• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na "grobbing" sąsiad zakłada najlepszy płaszcz, żeby ludzie nie gadali

Stefan
1 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (297)
Zdobione znicze mogą kosztować nawet kilkadziesiąt złotych za sztukę. Co roku mają jednak wielkie "branie". To element "grobbingu". Zdobione znicze mogą kosztować nawet kilkadziesiąt złotych za sztukę. Co roku mają jednak wielkie "branie". To element "grobbingu".

"1 listopada wybieram się na cmentarz. Wyciągnąłem już najlepszy płaszcz, kupiłem znicze: pękate, wysokie, z grawerem, niektóre nawet grające. Trzeba się pokazać, żeby rodzina widziała, że byłem - tak przygotowania do Wszystkich Świętych opisał mi krótko mój sąsiad, który - chyba nieświadomie - bierze udział w corocznym "grobbingu" - pisze w liście do redakcji pan Stefan.Refleksję naszego czytelnika na temat celebracji Wszystkich Świętych publikujemy niżej.

***


Idąc na groby:

Mój sąsiad jest koło sześćdziesiątki i nie należy do najbardziej zamożnych osób. Ale są okazje, w których przyświeca mu staropolskie "zastaw się, a postaw się". Jednym z takich dni jest 1 listopada. Czas, w którym pan Jerzy, bo tak ma na imię, rusza na "grobbing".

Co to znaczy? Usłyszałem kiedyś to określenie, które nawiązuje do "shoppingu", czyli hurtowego odwiedzania sklepów i robienia sporych zakupów. We Wszystkich Świętych nekropolie zastępują centra handlowe, a pomniki i płyty nagrobne zmieniają się w wystawy.

- W tym roku na znicze wydałem kilkaset złotych, podrożały, jak wszystko inne. Ale na zmarłych oszczędzać nie będę. Poza tym, jak na grób mamy przyjedzie siostra, to dobrze, żeby widziała, że byłem i zostawiłem coś ładnego - mówił dalej pan Jerzy.
Znicze droższe nawet o 40 proc. Wolimy ledowe od tradycyjnych Znicze droższe nawet o 40 proc. Wolimy ledowe od tradycyjnych

Sąsiad kupił w tym roku kilka wyjątkowych zniczy: jeden grający melodyjkę, drugi wysoki na kilkadziesiąt centymetrów, z grawerem, i trzeci, z którego był najbardziej dumny - znicz z fluorescencyjnym aniołkiem, który w zadumie opierał głowę o wielki krzyż.

Im bardziej wymyślny znicz, tym lepiej? Im bardziej wymyślny znicz, tym lepiej?
Zapytałem go, czy mu nie szkoda pieniędzy na takie "ozdoby". I choć przyznał, że obracał w palcach wydane złotówki, to uznał, że nie może dopuścić, by ktoś uznał, że "skąpi" na zdobieniu grobów.

- Groby uprzątnąłem już kilka dni wcześniej. Na 1 listopada wyciągnąłem z szafy najlepszy płaszcz. Wybieram się na cmentarz na Srebrzysku już tylko po to, żeby zostawić znicze. Mam zamiar być szybciej, żeby rodzina widziała, że byłem. A może spotkam sąsiadów, to warto dobrze się prezentować - skwitował pan Jerzy.
We Wszystkich Świętych handel przy cmentarzach nawet 10 razy droższy We Wszystkich Świętych handel przy cmentarzach nawet 10 razy droższy

Kilka dni temu ten sam sąsiad narzekał na "komercyjne święto Halloween", które wymyślono tylko po to, żeby "ktoś mógł zarobić".

Im bardziej wymyślny znicz, tym lepiej? Im bardziej wymyślny znicz, tym lepiej?
Nie powiedziałem panu Jurkowi tego wprost, ale mam wrażenie, że sam dał się złapać w pułapkę "grobbingu", który skomercjalizował dzień Wszystkich Świętych. Nie on jedyny zresztą.

Spacerując po cmentarzu w ten wyjątkowy dzień, mam wrażenie, że pamięć o zmarłych w niektórych przypadkach schodzi na drugi plan, a wyprzedza ją chęć pokazania się przed żyjącymi, którzy odwiedzają pięknie udekorowane groby.

Wszystkich Świętych 2022. Jak dojechać na cmentarze? Wszystkich Świętych 2022. Jak dojechać na cmentarze?
Stefan

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (297)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane