• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na budowie odnaleziono pień drzewa sprzed pięciu tysięcy lat

Ewa Budnik
18 września 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Odnaleziony pod ziemią pień dębu jest ogromny. Deweloper zamierza wyeksponować go na osiedlu, które buduje. Odnaleziony pod ziemią pień dębu jest ogromny. Deweloper zamierza wyeksponować go na osiedlu, które buduje.

Podczas budowy osiedla Wolne Miasto, przy ul. Cedrowej w Gdańsku, odkryto prastary dąb. Jak udowodniło badanie dendrochronologiczne, drzewo liczy sobie blisko pięć tysięcy lat. Inwestor zastanawia się nad przyszłością znaleziska.



Osiedle Wolne Miasto powstaje przy ulicy Cedrowej zobacz na mapie Gdańska od marca tego roku, pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do niego w przyszłym roku. W czasie prac budowlanych w wykopie, koparka natrafiła na twardy element. Okazało się, że jest to długi na kilka metrów pień drzewa. Inwestor zlecił szczegółowe badania obiektu. Wykonał je zespół prof. dr hab. Marka Krąpca z Laboratorium Datowań Bezwzględnych w Skale. Wyniki potwierdzają, że znaleziony podczas budowy pień dębu liczy sobie blisko pięć tysięcy lat.

Trzy tysiące lat przed naszą erą na obszarze Pobrzeża Gdańskiego, Mierzei Wiślanej i Mierzei Kurońskiej (dziś to terytorium Litwy) funkcjonowały przeżytki kultur bazujących na gospodarce łowiecko-zbierackiej. Przykładem jest kultura rzucewska. Był to lud morski, polujący głównie na foki i ryby, a co za tym idzie - budujący łodzie. Być może dąb miał posłużyć jako materiał do budowy jednej z nich? Powstały nawet podejrzenia, że znalezione drzewo mogło być obiektem kultu. W okolicy znajduje się wzniesienie, a dąb należał do gatunków drzew czczonych jako boskie - wszystko to pozwala mniemać, że mogło to być tzw. "miejsce uświęcone".

Warszawski inwestor osiedla, firma Eco Classic zastanawia się nad przyszłością ogromnego pnia.

- W tej chwili chronimy pień przed szybkim wysychaniem. Obawiamy się, że doskonale zachowany w ziemi "naturalny zabytek" mógłby popękać - opowiada Wojciech Fabiński, prezes firmy Eco Classic. - Wiemy na pewno, że dąb nie opuści terenu inwestycji. Zostanie wkomponowany w przestrzenie wspólne osiedla. Szukamy pomysłu na ciekawe i niebanalne wyeksponowanie tego okazałego znaleziska.

Oficjalne odsłonięcie oczyszczonego pnia odbędzie się w czasie sobotniego pikniku rodzinnego, jaki deweloper ma zamiar zorganizować na osiedlu. We wtorek na pierwszym budynku osiedla zawisła tradycyjna wiecha.

Znalezisko niewątpliwie wpisuje się w ekologiczny charakter inwestycji. Równolegle z budynkami powstają tu tereny zieleni. Oddany został już tzw. plac fontanny z ciekawym elementem wodnym, tuż obok w małym sadzie zakomponowano miejsce odpoczynku z wiklinowymi wigwamami.

Inwestycje

Wydarzenia

Piknik rodzinny na osiedlu Wolne Miasto (6 opinii)

(6 opinii)
festyn

Miejsca

Opinie (118) ponad 10 zablokowanych

  • Chwyt marketingowy (1)

    I właśnie inwestor znalazł świetny sposób na podniesienie ceny za m2. Zamiast pisać apartamenty z niepowtarzalnym widokiem na otaczający go z 3 stron cmentarz Łostowicki, jest to jedyna czynna w gdańsku nekropolia która wciąż się rozwija, jest szansa ze otoczy osiedle z czwartej strony, napisze apartamenty z widokiem na pień dębu z przed pięciu tysięcy lat, cena za metr powyżej piec tysięcy.

    • 4 7

    • bzdura

      chyba nie byłeś na miejscu? jest tyle drzew że cmentarz nie robi - zresztą w wielu miejscach są cmnentarze i domy wokół i co? takie życie! nikt nie jest wieczny.
      a mieszkanie wcale nie takie drogie - sprawdzałam

      • 2 0

  • znaleziska

    A ja znalazłem swoje kanapki, jeszcze z przed wakacji...

    • 3 1

  • widoki

    Odwiedzam ostatnio różne inwestycje w Gdańsku, bo szukam mieszkania. Odwiedziłam także Biuro Sprzedaży Wolnego Miasta i muszę przyznać, że tekst nie jest podkoloryzowany. Sposób realizacji inwestycji robi wrażenie. Zaczęli od parku i fontanny. Fajny widok z okien budynku (cmentarz mi nie przeszkadza), zielono do dookoła, miła i kompetentna pani w biurze.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane