Fakty i opinie

Nadmorskie gminy apelują, by nie skracać wakacji

Najnowszy artukuł na ten temat

Samorządowcy skrytykowali premiera za obietnice bez pokrycia

Tegoroczny sezon turystyczny, przez koronawirusa, może być wyjątkowo biedny. Dlatego Związek Miast i Gmin Morskich, do którego należą Gdynia, Gdańsk i Sopot, apeluje, by nie skracać wakacji.
Tegoroczny sezon turystyczny, przez koronawirusa, może być wyjątkowo biedny. Dlatego Związek Miast i Gmin Morskich, do którego należą Gdynia, Gdańsk i Sopot, apeluje, by nie skracać wakacji. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Nie skracajmy letnich wakacji - apelują do premiera i ministra edukacji członkowie Związku Miast i Gmin Morskich, do którego należą Gdynia, Gdańsk i Sopot. Powód? Samorządy chcą mieć czas na odrobienie strat finansowych związanych z ograniczonym przez koronawirusa ruchem turystycznym.Czy wybierasz się w tym roku na wakacje?

tak, planuję wyjazd latem 25%
to zależy od rozwoju sytuacji z koronawirusem 42%
nie, zrezygnowałe(a)m z wyjazdu w tym roku 33%
zakończona Łącznie głosów: 2595
Od początku kwietnia zamknięte są plaże i parki. Nieczynne są też szkoły i choć lekcje odbywają się w systemie zdalnym, to niewykluczone, że rok szkolny będzie musiał zostać przedłużony. Już przesunięto terminy egzaminu maturalnego i ósmoklasistów. Odbędą się one nie wcześniej, niż pod koniec czerwca. A minister zdrowia Łukasz Szumowski stwierdził ostatnio, że "o takich wakacjach, jakie sobie wyobrażamy i jakie mieliśmy do tej pory, możemy w tym roku zapomnieć. Możemy zakładać, że nie będzie kolonii i obozów letnich".

Czytaj też: Dania otwiera już żłobki, przedszkola i szkoły

Z niepokojem patrzą na to samorządy zrzeszone w Związku Miast i Gmin Morskich, w tym także Gdynia, Gdańsk i Sopot, które do niego należą. Obawiają się one decyzji o skróceniu letnich wakacji, dlatego wystosowali w tej sprawie apel do przedstawicieli rządu. Proszą w nim, by niezależnie od terminu zakończenia roku szkolnego 2019/2020, nie skracać trwającej zawsze 2 miesiące przerwy wakacyjnej.

Uczniowie złapią oddech, gminy zdążą odrobić straty"Zapewnienie dwumiesięcznej przerwy wakacyjnej pozwoli dzieciom i młodzieży złapać oddech przed kolejnym rokiem szkolnym, z kolei dla gmin nadmorskich, i nie tylko, będzie to możliwość odrobienia strat związanych z utraconym ruchem turystycznym" - czytamy w piśmie ZMIGM.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w TrójmieścieApel ZMIGM w sprawie wakacji.
Apel ZMIGM w sprawie wakacji. mat.prasowe


Jak podkreśla Marcin Makowski, dyrektor biura związku, pismo to wspólna inicjatywa ponad 26 gmin nadmorskich.

Zmniejszony ruch turystyczny. Prośba o wideospotkanie z premierem- Zwróciliśmy się również z oficjalnym pismem do premiera Mateusza Morawieckiego o zorganizowanie wideokonferencji z włodarzami wszystkich gmin nadmorskich w celu omówienia sytuacji gospodarczej tych miast i gmin w związku z przewidywanym zmniejszonym ruchem turystycznym - informuje Makowski.
Pytany przez nas o to, czy miasta będące w ZMIGM oszacowały już straty z tym związane, odpowiada, że jest jeszcze na to za wcześnie.

Turystyka morska- Cały czas oczekujemy na dalsze decyzje rządu i rozwiniecie się sytuacji związanej z pandemią. Gminy są głęboko zaniepokojone brakiem jakichkolwiek informacji, a sygnały o ewentualnych decyzjach rządu trafiają do nas przez pojedynczych posłów i nie wiemy, czy są one wiarygodne. Stąd pomysł na wspólną rozmowę i przedstawienie planu działania rządu i ewentualnych rozwiązań - mówi Makowski.

Trójmiejskie plaże i parki są zamknięte