Fakty i opinie

Naprawiono zdewastowany mur cmentarza na Zaspie


Przewrócone w sylwestra 34 betonowe krzyże tworzące ogrodzenie Cmentarza Ofiar Hitleryzmu zobacz na mapie Gdańska na Zaspie po prawie czterech miesiącach doczekały się naprawy. Sprawców dewastacji do tej pory nie znaleziono.Czy miasto powinno zamontować w okolicy cmentarza monitoring?

tak i to jak najszybciej 55%
tak, ale powinien on obejmować większy obszar, nie tylko sam cmentarz 34%
nie, to zbyt kosztowne 11%
zakończona Łącznie głosów: 383
Przypomnijmy, elementy ogrodzenia zostały wyrwane w sylwestra przez nieznanych sprawców. Przez długi czas ozdobny płot cmentarza nie mógł doczekać się naprawy. Dlaczego?

- Betonowe elementy zostały zamontowane inną metodą niż dotychczas, tj. za pomocą kotw chemicznych. Prace te mogliśmy zrealizować dopiero po ustabilizowaniu się warunków atmosferycznych. Technologia tych prac wymaga bowiem dodatniej temperatury w ciągu dnia oraz w nocy. Mamy nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy, żeby po raz kolejny doprowadzić do sytuacji sprzed kilku miesięcy - podkreślają pracownicy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
Krzyże poprzednio były mocowane na metalowe trzpienie i zaprawę betonową. Ich dewastację zgłoszono na policję 3 stycznia. Nie był to zresztą jedyny przypadek dewastacji, do której doszło na cmentarzu w ostatnim czasie.

Tak wyglądał zdewastowany mur w styczniu tego roku.
Tak wyglądał zdewastowany mur w styczniu tego roku. Fot. Andrzej Rzeszotalski/GZDiZ
W październiku informowaliśmy o podpaleniu krzyża na terenie tej samej nekropolii. Z kolei po ostatnich świętach Bożego Narodzenia nieznani sprawcy również zniszczyli ogrodzenie wypychając z niego cztery krzyże.

Policja co prawda umorzyła postępowanie w tych sprawach z powodu niemożliwości wykrycia sprawców, ale nie wyklucza, że zostanie ono wznowione, jeżeli pojawią się nowe okoliczności i ustalenia. Zapewnia zarazem, że w okolice cmentarza będzie regularnie wysyłać patrole.

Pracę policji utrudnia fakt, że nekropolia nie jest aktualnie objęta żadnym systemem monitoringu.

Ważne miejsce upamiętnienia ofiar wojnyNa Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu spoczywają m.in. szczątki ofiar obozu koncentracyjnego Stutthof oraz obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Sama nekropolia powstała jednak wcześniej, przed wojną, bo już w 1895 roku, jako miejski cmentarz dla biednych.

Od września 1939 stał się on miejscem pochówku poległych, rozstrzelanych i pomordowanych w obozach. Na cmentarzu odbywały się także egzekucje. Podczas II wojny światowej pochowano tu około 2-3 tys. więźniów, głównie z obozu Stutthof (do czasu uruchomienia w obozie krematorium w 1942).

W 1992 r. w nowo wybudowanym grobowcu złożono szczątki 38 obrońców Poczty Polskiej, które odkryto 28 sierpnia 1991 na terenie dawnej strzelnicy na Zaspie, w rejonie obecnej ul. Burzyńskiego.

Opinie (63) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.