Fakty i opinie

Od asystenta do wiceprezydenta

felieton w trojmiasto.pl

Aleksandra Dulkiewicz zostanie w marcu powołana na stanowisko zastępcy prezydenta Gdańska ds. gospodarczych.
Aleksandra Dulkiewicz zostanie w marcu powołana na stanowisko zastępcy prezydenta Gdańska ds. gospodarczych. fot. Łukasz Głowala/trojmiasto.pl

Troje młodych polityków z Trójmiasta przeszło już drogę od asystenta do zastępcy prezydenta miasta.Choć za oknami mróz, to dla interesujących się kulisami sprawowania władzy w Trójmiasta ostatnie tygodnie były gorące. Bo zmiany personalne zawsze ekscytują tych, którzy na ich podstawie lubią układać różne polityczne scenariusze. Tym bardziej, że wbrew pozorom karuzela stanowisk dotyczy nie tylko pomorskich spółek i instytucji nadzorowanych przez państwo (Energa, Lotos, PSSE), ale także znacznie stabilniejszych pod tym względem samorządów.

Jaskółką ostatnich zmian na dworach... - przepraszam: w kancelariach - trójmiejskich prezydentów była nominacja Magdaleny Skorupki-Kaczmarek na stanowisko rzecznika prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jej - w ocenie prezydenta - sprawność, świeżość i nowe pomysły mają pozwolić na - w mojej ocenie - utrzymanie/odzyskanie (niepotrzebne skreślić) przez niego sympatii gdańszczan, niezbędnej do uzyskania dobrego wyniku w najbliższych wyborach do Sejmu lub Parlamentu Europejskiego.

Czytaj także: Dziennikarka za poetę

Dwa tygodnie później zmiana zaszła szczebel wyżej. Wieloletniego zastępcę prezydenta ds. gospodarczych - Andrzeja Bojanowskiego - zastąpiła Aleksandra Dulkiewicz, miejska radna, była pracownica Europejskiego Centrum Solidarności, miejskiej spółki InwestGda, a jeszcze wcześniej asystentka Pawła Adamowicza.

Czytaj także: Aleksandra Dulkiewicz za Andrzeja Bojanowskiego

Piotr Grzelak od dwóch lat piastuje stanowisko zastępcy prezydenta Gdańska ds. komunalnych.
Piotr Grzelak od dwóch lat piastuje stanowisko zastępcy prezydenta Gdańska ds. komunalnych. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
Czy to przypadek, że te ruchy zbiegły się w czasie z rządowymi deklaracjami, iż obecna kadencja może być ostatnią dla prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu? Trudno powiedzieć. Najbardziej zainteresowani z pewnością znacznie wcześniej niż opinia publiczna dowiedzieli się, że taki projekt jest rozważany w środowisku, z którego się nie wywodzą. Mieli więc czas na przygotowanie się do tego.

Odejście Andrzeja Bojanowskiego "do biznesu" (na stanowisko wiceprezesa Międzynarodowych Targów Gdańskich) nie jest niczym nowym, ponieważ podobną drogę przeszedł osiem lat temu jego poprzednik Marcin Szpak (na stanowisko dyrektora w jednej ze spółek Grupy Energa).

Także awans Aleksandry Dulkiewicz nie jest zaskoczeniem, ponieważ drogę od asystenta do zastępcy prezydenta przeszedł przed nią obecny zastępca prezydenta ds. komunalnych Piotr Grzelak. Z kolei pełniący po nim to samo stanowisko Michał Glaser jest dziś dyrektorem biura Stowarzyszenia Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot.

Marcin Skwierawski od dwóch lat jest zastępcą prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego.
Marcin Skwierawski od dwóch lat jest zastępcą prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/trojmiasto.pl
Identyczną drogę od asystenta do zastępcy prezydenta przeszedł w Sopocie Marcin Skwierawski.

W tym kontekście jako ciekawostkę można podać, że od kilku dni prezydent Jacek Karnowski ma nowego asystenta. Jest nim... Paweł Adamowicz (zbieżność imienia i nazwiska z prezydentem Gdańska - przypadkowa).

Niewykluczone więc, że doczekamy się czasów, gdy Paweł Adamowicz będzie prezydentem Sopotu. I nie będzie to wybieg pozwalający na zachowanie stanowisk prezydentom, których od władzy może odsunąć rozważana ustawa ograniczająca ich kadencje.

Opinie (154) 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.