Fakty i opinie

stat

Oszukał 72 osoby metodą "na BLIK-a"

20-latka zatrzymano na gorącym uczynku, gdy wypłacał pieniądze z konta użytego do przestępstw.
20-latka zatrzymano na gorącym uczynku, gdy wypłacał pieniądze z konta użytego do przestępstw. fot. policja

Kryminalni z Gdańska zatrzymali 20-latka podejrzanego o oszustwa metodą "na BLIK-a". Mężczyznę złapano na gorącym uczynku, gdy wypłacał gotówkę z bankomatu. Łącznie usłyszał aż 72 zarzuty, a policja szacuje, że ukradł pokrzywdzonym z całego kraju ponad 71 tys. zł.Korzystasz z BLIK-a?

tak 45%
nie 55%
zakończona Łącznie głosów: 2300
Metoda "na BLIk-a" w skrócie polega na tym, że przestępcy włamują się na konta w portalach społecznościowych i za pomocą komunikatorów wysyłają do znajomych osoby, na konto której się włamali, prośbę o szybką pożyczkę lub pomoc finansową za pomocą płatności mobilnych.

Skuteczność tej metody jest duża, bo gdy za pomocą komunikatora zwraca się do nas znajomy, to rzadko sprawdzamy, czy to faktycznie on jest autorem wiadomości, i po prostu pomagamy, tym bardziej że przeważnie chodzi o kwoty w rodzaju kilkudziesięciu czy kilkuset złotych.

Poszkodowani dawali więc sami przestępcom kody do BLIK-a, po czym potwierdzali płatności w swojej aplikacji do bankowości mobilnej. Dopiero później, przeważnie podczas kolejnego kontaktu ze znajomą osobą, która miała wziąć pożyczkę, dowiadywali się, że padli ofiarą oszustwa.

20-latek wpadł przy bankomacieZatrzymany 20-latek naciągał w ostatnich miesiącach w ten sposób mieszkańców całego kraju. Dlaczego sprawą zajęli się policjanci z Gdańska? Powód był prozaiczny - to tu, jak się okazało, przestępca wyciągał z bankomatu pieniądze, które wcześniej kradł.

- Kryminalni, którzy pracowali nad sprawą, zabezpieczyli i przeanalizowali zapisy z kamer monitoringów, a także zdobyli informacje, które doprowadziły ich do 20-letniego mieszkańca Szczecina - mówi Karina Kamińska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Policjanci wytypowali miejsce, w którym mężczyzna będzie chciał wypłacić po raz kolejny pieniądze, i trafili. W weekend 20-latek został zatrzymany w Gdańsku, gdy próbował wypłacić środki z konta, którego używał do przestępstw.

Mężczyzna usłyszał 72 zarzuty, a policja szacuje, że pokrzywdzeni stracili przez jego działalność ponad 71 tys. zł. Śledztwo jest jednak rozwojowe. Nie jest wykluczone, że lista zarzutów się zwiększy. Możliwe są także kolejne zatrzymania.

Nie daj się oszukaćJak nie paść ofiarą podobnych oszustw?


  • Należy stosować dwuetapowe uwierzytelnianie swoich kont społecznościowych, wówczas o wiele trudniej je przejąć.

  • Zawsze warto potwierdzać tożsamość "znajomych", którzy przez internetowe komunikatory proszą o pożyczkę.

  • Zawsze trzeba sprawdzać dane transakcji przed jej potwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie).

  • Trzeba chronić swój telefon oraz PIN do aplikacji mobilnej banku.

Opinie (116) 9 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.