Jest takie miejsce w śródmieściu Gdańska, które na stosunkowo niedużej powierzchni kryje w sobie mnóstwo historycznych pamiątek i opowieści, czekając na ponowne odkrycie i co tu dużo mówić - remonty. To kościół pw. Bożego Ciała w Gdańsku.

Jest on częścią zabytkowego, poszpitalnego zespołu, który na przestrzeni wieków bardzo się zmienił, a który dzięki inwestycjom sąsiadującego z nim Hevelianum zostanie, choć w części, ocalony.

Gdańskie domy dla trędowatych Gdańskie domy dla trędowatych
Wprawdzie sam kościół został wyłączony z tych prac remontowych, ale jest najstarszą i bodaj najciekawszą tkanką tego kompleksu.

Jedna świątynia, trzy wyznania



- Wzmianki o najdawniejszym istnieniu kaplicy w tym miejscu są w dokumentach beatyfikacyjnych Doroty z Mątów, która przychodziła się tu modlić. Zapiski pochodzą z 1394 r. - mówi proboszcz kościoła ks. dr Rafał Michalak.
Zdjęcie kościoła wraz z plebanią od strony Grodziska, marzec 2012 r. Zdjęcie kościoła wraz z plebanią od strony Grodziska, marzec 2012 r.
Kościół powstał jako część katolickiego zespołu szpitalnego. Od 1592 roku pełnił funkcję ewangelickiego kościoła parafialnego, a po wojnie w 1946 r. został przekazany w użytkowanie kościołowi polskokatolickiemu (na własność kościoła przeszedł w 1974 r, a plebania w 1982 r.).

- Kościół Bożego Ciała, jako jeden z dwóch w mieście, w czasie II wojny światowej, nie uległ zniszczeniu. Powypadały jedynie witraże. Współczesne pochodzą z lat 70. - dodaje proboszcz.

Krypta w podziemiach kościoła



W podziemiach świątyni znajduje się krypta, do której złożono szczątki zmarłych pochowanych w kościele. Początkowo trumny znajdowały się w innych kryptach w świątyni, ale te po wojnie zostały zasypane. Szczątki, które się zachowały zostały złożone w jednej krypcie.

Znajdują się tu trumny mniejsze i większe. Niektóre są bardziej okazałe, z okuciami i tablicami, które przykrywa gruba warstwa kurzu i sieci pajęczyn. W trumnie, znajdującej się w górnym rzędzie po zejściu do krypty znajdują się szczątki pastora Teodora.

  • Na niektórych trumnach dobrze widać ozdobne okucia.
  • Wewnątrz krypty znajduje się kilkanaście trumien różnej wielkości i o różnym wyglądzie. Część z nich jest ponumerowana.

Mumia w książce i w filmie



Krypta została opisana we "Wróżbach Kumaka" Guntera Grassa. Pisał on, że jedną z trumien można otworzyć, a pod jej wiekiem ujrzeć szczątki XVIII-wiecznego burmistrza Gdańska Daniela Gralatha - twórcy Wielkiej Alei Lipowej. W rzeczywistości jest to pastor Teodor.

Zmumifikowane szczątki pastora Teodora znajdują się w krypcie pod posadzką kościoła. Zmumifikowane szczątki pastora Teodora znajdują się w krypcie pod posadzką kościoła.
Mumia pastora "zagrała" w ekranizacji tej powieści. Film z 2005 r. wyreżyserował Robert Gliński, a w jedną z głównych ról wcieliła się Krystyna Janda.


Kościół pw. Bożego Ciała na co dzień jest otwarty, można wstąpić do niego z ulicy. Krypta natomiast jest niedostępna. Zejście do niej też jest nieoczywiste - znajduje się w miejscu ławek. Żeby się do niej dostać, trzeba rozebrać deski podłogi.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (55)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane