18 tablic prezentujących historię i ciekawostki na temat Dolnego Miasta, Starego Przedmieścia, Olszynki i dawnych fortyfikacji pojawi się niebawem nad Opływem Motławy. To jeden z elementów rewitalizacji tej części Gdańska. W najbliższych tygodniach rozpocznie się także budowa nowego wału przeciwpowodziowego z terenami rekreacyjnymi w pobliżu stadionu żużlowego
.
Projekt tablic edukacyjnych został przygotowany na zlecenie Biura Rozwoju Gdańska przez stowarzyszenie Opowiadaczy Historii Dolnego Miasta. Znajdują się na nich fotografie, fragmenty publikacji z przedwojennych gazet oraz wspomnienia mieszkańców.
Opisano m.in. nieistniejące już obiekty, jak kąpielisko miejskie ze skocznią przy stadionie żużlowym, dawną stację kolei wąskotorowej oraz historię dworca południowego (Kłodno). Przeczytamy także o roślinności i zamieszkujących te tereny zwierzętach.
Czytaj też:
Przedwojenne plany budowy basenu przy dworcu Gdańsk Wąskotorowy
Na planszach zamieszczono odnośniki w formie kodów QR do stron internetowych z obszerniejszymi informacjami oraz tłumaczeń treści na język angielski.
Zawartość planowanych tablic informacyjnych. Wybierz grafikę, aby powiększyć.
Budowa wału przeciwpowodziowego i dwa place rekreacyjne
Nowe tablice wzdłuż Opływu Motławy są jednak tylko drobnym uzupełnieniem tych terenów. Wkrótce rozpocznie się znacznie większa inwestycja - budowa nowego wału przeciwpowodziowego na odcinku Zawodników
Robotami będzie objęty też ok. 80-metrowy odcinek ul. Zawodzie wzdłuż Kanału Rudnickiego, który zyska asfaltową jezdnię i chodnik (obecnie jest to droga gruntowa).
Szczegółowo zakres robót opisaliśmy listopadzie 2020 r., zaś w styczniu br. informowaliśmy o ofertach złożonych w przetargu.
11 lutego dokonano ostatecznego wyboru wykonawcy - firmę B&W Usługi Ogólnobudowlane Bożena Dzidkowska z Pruszcza Gdańskiego, która wyceniła prace budowlane na kwotę ok. 10,9 mln zł, podczas gdy miasto zaplanowało przeznaczyć na ten cel nie więcej niż ok. 15 mln zł (wszystkie oferty w przetargu mieściły się w tym budżecie).
Zgodnie z zapisami przetargu, na realizację wszystkich prac budowlanych przewidziano 18 miesięcy od momentu podpisania umowy.
Opływ Motławy w zimowej scenerii.
fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl