• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odbudowa ulicy św. Ducha

O.K.
30 czerwca 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Najpóźniej w ciągu 5-6 lat ul. św. Ducha w Gdańsku ma odzyskać dawny blask - dzięki odbudowaniu ciągu kamienic na odcinku od Kaplicy Królewskiej do Motławy. Już dziś na terenie przyszłej budowy prowadzone są prace archeologiczne, na papierze odtworzono też już fasady stojących tu niegdyś budynków.

- Po badaniach archeologicznych teren przy ulicy św. Ducha zostanie podzielony na działki i sprzedany przyszłym inwestorom. Koszt badań archeologicznych, który teraz ponosi miasto, wejdzie w ceny działek - twierdzi prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Dlaczego jednak kosztów tych badań nie ponoszą przyszli inwestorzy, tylko są one opłacane z budżetu miasta? Po co wydawać pieniądze miejskie, kiedy potem i tak większość działek przy ul. św. Ducha zostanie sprzedana, a tylko część pozostanie własnością gminy? Dlaczego wykonanie badań archeologicznych miasto zleciło Muzeum Historycznemu Miasta Gdańska, a nie Muzeum Archeologicznemu, skoro i tak pracują przy nich archeolodzy z tej drugiej placówki?

- Wykonywanie badań archeologicznych przy św. Ducha za pieniądze miejskie jest fragmentem aktywnej polityki gospodarczej miasta - odpowiada Jerzy Rembalski, naczelnik Wydziału Promocji Miasta UM w Gdańsku. - Chodzi o to, że konieczność wykonania badań archeologicznych bardzo opóźnia proces inwestycyjny. Chcemy ten proces przyspieszyć i dlatego zdecydowaliśmy się sami wykonać badania, by inwestorom sprzedawać działki już gotowe pod zabudowę. Chodziło po prostu o czas.

Jak ustalił "Głos", przetarg na wykonanie badań archeologicznych wygrało Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, bo jego oferta była tańsza niż oferta Muzeum Archeologicznego. Niezależnie od tego, kto faktycznie przy tych badaniach pracuje.

Kamienice, które powstaną przy św. Ducha, mają być, przynajmniej w części zewnętrznej, rekonstrukcją tych, które tu niegdyś stały.
- Rekonstruując wygląd dawnych kamienic przy św. Ducha korzystaliśmy z akt policji budowlanej, archiwalnych dokumentów, zdjęć, rycin - wyjaśnia Grzegorz Sulikowski z Biura Rozwoju Gdańska. - Nie udało nam się odnaleźć dokumentacji do wszystkich 27 kamienic. Oprócz nich zostaną odtworzone tzw. ławy mięsne, w których przewidzieliśmy działalność handlową. Kamienice mają spełniać funkcje usługowe i mieszkaniowe. Przy większości z nich zostaną również odtworzone przedproża. Kamienice będą miały od ok. 600 do ok. 250 m kw. powierzchni użytkowej, nie licząc piwnic.

Wśród odtwarzanych przy ul. św. Ducha budynków znajdzie się również dawny dom rodzinny XVIII-wieczego artysty grafika Daniela Chodowieckiego. Ta kamienica nie zostanie wystawiona na sprzedaż, pozostanie własnością gminy. Będzie się w niej mieścić muzeum artysty, z odtworzonymi według jego rysunków wnętrzami. Poziom samej ulicy zostanie obniżony, na nawierzchnię powróci bruk, latarnie będą stylizowane na zabytkowe. Na razie na terenach przyszłej inwestycji pracują archeolodzy z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska i gdańskiego Muzeum Archeologicznego. Badania te będą prowadzone do końca listopada tego roku. Archeolodzy liczą, że uda im się dotrzeć do znalezisk z okresu średniowiecza i początków historii Głównego Miasta.
Głos WybrzeżaO.K.

Opinie (53)

  • Mamo

    No to jak to, w gazecie konserwator mówił że na Głównym Mieście nie wolno na PCV, ewentualnie można na drewniane i masz rację musi być taki sam podział tych szybek we wszystkich oknach. Na PCV można wymieniać w innych częściach miasta z tym że też wszystkie okna muszą być takie same jak stare. Nie może być tak że Art na parterze wstawi sobie PCV jednoczęściowe, a Mama mieszkająca nade mną wstawi sobie dwuskrzydłowe z lufcikiem, tak nie wolno nigdzie, a przed wymianą powinno się powiadomić sp-nię czy inne licho. Tak czytałem w wywiadzie w "DB" z konserwatorem i było obok tekstu zdjęcie jakiegoś budynku we Wrzeszczu w którym każde okno PCV of course było inne. Rzeczywiście to głupio wyglądało. Ale większość ludzi nie wie że istnieje jakiś przepis odnośnie wymiany okien i wymieniają na takie jakie im się podoba. A czy ty mamo wymianiłaś już okna na nowe?

    • 0 0

  • I jeszcze o tych oknach...

    mama> Niestety, mylisz się, powinny być drewniane, a przede wszytskim "zewnętrzne", czyli pokrywać się z fasadą, tj. nie należy ich mocować głęboko w ościeżnicy (chyba że oryginalnie tak były umocowane).

    Z tego, co dowiedziałem się podczas jednej z wizyt w urzędzie konserwatora, ludzie starsi lub po prostu mniej zamożni, liczą się z tego rodzaju wydatkami i zanim wydadzą pieniądze na nowe okna, zwykle przychodzą do konserwatora, by poradzić się oraz uzyskać zgodę. Pozostali, których z pewnością stać na (droższe) okna drewniane, w swej arogancji uważają, że mogą sobie wprawić cokolwiek. Z jednym takim przypadkowo wdałem się kiedyś w rozmowę: wytłumaczył mi, iż mamy demokrację i każdy może robić ze swoimi oknami, na co ma ochotę. A że wgłębione? Przecież to żadna różnica!

    Komuś, kto uważa, że to żadna różnica, usilnie polecam obejrzeć niedawno wymienione okna domu rodzinnego Schopenhauera, który stoi właśnie przy ul. św. Ducha., a potem radzę uczciwie rozważyć, czy tenże sam Schopenhauer nie miał racji, gdy pisał, że dobry smak jest jak żadki ptak, mianowicie jak feniks, który pojawia się ponoć tylko raz na pięćset lat.

    Pozdrawiam.

    P.S. Ciekaw jestem, co na to powiedziałaby panienka z okienka. ;)

    • 0 0

  • Errata

    Oczywiście: "rzadki"- te okienka rozstroiły mnie ortogtaficznie. ;(

    • 0 0

  • Ja mam drewniane, zewnętrzne w kształcie owalne.

    • 0 0

  • Art>

    Pamiętasz może,w którym numerze DB ukazał się ten artykuł o okienkach? :)

    • 0 0

  • Panienko z.. radze czym predzej udac sie do
    chirurga plastycznego.Z bolem serca musze
    stwierdzic, ze jestes raczej bazyliszkiem a
    nie pannica.Dziwi mnie fakt, ze przechodnie
    nie padaja jak muchy gdy wychylasz sie z tego
    swojego okienka.. :P

    • 0 0

  • cdx

    Kurcze zabiłeś mi ćwieka, prenumerowałem DB od września zeszłego roku do stycznia tego roku czyli 5 miesięcy. I nie chcę zmyślać bo nie pamiętam, który to był numer. Ale zapewniam Cię że artykuł był bardzo ciekawy, na całą stronę. Dopóki nie przeczytałem tego artykułu nie wiedziałem, że są takie przepisy odnośnie okien. Jeśli ten artykuł Cię interesuje musisz poszperać w archiwach, może coś na ich stronie w necie w archiwach coś znajdziesz. Interesujesz się historią Gdańska?

    • 0 0

  • któś

    A okienko Pankracego pamiętasz?

    • 0 0

  • Art>

    Ten artykuł próbuję zdobyć. odkąd usłyszałem o nim od koleżanki, która niestety, choć pracuje w "DB", nie była w stanie go odszukać. Owszem, interesuję się nieco historią Gdańska, a także historią gdańskiej architektury.

    • 0 0

  • Panienko

    Jasne, ze tak i powiem Ci jeszcze panienko,
    ze piosenki z programu znajdziesz pod:
    www.polskaludowa.com
    Strona jest po prostu swietna, tym ktorzy
    jej jeszcze nie odwiedzili szczerze polecam
    i to bynajmniej nie z uwagi na Pankracego:)

    PS:nie chcialbym abys to zle odebrala, ale
    popros radnych zeby Ci ta operacje plastyczna
    w koncu zafundowali.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane