• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nie chciał ślubować, więc nie przyjęto go na studia

Piotr Weltrowski
23 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Czy narzucając określone ślubowanie ASP łamie zapisy Konstytucji RP? Czy narzucając określone ślubowanie ASP łamie zapisy Konstytucji RP?

Choć młody gdańszczanin zdał egzamin na studia z czwartym najlepszym wynikiem, to na gdańską Akademię Sztuk Pięknych nie został przyjęty, bo odmówił podpisania ślubowania i przyrzeczenia wierności "ideałom sztuki, humanizmu i demokracji".



Czy uczelnie powinny nakazywać swoim studentom ślubowanie wierności określonym wartościom?

Ponieważ Grzegorz Gilewicz bardzo chciał studiować grafikę projektową, solidnie przygotował się do egzaminów, dzięki czemu zakończył je z jednym z najlepszych wyników. Czuł się już pełnoprawnym studentem ASP. Podpisanie dokumentów, które dostał od władz uczelni pod koniec września wydawało się tylko formalnością, po której miał normalnie rozpocząć studia.

Jego wątpliwości wzbudził jednak tekst ślubowania, które musiał podpisać, aby przystąpić do studiów. Oprócz deklaracji służenia ojczyźnie, ludziom, nauczycielom i kolegom ze studiów znajdowało się tam zdanie, które uznał za niezgodne z jego światopoglądem. Chodziło o przyrzeczenie wierności ideałom humanizmu i demokracji.

- Jeżeli chodzi o politykę, to najbliżej mi do monarchii konstytucyjnej. Trudno mi też zaakceptować humanizm, jako prąd filozoficzny, któremu chciałbym być wierny. Nie potrafię na przykład pogodzić w nim naukowego sceptycyzmu z wiarą, która jest tam negowana jako źródło poznania - tłumaczy Grzegorz Gilewicz.

Niedoszły student próbował dowiedzieć się, czy może podpisać tekst ślubowania bez zdania, z którym się nie zgadzał. Najpierw sprawę próbował wyjaśnić w dziekanacie, później wysłano go do rektoratu. W obu wypadkach odpowiedź uczelni była negatywna.

- Otrzymałem odpowiedź, w której po raz kolejny mi odmówiono. Napisano w nim, że - znając regulamin uczelni - mogłem wybrać inne studia. A przecież to nie jest uczelnia prywatna, a publiczna. Powinna więc przestrzegać gwarantowanej przez konstytucję wolności przekonań i sumienia. Moje poglądy nie są ani agresywne, ani też zabronione. Dlaczego miałem przyrzekać wierność ideałom, które nie są moimi ideałami? Tym bardziej mnie to dziwi, że ASP to uczelnia artystyczna, która powinna być otwarta na różne światopoglądy i dawać studentowi możliwość krytycznego spojrzenia na rzeczywistość - dziwi się pan Grzegorz.

Próbowaliśmy się dowiedzieć, jak na całą sprawę zapatruje się uczelnia. Skontaktowaliśmy się z Magdaleną Godlewską z biura rektora ASP. Stwierdziła jednak, że nie jest osobą upoważnioną do udzielania informacji w tym temacie. - Oficjalne stanowisko uczelni przedstawimy w czwartek - zapowiedziała.

O opinię poprosiliśmy trójmiejskiego mecenasa Donata Paliszewskiego. - W myśl aktualnie obowiązującej Konstytucji RP wolność sumienia to przede wszystkim możliwość przyjęcia innego światopoglądu niż wyrażany powszechnie, przez większość. Popieranie idei monarchii konstytucyjnej jako koncepcji na funkcjonowanie państwa może mieścić się w zakresie tej wolności, przy czym jednocześnie nie jest to idea zakazana przez prawo, jak na przykład popieranie ideologii faszystowskiej czy komunistycznej - stwierdził.

Stwierdził też, iż w wypadku wyczerpania przez studenta drogi odwoławczej na uczelni, może on złożyć w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Miejsca

  • ASP Gdańsk, Targ Węglowy 6

Opinie (479) ponad 20 zablokowanych

  • Kurdę, rzeczywiście

    Jak się nie zgadzał to nie podpisał, proste. Uczelnia ma uczyć tego do czego jest stworzona a nie indoktrynować. A prawda taka, że większość łącznie z profesorami to podpisała a mają to w d pie

    • 5 0

  • treść ślubowania ASP im. J. Matejki w Krakowie

    zawarta jest w statucie uczelni paragraf 98 (str. 43 dokumentu pdf)

    Nie udaje mi sie tego skopiowac, więc pozostaje mi tylko podac adres:
    www. asp. krakow. pl/ images/ stories/ uchwaly/ statut115b-1. pdf

    Żadnych głupot rodem z Gdańska tam nie ma.

    • 2 0

  • ASP im. J. Matejki w Krakowie

    "Świadomy obowiązków wobec kultury oraz zobowiązań wobec tradycji Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie ślubuję:
    Rozwijać moją wiedzę, umiejętności i artystyczny talent;
    Dbać o godność studenta (doktoranta) i dobre imię Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie;
    Przestrzegać zasad współżycia w społeczności akademickiej, zasad etyki i koleżeństwa;
    Stosować się do przepisów obowiązujących w Akademii."

    • 4 0

  • ASP w Warszawie

    § 123.
    1. Przyjęcie w poczet studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie następuje z chwilą immatrykulacji i po złożeniu przez studenta wobec Rektora ślubowana następującej treści:
    "ślubuję:
    - wytrwale zdobywać wiedzę i umiejętności artystyczne,
    - dbać o godność studenta i dobre imię Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie,
    - darzyć szacunkiem pracowników Akademii i przestrzegać zasad współżycia koleżeńskiego,
    - dbać o mienie Akademii i przestrzegać obowiązujących w niej przepisów."

    • 4 0

  • ASP Gdańsk (1)

    § 88

    Przyjęcie w poczet studentów studiów wyższych Uczelni następuje z chwilą immatrykulacji i po złożeniu przez studenta - wobec Rektora lub kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej - ślubowania o następującej treści:

    Wstępując do społeczności akademickiej AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH w Gdańsku ślubuję:

    rozwijać umiejętności, zdobywać wiedzę i postępować w mądrości by służyć ludziom i Ojczyźnie;
    nauczycielom moim, koleżankom, kolegom i sobie przyrzekam wierność ideałom sztuki, humanizmu i demokracji; uznając prawa zwierzchności akademickiej i obyczaje społeczności akademickiej.
    Z wolą sprostania moim obowiązkom przystępuję do wspólnoty budujących godność tej Uczelni i godność stanu akademickiego.

    • 1 1

    • uznając prawa zwierzchności akademickiej

      niezły bełkot...

      • 2 0

  • Opinia eksperta

    Niewiarygodna jest w niniejszej sprawie opinia eksperta mec. Donata, który poproszony o komentarz swoją opinią praktycznie wyczerpał ten temat. Jest to jedna z tych wypowiedzi, na którą mógł sobie pozwolić typowy prawnik lub polityk, czyli nic nie wnosi i niczemu nie służy. Ale przecież każdy musi z czegoś żyć ...

    • 3 0

  • " wolność głoszenia swoich poglądów - nawet jeśli nie są one w danym momencie popularne" (1)

    Kryteria uznania za demokrację
    Klasyczne

    W teorii wywodzącej się z prac Johna Locke'a i Johna Stuarta Milla zakłada się, że faktyczny ustrój demokratyczny powinien charakteryzować się:

    (...)
    przestrzeganiem humanistycznej idei praw człowieka takich jak:
    wolność głoszenia swoich poglądów - nawet jeśli nie są one w danym momencie popularne,

    • 1 0

    • brawo ASP Gdańsk

      za pokazową lekcję wartości humanistycznej idei i demokracji - w praktyce :P

      • 1 0

  • zapleśniało.... (1)

    Do momentu kiedy nie wymrze trzecie pokolenie obecnych profesorkow, synusiów i córuś profesorków,służalczych asystencików , ukladowych kolesi i dziumdzianych nie pisanych zasad , to towarzystwo jest niewiarygodne i niegodne zainteresowania.

    • 7 0

    • Toruń też ideologii nie narzuca

      § 126 statutu:

      Przyjęcie w poczet studentów i doktorantów Uniwersytetu następuje z chwilą immatrykulacji i po złożeniu wobec rektora lub dziekana - ślubowania o następującej treści:

      Podejmując studia w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika i stając się członkiem społeczności akademickiej ślubuję uroczyście:

      rzetelnie zdobywać wiedzę i umiejętności,
      szanować prawa i obyczaje akademickie,
      całym swoim postępowaniem dbać o dobre imię Uniwersytetu i godność studenta oraz osób trzecich,
      przestrzegać zasad współżycia koleżeńskiego i przepisów obowiązujących w Uniwersytecie.

      • 2 0

  • co na to ASP?

    "Niestety, nie poznaliśmy opinii samej uczelni o konflikcie z niedoszłym studentem. Rz" zwróciła się w trybie prawa prasowego z pytaniami do władz ASP. Mimo że przez cały dzień przekonywano nas, iż odpowiedź jest właśnie przygotowywana", nie otrzymaliśmy jej. Zamiast tego Magdalena Godlewska z biura rektora ASP przesłała e-mail z informacją, że odpowiedź możemy dostać w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. O ile na specjalnej stronie internetowej złożymy odpowiedni wniosek.

    "Najzabawniejsze jest zresztą coś innego. Oto uczelnia odmówiła opisującej historię gazecie komentarza. Używając przepisów ustawy o dostępie do informacji, która pozwala odpowiadać po czasie, kiedy tekst już powstanie. To sprzeczne z zasadą przejrzystości, której publiczna instytucja powinna być wierna. Gdańska ASP, jak wiele instytucji, demokrację wyznaje, ale jej nie praktykuje.

    Rzeczpospolita

    • 2 0

  • Przy dużym wysiłku dobrej woli mogę zrozumieć prorektora, który brnie w te bzdury dalej, bo nie wie, jak się wycofać.

    Ale wy, studenci z samorządu studenckiego, uczelni artystycznej, którzy głosowaliście PRZECIWKO przyjęciu tego studenta...

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane