• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pandemia niektóre rzeczy zmieniła na lepsze

Michał Sielski
10 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Zbadają, jak COVID-19 wpływa na mózg człowieka

Czas pandemii koronawirusa wywrócił życie większości z nas do góry nogami. Oczywiście nie brakuje ogromnych dramatów, ale w tym tekście chcemy skupić się na pozytywnych aspektach zmian, które - miejmy nadzieję - zostaną z nami na zawsze. Wiele z nich znacząco ułatwiło nam życie.



Czy dostrzegasz pozytywne aspekty koronawirusa?

Podkreślmy na początku dla tych, którzy nad tekstem w Internecie spędzają średnio 30 sekund: nie mamy zamiaru trywializować skutków pandemii koronawirusa, które bez wątpienia dotykają wielu mieszkańców Trójmiasta, ale chcemy skupić się na tym, co po niej pozostanie. Bo wiele wskazuje na to, że nie będą to jedynie zgliszcza ekonomiczne po niektórych firmach, ale trwałe zmiany, które pozwolą nam żyć łatwiej, wygodniej i przyjemniej.

E-urzędy zawsze otwarte i bez kolejek



Nagle okazało się, że wiele spraw można załatwić przez Internet albo telefon, co wcześniej nie było możliwe. Sam odebrałem telefon z Urzędu Skarbowego i - mimo że zasadnicza pani urzędniczka trzykrotnie podkreślała, że nie może nic doradzić - to jednak udało się znaleźć sposób na przesłanie odpowiednich dokumentów i oświadczeń e-mailem bez konieczności osobistej wizyty. Założę się, że gdyby nie obostrzenia, skończyłoby się na wycieczce do urzędu i "czynnym żalu".

Faktem jest, że wiele spraw - zwłaszcza w urzędach miejskich - już wcześniej można było załatwić zdalnie, nie czekając w kolejkach, ale część osób do tej pory się przed tym wzbraniała. Powody były przeróżne: od strachu przed nową technologią, po brak umiejętności np. w zakresie uzyskania profilu zaufanego (co da się zrobić przez strony większości banków). Niezależnie od tego dane z urzędów i rozmowy ze starszymi znajomymi pokazują stałą tendencję: pokonanie strachu przed technologią i rezygnacja z niektórych kuriozalnych procedur sprawiają, że coraz więcej spraw, które wcześniej wymagały urwania się z pracy, można załatwić w dowolnym miejscu i o dowolnej porze - wystarczy dostęp do Internetu.

- W społeczeństwie zdalnym przyjdzie nam żyć raczej miesiące niż tygodnie, a sposoby korzystania z technologii, które wypracujemy, zostaną z nami na dłużej - podkreśla Alek Tarkowski, socjolog internetu i technologii oraz prezes Fundacji Centrum Cyfrowe.

Do lekarza przez Internet



Wizyta lekarska online w wielu przypadkach jest wystarczająca, bo fizyczna obecność pacjenta w gabinecie lekarskim nie zawsze jest konieczna. Wizyta lekarska online w wielu przypadkach jest wystarczająca, bo fizyczna obecność pacjenta w gabinecie lekarskim nie zawsze jest konieczna.
Wizyta zarezerwowana na godz. 8, ale o godz. 7:55 w poczekalni już trzy osoby. Jedna "tylko po receptę", druga "wcześniej była umówiona" i trzecia - to moje ulubione - "ja teraz wchodzę". Znacie to? Mam nadzieję, że najwyżej z opowiadań, ale fakty są takie, że często spotkanie z lekarzem nie wymaga wcale fizycznej obecności. Bo może chodzić o wypisanie recepty na leki, które od dawna bierzemy na przewlekłą chorobę, przedłużenie zwolnienia czy zwykłą konsultację. Dziś większość lekarzy prowadzi telekonsultacje i doskonale wiedzą, że to przyszłość ich zawodu.

- Zdalna porada lekarska jeszcze niedawno budziła niechęć i była niezgodna z prawem, a już niedługo będzie nie tylko akceptowalna, ale wręcz pożądana. Niezwykle trudno będzie ponownie "zmusić" pacjenta do przyjścia po receptę czy zwolnienie - przyznaje Michał Nowakowski, chirurg, nauczyciel akademicki i naukowiec z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Praca zdalna - szef nie musi patrzeć na ręce, by ocenić efekty



Według wstępnych szacunków w związku z pandemią koronawirusa ok. 30 proc. firm przeszło na pracę zdalną. Wcześniej w wielu przedsiębiorstwach było to nie do pomyślenia. Jaka była bariera? W niektórych firmach sprzętowa, ale nie ma żadnych wątpliwości, że w większości jednak psychologiczna - są przełożeni, którzy nie wyobrażają sobie pracy bez "doglądania" pracowników, dzielenia się z nimi cennymi radami, bez codziennych spotkań, zebrań i narad.

Forum o koronawirusie - dyskusje mieszkańców Trójmiasta.



Wiele argumentów przeciwko pracy zdalnej nie ostało się w zderzeniu z rzeczywistością
Z oczywistych względów nie we wszystkich branżach jest to możliwe, ale tam, gdzie ludzie pracują przede wszystkim przed komputerem, łatwo można znaleźć obiektywne dane, dzięki którym można sprawiedliwie ocenić postępy pracy.

Tymczasem taki styl pracy to obopólny zysk - pracownik oszczędza czas i pieniądze na dojazdy, a pracodawca nie musi ponosić kosztów organizacji mu miejsca pracy, płacenia rachunków za prąd itd. Można nawet iść dalej, ocenić wpływ pracy z domu na środowisko czy znaczne zmniejszenie korków.

Jak wiele firm po pandemii zdecyduje się na pozostawienie - przynajmniej częściowo - pracy zdalnej? Czas pokaże, ale jedno jest pewne: wiele argumentów przeciwko pracy zdalnej nie ostało się w zderzeniu z rzeczywistością.

Łatwiejsza płatność kartą, mniejszy tłok w sklepach



Kartą zapłacimy bezdotykowo w coraz większej liczbie małych sklepów i punktów usługowych. Kartą zapłacimy bezdotykowo w coraz większej liczbie małych sklepów i punktów usługowych.
Koronawirus sprawił też, że płatności bezdotykowe bez konieczności wpisywania kodu PIN możliwe są teraz do kwoty 100 zł. Drobiazg, ale jednak też ułatwia życie. Podobnie jak coraz więcej małych, lokalnych sklepów, które zdecydowały się na inwestycję w terminal płatniczy i przyjmowanie płatności kartą.

Takich małych i większych zmian w codziennym życiu jest bez liku. W sklepach już nikt nie stoi nam "na plecach", jakby miejsce w kolejce miał zająć czyhający na nie wróg, ale przede wszystkim wzrosła świadomość higieny. Reglamentacja zakupów mydła w drogeriach wskazuje, że wcześniej traktowaliśmy nie tylko mycie rąk z przymrużeniem oka. A to w przyszłości docenią nie tylko lekarze, ale także pasażerowie komunikacji publicznej. Pod warunkiem, że zmiany utrzymają się na stałe, na co pozostaje nam liczyć.

Opinie (351) ponad 20 zablokowanych

  • E-urząd - fikcja (2)

    Sprawa z dzisiaj. Informacja o możliwości odebrania dowodu osobistego. Telefon do urzędu celem ustalenia terminu. Pani urzędnik nie chce w ogóle umówić terminu bo dowód jest jeszcze ważny! Muszę czekać aż termin mi się skończy i dopiero wtedy będzie można umówić się na wizytę. Czasu oczekiwania nie potrafią określić. Oczywiście braku swojej logiki nie widziała, bo taki jest przykaz dyrektora!

    • 9 1

    • Trzeba czytać informacje. (1)

      Dowody osobista są ważne pomimo upływu daty ważności. Były o tym ogłoszenia.

      • 0 0

      • Jaki jest wtedy termin ważności dokumentów? I od którego dnia?

        • 0 0

  • Największy pozytyw (9)

    Największą wartością dodaną pandemii jest uwidocznienie z jak wielkim przeszacowaniem wartości zawodów i ich przydatności mieliśmy do czynienia do tej pory. Dzisiaj okazuje się, że da się żyć bez influencerów wylansowanych na instagram, życiowych guru, kołczów, motywatorów, przepłacanych kopaczy, trenerów personalnych itp. W sytuacji zagrożenia chronią i walczą dla nas lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, diagności, laboranci, naukowcy pracujący nad lekiem hamującym wirusa, inżynierowe projektujący przyłbice i respiratory najbezpieczniejsze dla użytkujących i najbardziej wydajne.

    • 34 2

    • bo pracowalismy glownie dla zachodu - drenaz trwal. od fizycznych pracownikow po wyksztalconych w PL. (4)

      jak panstwo kolonialne. Niestety ale tak dziala nazistowska niemiecka UE.

      • 3 6

      • Trzeba było im płacić więcej to by nie wyjeżdżali.

        • 4 1

      • Co ty pier... człowieku? (2)

        Drenaż przez złą Unię?
        Dzięki Unii ludzie przestali być niewolnikami miejsca urodzenia. Bo mogą jechać pracować i mieszkać gdzie chcą.
        Nie tylko my wyjeżdżamy ale i do nas przyjeżdżają. To się nazywa wolność, wychowanku socjalizmu.

        • 4 3

        • Co ty pier...człowieku? (1)

          Żeby była ta twoja wolność, to na początku gry każdy musi mieć równe szanse! Nie masz wolności, jeżeli start z niższego pułapu zmusza cię do dokonania takiego a nie innego wyboru. A do tego wszystkiego unia nieustannie zmieniała zasady gry!

          • 2 3

          • Bo bez UE Polska była potęgą!

            • 3 0

    • Dodac do listy (2)

      Sprzedawcy, kierowcy, pracownicy wodociągów, mili panowie że smieciarek, laboranci i tysiące innych, nisko opłacanych zawodów bez których nie damy rady funkcjonować.
      Przerwali kręcenie "Na wspólnej " I "Ślub od pierwszego wejrzenia"
      Warto bylo

      • 11 1

      • BArdzo to ciekawe wszystko. ale banery z Kidawa juz nie przeszkadzaja? (1)

        • 0 2

        • Nie zauważyłem w natłoku banerów AD moim prezydentem.

          • 3 0

    • nigdy nie byli potrzebni

      a jak ktoś korzystał, to jest jego problem )) Jak ludzie chcą być okłamywani i okradani, to zawsze znajdzie się ten, kto okłamie i okradnie.

      • 0 0

  • Prawdopodobnie wirus z Wuhan przyjechał do nas na chińskich produktach. (3)

    Dlaczego rządzący nie wstrzymali importu z Chin na 3 miesiące?

    • 5 10

    • bo od lat kolaboracja z rezimem trwa.

      i to w ramach UE zeby juz byc dokladnym.

      • 2 1

    • Bo w Polsce nic się nie produkuje

      Kghm nawet po respiratory i maski lata do Azji.

      • 2 0

    • nie przyjechał w produktach

      które przechodzą kordony sanitarne. Nie dlatego, aby zapewnić tobie bezpieczeństwo ale po to aby nie psuć interesów.

      Poczytaj o pacjentach "zero". Z głownych regionach dotkniętych patogenem to chińscy turyści i/lub mobilni ludzie, których praca zawiera konieczność podróżowania.
      Patrząc na rozkład zakazeń: bogaci i mobilni. Bez podtekstów "sprawiedliwosci ludowej", po prostu, zaniedbano środki bezpieczeństwa. W skali światowej. Bo to kosztuje.

      W przypadku naszego kraju, główne kierunki migracji i pochodzenia "prezentu" to "saksy" i turystyka z regionów alpejskich. Również miejsca wystąpienia pierwotnych zakażeń są znamienne.
      Na szczęście, na większą intensywność patogenu nas nie stać.

      • 3 0

  • Biznes (1)

    Teraz dopiero będziemy zalewani jak potop szwedzki telefonami z call center różnego rodzaju ofertami, kupnem i wypasionymi umowami wszelkiej maści. Biznes będzie chciał się odrodzić za wszelką cenę nieważne jak aby do przodu. Pamiętać musimy, że klientem jesteśmy tylko do czasu podpisania umowy potem już tylko zwierzyną łowną niezależnie od instancji.

    • 10 2

    • a kto kaze odbierac?

      ja odbieram tylko od znajomych.

      • 1 0

  • Minusem jest to, że odszedł Maciek Kosycarz.

    Cała reszta na plus. Przynajmniej w obrebie Gdanska i okalajacych go wiosek.

    • 8 1

  • Galerie w centrach miast sa zamkniete. zakupo i pracoholicy sa wreszcie na odwyku..

    Nic nie sciga sie by byc lepszym od zachodu w zanieczyszczaniu i eksploatowaniu .

    Swieze powietrze wiosna w Gdansku
    Nie do przecenienia.

    Brak sloików. Brak niemieckich i szwedzkich turystów. Prezydentka sie zamkneła.
    Docenia sie zakłady przemyslowe lokalne i zaopatrzenie lokalne.

    • 13 2

  • Czy załatwianie spraw przez internet to tylko pozytywy? (1)

    Przed pandemią miałem tygodniowo około 30 spamów w poczcie. Teraz grubo ponad 100. Widać ogromną aktywność spamerów wciskających swoje towary. Też to zauważyliście?

    • 6 0

    • Oj tak

      • 1 0

  • Drogowcy na start:) (1)

    To byłby jeszcze jeden plus gdyby korzystając z mniejszego natężenia ruchu drogowcy wyruszyli teraz i połatali leje po zimie...

    • 5 0

    • A była zima?

      Coś mnie chyba ominęło :D

      • 2 1

  • Plusem jest to, ze ludzie wreszcie mają czas, którego zwykle nie mieli. Jest czas, żeby pobyć z najbliższymi, z dziećmi; żeby zrobić porządki i inne rzeczy, na które zawsze czasu brakowało. Poza tym świat się jakby trochę zatrzymał, może jest to więc czas na jakieś refleksje osobiste czy globalne... Dla mnie osobiście chyba jedyny plus jest taki, że nie chodzę po sklepach (tylko do spożywczego) i nie wydaję w nich pieniędzy, co zawsze miało miejsce. Więc fajnie, że teraz chociaż pieniądze się tak szybko i łatwo nie rozchodzą.

    • 7 1

  • co to za praca to klikanie w konkuter? wziałby jeden z drugim łopatę i dopiero by się przekonał (2)

    czym jest prawdziwa praca. a tu tylko klik klik

    • 12 1

    • A po co ? (1)

      Nie po to niektorzy studiowali by kopac rowy.

      • 2 4

      • rów trzeba umieć wykopać

        i studia w tym pomagają.
        Oraz odwrotnie...

        • 4 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane