• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nietypowe Budowle Trójmiasta. Hipodrom w Sopocie

Ewa Budnik
16 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Położenie Hipodromu oraz znajdujące się tutaj zabytkowe i nowoczesne zabudowania czynią z niego jeden z najciekawszych obiektów jeździeckich w Polsce.

W cyklu Nietypowe Budowle Trójmiasta odsłaniamy historię nietypowych obiektów, które znajdują się w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Ostatnio odwiedziliśmy elektrowozownię SKM w Cisowej, za miesiąc z bliska przyjrzymy się ciekawym w kształcie światłom wejściowym na wejściu głównym do Portu GdyniaMapka. Dzisiaj z kolei prezentujemy Hipodrom Sopot z największą w Polsce krytą ujeżdżalniąMapka.Czy byłe(a)ś kiedykolwiek na terenie sopockiego Hipodromu?

Biorąc pod uwagę pierwsze skojarzenie z sopockim hipodromem, jakie nasuwa się mieszkańcom Trójmiasta, czyli obraz rozległego trawiastego terenu, wydawać by się mogło, że nazywanie go "nietypową budowlą" to przesada.

Jednak jeśli przyjrzymy się bliżej zabudowie i działaniu Hipodromu zrozumiemy, że jest to obiekt, którego położenie w sercu tętniącej życiem metropolii jest na tle innych miast niezwykłe.

Obszar hipodromu to blisko 39 hektarów otoczonych osiedlami mieszkaniowymi, ulicami oraz sąsiadującą Ergo Areną. Od 1997 roku większość tego terenu wraz z zabudową wpisana jest do rejestru zabytków województwa pomorskiego (układ, zabudowania, roślinność, nawet trawa). Hipodrom Sopot jest spółką, której 100 proc. udziałów posiada Miasto Sopot.

Ten zielony teren jest dostępny dla każdej osoby, która chciałaby udać się tu na spacer. Wejść można na niego od strony Sopotu, Żabianki i od strony ul. Łokietka. Można tu przebywać z psem, ale na smyczy, ważne, aby nie płoszyć koni. Absolutnie nie wolno nad tym terenem latać dronem, bo to płoszy konie i może doprowadzić do poważnego w skutkach wypadku.

Atrakcja z XIX wieku  • Hipodrom, rok 1910.
  • Hipodrom, rok 1936.
  • Wyścigi konne. Lata 1939-1940.
Jako pierwsi, od lat 70. XIX wieku, teren przy granicy z Gdańskiem wykorzystywali Czarni Huzarzy do swoich biegów treningowych. Od 1898 roku, już regularnie, odbywały się tu wyścigi konne i gonitwy przeszkodowe z udziałem publiczności. Wtedy też powstały dwie istniejące do dziś trybuny - jedna dla gości specjalnych - tuż naprzeciwko mety oraz druga, większa, dla wszystkich zainteresowanych zawodami.

Z trybun rozciągał się widok na Zatokę Gdańską - nie był wówczas przesłonięty zabudową ani wysoką roślinnością. W okresie międzywojennym znajdujący się na terenie Wolnego Miasta Gdańska tor był znaną atrakcją Sopotu przyciągającą turystów z całej Europy.

Po II wojnie światowej Hipodrom zaczął dalej pełnić swoje funkcje, na przestrzeni lat sukcesywnie dostosowując się do zmieniających się potrzeb zawodów jeździeckich. Wielu mieszkańców Trójmiasta miało okazję odwiedzić Hipodrom przy takich okazjach jak msza św. podczas wizyty Jana Pawła II w 1999 roku, koncert Tiny Turner w 2000 roku czy coroczne wystawy psów, kotów lub roślin, które organizowane są na otwartym terenie lub w ujeżdżalni.

Rozbudowa i unowocześnienie. Największa kryta ujeżdżalniaDuże zmiany na terenie hipodromu nastąpiły w latach 2009-2013. Dzięki znacznemu dofinansowaniu z Unii Europejskiej teren został zrewitalizowany i rozbudowany. Prace trzeba było przeprowadzić ze względu na rosnące potrzeby sportowe obiektu.

W tym czasie zbudowana została przede wszystkim Hala Pomarańczowa, czyli największa kryta ujeżdżalnia w Polsce z rozprężalnią. Powstała ona w miejscu budynku o takiej samej funkcji z lat 70. XX w. Płyta hali ma wielkość 48 x 83 m, co daje możliwość nie tylko prowadzenia w tym miejscu treningów, ale także prowadzenia zawodów. Taka powierzchnia daje szerokie możliwości konfigurowania przeszkód. Trybuna hali mieści około 400 widzów.

Nietypowe Budowle Trójmiasta. Maszt w ChwaszczynieCiekawostką jest podłoże jakie znajduje się na hali - jest to kwarc jeździecki, czyli bardzo drobny piasek z włóknami tkanin, który stale utrzymywany jest w stanie lekkiej wilgotności i jest dosypywany raz-dwa razy w roku. Takie podłoże jest bardziej elastyczne, chroni końskie kopyta przed urazami. Hala jest zatem wykonana z materiałów odpornych na podwyższoną wilgotność. Z dużą uwagą projektowano także jej akustykę, bo konie to bardzo lękliwe stworzenia. Nagłośnienie zawodów jest więc tak skonstruowane, by słyszała je widownia, a konie na padoku nie bardzo.

W sumie na terenie Hipodromu znajduje się pięć krytych ujeżdzalni. Na co dzień korzysta z nich około 200 koni. Tyle tych zwierząt na co dzień mieszka też na Hipodromie - większość w nowych stajniach rekreacyjnych i sportowych, które zbudowano w czasie rewitalizacji. Stajnie mają bogatą infrastrukturę zapewniającą na co dzień wygodę koniom i jeźdźcom. Są tu między innymi prysznice i solaria dla koni.

W budynku Hali Pomarańczowej znajduje się także dziewięć pokoi gościnnych, w planie jest także budowa hotelu.

Prace z lat 2009-2013 objęły także renowację zabytkowej trybuny. W tej chwili może ona pełnić także rolę sali konferencyjnej.

Trójmiasto w Budowie. Odwiedzamy najciekawsze budowy w TrójmieścieRozbudowa i unowocześnienie trwa. Obecnie trwa przebudowa dawnego ambulansu dla koni, powstaną w nim dodatkowe boksy pensjonatowe dla koni.

Obszar Hipodromu ze względu na swe walory (płaskość terenu, możliwość pomieszczenia dużej liczby widzów i dogodną komunikację) wykorzystywany jest jako miejsce występów gwiazd polskiej i światowej rozrywki, a także innych wydarzeń z udziałem wielkiej liczby uczestników.

Nietypowa budowla? Zgłoś nam do wyjaśnienia
Zastanawiasz się, czym jest i jaką funkcję pełni dziwna budowla, którą mijasz w drodze do pracy lub która znajduje się w pobliżu twojego miejsca zamieszkania? Napisz do nas! Poinformuj o lokalizacji, napisz jakie masz pytania. Postaramy się ją sfilmować i wyjaśnić, co to takiego.

inwestycje@trojmiasto.pl

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (112)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane