Fakty i opinie

Nowe wieżowce za dwa lata w centrum Gdyni

Na razie zabudowę gdyńskiego waterfrontu można oglądać jedynie na szkicach i wizualizacjach. Pierwszy etap, w którym powstaną hotel i biurowiec ma się zakończyć w 2015 r.
Na razie zabudowę gdyńskiego waterfrontu można oglądać jedynie na szkicach i wizualizacjach. Pierwszy etap, w którym powstaną hotel i biurowiec ma się zakończyć w 2015 r. fot. Swedecenter/ mat. prasowe

Od kilku tygodni trwa budowa dwóch wieżowców: biurowca i hotelu Marriott Courtyard. Inwestycja ma się zakończyć w połowie 2015 roku. Na razie nie zagrozi centrum Gemini, ale prawdopodobnie za kilka lat centrum i tak zostanie zburzone.Choć teren za Centrum Gemini to obecnie plac budowy, nie utrudnia to jednak działania samego obiektu.
Choć teren za Centrum Gemini to obecnie plac budowy, nie utrudnia to jednak działania samego obiektu. fot. Patryk Szczerba/Trojmiasto.pl
Czy interesuje cię budowa gdyńskiego Waterfrontu

tak, śledzę doniesienia na ten temat, czekam na pierwsze efekty

52%

niezbyt, ponieważ nie lubię takich miejsc, są mi obojętne

12%

nie, wątpię, żebym tam często zaglądał, a budynki tylko zepsują urok tego miejsca

36%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 890
O nowej inwestycji na działce o powierzchni 3,6 ha, znajdującej się pomiędzy centrum Gemini a wieżowcami Sea Towers, w bezpośrednim sąsiedztwie Basenu Prezydenta zobacz na mapie Gdyni pisaliśmy w kwietniu. Do 2015 roku powstaną dwa obiekty.

Jedenastopiętrowy budynek będzie oferował 11,5 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej, zaś na parterze, wzdłuż ciągu dla pieszych łączącego aleję Jana Pawła II z Sea Towers, otwarte zostaną kawiarnie i restauracje. Miejsce w kompleksie biurowym ma zająć m.in. spółka tworzona przez bank PKO BP. W Hotelu Marriott Courtyard na dziewięciu piętrach znajdzie się 201 pokoi oraz centrum konferencyjne o powierzchni 650 metrów kwadratowych z ekskluzywną restauracją na parterze.

- Prace idą zgodnie z planem. Na tym etapie skupiamy się na funkcji usługowej i hotelowej. Nie koliduje ona jednak w żaden sposób z działalnością centrum Gemini, także pragnę uspokoić wszystkich, że obiekt będzie funkcjonował w dotychczasowej formule - zapewnia Ewa Łydkowska z firmy Swedecenter.

Za kilka lat ma się to zmienić. W drugim etapie mają bowiem powstać obiekty handlowe i kulturalne oraz budynki mieszkalne o całkowitej powierzchni 65 000 metrów kwadratowych. To propozycja zamiast centrum Gemini zobacz na mapie Gdyni - tętniącego życiem właściwie tylko podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz filmowego festiwalu w Gdyni. Na razie trwają prace koncepcyjne. Bierze się pod uwagę zburzenie centrum, w którym dziś można spotkać głównie widzów Multikina.

Niebawem jednak liczba odwiedzających kino może się zmniejszyć. Wszystko przez planowane na jesień otwarcie centrum Riviera, gdzie znajdzie się kino sieci Helios. Dużych zysków nie przynosi też parking, który - zwłaszcza w weekendy - świeci pustkami. W ciągu dnia też wielu kierowców woli postawić samochód na miejskim terenie, gdzie za godzinę zapłacą 2 zł zamiast 3 zł.

- Część, gdzie aktualnie stoi Gemini ma pełnić rolę wielofunkcyjną z przewagą handlu i kultury. Wśród propozycji są szkoły tańca, kluby. Na razie nie ma konkretnych planów i decyzji, co do wykorzystania w przyszłości centrum. Niewykluczone, że zniknie. Aktualnie skupiamy się na pierwszym etapie budowy Waterfrontu. - odpowiada Ewa Łydkowska.

Wciąż nie wiadomo również, czy spółka będzie współpracowała z miastem, podobnie jak PHNNauta, przy przebudowie układu drogowego w okolicach Mola Rybackiego. Te przedsiębiorstwa podpisały z Gdynią list intencyjny. Jak twierdzą przedstawiciele firmy, na razie żadnych rozmów w tej sprawie nie było.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (292)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.